den ouden keizer Wilhelm I. Prins Alexan der was ongehuwd. Te Bonn is Zaterdag de oud-katholieke «bisschop" H. J. Reinkes overleden. Rein- kes werd geboren in 1821 te Burtscheid bij Aken, werd in 1848 priester gewijd en in 1853 professor in de theologie te Breslau. In 1870 trad hij openlijk tegen de Kerk op, werd in 1870 geëxcommuniceerd en 1873 tot «bisschop" gekozen door de Keulsche synode der oud-katholieken. Hij gaf ver schillende geschriften uit en werd ,in de jaren van den Culturkampf ijverig door Bismarck gesteund, maar slaagde er niet in iets van beteekenis tot stand te brengen. Thans is het oud-katholicisme in Duitschland zoo goed als dood. Het blijkt meer en meer, dat men zich in Engeland op alle mogelijke gebeurte nissen in het buitenland voorbereidt. De minister van koloniën, Chamberlain, zal weldra naar Osborne vertrekken, ten einde eene conferentie te houden met koningin Victoria. De gisteren verschenen avondbladen gewagen van nog niet bevestigde geruchten, dat de regeering voornemens is, militaire toebereidselen te treffen. Zoo wordt er over gesproken, dat de reserve en de militie onder de wapenen zullen worden geroepen. Al zijn deze geruchten overdreven, zij be wijzen toch dat men in Engeland algemeen inziet, dat de talrijke kwestiën, waarin Groot-Brittannië in alle werelddeelen ge wikkeld is, wel eens tot eene gewelddadige oplossing zouden kunnen geraken. De kwestie betreffende het betwiste ge bied in Venezuela blijft nog aan de orde, maar vermoedelijk zal daarover vooreerst nog geen beslissing worden genomen. De correspondent van de Daily News had een onderhoud met den heer Coubert, een van de leden der Noord-Amerikaansche grens- commissie van wien men had gezegd, dat hij zeer vijandig jegens de Engelschen was gezind. De heer Coubert sprak dit beweren ten stelligste tegen. Volgens zijn uitdruk kelijke verklaring zal de commissie uitslui tend de feiten onderzoeken en overeenkomstig haar bevindingen een onpartijdig oordeel uitspreken, hetzij dit al of niet ten gunste voor Venezuela mogen uitvallen. De heer Coubert eindigde zijne mededeeling met de verzekering dat het zeker wel drie of vier maanden zal duren voordat de commissie met haar arbeid gereed is. De toestand op Cuba is nu, ook volgens berichten van Spaansche zijde afkomstig, voor de Spanjaarden zeer hachelijk. Het bericht, dat maarschalk Martinez Campos ontslag heeft genomen, wordt echter tegen gesproken. Volgens een telegram uit Havana aan den Impartial trekken de opstandelin gen steeds vooruit. Een groote bende is doorgedrongen in de provincie Pinas del Rio. Zij trok tot Cabanas (aan de noordkust) plunderde die en stak ze in brand. Volgens een ander telegram hebben de opstandelingen Alguiz vermeesterd en de kerk met dyna miet in de lucht laten springen. Winterconcert. De leden met hunne dames, in grooten getale aanwezig, vulden de zaal tot in hare hoeken; geen gering bewijs van de hoog gespannen verwachtingen over deze nieuwe uitvoering van dit immer roemwaardige koor en zijner solisten. En «Orpheus" handhaafde zijn aloude roem ook nu weder op schitterende wijze. Onder de begeesterende leiding van zijn bekwamen en volijverigen Directeur werden de verschillende nummers met zekerheid en gloed gezongen. Vooral Meeresstille ünd glückliche 'Fahrt van Fischer met zijn heerlijke piano's en crescendo's en De Nomen van Gevaert met zijne accuraat uitgevoerde contrasten in toonsterkte en maat voldeden uitnemend. Het gelijktijdig invallen en afbreken was vooral hier zeer merkwaardig. Ook Vrede van R. Hol met de schoone kwartetten door de heeren I. Th., A. v. d. S. en H. T., leden der Vereeniging, en den solist, den heer Ten Hagen voorgedragen, had zeer schoone oogenblikkenterwij) de Donauwals van Strauss met veel entrain en gloed ge zongen de aanwezigen blijkbaar veel genoe gen gaf. De heer Ten Hagen, concert-zanger dilettant, zong de solo-partij in Vrede van Hol zeer verdienstelijk, in aanmerking ge nomen dat deze heer wegens ongesteldheid niet goed bij stem was, en voor het eerst in 't publiek zijn optreden deed. De liederen in de tweede afdeeling, vooral Verbeidend van Arn. Spoel zong hij zeer schoon en met veel voordracht. Het applaus van de aan wezigen, beantwoordde de zanger door het zingen van een lied van Mar. A. Brandts Buijs, Moeder en Kind, hetwelk bijzonder in den smaak van het publiek viel. Namens een kunstlievend Hagenaar, overhandigde de president den zanger een fraaien krans, hem bij zijn eerste optreden in 't publiek vereerd. Het trio in Es-Dur van L. van Beethoven, door de solisten de heeren Julius Egener Hugo Oushoorn