OpeabareVri wilfeeVerkoopio! BEDIENDE,, Stads- cn Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 Mei 1895. Voor de sZwartjes van Afrika" ontvingen wij door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. van Pinxteren, f5. De Burgemeester van Schiedam vestigt op uitnoodiging van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland de aandacht van belanghebbenden op het navolgend bericht aan zeevarenden 810 Schietoefeningen te IJ muiden Noordzee 3e district. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 3e district dd. 25 April, zullen den 7den, 8sten, 9den en lOden Mei a. s. schietoefeningen met het zware kustgeschut met granaten worden gehouden van het fort te IJmuiden, 3e district. Er zal geschoten worden inN.W. richting (Zie B. en Z. no. 85 726 1895, Ned. krt. no. 8). Schutterij. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn de gewone kennisgevingen omtrent de Schutterij openbaar gemaakt. De registers ter inschrijving voor de Schutter ij van de geborenen in de jaren 1861 tot 1870 ingesloten, zullen wor den geopend ter inschrijving van alle manne lijke ingezetenen, die tot het laatstgemelde jaar behooren, alsmede van hen, die in de vorige jaren geboren en sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier metterwoon gevestigd hebben, waaronder ook begrepen zijn de militairen na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen van buiten het rijk die hier zijn komen wonen, voorzoover zij het voornemen om zich binnen het rijk te vestigen hebben aan den dag gelegd. Van deze inschrijving is niemand der hier voor bedoelde personen uitgezonderd, maar allen zonder onderscheid zijn daar onder begrepen, al ware het ook, dat zij zouden vermeenen, volgens de wet tot de vrijge stelden of uitgestotenen te behooren, zullen derhalve alle bovengemélden, daartoe bij dezen worden opgeroepen, moeten verschij nen ten raadhuize der gemeente op Vrijdag, den 17den Mei of Zaterdag den 18den Mei 1895; op beide dagen van des voormiddags 10 tot des middags 12 ure, ten einde zich te laten inschrijven. Al degenen welke zich voor het sluiten der registers op den eersten Juni eerst komende niet hebben laten inschrijven, zul len alsnog ambtshalve worden ingeschreven en dientengevolge worden verwezen in een geldboete en bovendien zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geen redelijke redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien bestonden. Verder worden zij die wegens veranderde levensomstandigheden (overlijden van vrouw of kinderen) van de tweede in de eerste klasse van de algemeene rol der Schutterij behooren te worden gebracht, daarvan uiter lijk op den 15 Mei aanst des morgens van 10 tot 12 ure aangifte te doen onder her innering aan de straf tegen het verzuim van die aangifte bedreigd. Zij die op grond der art. 25 en 26 der Schutterij-wet wenschen gebruik tp maken van het recht om ontslagen te worden, worden aangemaand zulks ter kennis te brengen aan het bestuur der gemeente door eene verklaring schriftelijk te doen en ter secretarie te bezorgen, uiterlijk voor 30 Juni aanst., vermits zij die zulks niet mochten doen, gehouden worden voor vrijwilligers, die niet vroeger dan in de maand Juni van het volgend jaar hun ontslag op bovenstaande wijze kunnen ontvangen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 7 Mei 1895, des na middags te ish uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vastellen der notulen van de laatst gehouden verga dering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voor stel van het raadslid den heer De Groot, tot het aan Burg. en Weth. verleenen van een crediet van duizend gulden om de ves tiging van handels- en nijverheidsonderne mingen in Schiedam te bevorderen door bekendmaking van de gunstige voorwaarden, die deze gemeente voor zulke ondernemingen aanbiedt. 4. Voorstel van Burg. er. Weth. tot verruiming van de voorhaven, met daar mede in verband staande werken, waarvan de kosten geraamd worden op f 85,000. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot onder- handsche verhuring van het perceel weiland, gelegen aan den West Frankl. dijk, hetwelk ingevolge raadsbesluit van 9 April door de gemeente werd aangekocht. 