Stads- en Gewestelijk Nieuws. der godsdienstloozen langs administratieven weg naar de gewone rechtbanken te ver wijzen: de Magnaten besloten met 126 tegen 118 stemmen eenvoudig het heele hoofdstuk te schrappen. De rest van het ontwerp heett nu voor de liberale Kultur- kampfers eigenlijk geen waarde meer, en zal waarschijnlijk worden ingetrokken, vooral nu het andere ontwerp geheel en al verwor pen is. De minister-president Banffy zal, om den broeders-vrijmetselaars te behagen en zichzelven na den vroegeren bluf gelijk te blijven, allicht den Keizer-Koning verzoeken om beide ontwerpen eerlang ten derde male in te dienen maar zelfs het geduld van een Frans Jozef is op den langen duur niet geheel onuitputtelijk. Weigert hij, dan dient Banffy ontslag te vragen, en daar is waarlijk volstrekt niets aan verspeeld! In draadberichten uit Belgrado wordt gemeld, dat koning Alexander aldaar van zijn buitenlandsche reis is teruggekeerd. De ministers waren aan het station om den Koning te ontvangen. De Koning betuigde zijne tevredenheid over de wijze waarop de ministers tijdens zijne afwezigheid de orde in Servië hadden gehandhaafd en verzekerde, dat het Kabinet ook voortaan zijn steun zou genieten. Heden zullen de Cortes te Madrid weder vergaderen. De heer Canovas del Castillo, de nieuwe minister-president, zal dan zijn regeeringsprogram mededeelen, waarvan de inhoud reeds bekend is. De heer Sagasta, de leider van de liberalen en de afgetreden minister-president, heeft zich bereid ver klaard, het conservatieve Kabinet te steunen, teneinde in elk geval de afdoening van de behandeling der begrooting mogelijk te maken. Welke houding de liberalen zullen aannemen ten opzichte van de wetsontwer pen welke het conservatieve Kabinet zal indienen, zal natuurlijk afhangen van den aard dezer voorstellen, waarvan de bijzon derheden nog niet bekend zijn. Zowel in het Lagerhuis als in het Hooger- huis te Londen werd gisteren de Engelsche regeering geïnterpelleerd over den opstand in Chitral. Lord Rey die de vraag door Knutford in het huis der pairs tot de regee ring gericht, beantwoordde, deelde mede, dat voor zoover hem bekend, de Engelsche ge machtigde in Chitral, dr. Robertson, zich met zijn 300 manschappen heeft verschanst in een fort. Vermoedelijk zullen daarom de Engelsche troepen, die ruimschoots van levensmiddelen en ammunitie voorzien zijn, zich wel zoolang kunnen verdedigen, totdat de expeditie, welke naar Chitral op weg is, dit land heeft bereikt. De legermacht, die naar Chitral zal worden gezonden, telt 14.000 man en staat onder bevel van generaal. Low. Natuurlijk moet het geruimen tijd duren, voordat dit talrijke legercorps is doorge drongen tot het bergland, dat ten Noord- Westen van Britsch-Indië is gelegen. Ver moedelijk zal de expeditie, die eerst van al het noodige voorzien moet worden, niet voor 1 April kunnen vertrekken. De heer Robertson zal derhalve nog wel eenige weken op eigen krachten moeten steunen. Volgens berichten uit Tokio behelst het officieele blad eene Boodschap aan het volk. door den keizer en alle ministers onder- teekend, waarin de moordaanslag op Li- hoengtsjang gebrandmerkt wordt en diens verdere bescherming toegezegd, evenals de bestraffing des daders. Inmiddels is uit Simonoseki geseind dat Lihoengtsjang's wonde aan de linkerwang ernstiger is dan men aanvankelijk aannam, omdat het kaak been geraakt is. De kogel is nog niet verwijderd. De Mikado heeft een paar voorname chirurgen gezonden. Lihoerigt- sjang, die koortsvrij is, ontving talrijke depêches uit Japan. De gebeurtenis heett onder het volk eene merkwaardige reactie ten gunste van China teweeggebracht. Intusschen moet Japan alsnog niet gezind zijn een wapenstilstand aan te nemen. Schiedam, 27 Maart 1895. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren, behalve de reeds genoemde of die stukken wier inkomen uit de behan deling der daarbij betrokken onderwerpen bleek, nog ingekomen de volgende stukken. Van Burg. en Weth. het door hen opge maakt 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1894, ten bedrage van f300.325, werd onveranderd vastgesteld missive van de commissie tot herziening der plaatselijke belastingen, ten geleide van een nader ontwerp voor het beschrijvinsbiljet der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, zooals het nu is ingediend, vastgesteld van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive met afschrift hunner beschikking op de bezwaren ingebracht door den heer C. J. Wouterlood alhier tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/95. Hieruit bleek dat Ged. Staten den aanslag van den heer Wouterlood te hoog achtten en hij teruggebracht was naar de 11e klasse, aangenomen voor kennisgeving. De