Stads- en Gewestelijk Nieuws. zaak is. Deze mededeeling is niet bevestigd, ■want in den gisteren onder voorzitterschap der Koningin-Regentes gehouden minister raad, werd besloten, dat de regeering het verzoek om ontslag van maarschalk Martinez Campos niet zal aannemen, maar zal aan dringen op het versterken der land- en zeemacht in deze kolonie. Wat nu den uitslag aangaat der gevechten, die in de provincie Havana en Pinar del Rio tusschen de Spaansche troepen en de Cubanen worden geleverd, blijven de tijdingen nog even tegenstrijdig. Geen wonder der halve, dat men te Madrid met groote belangstelling nadere en betrouwbare be richten dienaangaande tegemoet ziet. Evenmin als op Cuba is de toestand in Venezuela bevredigend. Toch is tot dusver het bericht uit de World nog niet bevestigd, dat er feestelijk eene revolutie tegen presi dent Crespo is uitgebroken. Dat zijne tegen standers ijverig in de weer zijn om van het geschil met Engeland gebruik te maken, ten einde den president ten val te brengen, is een feit, maar of men werkelijk reeds van eene revolutie kan spreken, wordt te New-York van bevoegde zijde betwijfeld. Ten opzichte van de grens-kwestie ver dient nog vermelding het oordeel van den hoogleeraar Hudson Shaw te Philadelphia. Deze professor achtte het onmogelijk, dat dit geschil aanleiding zou kunnen geven tot een oorlog tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten, maar erkende de juistheid van Clevelands optreden tot handhaving van de Monroe-leer. Zijns inziens bleef, ondanks Lord Salisbury's weigering, de benoeming van een scheidsrechter de eenige mogelijke oplossing. Schiedam, 10 Januari 1896. Voor de Afrikaansche Missiën ontvingen wij, door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren, f5. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van C. F. R e i n e v e e n om vergunning tot oprichting van een slachter ij aan de Baan no. 7, kadaster sectie B no. 2633. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestand van dit verzoek, zal op Donderdag den 23n Januari aanst., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize wor den gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd iijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen kennis kan worden genomen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de militieraad in het 2e district van Zuid-Holland, voor deze gemeente, op Woens dag 22 Januari aanstaandedes voor- middags ten 10 ure, zijne tweede zitting zal houden te Rotterdam, in het Oude- Mannenhuis aan de Hoogstraat aldaar, en brengen voorts in herinnering artikel 92 der wet betrekkelijk de nationale militie, van den 19n Augustus 1861 staatsblad no. 72), laatstelijk gewijzigd bij de wet van den 4den April 1892 staatsblad no. 56), luidende In de tweede zitting van den militieraad wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en om trent hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden. De loteling, omtrent wien de militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft niet in de tweede zitting te verschijnen. Zij herinneren mitsdien den lotelingen der lichting van 1896, die verlangen mochten zich voor den dienst der nationale militie te doen vervangen, dat zij voor gemelden militieraad ten bepaalden dage en ure moeten verschijnen, teneinde hunnen plaatsvervanger of nommerverwisselaar te doen onderzoeken. gemeente Schiedam heeft betaald voor het niet voldoen aan de hoofdvoorwaarde waarop door genoemde firma grond van de gemeente is gekocht, geeft sommigen bladen aanlei ding op te merken, dat de voorspiegelingen, de margarine-industrie zich naar deze ge meente zou verplaatsen, nu ijdel zijn gebleken. Wij zijn het met die opmerking volstrekt niet eens. Moge het al waar zijn, dat de verwachting de firma Jurgens hier een fabriek zal oprichten, door de ondervinding der laatste jaren niet is versterkt, uit boven bedoeld feit valt nog niet af te leiden, dat genoemde firma van haar oorspronkelijk plan geheel heeft afgezien immers de boete van f 10.000 had zij in ieder geval ver beurd. De firma Jurgens blijft bezitster van het terrein door haar van de gemeente aange kocht. En wij achten 'tnog niet zoo onmo gelijk, dat zij ter eeniger tijd gebruik zal maken van de gunstige gelegenheid die een terrein, zoo dicht aan het water en de groote verkeerswegen gelegen, haar onmiskenbaar biedt. De bewering van de Nederl. Bakkers- Ct. dat er in Engeland tot nog toe geen gist gemaakt werd, behoefde voor de in het vak gewijder. wel niet weersproken te worden. Voor hen, die buiten het Schiedamsche bedrijf staan, kan het goed zijn alsnog op te merken, dat die bewering geheel bezijden de waarheid iser wordt in Engeland reeds sedert een tiental jaren gist