P0litie' Door mevr. douairière jhr. F. De q sem broot is aan het Koninklijk instituut van de marine geschonken eene collectie wape nen, welke door wijlen den vice-admiraal werden medegebracht uit den slag bij Sedan, waar hij als afgevaardigde van het »Roode Kruis" tegenwoordig was. •»Hoe warm het was." De thermometer wees Denderdag in de schaduw 's middags om 3 uur 86° Fahrenheit 24° Reaumnr oftewel 2° minder, mevrouw, dan uw dokter u voor een warm bad voor de kleinen voorschrijft tenminste als ze erg verwend zijn. Anders neemt hij misschien ook met 24° genoegen. Wij hebben dus eergisteren een goed deel van den dag gewerktgedraafd en ge zwoegd, of gerust, gesoest en gegeeuwd wat vermoeiender is, weten wij nog niet in de temperatuur van een warm bad met den last en de hitte van onze kleeren er nog bij. Of het ook warm geweest is. (Rsb.) Te Scheveningen is overleden de heer Jac. Pleysier, een man van ondernemenden geest, die, nadat van gemeentewege het badhuis is gesticht, een rij van villa's deed verrijzen in de omgeving van dit middelpunt van Scheveningen. Loon eu Arbeidsduur. In het bestek van den bouw der nieuwe kathedraal te Haarlem zijn bepalingen om trent minimum loon en maximum arbeids tijd opgenomen. Het loon van verschillende werklieden wordt er in bepaald, terwijl de loonen van andere niet genoemde werklieden door den aannemer, in overleg met de directie, zul len worden geregeld, in verhouding tot den plaatselijken loonstaudaard. Ook de loonen van hen die nog niet als volledige werk krachten kunnen gerekend worden, worden er in geregeld, onder bepaling dat zij, die den leeftijd van 20 jaren nog niet bereikt hebben, voor niet meer dan 15 pCt. deel mogen uitmaken van de werkkrachten. Men mag de werklieden niet langer doen werken dan 11 uren per dag. Wordt er langer gewerkt dan moet het overwerk aan den werkman betaald worden. Afwijking van den normalen werkdag van 11 uren is alleen geoorloofd onder goedkeuring der directie. De aannemer moet eiken Zaterdag aan de directie schriftelijk doen kennen de namen en voor zoover zij nog niet bekend zijn de leeftijden der werklieden welke ten zijnen koste voor de uitvoering van het werk werkzaam zijn, met vermelding van beroep en juiste opgaven van verdiend loon op de over te leggen werkrapporten. De aannemer zal in geval van niet nako ming dezer bepalingen telkenmale verbeu ren een boete van vijf-en-twintig gulden, af te houden van de eerstvolgende termijn betaling der aannemingssom. In het bestek worden verder nog ver schillende bepalingen omtrent cfe uitbetaling der loonen, uitkeer van loon ingeval van vertraging in het werk, stuk- en machinaal werk, enz. gemaakt. Den werklieden wordt het recht van beklag bij de directie verze kerd. Het vloeken en spreken van zedelooze taal zal verboden zijn op straffe van ontslag bij herhaalde overtreding. De aannemer is verplicht van het begin van het werk af alle gereedschappen der werklieden tegen brandschade te verzekeren en voorts zijn gansche personeel te verze keren bij eene Nederlandsche Levensver zekering-Maatschappij Met dit bestek, waarin de invloed van den Doorluehtigen Beschermheer van den Ned. R. K. Volksbond zichtbaar is, wordt een belangrijke schrede gezet op den goe den weg. Het vinde navolging. Gisteren-nacht is weder in de bureelen van het Ochtenblad de Courant te Amsterdam ingebroken. Door een der onbewoonde huizen van het Hol heeft men zich toegang weten te verschaffen