zal worden uitgeleverd. De kolonne van kolonel Kelly is er den 9n in geslaagd het garnizoen van Mastoe te ontzetten, na den vijand op zijne hoogten bestormd en ver jaagd te hebben. De vijand was overigens niet talrijk maar vocht hardnekkig. De Spaansche maarschalk Martinez Cam pos is op eersten Paaschdag te Porto Rico aangekomen, en kan dus elk oogenblik met zijne versche expeditie-troepen op Cuba landen. De opstandelingen, die nog vóór zijne komst hun slag meenden te slaan, zijn verleden week lang niet voorspoedig ge weest hun aanvoerder Maceo werd versla gen, twee generaals sneuvelden, drie werden gevangen genomen, en een, generaal Estrada, heeft zich onderworpen. Twee anderen, Marti en Gomez, zijn naar Haïti gevlucht, doch bereiden daar een nieuwen aanval op Cuba voor. Als echter Martinez Campos op het terrein verschijnt, zullen hun kansen er zeker niet beter op worden. Volgens bericht uit Amerikaansche bron zal hij be ginnen met eene belastingverhooging ad vijf millioen ter voorziening in de oorlogskosten. De Spaansche regeering heelt intusschen een nieuwen kruiser gekocht, welke te Kiel voor rekening van China gebouwd was, maar niet afgeleverd werd, omdat China niet betaalde. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 April 1895. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam is tot naschrijver aan de groote vischmarkt benoemd G. Robberegt. Door de commissie voor de strafverorde ningen is bij den gemeenteraad te Rotter dam ingezonden een voorstel om het abattoir der vroegere gemeente Rotterdam als eenige slachtplaats aan te wijzen voor het geheele gebied der nieuwe gemeente. Ten opzichte der thans bestaande slachte rijen in het voormalige Kralingen en Charlois wordt voorgesteld, te bepalen dat deze, indien daartoe door de vroegere gemeente besturen de noodige vergunning is verleend, mogen blijven voortbestaan tot en met 30 April 1897. Deze bepaling is met het oog op het plattelandsgedeelte der gemeente zoo geformuleerd, dat het den slachter van beroep vrijgelaten wordt om bij de inge zetenen aan huis te slachten het vee, dat deze voor hun eigen rekening en eigen gebruik doen slachten. Streng daarentegen is geformuleerd de bepaling, dat slachters het voor hun beroep benoodigde vee moeten slachten in het abattoir. Tegelijk met dit voorstel is door de com missie voor de strafverordeningen ingezon den een ontwerp voor het gebruik van het abattoir. Behoudens enkele veranderingen, in hoofdzaak ten doel hebbende het slachten van dieren als beroep buiten het abattoir te verbieden, wordt tevens voorgesteld in de verordening de wijze van slachten voor te schrijven. In de vorige verordening was dit over gelaten aan Burg. en Weth. doch de Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat niet Burg. en Weth. maar alleen de Gemeenteraad bevoegd is daartoe voorschriften te geven. De heer H. C. Vaandrager uit Oud-Charlois, die bij gelegenheid van de annexatie van Charlois bij Rotterdam tot lid van den Rot- terdamschen gemeenteraad werd gekozen, is gisteren overleden. De vorige week zijn te Rotterdam vijf nieuwe gevallen van pokken voorgekomen Door een 40tal ingezetenen te Rotterdam is een circulaire verspreid om aldaar op te richten een Vereeniging van Gemeente- en Volksbelangen, welke in dezelfde richting, doch van meer bescheiden aard als de Bond van Orde door Hervorming in het Noorden .van ons land, wil werkzaam zijn. Te Delft vierde de heer J. Heemskerk, le assistent-brandmeester, zijn 50-jarig dienstfeest bij de brandweer. Door zijn collega's werden den jubilaris onder harte lijke gelukwenschen ook stoffelijke bewijzen van waardeering en vriendschap aangeboden. De Delftsche Handelsvereeniging heeft tegen Vrijdag a. s. eene openbare verga dering belegd ter bespreking van de voor genomen verplaatsing der artillerie-inrichtin gen. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 16 April. Ingekomen waren de door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerpen. Ook was ingekomen eene missive van den voor zitter der Tweede Kamer bevattende mede- deeling dat de verdediging van het wets ontwerp ter voorziening in en de verbetering van het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering in de Eerste Kamer is opge dragen aan de heeren mrs. Hartogh en Pijnappel. De heer Geertsema zeide, dat dit wetsvoorstel een zaak van ongewonen aard betreftmet het oog daarop komt het hem wenschelijk voor, het wetsvoorstel niet dadelijk naar de aldeelingen te verzenden, maar een commissie van voorbereiding van vijf leden te benoemen. Die commissie zou dan een leiddraad voor de behandeling