het bericht van eene ontmoeting metlde opstandelingen onder Gomez en Maceo. De Spanjaarden hadden vier dooden en negen tien gewonden. Het telegram zegt nog dat de Spanjaarden, tegenover de opstandelingen geplaatst, eene beweging wisten te maken en vooruit te dringen in de richting der provincie Havana. Echter erkent Campos ook, dat de berichten aangaande dit laatste niet eensluidend zijn. Dit laatste gedeelte van het telegram verwekt veel opzien. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Januari 1896. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de ko hieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten no. 3 en 4 dezer gemeente, over het dienstjaar 4895/6, door den heer directeur der directe belastingen te Rotter dam op den 30sten December 1895 executoir verklaard, den 2n Januari 1896 aan den ontvanger der directe belastingen, ter in vordering zijn overgemaakt. Voorts wordt er aan herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat den 2n dezer de termijn van zes weken is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam werd gisteren-namiddag ten twee ure ten raadhuize aanbesteed het verhoogen der kade langs het Zuidergors van het aansluitingspunt aan den Westfrankeland- schen dijk nabij het Spuikanaal tot aan de grens van het eigendom der gemeente. Hiervoor waren negen inschrijvingsbiljetten ingekomen, en wel van P. Kaim te Strijen voor f968.28; H. Kroon alhier f1185; D. Zandbergen te Vrijenban f 1299.99 C. in 't Veld te Dubbeldam f !385;A. Lod der te Oud-Beierland f 1388D. van Win gerden te Oud-Kralingen f 1542 C. Zanen Hz. Sr. te Ammerstol f1588; C. Boer Az. te Sliedrecht f 1690en C. Kalis Pz. te Puttershoek f 1890. De toewijzing zal later geschieden. Sedert Nieuwjaarsdag vertoonen de beide inspecteurs van politie alhier zich in zeer nette uniform, bestaande uit bournous, ge sloten jas, pantalon en pet (hoofdofficiers model met het gemeentewapen in plaats van cocarde). Evenals de beide hoofdagenten, die tot voor enkele dagen geen wapen hadden, zijn zij thans met een lange sabel met hand bedekking gewapend. De sabel der inspec teurs is van een dragon, die der hoofdagenten van een zilveren kwast voorzien. Naar wij vernemen, zal de kepie der hoofdagenten door een helm worden vervangen. De havenmeester is evenzeer in uniform gestokenhij is gekleed met een jekker met knoopen van wit metaal, waarop het gemeentewapen, terwijl op de liggende kraag een anker met tros is geplaatst. Als hoofdbedeksel heeft hij een marinepet, waarop in blauwe letters «havenmeester." bij gebruik na vier dagen totaal verdwenen was, zonder een enkel spoor op het papier na te laten. Brongers kende dat geheim zeker ook en had het aangewend, om mijn goeden buurman zijn spaarpenningen afhandig te maken. Hoe meer ik er over nadacht, des te meer werd ik overtnigd, dat dit het geval moest zijnhij moest de schuldbekentenis met dien inkt geschreven hebben. Maar er was nog een ander scheikundig geheim, dat Brongers blijkbaar niet kende, want dat had ik toevallig zelf ontdekt. Die verradelijke inkt laat bij het verdwijnen zink op hel papier achter, zoodat al wat daarmede geschreven is, weer zichtbaar wordt door bet toepassen van een oplossing van ijzersulphaat en ealciumhydraat. Ik liet bij een drogist die oplossing ge reed maken. Terug in mijn kamer dom pelde ik er een stukje papier in en legde dat toen op een hoekje van het papier. De uitkomst deed mij van vreugde opspringen, want duidelijk kwamen er een paar letters Bij het rooien van een boom aanj de Hoofdstraat nabij het pakhuis Java is heden ochtend circa half tien ure een tak op de telefoondraden gevallen, zoodat deze op éen na allen gebroken zijn. Het in November 11. van eene reederij te Grimsby voor rekening van de maat schappij «Zeevisscherij De Hoop" alhier aan gekochte schip Buttercup is, na op de scheepstimmerwerf van den heer De Jong te Vlaardingen hersteld te zijn, deze week alhier aangekomen. Het schip, thans de Maas genaamd, zal nog dezen winter van hier ter kabeljauw- visscherij uitzeilen. Woensdag-avond heeft de heer A. J. Torleij Duwel, eervol ontslagen commissaris van politie te Rotterdam, op officieele wijze afscheid genomen van zijn personeel op het bureau in de Witte de Withstraat. Tege lijkertijd droeg hij de waarneming van zijn commissariaat, tot tijd en wijle dat in de vacature voorzien zal zijn, over aan den heer J. W. C. Strang, commissaris van politie aan het bureau Meermansstraat, die daartoe door den burgemeester is aange wezen. Gisteren had te Rotterdam in pand No. 20 aan het Spuiwater eene gerechtelijke uitzetting plaats. De man