heer Schuurman deelde mede, dat de heer Wouterlood voor Ged. Staten geheel andere redenen had doen gelden dan door hem voor de reclame-commissie ter sprake waren gebracht. Onder overlegging zijner boeken had hij aan Ged. Staten bewezen, dat hij tot de 11e klasse behoorde te wor den teruggebracht. Had hij dezelfde bewijzen ook aan de commissie overgelegd, dan ware zijn verzoek zeker door haar toegewezen. Verder waren nog ingekomen van Gede puteerde Staten dezer provinciemissive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 12 dezer tot wijziging der voorwaarden van verkoop van grond aan de firma Van Deventer Zn., aangenomen voor kennisgevingverzoek van de firma L. Wendt Co. alhier, om restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting voor de bran derij A 114, welke in 1894 niet in gebruik of verhuurd is geweestdaar dit verzoek niet binnen den bij art. 34 der verordening op de heffing dier belasting bepaalden ter mijn was ingezonden, werd hierop afwijzend beschikt; bezwaarschrift van J. de Graaf tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/95, om onderzoek en rapport in handen gesteld van de commissie voor de plaatselijke be lastingen. De heer Charles Wolton, wien het vorige jaar het houden eener hypnotische séance te dezer stede geweigerd werd, heeft giste ren-avond in »Musis Sacrum" eene dergelijke séance gehouden, die, naar wij vernamen, door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. De leden der gezondheidscommissie, over wegende, dat dergelijke séances schadelijk zijn voor gezonde en niet gezonde personen en gevaarlijk voor hen die bij dergelijke vertooningen gehypnotiseerd worden, hadden tegen de nadeelige gevolgen van het bijwo nen dezer séance gewaarschuwd. Indien het bijwonen dezer séances wer kelijk zoo nadeelig is als door vele genees kundigen, ook door bekende medici te dezer stede, wordt getuigd; begrijpen wij niet, waarom niet door het weigeren van verlof tot het geven dezer séance, een meer afdoende maatregel in het belang van de gezondheid der ingezetenen werd genomen, dan die nu door het optreden der gezond heidscommissie werd verkregen. In ons verslag van de luisterijke viering van het zilveren priesterfeest van den weleerw. pater M. J. Langewen, rector van de St. Jans bijkerk, verzuimden wij nog melding te maken van een eigenaardig huldeblijk. De heer B. H. P. Timmerhaus, lid van het koorgezelschap In honorem Dei, ver eerde den geachten jubilaris den tekst der cantate, zeer schoon in gothieke letters gecalligrafeerd en voorzien van eene op dracht eveneens zeer fraai bewerkt. Het huldeblijk getuigt voorzeker zoowel van hoogachting voor den jubilaris als van de vaardige pen van hem die het ontwierp. Heden-ochtend omstreeks half acht ure is bij het binnenkomen in de haven de Keulsche aak Eendracht, schipper A. J. Prenger op een meerpaal aan het Wester havenhoofd gestooten, waardoor een groot gat in het achterschip werd veroorzaakt, zoodal het vaartuig begon te zinken. Het gelukte nog het schip in de haven te brengen, waarop door hulpvaardige om standers spoedig de schipper en zijne zes kinderen aan den wal werden geholpen en nog eenig huisraad in veiligheid werd gebracht. Nadat de lading van 150 kar kolen, bestemd voor de firma Th. Melchers Co. alhier, uit het schip is verwijderd, zal men trachten het vaartuig te lichten. Maandag-middag waren de leden van den Vlaardingschen gemeenteraad uitgenoodigd het gedenkteeken in oogenschouw te nemen dat geplaatst is op het graf van wijlen burgemeester jhr. mr. Falck. Het monu ment is 2 M. hoog en van hardsteen het draagt de volgende inscriptie»Ter ge dachtenis aan haren burgemeester jhr. mr. B. W. Th. Falck 1 Aug. 1833 7 Novem ber 1894, de gemeente Vlaardingen." Door Burg. en Weth. van Rotterdam is bij den Gemeenteraad een voorstel inge diend tot conversie der geldleeningen, welke zijn aangegaan door de vroegere gemeenten Kralingen en Charlois. De schuld te Kralingen is pro resto groot f522,000. Hiervan kan f472,000 dadelijk worden afgelost, de resteerende f 50,000 eerst in 1897, weshalve Burg. en Weth. voorstellen ten aanzien van dit bedrag nog geen beslissing te nemen en het overige af te lossen. De schuld van Charlois bedraagt f 209,300, als restant van zeven verschillende leenin gen, welke kunnen worden afgelost in twee unnuiteits-leeningen, gesloten met een Maat schappij voor gemeente-krediet in 1873 en aflosbaar in 45 en 30 jaren. Burg. en Weth. stellen voor, de eerstgenoemde leeningen af te lossen en omtrent de annuïteits-leeningen onderhandelingen aan te vangen, ten einde ook deze dadelijk te kunnen aflossen. Het plan der beide liberale kiesvereni gingen te Rotterdam om den wethouder J. Drost candidaat te stellen voor