kun nen aangeven. Spreker deed in dien geest een voorstel en verzoekt den voorzitter eene commissie van vijf leden te benoemen. Dit voorstel werd aangenomen en de voorzitter benoemde daarop tot leden der commissie naar ouderdom van zitting de heeren Mel- vill Van Lynden, Vlielander Hein, Rahussen, Van Zinnicq Bergman en Boneval Faure. De vergadering ging hierna over tot het trekken der afdeelingen. De leden vereenig- den zich in de afdeelingen tot het kiezen van voorzitters en vice-voorzitters. De vergadering werd daarna gesloten. H.H. M.M. de Koninginnen vertrekken Zaterdag a. s. ten 2 uur met een extra- trein van de H. S. M. naar Amsterdam, waar zij te 3.5 u. zullen aankomen. H. M. de Koningin-Regentes heeft voor den kolfwedstrijd, welke dit jaar te Koog- Zaandijk, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Nederlandschen Kolfbond, zal gehouden worden, twee groote bronzen medailles beschikbaar gesteld, waarvan éen met de beeltenis van H. M. de Koningin en éen met die van H. M. de Koningin- Regentes. De Engelsche bladen hebben onze vijf tienjarige Koningin weer eens verloofd, ditmaal met den 21-jarigen prins Alfred van Saksen-Coburgden zoon van koningin Victoria's tweeden zoon, nu groothertog van het vorstendom Saksen-Coburg. De IV. R. Cl. verneemt uit 's-Gravenhage dat het gerucht volkomen uit de lucht is gegrepen. Naar wij vernemen, zal met het oog op de buitenlandsche reis der Koninginnen, de uitreiking der decoratiën van de Militaire Willemsorde ter zake van de krijgsverrich tingen op Lombok in geen geval vóór het einde van Juni of begin van Juli plaats vinden. De Koninginnen vertrekken Zaterdag, des namiddags te 2 uren, met een extratrein van de Hollandsche Spoor naar Amsterdam, waar da koninklijke trein te 3 uren 5 min. verwacht wordt, beide tijdstippen gerekend naar plaatselijken tijd. NR. Ct.) Naar de. Tel. verneemt, heeft H. M. de Koningin-Regentes den wensch te kennen gegeven, dat het ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht bij den Raad van State zal worden ingezonden, vóór dat het Hof te Am sterdam komt. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 19 April niet plaats hebben. De familie Von Wied zal dezen zomer gedurende de maand Augustus weer eer.igen tijd te Domburg doorbrengen, en wel waar schijnlijk ditmaal in een der hotels. Ter aanvulling van het bericht aangaande de commissie, die een onderzoek zal instellen naar den arbeid in gevangenissen, deelt de Residentiebode nog mede, dat als voorzitter daarvan de heer mr. A. Kerdijk en als secretaris de heer mr. Simon van der Aa zijn aangewezen. Op 23 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Militaire Willemsorden werden toe gekend aan degenen, die zich bij de expeditie op de kust van Guinea hadden onderschei den. Er werden 23 personen geridderd, die thans nog allen in leven zijn. Daarvan woner. te 's-Gravenhage de vice-admiraal P. ten Bosch, de kapitein ter zee Quispel, de commies aan het Departement van Marine Vermeer en de kamerbewaarder aan dat Departement H. P. C. de Bazel. De heer N. W. Van Es, bankier te 's-Gravenhage, vraagt voor den locaalspoor- weg en een te maken vluchthaven aan de gemeente 's-Gravenhage een subsidie van f 100,000. Eenzelfde subsidie zal de heer Van Es van het Rijk en de Provincie vragen. Op Paasch-Maandag liepen op de lijn Amsterdam-Den Haag-Rotterdam der H. IJ. S. M. 29 buitengewone treinen. De stoomtram Den Haag-Scheveningen van die Maatschappij vervoerde dien dag ongeveer 4000 en de Staatspoorstoomtram naar Scheveningen 1300 personen. Influenza In de week van 31 Maart 6 April zijn te Rotterdam 6, te 's-Gravenhage 5 en te Amsterdam 19 sterfgevallen van influenza voorgekomen. In de daaraan voorafgaande week bedroeg het aantal sterfgevallen aan influenzate Rotterdam 22, te 's-Gravenhage 20 en te Amsterdam 18. Onder voorzitterschap van den chef van het kabinet van den minister van waterstaat, baron Van Weideren Rengers, is gisteren te 's-Gravenhage aangevangen het examen voor klerk bij bedoeld departement. 120 Aspiranten hebben zich aangemeld. Eene commissie uit het comité te Am sterdam, dat zich ten doel stelt luitenant- generaal Vetter bij zijne terugkomst in het vaderland eene hulde te brengen in de hoofdstad, is dezer dagen te 's Gravenhage geweest tot het bespreken van eenige maatregelen. Zij had o. a. eene conferentie met den broeder van den generaal, den heer W. Vetter, gep. overste van het O.