tot het platte dak der expe ditielokalen en verder door het uitsnijden van een ruit de bureaux van De Courant. Ontvreemd zijn twee wekkerklokjes en een gouden oorbelletje. De lade, waarin gewoon lijk het geld geborgen werd, is geforceerd, doch niet geopend. Misschien dat deze tweede inbraak leiden zal tot de ontdekking der daders van den diefstal gepleegd in dezelfde lokalen in den nacht van 6 en 7 April. De Vereeniging van spoorwegbeambten »Recht en Plicht" te Utrecht, heeft zich voor dit jaar opnieuw gewend tot de be stuurders van Nederl. bedevaarten met ver zoek, om hunne bedevaarten niet meer op Zondag te houdenwegens de treurige gevolgen welke de processie-treinen op dien dag voor het personeel hebben. Zij hoopt, dat dit verzoek met al den ernst dien het verdient, in overweging zal worden genomen i in de bestuursvergaderingen, en dat men, j zelfs met eenige opofferingen, over de be zwaren waar de verandering van bedevaarts dag op zou stuiten, heen zal stappen. Gisteren is de sneltrein van den Nederl. Centraal spoorweg, welke voormiddags te 10,14 in de richting naar Utrecht te Nuns- peet aanhoudt, in botsing gekomen met den aan dat station stilstaanden goederentrein, waardoor aanzienlijke schade aan den snel trein is toegebracht, gelukkig zonder eenig letsel aan de vele reizigers te doen. In 't Z.-O. van Friesland is het branden van veengronden weder in vollen gang. Een verstikkende rook hangt dikwijls over de velden en vergalt een omwonenden en, bij een matigen, wind ook den bewoners der steden dikwijls eer, schonen dag. Nog eenige warme dagen, en 't branden is gedaanhier en daar zaaid men reeds de boekweit in de verkregen asch. De teelt der veenboekweit neemt in deze streken van Friesland sterk af de tijd, dat er duizenden mudden boekweit uit de venen gehaald werden, is voorbij. Naar wij vernemen, wenschen Burg. en Weth. van Enschedé in een eerst volgende raadsvergadering den Raad voor te stellen bij alle gemeentebesturen in ons Land er op aan te dringen, ten spoedigste der Re geering een adres aan te bieden dat onver wijld H. M. onze Koningin een wetsontwerp bereike, behelzende uitbreiding en verbetering van het gemeentebelastingstelsel en dat dit door de Volksvertegenwoordiging vóór de ontbinding afgedaan worde. (Hbd.) Allerlei plannen zijn medegedeeld omtrent de reis van H. H. M. M. naar het Noorden, b. v dat de Vorstinnen 3 September Kampen zullen bezoeken. Met zekerheid kan worden bericht, dat omtrent de reis van H. H. M. M. naar Drente en overijsel nog niets is bepaald dan alleen dat die vermoedelijk zal plaats hebben in de eerste helft van September a. s. De bakkers-patroons te Nijmegen maken bekend, dat er op 2en Pinksterdag geen versch brood geleverd wordt, zoodat gezellen en patroons ook rustig het Pinksterfeest kunnen vieren. De Sliedreclitsche burgemeester. In de gisteren-avond te Sliedrécht ge houden raadsvergadering kwam in een schrijven van den Burgemeester, gericht aan den oudsten wethouder, waarin hij mededeelde een maand verlof te zullen aan vragen en dezen wethouder verzocht inmid dels de functiën te blijven waarnemen, en voorts eene missive van den Burgemeester uan den Raad, waarin hij berichtte, dat hem door den Commissaris der Koningin bij missive van 28 Mei een verlof van een maand was toegestaan. Na voorlezing van nog andere ingekomen stukken deed de voorzitter mededeeling van een deze week ingekomen motie van de raadsleden de heeren