des huizes weigerde voor de daarmede belaste ambtenaren de deur te opbnen. zoodat zij zich met geweld toegang moesten verschaffen. Hierop ver schenen een drietal half beschonken vrienden van den bewoner, om zoo noodig de uitzetting te beletten. De politie werd te hulp geroepen en niet dan met veel moeite gelukte het ten slotte aan een paar agenten, een van het drietal die zich het hevigst tegen het gerechtelijk bevel verzette, naar het politiebureau in de Lange Torenstraat over te brengen, waar hij in bewaring werd gesteld. De gemeenteraad van Maassluis heeft be sloten tot het verwijden van de Noordgeer en het maken van een ijzeren ophaalbrug. Tevens werd besloten voor dit werk eene leening aan te gaar. van f 11,000. BINNENLAND. De Koningin-Regentes heeft namens de Koningin ten bate der Vereeniging voor gezondheidskolonien voor Rotterdamsche kinderen" aan mr. J. A. van Gilse, als voorzitter van het bestuur, eene gift van honderd gulden doen toekomen. Aan het Centraal Israël wees- en door gangshuis te Leiden heeft de Koningin- Regentes f 60 geschonken, terwijl ook een aantal vereenigingen te Breda, te Arnhem en elders giften ontvingen. H. M. de Koningin-Regentes heeft f 150 geschonken aan de Commissie voor Duin- beplanting ir. Den Haag, welke zich ten doel stelt werk te verschaffen aan behoeftigen. Naar de IV. R. Ct. verneemt heeft H. M. de Koningin-Regentes goedgevonden namens te voorschijn. Ik wist niet, welke woorden mijn kunstje zou onthullen ik borg het papier in mijn portefeuille en begaf mij op weg, om dien eerlijken Brongers aan te klagen en teruggave van het geleende met interest en kosten te eischeri. Ik deelde dit den rechter mede, die den verslagen Brongers mededeelde, dat hij zich nog wel voor iets anders te verantwoorden zou hebben dan voor het bedrag der leening met interesten en kosten. En zoo gebeurde het ook. Diep terneer geslagen en vernederd door de ontdekking van zijn schurkenstreek, teekende hij dadelijk een orderbriefje voor het volle bedrag, en ik geloof niet, dat hij ooit weer lust zal krijgen, met onziehtbaren inkt te knoeien. In de eerste jaren, die hij in de gevangenis mag doorbrengen, heeft hij er trouwens geen gelegenheid voor. Deze mijn eerste zaak trok algemeen de aandacht, en ik heb daarna nooit op cliënten behoeven te wachten. H. M. de Koningin ten'bate der Vereeniging voor gezondheidskoloniën voor Rotterdamsche kinderen aan mr. J. A. van Gilse, als voor zitter van het bestuur, eene gift van honderd gulden te doen toekomen. Van particuliere zijde wordt in dato 2 dezer aan de N. R. Ct. gemeld Het galabal ten Hove was dezen avond zeer druk bezocht. Aan voor- en achterin gang van het Paleis reden van 9 uren af lange files rijtuigen met gasten aan. De kleine balzaal, waar de kapel der schutterij speelde, en de groote danszaal, waar het strijkorkest der koninklijke militaire kapel balmuziek ten gehoore bracht, wemelden van heeren in schitterende militaire of staatsiekleedijen en van dames in elegante balkleeding. Voorafgegaan en gevolgd door een prachtigen hofstoet, verscheen de Ko- ningm-Regentes te 10 uren te midden van hare gasten, prinses Elisabeth var. Waldeck, die links van hare gastvrouw liep, de balzaal binnenleidende. De koninklijke gastvrouw droeg een kleed van witte brocaatzijdegegarneerd met witte veeren, laag uitgesneden aan den hals, die versierd was met een parelsnoer, het kapsel getooid met den nationalen diadeem. De jeugdige prinses had mede een wit balkleed aan. Verschillende personen werden aan de Regentes en aan de prinses voor gesteld. Nadat het bal geopend was, heeft H. D. H. tal van malen aan den dans deelgenomen, De uitnoodigingen voor dit bal waren in de gebruikelijke diplomatieke ambtelijke en militaire kringen gedaan. H. M. verliet te middernacht de balsalons. De militairen in Den Haag hebben Oude jaarsnacht der politie zeer veel last veroor zaakt. Herhaaldelijk werden aan de ver schillende commissariaten militairen aange bracht, die beticht werden burgers en politie ernstige verwondingen te hebben toegebracht. Uit het verslag van den consul-generaal te Belgrado blijkt, dat de invoer in Servië uit Nederland in 1894 voor 't eerst de moeite van 't vermelden waard is. Vroeger was die invoer zoo miniem, dat hij verdween onder de rubriek «overige landen." De consul wijst met genoegen op deze meerdere belangstelling bij Nederlandsche exporteurs en hij gelooft zeker, dat de invoer zal toenemen. Er zijn toch, zegt hij, in Servië een groot aantal firma's, met wie men zonder eenige risico handel kan drijven, zelfs wanneer de algemeene toestand des lands veel te wenschen