en Georg Rijken voorge dragen, klonk zeer schoon. Dit was dan ook bij het vernemen alleen der namen van de solisten wel te verwachten. De heer Julius Egener toch is te dezer stede te goed als een meester op zijn instrument bekend en niet minder de heer Georg Rijken als uitmuntend pianist. Ook de heer Oushoorn is als solo-cellist lang geen onbekende. Men zou werkelijk niet weten wat meer te be wonderen, het gevoelvolle spel van de heeren Egener en Oushoorn of de meesterlijke uitvoering van de piano-partij van den heer Rijken. Het ensemble was dan ook over heerlijk. Men hoorde echter opmerken dat de cellist zijne partij wat al te bescheiden speeldedit vond echter zijn verklaring in het idee van den componist zelve, die in dit trio de cello-partij bijna geheel in dubbel piano schreef. Ten andere gaan er licht door het samenvallen met die der piano vele tonen schijnbaar verloren. De solo-nummers van de heeren Egener en Oushoorn verdienen ruimschoots de da verende toejuichingen, die hen ten deel vielen. Beiden moesten nog een extra nummer ten beste geven, waarvoor door hen respec tievelijk de Berceuse van Musso en eene Transcriptie uit een lied van Massenet werd gekozen. Het herhaalde en langdurig applaus daarna vertolkte hen gewis den dank der aanwezigen en het verlangen hen hier weldra weer te mogen hooren. De taak van den accompagnateur is maar al te dikwijls zooals niet miskend, dan toch zeer over het hoofd geziendaarom wijden wij ten slotte een speciaal woordjvan lof aan den heer Anton Rijken, eere-lid der Vereeniging, die deze gewichtige taak zoo uitstekend vervulde. Tot adspirant-landmeter bij het kadas ter zijn benoemd de heeren J. H. Smeets te Schiedam en C. B. H. de Korver te Vlaardingen. In onze Vroedschap. De eerste vergadering door onze vroed schap in het nieuw begonnen jaar gehouden, was als gewoonlijk aan het uitspreken van den gebruikelijken heilwensch en het op nieuw samenstellen van eenige vaste raads- commissiën gewijd. Aangenaam was het zeker de welwillende gedachtenwisseling te hooren, die tusschen den Voorzitter en den Gemeenteraad bij monde van 's Raads senior plaats had, omdat zij getuigt van de goede samenwerking die tusschen het Dagelijksch Bestuur en den Raad bestaat. Voorzeker was het der geheele gemeente uit 't hart gesproken, waar de Voorzitter wenschte, dat de arbeid van het gemeentebestuur onder Gods zegen tot welzijn der gemeente zou gedijen maar niet minder zal de over- groote meerderheid der ingezetenen in stemmen met het woord van het oudste raadslid in jaren, en mèt den heer Hoek wenschen,dat detegenwoordige burgemeester tot heil der gemeente zijn ambt nog een reeks van jaren zal bekleeden. De benoeming der vaste raadscommissiën bracht geen verandering in die corporatiën Abusief meldden wij gisteren, dat de heer Beukers tot lid van het hoofdstembureau voor de verkiezingen was benoemd. Als derde lid in dat bureau werd benoemd de heer Roelants, die er reeds deel van uit maakte. De benoeming van den heer Beukers ware zeker een daad van loyale onpartijdig heid geweestvoortdurend tot vaste leden van deze bureaux raadsleden van een en de zelfde richting te benoemen, geeft zeker van zulk een onpartijdigheid allerminst blijk. Zooals te verwachten was, werd de ver andering van het Beursuur met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Be op merking door den heer Brillenburg omtrent den effectenhandel gemaakt, kon den Raad niet weerhouden. Het moge waar zijn dat de effectenhandel eenige belemmering van de verandering zal ondervinden daar tegen over wegen ruimschoots de voordeelen, die volgens het getuigenis van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aan het Schie- damsche hoofdbedrijf tengevolge der wijziging zullen ten goede komen. Wij zullen ons dus naar den veranderden Beurstijd moeten regelen en er ons aan gewennen het Beurs- klokje niet alleen ten 1, maar ook ten 2 ure te hooren luiden. Moge met den gewijzigden Beurstijd ook een geheel ten goede veranderde toestand van ons hoofd bedrijf weldra intreden 1 Het was gisteren wel de dag der inter- pellatiën. De interpellatie van den heer De Groot omtrent het niet meer aanleggen van verschillende stoombooten alhier, lokte van den Voorzitter de bevredigende verklaring uit, dat eene herziening van het havengeld weldra zal kunnen behandeld worden. Met den Voorzitter veroordeelen zeker velen de belemmerende werkstaking der op hier varende stoombooten. Werd met die staking bedoeld eene blijkbare noodige herziening der verordening op het havengeld te be spoedigen, dan rijst toch de vraag of daar toe het