H. Bos, G. A. Van Hattem, A. Meijer en A. Vermaes van den volgenden inhoud met verzoek die in de vergadering te behandelen. »De Raad, met diep leedwezen kennis genomen hebbende van het feit, dat J. A. van Haaften als burgemeester der gemeente is teruggekeerd, overwegende dat ontslag van rechtsvervolging niet beteekent vrij spraak van de ten laste gelegde feiten, verklaart het als een ramp voor de gemeente te beschouwen een burgemeester te moe ten houden die de achting en het vertrou wen mist." Daarop werd voorlezing gedaan van een deiizelfden dag ontvangen schrijven van de burgemeester, inhoudende de medeedeeling dat hij tegen 1 Juli ontslag had aangevraagd. De voorstellers der motie, alsnu hert woord verkrijgende, wenschen de motie te hand haven, maar stellen voor thans de laatste alinea te lezen: verklaart het als een geluk voor de gemeente te beschouwen, dat de burge meester die de achting en het vertrouwen der burgerij mist, zijn ontslag heeft inge diend. Na eenige discussie, werd de motie in hoofdelijke stemming gebracht en aange nomen met algemeene stemmen. Op voorstel van den heer Prins werd be sloten deze motie officieel ter kennis van Gedeputeerde Staten te brengen. Naar aanleiding van de vraag door den heer Prins gedaan, stelde de heer G. A. van Hattem voor B. en W. te machtigen een rechtsgeleerde te raadplegen en te zien ot er ook gelden terug te krijgen zijn. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. De heer G. A. van Hattem die door den terugkeer van den burgemeester opgehouden had als wethouder te fungeeren, werd met op éen na algemeene stemmen tot tijdelijk wethouder herbenoemd. (xEMEJVGrD meuws. Falb's weervoorspellingen 1 Een booze maand zal Juni zijn. Zij wordt gekenmerkt door veel regen en onweer, bij een tamelijk hooge temperatuur. Ook wolk breuken en hoogwater heeft men te wachten. Alleen in het midden der maand, zoo on geveer tusschen den lOden en 20sten Juni, zal het weer veel koeler worden. Van 1 tot 5 JuniTalrijke onweders met wolkbreuken. Veel regen omstreeks 4 Juni. Prettig vooruitzicht met de Pinksterdagen 1 Ten onrechte is gemeld dat de hofstede van den heer Barendrecht te Barendrecht voor de derde maal door den bliksem is getroffen. Wel is zij tot driemaal toe af gebrand. Gisterenvoormiddag is te Scheveningen uit zee aangekomen de bomschuit SCH 292, genaamd de Volharding, met het bericht dat een der opvarenden, de matroos G., bij het voorhangen van een zwaardtouw was misgestapt en verdronken. Dezer dagen doet zich in het Oudemannen- en Vrouwenhuis te Leiden het zeldzame geval voor, dat een paar oudjes in genoemd gesticht zestig jaar met elkander door den echt zijn verbonden. Te dier gelegenheid is een der mannenzalen toepasselijk versierd, waarvan de kosten door de regenten wor den gedragen. Ook zal den oudjes ter eere van bruid en bruidegom een extra maal worden toegediend, terwijl men dien avond tevens bruiloft zal vieren. Een bewoner van den Amstelveenschen weg te Amsterdam vond, bij een reparatie onder den vloer, circa een half mud onge kookte aardappelen, benevens het overblijf sel van een kinderjurkje, sedert eenige maanden vermist, hetwelk alles het werk van ratten bleek te zijn Tijdens een hevig onweder dat gisteren te Harburg in Hannover woedde, sloeg om streeks 6 ure de bliksem in een der petro- leumtanks der Bremer Trading Company (limited). De petroleum in vijf der tanks geraakte in brand. Aan blusschen viel niet te denken. De