gemaakt, zooals afdoende blijkt uit een in het nummer van de N. Sehied. Ct. van 25 Augustus 1886 uit de Civilian, the accredited organ of the civil service, overgenomen artikel. De mededeeling dat de firma Ant. Jur gens, te Osch, de boete van f 10.000 aan de In zake het voorbijvaren van Schiedam door de meeste benedenbooten, lezen wij onder «Ingezonden stukken" in de N. R. Ct. het volgende schrijven, in dato 8 dezer door den heer C. J. H. v. d. Broek, Directeur der Mij. «O. G." uit Middelharnis aan dat blad gericht Mag ik, door middel van uw gewaardeerd blad, eens een woordje meespreken in zake het voorbijvaren van Schiedam door de meeste benedenbooten Mijnheer X. heeft het een «duistere zaak" genoemd. Toch niet. 't Is klaar als de dag. Zoo wel Schiedam als Vlaardingen hebben een lilliputtisch protectionisme gespeeld. Toen ze belangrijke uitgaven hadden aan hunne havenwerken, hebben ze de inwoners be schermd, maar de buitenlanders, de booten, die niet in de haven kwamen, eens flink met verhooging geraakt. Zoo werd in Vlaar dingen voor de stoomboot Middelharnis van mijne Mij. het havengeld van f30 tot f84 per jaar en in Schiedam van f35 op f138 gebracht. Dat gaat nu maar zoo ver als het voeten heeft, want men kan ons niet dwingen aan te leggen. Wanneer het op houdt in ons belang te zijn, dan bedanken wij eenvoudig voor 't genoegen. Dit geval nu deed zich voor. Vlaardingen kunnen wij vooreerst niet missenmaar Schiedam brengt de kosten niet op. En nu was er wel eene aanstaande wijziging van 't haven-reglement toegezegd, maar.... op eene vraag of wij op eene verminde ring der havengelden uitzicht hadden, is alleen het officieele antwoord ingekomen dat er «een ontwerp gewijzigde havengeld- «verordening gereed is en eerstdaags aan «den gemeenteraad zal aangeboden worden." Nu is daarin alleen van «wijziging" en niet van «vermindering" sprake. Van Schie damsche wijziging hebben wij den schrik gezetwe zullen ze dus maar eerst eens zien komen. En te meer, M. de R., omdat ook de rijkswijzigingen zoo'n bedenkelijk karakter hebben. Bij de nieuw voorgeschreven wijze van scheepsmeting worden zonder eenige aanleiding, de passagiersbooten 40 a 60 pet. grooter gemeten dan te voren. En al de havengelden, die zich op die tonnenmaat baseeren, worden dus zooveel te belangrijker items in onze exploitatie-rekening. Zoo deel ik ook niet het optimisme van den Ed.achtb. heer burgemeester van Schie dam. Er zal heel wat ten gunste moeten veranderen vóór wij Schiedam regelmatig weer aandoen. Als er wat te verdienen is, waarom zou den wij het dan onderwege niet medenemen Maar als verliezen de boodschap is, dan kunnen wij onzen tijd wel beter gebruiken. Een tweetal Rotterdamsche gemeente ambtenaren, de heeren H. A. van IJsselsteyn en F. C. B. Geerling, zijn naar Hamburg vertrokken ten einde eenige nieuwe vindingen op telefonisch gebied aldaar in gebruik, ook bij de nieuwe telephooninrichting te Rotterdam in te voeren. Men meldt de Tel. uit Rotterdam Gister-morgen heeft de minister van ma rine een langdurig bezoek gebracht aan het pantserdekschip Piet Hein. De bemanning was aan bak- en stuurboord in twee gelederen opgesteld en werd door den minister geïn specteerd. Het vertrek is voorloopig vast gesteld op Zaterdag. Het schip is nagenoeg voltooid. In tegenstelling met het vorige jaar, toen op Drie Koningen (6 Januari) de kippeneieren op het eiland IJselmonde slecht 5 cent konden opbrengen, vinden zij nu met graagte koopers voor 6 a 7 centen per stuk, en dikwerf nog daarboven, daar er bijna geen eieren zijn te bekomen. De plaats waar de Uiterdijk te Pernis het vorige jaar doorbrak, en wat toen hersteld en belangrijk opgehoogd werd, begint zeer hard te verzakken. De daarvoor thans aan gebrachte houten beschoeiing helpt weinig, de planken staan reeds gebogen en schijnen tegen de zwaarte van de zakkende klei niet bestand te zijn. Gisteren kwam te Vlaardingen binnen de logger Sch. 243, reeder M. de Niet. met het treurig bericht, dat een jong matroos op zee met de scheepslier is geraakt en gedood. Het lijk zal naar Scheveningen vervoerd worden. Volgens de Fabrieksbode, orgaan van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, zal dezer dagen aan de onderneming worden overgegaan tot het instellen van een scheidsgerecht, ter beoordeeling van geschillen tusschen de directie der Ned, Gist- en Spiritusfabriek, der Ned. Oliefabriek of der naamlooze vennootschap «Gemeen schappelijk Eigendom" te Delft eenerzijds, en anderzijds een lid of meer leden van het personeel dezer ondernemingen, gedurende den diensttijd of bij of na het verlaten van den dienst. De leden daarvan zullen gekozen worden deels door het personeel, deels door de directie, door beiden in gelijk getal. De