overlaat. De Residentiebode deelt mede, dat de jonkvrouwe De Jonge van Zwijnsbergen uit Den Haag te Lourdes het protestantisme heeft afgezworen en zich tot de Katholieke Kerk bekeerd heeft. Wijlen haar vader was Kamerheer van Z. M. den Koning en Commandant van de scherpschutters. Haar moeder is een jonkvrouw Vegelin van Claer- bergen. In een der jongstverloopen nachten is te Leiden door een tweetal opgeschoten knapen getracht inbraak te plegen in de woning van den heer L. aan de Langegiacht. De bengels zagen hun misdadig oogmerk echter verijderd, doordien de dochter van den huize ontwaakte op het geritsel van het induwen eener ruit, welke door de dieven ten einde zich toegang te verschaffen tot het door hen bedreigde perceel, vooraf met zeep besmeerd was. De daders, tegen wie geverbaliseerd is en die achter slot en grendel zijn gebracht, worden vermoed de zelfde personen te zijn welke gepoogd hebben in de vorige week in te breken in eene woning aan de Kruisstraat. Het bestuur van het Rijkspensioenfonds voor Weduwen en Weezen van burgerlijke ambtenaren heeft de burgemeesters doen verzoeken, om hunnne medewerking te ver- leenenljtot het verkrijgen van den socialen toestand van de gepensionneerde en op wacht geld gestelde burgerlijke ambtenaren, welke gegevens noodig zijn voor het opmaken van de eerste wetenschappelijke balans van het pensioenfonds, die onder dagteekening van 31 December 1895 vervaardigd zal worden. Ingevolge de wet moet een dergelijke balans om de 5 jaar opgemaakt worden. Men bericht uit Bussum aan de N. R. Ct. Zondag kwam de jonge K. in zeer opge wonden toestand bij zijn vader, die na een hevige woordenwisseling door hem mishan deld werd. De vader voegde toen den zoon toe: «Daar zal je lang plezier van hebben," en begaf zich naar den heer Bensdorp, chocoladefabrikant alhier, en deelde hem mede, dat zijn zoon en een zekere Br. den onlangs gepleegden diefstal van pl. m. f 1200 hadden uitgevoerd. Beide personen zijn door de politie gearresteerd. Van het gestolen geld was niets meer over. Uit Monnikendam wordt van 4 dezer medegedeeld Marker schippers melden, dat achter het eiland twee botters uit Zaandam door het ijs zijn ingesloten. Van een van beide wist de knecht over het ijs Marken te bereiken. Wanneer het ijs niet spoedig sterk genoeg wordt ook voor den schipper, zal er op andere wijze hulp dienen gebracht te worden. De Zaanl. Ct. maakt melding van een plan tot een tramaanleg tusschen de hoofdstad en Zaandam. Ofschoon daarvan van officieele zijde nog niets werd vernomen, wordt er toch met vrij groote zekerheid het een en ander van medegedeeld. De weg schijnt reeds aange wezen. De tram zou nl. van Zaandam haar loop nemen over de Krimperven, langs de Schoolstraat en bij het rijksbelastingkantoor de Gedempte Gracht aldaar bereiken. Van de grens dier gemeente (Mallegatsluis) zou zij achter het Paleis te Amsterdam haar eindpunt vinden. Onder voorbehoud wordt ons gemeld, dat de directeur-generaal van de Staatsspoor wegen, Cluyssenaar, zijn ontslag wenscht te nemen. Als opvolger noemt het gerucht mr. Sprenger van Eyk, minister van financiën. De Amst. Ct. schrijft met sympathie over de plannen tot aanleg van een nieuwe stad aan de Hembrug maar spreekt daarbij de vrees uit, dat niet terstond zal worden gelet op de behoefte aan kerken, scholen, winkels een behoefte, welke zich meer en meer zal doen gevoelen naarmate het getal der be woners stijgen zal, in het eind tot 800 a 1000 gezinnen. Ook dringt het blad erop aan, dat bij den bouw van het stadje niet zal worden vergeten, dat er eischen van schoonheid zijn. De Amst. Gt. oppert haar bezwaren niet zonder reden, wetende hoe veel er in de laatste jaren bij aanleg en uitbreiding van steden is verwaarloosd. Wij kunnen haar geruststellen. Zeer spoedig zullen 70 a 80 woningen moeten worden gebouwder is echter reeds een voorloopig grondplan opgemaakt van een stadje van 350 huizen. Aan den be- staanden weg naar de Hembrug komt een rij woningen voor de meestgegoeden der werklieden de verdere straten zijn niet loodrecht daar op getrokken, maar in schoone afwisseling van lijnen aan de eindpunten, scherpe hoeken, zijn parkjes ontworpen. Ook is er grond vrijgehouden voor een hoofdplein, scholen, kerken, vergaderhuis. Onder de 350 perceelen komen winkelhui zen voor. Alles zal afhangen van de beslissing der werklieden-leden van de coöperatieve ver eeniging. Door degenen die door hen ge kozen zijn om hun advies te geven, zal niet worden verzuimd, de aandacht te ves tigen op de vereischte van goeden stijl en bouw. Tijd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2