6. Voorstel van Burg. en Weth, om het gedeelte plaat in de rivier de Maas, hetwelk ten vorigen jare uit de huur werd genomen om te worden opgehoogd, voorloopig niet opnieuw te ver huren, doch vooraf bij wijze van proef neming van gemeentewege met wilgen- stekken te doen bepooten. En verdere voorstellen en mededeelingen. Voorhaven. De bij den Raad dezer gemeente aan hangige plannen tot verbetering der Voor haven, omvatten in hoofdzaak het volgende De Oosterkade wordt over eene lengte van 175 M. zooveel achteruit geplaatst, dat op het smalste gedeelte 12 M. breedte aan wateroppervlakte wordt gewonnen. Het nuttig effect der verbreeding zal echter nog belangrijk grooter zijn, daar men tot bij de kade een diepte zal verkrijgen van 5 M. A. P., of ruim 6 M. onder gemiddeld hoog waterpeil der zomermaanden. De schepen zullen dientengevolge langs de kade gemeerd kunnen worden en direct op of van den wal kunnen lossen of laden. De nieuwe kaaimuur zal tot boven den hoogst bekenden stormvloed worden opge trokken. Voor het werk is een crediet van f 85000 gevraagd. Bij het ontworpen plan is ook gevoegd een plan van geldleening van 3 millioen a 3 pCt. volgens raadsbesluit van 20 Sept. 1894 uit te schrijven, evenwel slechts voor loopig 1^ millioen uitte gever.. Wanneer deze gelden niet dadelijk volteekendof beschikbaar zijn, wordt door B. en W. voorgesteld van de tijdelijke leening groot f75000 gebruik te maken tot het aangaan waarvan de ge meente-begrooting van 1895 volgens art. 52 de bevoegdheid geeft. Zoo mogelijk zal dit werk nog dit jaar worden uitgevoerd althans zal nog dit jaar worden aangelegd het gedeelte van de Kaarsenfabriek tot aan de Pier ter lengte van 175 strekkende Meter. Herziening der Grondbelasting. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier is het volgende adres in zake de herziening der grondbelasting aan der Minister van Financiën gezonden. Aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam heeft de aandacht van Uwe Excellentie voor het navolgende te verzoeken: Bij de Wet van den 26 Mei 1870 Staats blad no. 82, betrekkelijk de Grondbelasting werd sub Art. 59 het volgende bepaald a. »De belastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen wordt vóór den eersten Januarij 1875 herzien, volgens regelen bij de Wet te stellen. b. »De herziening wordt elke twintig herhaald." De Kamer voornoemd veroorlooft zich, op te merken dat, waar de eerste alinea van dit wet telijk voorschrift is nagekomen en er dien tengevolge een norm is aangegeven, terwijl het even uitdrukkelijk ir. de Wet opgenomen voorschrift, de tweede alinea, niet is nagekomen er dientengevolge immer wordt voortgegaan volgens een ver ouderden maatstaf die belastbare opbrengst van Rijkswege vast te stellen en te heffen. Naar het oordeel onzer Kamer kan noch mag deze afwijking van het bestaande Wet telijk voorschrift, hierboven sub lett. b bedoeld, worden toegelaten, daar er dan gegronde bezwaren zouden bestaan, dat de heffing op een verouderden voet, niet alleen hier en daar onbillijk, maar op de eerste plaats onwettig geschiedt. Is de bestendiging van den verouderden norm wellicht gunstig voor sommige ge meenten, voor andere is zij ongunstig doch al ware dit niet zoo, onze Kamer is van oordeel dat dit geen reden voor de Regeering kan zijn, de besliste herziening niet te doen plaats hebben. Onze Kamer ontveinst het zich niet, dat zij bijzondere redenen heeft, de aandacht van Uwe Excellentie op dit achterwege blijven van het uitvoeren van dit uitdrukke lijk voorschrift der Wet te vestigen, doch al ware dat zoo niet, zij heeft genoeg vertrouwen in de Nederlandsche Regeering om te verwachten, dat na het hierboven geciteerde onder de aandacht van Uwe Excellentie te hebben gebracht, zij zich ook mag verzekerd (houden van Uwen veelver- mogenden steun, teneinde zoo spoedig moege lijk aan het bedoelde voorschrift der Wet worde voldaan, en er niet verder worde voortgegaan naar een verouderden type te schatten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, J. J. G. Nolet, Voorzitter. I. Hoogendam, Secretaris. Een afdruk van dit adres is aan Heeren Burgemeester en Wethouders aangeboden, met beleefd verzoek de pogingen door de Kamer van K. en F. aangewend om tot eene herziening der grondbelasting te ge raken bij den Heer Minister van Financiën wel te willen ondersteunen. Vereeniging tegen Bedelarij. Wij ontvingen het Jaarverslag der Ver- eeniging tegen Bedelarij over 1894. Veel van hetgeen in dat verslag omtrent de werkzaamheid der Vereeniging wordt mede gedeeld, hebben onze lezers reeds vernomen uit het verslag dat wij van de algemeene vergadering den 27n Februari gehouden, hebben gegeven. Slechts enkele bijzonder heden die tot aanvulling kunnen strekken van hetgeen reeds werd gepubliceerd, mogen hier een plaats vinden. Het verslag bevat enkele verstrekte infor- matiën, waarvan wij er een paar willen mededeelen. 