politie nam echter alle maat regelen die noodig waren om uitbreiding van den brand te voorkomen. d" stemming met het gesprokene. Nanieb~n(,. Vereeniging »Je Maintiendrai" werd raai Vetter toegesproken door den .gft H. M. Schoonebeek en namens de van de kon. sectie het Metalen Kru1*» pe Rotterdam, door den heer F. W. ^e'Se|ijl>e generaal bedankte allen voor de ha' nt* woorden hem toegesproken. Na een houd van 9 minuten werd de reis naar Den Haag, waar den generaal de ovaties wachtten. Kerknieuws. Dezer dagen overleed Mgr. titulair-aartsbisschop minister-generaal der geneeieri»"*-- .^o orde, welke hij gedurende 20 jaren bes met eene voorzichtigheid en zachthei >fl, zijne nagedachtenis tot eene vereerde bi (Hoogeer w. pater Bernardinus de Portag1 ,eii u„io;-_'iartgbisschop van Sardica, ge -generaal der geheele Francisc' ;e De politie vestigt de aandacht van eig® van slooten, enz. op art. 23 der veror op de openbare reinheid en gezondh®1 Schiedam, luidende »Ieder eigenaar van een riool, g°ot.'^cl1' ot vijver of welk water ook, is voor het behoorlijk schoonhouden zorg te dragen, zoodat daaruit geen B kan opstijgen," Z»1 en zij waarschuwt hen, dat stre"o worden toegezien geleefd. of dit gebod woi rd' PROGRAMMA van de UUf'l- door het Muziekkorps yi1 Schutterij ZondagmiddM^i. 1 ure in de Plantage te 9 y 1. Kaiser Friedrich Marsch, 2. Ouverture Sphigenia, Gluck. 3. p<l«f Indienne, Sellendi. 3. Lustige Walzer, Vollstedt. 5. La Czarine M® Ganne. 6. Schutzer Marsch, SteteJ 348ste Staatsloterij. 5e Klasse. Trekking van 1 Prijs Ju%/ van f1000 en premie vani No. 12441 10415 3690 4704 17047 Premie - 3000 Prijs - 200 - 100 Prijzen van f70. <j|3 994 6608 10491 13996 14997 15855IgjJ 1926 7392 1132014207 15284161111 50 96 18004 14904 15632 17080 - 2597 10062 13118 d» Burgerlijke Stand. Geboren: 30 Mei. Jan zoon van Vogel en E. Bergkotte, Lauronstraa^ Zeetijdingen. Schiedam, 1 Juni vertrokken s.s» O: Kafemann, kapt. G. Steinhagen, naai Aangekomen s.s. Foreningen, kap Paulsen, van Pernau. Cargalijst. S.s. Foreningenkapt. Chr. Pauise!1' Pernau, met 5Ó7200 kilo Gerst. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 1 Juni Spoeling fl.— Moutwijn Noteering makelaars Brandersbond Stemming Onveranderd. i8& f6-— -/ Berlijn. (Slotk.) i Parijs. Hamb. Rogge, Spiritus 136.25 Ul'.25 42.70 43.70 44.30 44.' 11.2o li.30 22.121 22.37£ Laatste Berichten. Ruim 20 minuten over den bepaalden tijd, door oponthoud hier en daar veroor zaakt, stoomde de trein, welke generaal Vetter te Rotterdam bracht, het station D. P. binnen. In de wachtkamer le klasse hadden zich verschillende autoriteiten ver- eenigd. Op het perron deed de staf- muziek van het regiment schutterij het »Wien Neerlandsch bloed" hooren. De generaal, door zijne echtgenoote en zijne broedeis vergezeld, werd door den bur gemeester hartelijk toegesproken. Met een driewerf hoera betuigden aflen hunne in- Mei Juli Sept. Mei Sept. Meel 12 Merk. I. md. 12 Mei Rogge, loop. md. Mei j Spirit. April/Mei Juli/Aug. New-York. Maïs 59V8- Amsterdam. 31 Mei. Rogge op lev. f 120, 121, gesloten; per Oct. 122, 124. Heden aangezegd 100 laS deze maand 16.700 last. 1 Juni. Geen noteering. Keulen Rijnhoogte ('s morg- 31 Mei 3.38 M. 1 Juni 3.28 M- Wisselkoersen te Rotterdab1- P 57s/'' f1 vet vP' Londen kort Parijs d Vntwerp. d Per Telegraaf fl2.11i Disc. 2 - 48.05 2 -47.90 26 Ot- - 58/i-7/8' q] jyfe1 30 Mei' ju11'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6