J in deze kolonie met een detachement troepen naar Goa is vertrokken. In deze dépêche, tevens door den gouverneur onderteekend, wordt uitdrukkelijk verzekerd, dat het na het gevecht van 20 Dec. jl., waarin de op roerige inlanders werden verslagen, tot geen verdere vijandelijkheden is gekomen. De gouverneur is na deze nederlaag der inlan ders voor geen verdere rustverstoring be ducht. Alweer dus een bewijs van de geringe waarde, welke de berichten verdienen door de Engelsche bladen medegedeeld over het geen in de koloniën van andere staten voorval. De toestand in Venezuela blijft nagenoeg onveranderd, ook al wordt melding gemaakt van een betooging die bij ons koudbloedige volken der oude wereld slechts lach- en spotlust kan opwekken. De Engelsche mi nister-president lord Salisbury zou eergisteren in Venezuela .ter dood veroordeeld zijn Ja zelfs werd bepaald, dat hij door een menigte kogels moest worden doorboord, aan stukken gescheurd, en verstrooid onder de verontwaardigde bevolking van Vene zuela. Natuurlijk kan een en ander slechts met 's ministers portret gebeuren, maar de betooging was er daarom niet te minder warm om, en de inwoners van Caracas moeten zich bepaald geamuseerd hebben bij dit onbloedig wraakspel. Intusschen, ook indien het bericht omtrent deze betooging volle waarheid blijkt, is er geen groote waarde aan te hechten, want de wijze waarop het Venezuelaansche ge schil zal eindigen, hangt in de eerste plaats af van de verhouding tusschen Engeland en de Ver. Staten. Te dezen opzichte begint eenige verbetering te komen. De bekende overdreven motie van den senator Davis uit Minnesota, die de opvatting der Monroe-leer nog vrij wat verder wil drijven dan president Cleveland, wordt door de toongevende bladen, zoowel die van de democraten, als van de republikeinen ten scherpste afgekeurd. Men gelooft daarom niet, dat het Congres zich daarmede zal vereenigen. Mocht dat echter geschieden, dan zal president Cleveland ze zeker niet bekrachtigen. Inmiddels zet de grenscommissie te Was hington haar arbeid voort. De commissie is begonnen met het zenden van een nota aan den minister van buitenlandsche zaken, den heer Olney, waarin hem wordt verzocht, de medewerking der Engelsche en Venezuelaan sche regeeringen in te roepen, teneinde een volledig onderzoek der grenskwestie te be vorderen. De heer Olney bracht dit verzoek terstond ter kennis van Sir Julian Pauncefote, den Engelschen gezant, die het weer me dedeelde aan Lord Salisbury. Het antwoord der Engelsche regeering is nog niet bekend, maar toch begint nu ook te Washington en te New-York meer en meer de meening veld te winnen, dat het wel tot eene min nelijke schikking tusschen beide regeeringen zal komen. Het gezantschap van Chili te Washington heeft van den Chileenschen minister van buitenlandsche zaken bericht ontvangen, waarin verzekerd wordt, dat de betrekkin gen tusschen de republiek en Argentinië volmaakt vriendschappelijk zijn. hij enkele oogenblikken daarna aan schedel breuk overleed. Het lijkje van den 6-jarigen Leendert Van Gijzen Zondag uit den Coolsingel te Rotterdam opgehaald is gisteren ter aarde besteld. Van het lijkenhuisje te Croos- wijk ging de lijkwagen langs de ouderlijke woning aan het Roodezand naar de R. K. begraafplaats. In de jongste zitting van den raad der gemeente Overschie wees de heer Ruhaak op het feit, dat de telegrammen, die aan personen aldaar geadresseerd worden, zijn belast met 10 cents bestelloon wonen de geadresseerden buiten de kom der gemeente, dan is dit bestelloon nog hooger. Beschouwt men nu alleen de personen, die in de kom woonachtig zijn, dan is de toestand van dien aard, alsof er een belasting van 40 op de telegrammen geheven wordt. Wie de lasten draagt, mag ook de lusten der ge meente genieten. De meeste telegrammen worden aan de landbouwers en veehande laars gezonden, welke door die 10 pCt. gedrukt worden, daar zij meestal zeer veel telegrammen, tengevolge van hun bedrijf, ontvangen. In aanmerking genomen, dat de Hoofdelijke Omslag in de gemeente zeer miniem is en dat landbouw en veeteelt er het hoofdbestaan uitmaken, wil spreker het voorstel doen, om een deel van dat bestel loon, of zoo mogelijk het geheele bestelloon voor rekening der gemeente te brengen. Op voorstel van den voorzitter zal de heer Ruhaak zijn voorstel schriftelijk indienen. Op initiatief der heeren G. v. d. Nost en A. Jongste is te Ketel een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt bij ziekten en ongelukken onderstand te verleenen aan hare deelnemers. Zij telt een 40-tal leden. RN.) gehad