door het personeel gekozenen moeten werk lieden, de door de directie gekozen werkge vers zijn. Te Delft is opgericht de studenten-sociëteit «Insulinde", welke voorloopig is gevestigd in de bovenlokalen van de sociëteit «Eens gezindheid". De opening had gisteren-avond op eenvoudige wijze plaats, wegens den rouw van het Indisch studentenkorps. BINNENLAND. Door den minister van justitie is tot de procureurs generaal, fungeerend directeuren van rijks-politie, een schrijven gericht, om hun te berichten, dat van wege het depar tement van waterstaat, handel en nijverheid voor het vervolg aan de onbezoldigde rijks veldwachters, belast met het toezicht op de naleving der boterwet, en aan de hoofden der gemeente-politie, voor de opzending der monsters boters, in plaats van blikken busjes, porceleinen potjes, verpakt in houten koker tjes, zullen worden verstrekt. In verband daarmede moest de instructie voor de ambtenaren der politie ter invoering der boterwet gewijzigd worden. De staatscommissie voor den arbeid der gevangenen heeft gisteren in het gebouw der Tweede Kamer een zevental fabrikanten gehoord. De commissie heeft, alvorens deze enquête aan te vangen, het arbeidsstelsel in de ge vangenissen onderzocht en ook een bezoek gebracht aan de Rijksgestichten te Ommer- schans en Veenhuizen. In aansluiting aan het bericht, dat Lombok-kruisen aan de rechthebbenden z'J11 toegezonden, verneemt het Vad, dat ver' schillende officieren en stellig ook een gr"ot aantal minderen, die aan de eerste expedite hebben deelgenomen, hun kruis niet on'' vingen, om de eenvoudige reden, dat hu" naam niet voorkwam op de uit Indië êe' zonden lijsten. De vraag of in Indië tot oprichting va*1 postspaarbanken zou zijn over te gaan, 's nog niet tot een beslissing gekomen. De diefstal te 's-Gravenhage. Omtrent den diefstal bij den heer W. in Den Haag verneemt het Vad.tnader, da' eergisteren-morgen een heer zich bij de" dokter aanmeldde om dezer, te spreken e" verklaarde te zullen wachten, toen hij hoordei dat de heer W. M. nog niet tehuis w»s' In de studeerkamer gelaten, brak de onb"' kende daar een bureau open en verwijderd" hij zich met een trommel met ongevee' f 6000 aan effecten en f 3000 aan bankpapier' waaronder twee biljetten, elk van 1100. Gelukkig waren de effecten, die aan e"" vereeniging behooren, van de couponblad"" ontdaan en werden deze door een der ander" bestuursleden bewaard. De dief, die du" aan de effecten niets had, heeft ze dan oo" in den trommel laten terugbezorgen heeft zich met de bankbiljetten tevrede"' gesteld. Zooals wij gisteren reeds geme^ hebben, meent men den dief te kennen. Omtrent dezen diefstal lezen wij in h"' Haagsche Dogblad In den namiddag van Dinsdag jl. vervoegd" zich bij dr. G. Th. A. W. een heer, di" genoemden geneesheer wenschte te spreke"' Na door de dienstbode in de consultk"' mer te zijn gelaten, wist de heer uit ee" zich daar bevindende kast een trommel m"' effecten en eenige contanten weg te neme"; waarmede hij zich uit het huis van dr. W verwijderde. De politie werd terstond v»" het gepleegde feit in kennis gesteld. Het mocht haar echter niet gelukken, de" dief nog te dezer stede op te sporen. tf'J moet zich naar Amsterdam hebben begev"|' en daar hebben gelogeerd in «Hótel Centra! i vanwaar hij de effecten aan dr. W. 's-Gravenhage terugzond, aangezien de"' voor hem waardeloos waren doordat couponbladen slechts aanwezig waren, en d" coupons te Amsterdam bij een kassier b"' waard werden. De medegenomen contanten vond de di" blijkbaar onnoodig bij de coupons te rem'' teeren hij is er mede in de richting v»'1 Duitschland vertrokken. De contanten b"' stonden uit bankbiljetten van f1000, f e" en f25, totaal bedragende een som va1' f 3000. Zij waren geborgen in een tromi»" van koperen hangslot voorzien. Nader verneemt men te dezer zake nog De verdenking is gevallen op een persoo"j die vroeger op niet eervolle wijze uit b' officierscorps der administratie van de man" is verwijderd. Men vermoedt dat hij metl" ontvreemde geldswaarden de stad verlat"1' heeft. Te Scheveningen heeft zich eene sub commissie gevormd tot het in ontvang" nemen van giften voor de nagelaten b" trekkingen der bemanningen van de in jongste stormen verongelukte sloepen Middelharnis en Vlaardingen. Door schipper Jacob Koster van de - Eendracht, gemerkt P R, 10 is te IJmui<"', binnengebracht een stuk van een jol t het merk M D 18, afkomstig van de n1 13 koppen verongelukte visscherssloep 'v, manshoop, gemerkt M D18, schipper Wü" Viskil. In den jongsten storm zijn derhalve v moedelijk te gronde gegaan twee slo"P^; van de reederij Oranje uit Vlaardingen '1V Zwartewaalsche equipage, de sloep Eerstel' HÊ'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2