het lid maatschap van de Provinciale Staten van Zuid-Holland (vacature wijlen Molenaar) heeft schipbreuk geleden door de besliste weigering van den heer Drost om een candidatuur te aanvaarden. Vooruitgang" zal thans waarschijnlijk den heer mr. B. C. J. Loder, oud-voorzitter der vereeniging, candidaat stellen. Nadat door de politie en burgerij te Rot terdam gisteren den geheelen middag te vergeefs jacht was gemaakt op een losge broken aap, die zich nu op dit dan op dat dak vertoonde of ook wel aan een telephoon- draad hing te schommelen, is het dier, deze jacht moede, uit zijn eigen in de woning, waaruit hij ontvluchtte, teruggekeerd. Een paar maanden geleden brak dezelfde aap ook los en nam toen de wijk in een in aanbouw zijnd pand op de Gedempte Bin nenrotte. In onze Vroedschap. De vergadering door den Raad dezer ge meente gisteren gehouden, was voor een goed deel gewijd aan administratieve be noemingen, deels door het overlijden van het raadslid den heer C. J. P. van der Schalk noodig geworden. Zij zou dan ook weinig de belangstelling van het publiek hebben gewekt, ware het niet, dat op de agenda was geplaats het voorstel van den heer J. Hoogendam in zake het Oude Mannenhuis fonds-Fabri. Toen de Voorzitter dit belangwekkend nummer der agenda aan de orde had f steld, werd door den heer Visser aans het voorstel gedaan, om op grond ra" aanhangige procedure bij de rechtban Rotterdam, dit voorstel voorloopig n°c openbare noch in besloten zitting 111 handeling te nemen. De heer Hoogendam, ter bespreking dit voorstel het woord erlangende, klaarde niet te begrijpen, hoe men deze geheel uiteenloopende zaken zoo kan warren. Hij heeft een heel ander v0°rcr gedaan als de zaak die nu bij de fr° j{ dure aanhangig is zijn voorstel heeft aanhangige rechtszaak niet het mins' maken. Hij prote-steerde dan ook ten ste' tegen het buiten behandeling houden zijn voorstel; in het voorstel-Visser slechts een middel om zijn voorstel te e' moteeren. Daarop verzocht de heer Visser den Hoogendam of hij eens eene vertaling het woord »escamoteeren" zou willen êe De heer Hoogendam verzekerde he£ »op zijn zachtst" te zullen uitdrukken. Ond01 camoteeren verslaat hij sden kop indruk9 (e De wethouder Visser verklaarde begrijpen, waarom dit svieze woord gebruikt werdnu door 16 persons11 Rotterdam eene procedure aanhangt gemaakt, kan van »den kop indrukken' geen sprake zijn. Hij zou hier moeten de'1 aan het bekende spreekwoord. >'Z°° waard isvertrouwt hij zijn gasten." Onder dit opzicht heb ik blank PaP'eeit- ongeveer aldus repliceerde deheerHo0^: dam ik heb geen hatelijkheden ge^e^( maar my zijn hatelijkheden toegevoeg' is mij gezegd gij spreekt voor de tr'b11 De Voorzitter vroeg of deze woorden raadsvergadering waren geuit of in een P culier gesprek, en nadat de heer Hooge"' ^1 had geantwoord dat ze hem in deze raad' waren toegevoegd, verklaarde hij,gee"' - ar"1! soonlijke discussie hier te kunnen toe Daarop vroeg de heer Hoogendam,vva' de Voorzitter dan ook den heer V'ssers,er tot de orde had geroepen, toen hij taling van het woord sescamoteeren vieze uitdrukking noemde. Hierop antwoordde de Voorzitter, er reeds aan gedacht had den heer Ö0.0"^! dam tot de orde te roepen, toen hjl woord gebruikte »den kop indrukken '^e uitstel van behandeling dat nu werd v°° Je|i steld, mocht met dien term niet aangeduid. Met de aanneming van het voorstel- waarbij alleen de heer Hoogendam stemde liep deze zaak ten einde- Bij de behandeling van het voorste ,t trent de lesuren van de leeraren der h° burgerschool vond de heer Hoogenda"1 .p gelegenheid er even op terug te Dat er tegenover die leeraren alle m0» referentie wordt betracht, terwijl er een voorstel het volk betreffend8 hangig is, er geen tijd voor de beha'1 ft is of zij tot later wordt uitgesteld, 9 hij eene fatale zaak. Het voorstel van de commissie dat de leeraren der hooge burge'sC gf' kunnen verplicht worden, de door p' heffen der handelsafdeeling vrijgeval'8"^ uren ten allen tijde zonder verhoog"1®! salaris te geven aan de inrichtingsei inrichtingen, waarbij zij zijn aang gaf nog tot breede discussie aanleid" De heeren Poortman en Van P^jif, betoogden bij herhaling, dat zij het o" tl achten deze verplichting door den doen vaststellen, waar die uit de a" ling der leeraren reeds van zelf v° bleek. De opmerking van den Voorzitter,1 \e: wenschelijker was eerst het maxim uren voor iederen leeraar vast te beantwoordde de heer De Groot lid da' betrokken commissie, in dien zin, ^e<P. definitieve regeling nu niet aan de en het er slechts om was te doen, de .„dff, de bedoelde lessen te kunnen zonder dat zij op verhooging van bez' aanspraak konden maken. tof' hee

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2