't Was al donker toen er gescheld werd en een meisje van circa 12 jaren briquetten te koop aanbood. Nu die waren er niet noodig op het oogenblik. Maar onze vriend, die het meisje leelijk hoorde hoesten, liet haar wat vertellen en vernam dat vader ziekelijk was en nooit meer kon werken, dat moeder pas een klein kind had ge kregen en dat ze met hun 7 waren, allen nog jong. 't Meisje kreeg wat tegen den hoest en mocht later eens terugkomen. Er werd geïnformeerd, en 't rapport luidde: fatsoenlijk gezin, man ongeneeslijke kwaal, in 't academisch ziekenhuis verpleegd ge weest en ontslagen, tracht nog wat te ver dienen met huiswerk, onderstand van arm bestuur. ïWat dunkt u,' zal men voortaan de kleine meid niet gaarne wat van haar koopwaar hebben afgekocht? Maar niet enkel tot rapporten uitbrengen bepaalde zich de taak der Vereeniging. Op haar aanbeveling werden 3 personen aan vast werk geholpen. Voor een teringlijder die met 3 kinderen en een nichtje moest leven en wonen van f3.50 per week, werd gezorgd dat hem van particulieren nog f4.50 per week werd uitgekeerd. De man is sedert gestorven en de kinderen zijn in het weeshuis geplaatst. Ook zorgde de Vereeniging dat de bekende straatfiguren werden geplaatst in gestichten waar zij behoorlijk verpleegd worden. Ook heeft zich in Februari 1894 gecon stitueerd het dames-comité tegen armoede en wel op initiatief van het Bestuur der Vereeniging tegen Bedelarij. Dit comité stelt zich meer speciaal ten doel ^bestrijding van de oorzaken der armoede" en het mag blijkens het rapport met voldoening op zijn werk terugzien. In menig gezin, dat met ondergang bedreigd werd, heeft de zedelijke of somtijds financieele steun van dit comité in den toestand verbetering gebracht, zoodat waar vroeger onreinheid of drankzucht voor zaten, thans reinheid en matigheid heerschen. Wel treft dit comité ook gezinnen aan, die voor geen verbetering vatbaar n zulke worden dan ook weer aan zichze overgelaten, maar de gezinnen die het zegen is geweest, zijn zoovele redenen vreugde en aanmoediging voor de dameS zich aan het comité hebben aangeslote"^ Ook dit Comité vermeldt in zijn vertji^ eenige sprekende feiten die wij wegens 0 beperkte plaatsruimte hier niet kunnen dedeelen. Allen die daarin belang ste verwijzen wij naar dat verslag, hetwelk aanvrage gaarne ter lezing wordt verst' Door de lezing van het jaarverslag Vereeniging tegen Bedelarij zal te blijken, dat haar doel niet is het bestri) van aalmoezen geven, maar zij alleen be0 het geven van aalmoezen aan onwaar"1? tegen te gaan en de bedelarij te voorkok en te weren. - Zeetijdingen. Schiedam, 4 Mei. Het gisteren alhie1"^ nengekomen Engelsche s. s. Catfila' v Poti geladen met 835 last mais had e diepgang van 60 decimeter. Blytb, 2 Mei aangekomen s. s. Abbey, kapt. G. Batty, van Schiedam- Cargalijst. Zeilschip Quintus, kapt P. Boeijing h<>ut' Gothenburg met 409 kub. meter gez- S.s. Caffilla, kapt. J. M. Govern, Poti met 2.000.000 kil. Mais. ADVERTENTIES Voor de menigvuldige bewijzen van dee ming, ondervonden bij het overlijden van °p^j, innig geliefden Echtgenoot, Vader, en Grootvader, betuigen wij onzen hartell) dank. Uit aller naam, Wed. M. G. LAGERWE1' Brdii"5^ Schiedam, 4 Mei 1895. i o een, van gasleiding voorzien, WOO met Open Plaatsjes en ERVE, bevai beneden2 kamers en suite, keuke'1 zolder en 2 kelders, en boven2 ruime zolder en dienstbodenkamertj®^^, vliering, aan de Hoogstraat te 3chie no. 123, groot 88 cent. Bij veiling op Vrijdag 10 Mei 1 des voorrn. ten elf ure, en a f s 1a volgenden dag, des avonds ten ach1 beide in n Musts Sacrum" te S c h ie zijnde de goederen te bezichtigen op dag en Donderdag vóór de veih»?' des voorm. 10 tot des nam. 3 ure, op van een bewijs van toegang, door H. W. M. ROELANTS te Schieda^1 geven, te wiens kantore nadere inlioh bekomen is. GEVRAAG^^ op een KANTOOR Alhier, tegen salaris een solide degelijk bij voorkeur iemand die op de hoof? van den Gisthandel. |,e' Brieven, onder Letters H. R> Bureau van dit Blad. De 's-Gravenhaagsclie gevestigd te 's-Gravenhag0> verstrekt gelden ter leen on(*e!"0r0h^ hypothecair verband tegen jaarlijkse» Z|J van 4'/4 waarin administratiekos jpfi begrepen en geeft 8Vj en 4% Pa ven uit. e< Inlichtingen te bekomen bij "C*L J. F. W. MEIJER, Nieuwe Have Schiedam. g(l VAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2