van kleederen, die dezen winter aan de school werden vervaardigd. Ongeveer 80 gezinnen werden bedacht. Daarenboven ont vingen nog vele personen een bedeeling van levensmiddelen en brandstoffen. H. M Koningin Wilhelmina, voor wier rekening de naaischool geheel wordt onderhouden bekostigde ook deze uitdeeling. Naar oud gebruik werden de leerlingen der naaischool feestelijk onthaald. De afdeeling Leiden van den ïNed. R. K Volksbond" telt 280 leden en 80 donateurs, het ^ondersteuningsfonds" 100 leden. Dit jaar zullen te Katwijk 67 bommen en 3 loggers aan de verschvisscherij deel nemen. De vloot zal weer vermeerd worden door den aanbouw van vijf bommen en den aankoop van een logger. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Januari 1896. Dat de toestand van het brandersbedrijf in den loop van het jaar 1895 iets beter en meer houdbaar was, bewijzen de volgende cijfers ons uit goede bron verstrekt. De prijzen der verschillende producten waren gemiddeld als volgtmoutwijn 16± per hectoliter, spoeling fl.17 per ketel en gist f 0.25 per kilo. Ook de mindere prijzen der grondstoffen hebben tot dien verbeterden toestand veel bijgedragen. De granen waren in 1895 goed- kooper dan in 1894. BINNENLAND. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij de compagnieën vesting-artillerie, in garnizoen te Amsterdam, bij voorkeur zullen worden geplaatstschippers, vis- schers, zeevarenden en schuitenvoerders. Zooals men weet, is in oorlogstijd aan de vesting-artillerie te Amsterdam opgedragen de wapening van de nuitleggers", zijnde weinig diepgaande vaartuigen met plat dek, waarop een of twee stukken geschut zijn geplaatst, ter verdediging van de inundatiën. Van de afdeeling aanvullingstroepen, die den Hen dezer, onder bevel van den kapi tein der inf. O. I. L. H. Th. Du Moulm per stoomschip Prinses Marie naar Padang is vertrokken, wordt sinds 14 dezer te South ampton vermist de soldaat J. F. C. Gem- meken, van wien vermoed wordt, dat hij aldaar gedeserteerd is. Reeds tijdens zijn verblijf bij het Kol. Werfdepot te Harder wijk was hij voor achterblijven van verlof door den krijgsraad tot 1 maand gevange nisstraf veroordeeld geweest. Naar het Hbl. verneemt, zal den inspecteur van den arbeid in de 3e inspectie, ter stand plaats Haarlem, eerlang de standplaats 's-Gravenhage worden aangewezen. Een eigenaardige eigendomskwestie heeft zich te Zaandam voorgedaan, een kwestie om liefhebbers van oude paperassen te doen watertanden. Op den Hoogendam namelijk, een bekende buurt van Zaandam, staan eenige huizen van zeer ouden datum. De eigenaars van deze huizen betalen, betaalden en hebben sedert menschenheugenis betaald zekere recognitie van erfpacht aan de gemeente Zaandam. Eenigen tijd geleden kwam een scepticus onder de huiseigenaren van den Hoogendam er toe, zichzelven de vraag te stellen, waarom hij eigenlijk betaalde. Kan de gemeente wel haar recht doen gelden op die erfpacht? Hij zou het eens probeeren, niet te betalen. Dit goede voorbeeld vond natuurlijk navol ging, toen bleek, dat de gemeente inderdaad geen stukken kon toonen, waaruit haar rechten zonneklaar te bewijzen waren. Men liet dus de niet-betalende eigenaars met rust in de overtuiging, dat een eventueele rechterlijke uitspraak onder de gegeven omstandigheden ten nadeele van de gemeente moest uitvallen. Thans echter is het aan een bekwaam oudheidkundige, den heer G. Murray Bakker, secretaris van den polder Oostzaan, gelukt, na eenig snuffelen en pluizen in het stoffige, voor leeken onbegrijpelijk archief eigendoms bewijzen op te diepen, die wel ongeveer 250 jaren oud zijn, maar desniettemin hun volle rechtskracht behouden hebben. Zegevierend, maar beleefd vraagt de ge meente nu om betaling van de achterstallige recognitiën. Tel.) binnenkomen, die grootendeels fijner13 soorten, als tong, Deze visch wordt aan' - -7 op de publieke - waar dagelijks honderden menschen en paarden zich door elkaar be^.. uitgespreid en verkocht. Toch word' overheidswege niets gedaan, om e®n te maken aan deze wijze, welke tevens schadelijk kan zyn. onsmakelijke b"', voor de geï°n Naar het Centrum meldt, is einde'1) wetsontwerp, regelende den toesta»" het personeel der voormalige Neder'- Spoorwegmaatschappij, naar aanleiding de Enquêtecommissie aan de leden der T9' Kamer toegezonden. Een aanzienlijk be' is door de regeering aangevraagd. Voör ver de Maatschappij tot Exploitat'e Staatsspoorwegen hierin betrokken is> zij zich reeds tot de besluiten van di4 werp verbonden. Hoewel de broodprijzen in Utrecht 'U zijn dan in eenige plaats in