-I. leger, die daar ter stede woont. Eenmaal begonnen, zullen de werken m kracht worden voortgezet en voltooid den overigens daarvoor gestelden tijd, waa' met het zomerseizoen rekening is gehoud (D>) Ondanks het minder gunstige weer svet' "v0 den per Hollandsche- en Staatsspoorweg11 gisteren meer dan 5000 personen naar van Scheveningen vervoerd. Met goed gevolg is aan de Hollands stoomtram de vacuum-rem beproefd, wa door 't mogelijk is met vollen gang hm" een afstand van 20 M. te stoppen. ;lde Het hoofdbestuur der onlangs opger>c »Vereeniging tot bevordering van den Ned landschen export" is tegen 25 April bije geroepen. Reeds zijn door het dagelij"^ bestuur plannen ontworpen tot vermeerde' van den uitvoer van Westlandsche vruch naar Engeland, waarover met belang^ benden onderhandelingen worden gev°e Gisteren heeft het Hoogheemraadschap Delfland te Scheveningen de werkzaamheden een aanvang doen nemen voor den aanleg van de 104 meter lange bazaltglooiing van het eindpunt van hotel Zeerust af, voorbij hotel Rauch (Berenbak) tot ongeveer ter hoogte van de sociëteit Neptunus. Nu ook dit Waterschap met de Gemeente tot overeenstemming is geraakt nopens den zandaanvoer voor het herstel van den kunst weg langs het strand, zal ook dit werk binnenkort aangevat worden en met den meesten spoed worden volvoerd, zoodat vóór den aanvang van het badseizoen te Scheve ningen aan de vernielingen der jongste stormvloeden niets meer zal berinneren, dan de steenglooiing hierboven aangeduid en een verfraaiing van het strand door den her nieuwden kunstweg. Voor de geruchten hier en daarbuiten, ook in het buitenland verspreid, dat de toe stand van het strand zoo ontredderd zou zijn, dat de herstellingswerken vóór het badseizoen te Scheveningen niet gereed zouden kunnen zijn, bestaat niet alleen niet den minsten grond, maar hoegenaamd geen vrees. Vergadering van den Centralen Raad vftl1 den Ned. R. K. Volksbond. De zesde algemeene vergadering van Centralen Raad van den Ned. R. K. V° bond zal gehouden worden op Zondag Mei 1895, des middags 12 ure, in de zaal der Officieren-Vereeniging te Schie" De punten van behandeling zijn de v gendebr 1. Voorstel van het centraal bestuur treffende den bouw der Kathedraal (Ce"1 Generaal). 2. Voorstel der afdeeling Amsterdam 'je »De comités van Hulp in Nood, verschillende afdeelingen werkzaam, we' voortaan in combinatie met de besturen verschillende onder-afdeelingen en st<'el* tjj hun hulp bij het betalen van contn') zóó ver uit, dat ook de verschuldigde e. tributie der leden van bedoelde onder-a' f lingen bij werkloosheid of ongeval genoemde comités worden aangezuive 3. Voorstel der afdeeling Delft.p iDe algemeene vergadering van den tralen raad spreke de wenschelijkheid g bij de regeering aan te dringen op afdC1' of verantwoording van de in 1894 ge verzoeken." 4. Voorstel der afdeeling Dordrecht ïDe centrale raad besluite over te tot de oprichting van één algemeen steuningsfonds voor de leden van den R. K. Volksbond". efi 5. Voorstel der afdeelingen Goad11 Rotterdam Om de algemeene vergaderingen va'1. centralen raad voortaan om het haDJ el), telkens op één dag, te doen plaats he 6. Voorstel der afdeeling 's-Graven'*1 »De algemeene vergadering van centralen raad drage het centraal be8^,. op, de noodige stappen te doen, dat b'J ^ji bestedingen van rijks- of gemeente-we de gunning zooveel mogelijk zal gesd1"- g, aan landgenooten of ingezetenen meente, waarvoor de aanbesteding gesel" e( 7. »De afdeeling 's Gravenhage dr'" bij den centralen raad op aan, de Nefrte ring opnieuw te verzoeken, spoedig "ve<iv gaan tot ter hand neming van een wet, lende de Arbeidsraden of Kamers Arbeid." ,igr: 8. Voorstellen der afdeeling Den Indijking en droogmaking der Zuid „d in het belang van ons dierbaar Vade en van de Nederlandsche werklieden. s 9. «Regeling der loonen op de üf werkplaatsen .met het oog op de c°' ^tie rentie, door de werklieden van gen° ^ji' werkplaatsen de particuliere nijverheid gedaan." Voorstellen der afdeeling Hoorn nSc 10. »De afdeeling Hoorn uit den %v' dat door den centralen raad aan heVj traal bestuur worde opgedragen, oiö> bi) noodige gegevens te hebben verzai»e 'ief de Regeering aan te dringen op een andering in het uitbetalen der loonen ,^ii particulier werk, dat in de gevange' en rijkswerkinrichtingen wordt uitge*0 tó 11. »De centrale raad besluite, dat vervolg door den Ned. R. K. Volksb0 worden uitgegeven een eigen orgaan, van de redacteur zal worden benoem de centrale vergadering". <\esi A 12. «In verband met het voorgaan im de afdeeling Hoorn mede voor: van den Ned. R. K. Volksbond 011 ten koste zijner afdeeling het orgaa doeld in voorgaand voorstel." j,, t>e 13. Verkiezing van zeven leden je"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2