juiste middel werd gekozen. De heer Brillenburg ontving op zijne interpellatie het afdoend antwoord, dat B. en W. op het verstrijken van den termijn, den heer Jurgens voor hel nakomen der bepalingen van het koopcontract gege ven, bedacht waren geweest. De heer Jurgens zal dus de vastgestelde boete van f 10.000 moeten betalen, die hij had kunnen vermijden door op het gekochte land, al ware het slechts voor een filiaal-fabriek, een gebouw op te trekken. Zoodoende ware Schiedam niet geheel teleurgesteld geweest. Waar, zooals ook uit deze zaak weder blijkt, de wachters op Schiedams tempel tinne zoo trouw op hun post zijn, gaan wij met moed en vertrouwen de toekomst tegemoet, in de hoop, dat het jaar 1896 ook voor Schiedams gemeente-administratie een jaar zal zijn, dat de nog bloedende wonde van vorige jaren althans ten deele doet heelen. BINNENLAND. Bij kon. besluit is aan den heer Zoetmulder, consulair agent des Duitse rijks te Schiedam, vergunning verleend het aannemen der versierselen van rl 4e klasse der Pruisische Kroonorde, door den keizer van Duitschland, kon1 van Pruisen, geschonken H. M. de Koningin heeft gistcren-V0^ middag het weefgetouw in ontvangst ge men, haar door de Nederlandsche Sch van nijverheid en handel te Enschedé geschenke aangeboden en sedert ee"1^ dagen ten paleize opgesteld. H. M. h®9 dit zeer fraaie toestel in werking gezien de heer Maassen, leeraar aan genoetn school, gaf aan de Koningin uitlegging v het toestel. H. M. de Regentes heeft aangekocht schilderij, vervaardigd door J. M. ten K9 Mz. en voorstellende de uitreiking der L scheidingen in de Maliebaan op 7 Juli I" Dit doek was op het jongste galabal - Hove tentoongesteld en werd toen n" velen bezichtigd. Sir Horace Rumbold, Engeland's geZ9nt' bij ons hof, gaf Maandag-avond in het gezal' schapshotel te 's-Gravenhage een s0're' welke vereerd werd met de tegenwooi'd1^ heid der Koningin-Regentes en Prins Elisabeth van Waldeck Pyrmont. De vorstelijke gasten verschenen te 1 uur, nadat de meeste genoodigden uit h regeerings-, diplomatieke en adellijke krinê met hunne dames waren afgestapt. De gastheer ontving met zijn beide to°° de vorstelijke bezoeksters, die beiden v> balrobes droegen in de vestibule en gels" Haar, gevolgd door het personeel der leg9^ en het gevolg der Regentes, naar de kwis versierde salons. De soirée duurde tot laat in de nac De Regentes keerde vóór middernacht n9 het paleis terug. te De vereeniging Amstels Werkman Amsterdam heeft aan Hare Majesteiten 1 Koningin en de Koningin-Regentes op Ni®11^ jaarsdag in een adres een gelukwen» aangeboden, maar tegelijkertijd het verZ°^r tot de Koningin-Regentes gericht om v° bejaarde en gebrekkige werklieden in geheele Vaderland een pensioenfonds stichten. De auditeur van de pauselijke intern^ ciatuur, graaf Scapinelli, verliet gistere'1 residentie, zich voor geruimen tijd n£l' Rome begevende. Ter gelegenheid van het eeuwfeest het Institut de France zijn volgen® N. R. Ct. bevorderd tot ridders van Legioen van Eer de heeren dr. Cuyp- prof. De Goeje en Leenhof, en is benoe" tot offiicier prof. Kern. De Turksche ambassade te 's Graven is gemachtigd tegen te spreken het beri® dat 900 Armeniërs door de Kurden te zouden zijn vermoord. Alles heeft z10'1 paald tot een schermutseling, van j beteekenis, die te Beredijk plaats tusschen Armeniërs en Muzelmannen dank zij de krachtige maatregelen °1'n\jj; dellijk door de overheid genomen da e^ werden onderdrukt. Aan weerszijden vi vijl dooden en een vijftigtal gewonden- orde en rust in het geheele keizerrij thans hersteld. Ter geruststelling van de vele betrekkingen harer ambtenaren en beam in Zuid-Afrika kan de directie der ^e^t, landsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg® schappij mededeelen, dat zij in den oc van 7 dezer een telegram uit Pretoria ontvangen, aldaar afgezonden 2 dezei dende dat alle reden voor ongerusthei veiligheid van het personeel hee t houden te bestaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders vari Schie dam brengen den ingezetenen onder de aandacht, dat ingevolge het bepaalde bij de verordening tot heffing eener belasting op de honden, vari 4 December 1873, ieder ingezeten, die een of meer honden houdt, daarvan aangifte moet doen bij den ge meente-ontvanger, vóór den 15den Januari van ieder jaar. In ons raadsverslag meldden wij gisteren, dat het werk in het Zuidergors voor de som van f1185 aan H. Cool was opgedra gen dit moest zijnH. Kroon, alhier. «Schiedams Mannenkoor Orpheus" gaf gisteren-avond in Musis Sacrum zijn eerste J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2