Nederland) door de Brood en Meelfabriek »De schoof' aldaar de broodprijs met cent per kilogram verlaagd. Ingevolge opdracht van de onlangs de Utrechtsche bakkers gehouden vergader richt nu de voorzitter der afdeeling Ut,f van den >Algemeenen Ned. Bakker^0' tot alle bakkers en belanghebbenden bil bakkersbedrijf in Nederland het vef' geen meel van genoemde Brood- en fabriek te betrekken. Volgens het Utr. Dagbl. heeft de schappij tot Exploitatie van Staatssp"°r. gen tot en met 18 Januari voor een^s van ruim f 267.307 50 aan kilometer^6 verkocht. Iets nieuws op het gebied van we1' schaffing in de provincie Groningen door de gemeente Zuidbroek beproefd wor' De raad heeft Burg. en Weth. gemachtig1^; Gedeputeerde Staten toestemming te zoeken, tot het doen vellen van het O bosch. Als de nood dringt, zal daartoe dezen winter, als werkschaffing, overgX worden. Het plan bestaat in den bi"0'* komen grond weer dennenzaad te z»9' daar men dien grond voor dennen zeer geschikt hout. Aan boord van het stoomschip Nereus, liggende in de Katendrechtsche haven te Rotterdam, is gisteren een aan den Hilledjjk wonend werkman door een vallend stuk -hout zoodanig op het hoofd getroffen dat Dinsdag stond het regiment grenadiers en jagers met staf, Koninklijke Kapel en jagermuziek in carré opgesteld op de bin nenplaats der Oranje-kazerne in Den Haag om een eereplicht te vervullen tegenover een regimentskameraad, den sergeant-mili cien Brons, die de Lombok-expeditie heeft medegemaakt en aan wien het Lombok kruis werd uitgereikt. Nadat de gebruikelijke formaliteiten waren verricht, werd den sergeant Brons het eeremetaal op de borst gehecht, waarop de kolonel-regimentscom mandant, jhr. Laman Trip, hem hartelijk gelukwenschte met de ontvangen belooning. Blijkens een te 's-Gravenhage uit Indië ontvangen telegram moeten de troepen op de Westkust van Sumatra zijn uitgerukt met vier maanden vivres. (Rsb.) Te Scheveningen heeft, ter herinnering aan den geboortedag van wijlen koningin Anna Pauwlina, door de directie van de Koninklijke naaischool een uitdeeling plaats Naar men ons mededeelt, worden aan de Hembrug thans de gronden bespoten, welke bestemd zijn tot uitgifte voor den bouw van woningen. Het bespuiten of wel het ophoogen dier gronden geschiedt door de stoom-bagger- molens zelve, die van elders het gebaggerde slijk aanvoeren en door ijzers kokers op die gronden spu'ten. De vraag rijst of het bouwen van woningen op dusdanige gronden, die nog jaren lang uitwasemen, sanitair goed is voor den mensch en of ze geen aanleiding geven tot infectie, malaria, enz. DCt.) Bij de verkiezing voor een lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland in het hoofdkiesdistrict Alkmaar (vacature mr. D. F. van Leeuwen) werden 1573 stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer jhr. mr. Hugo Gevers, burgemeester van Heemskerk, met 918 stemmen. Op den heer S. de Jongh, candidaat der liberalen, werden 662 stemmen uitgebracht. Dertien biljetten waren van onwaarde en voorts werden eenige stemmen op ver schillende personen uitgebracht. Omtrent de inwijding gebouw van den R. K. hem, meldt de N. Arnh. Crt., dat, Schaepman, die als feestredenaar op den aanwezigen een hartelijk welkoö1 riep in dit T>schoone en hechte geb"1' van het nX Volksbondte A plotseling een klein gedeelte van het p'9,; op het hoofd van een der toehoorders st»4 Zeer gevat wees de redenaar, naar aanl«' van dit incident, op het vergankelijk® het ondermaansche. Naar men aan de Post mededeelt) het malheurtje, hetwelk dr. Schaepm9'1^ gelukkig inspireerde, een gevolg va'1 misstap van een werkman, die de lucil kers moest openen. K' Uit IJmuiden wordt aan het Hbl. ge schreven Thans is voor IJmuiden weder de tijd aangebroken, dat Scheveningsche loggers De sBallon-zuil," welke te Mersel"0 Venraai is opgericht ter herinnering nederdalen van den ballon, welke in uit het belegerde Parijs opsteeg Met burgemeester dier stad en nog twee 11 geplaatste personen, is jl. Zaterdag °nt Ter bijwoning daarvan waren 9jfj Venraai aangekomen de heeren F9" jConseillier Municipal de Paris, Cons. de la Seine," als afgevaardigde van d® Parijs, Turbiaux en Cavaillon, alsme' porters van de Gaulois, Temps, Petit en Raphael. ee" In een 10-tal rijtuigen, omstuwd d°° groote menigte, reed men van Venr»"1^ Merseloo, waar het op een twee rne1®1"^ heuveltje staande monument werd bez'® .,jk; en de heer Trynes de Franschen Na het monument aan de gemeente te hebben overgedragen, eindigde zijn voor de Franschen zeer symP9 V' t/

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2