ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. hed«n' n-pamTi 15 Febr. '96. Het schandstuk is voltrokken! Ferdinand, de lafaard die met zooveel gerucht als vorst van Bulgarije optreedt, heeft om zijn troon te behouden, zijn zoon aan het schisma uitgeleverd. Gisteren 14 Februari vol gens de Oude Tijdrekening die ook nog in Bulgarije wordt gevolgd, 2 Februari, op het teest door de Grieksche kerk betiteld «Christus' Verschijning in den Tempel" heeft de opneming van prins Boris in de Grieksch- orthodoxe kerk plaats gehad. De schismatieke zalving van den katholiek gedoopten prins Boris werd gisteren ochtend door den Bul- gaarschen exarch, daartoe uit Constantinopel overgekomen in de kathedraal te Sofia vol trokken. De Russische generaal Golenitcheff Koetoesof, vertegenwoordigde den Czaar als peet. Verder waren aanwezig twee buiten gewone gezanten van den Sultan en buiten gewone vertegenwoordigers van Frankrijk Griekenland en Servië, Na den dienst werd een wapenschouwing gehouden. De vorst van Bulgarije verleende den vertegenwoor diger van den Czaar het grootkruis der Alexander-Orde. Zoo is dus blijkbaar de vriendschap van den Czaar het Judasloon voor Ferdinand's zielsverraadOm de vriendschap van den Czaar te winnen, pleegde hij, hoewel zelf het katholiek geloof niet verloochenend en zich nog steeds katholiek noemend, verraad aan de ziel van zijn kind, door het aan het schisma uit te leveren. Niet omdat hij, de vader, van geloofsovertuiging veranderde, maar alleen uit politieke berekening om een gekroond satraap van Rusland te wor den, ging de even laffe als plichtvergeten vorst tot deze schanddaad over. De Bulga ren hadden op aanstichting van Stambouloff indertijd zelf hun Grondwet gewijzigd, op dat de kroonprins katholiek zou kunnen zijn, maar, Ferdinand, zelf voor geloofsver zaking terugschrikkend, levert zijn eigen onschuldig kind aan de scheurmakers uit. En ten slotte kon heel zijn berekening wel eens blijken een misrekening te zijn. Wel heeft de Czaar het hem aangeboden peet schap aangenomen en een vertegenwoor diger naar Sofia gezonden, maar de nieuw benoemde diplomatieke vertegenwoordiger Tcharikoff zal zijn geloofsbrieven aanbieden aan den minister-president Stoïloff. De Czaar erkent dus wel de Bulgaarsche regee ring maar nog geenszins den Vorst. Volgens den Parijschen Temps zal de Czaar den Vorst eerst erkennen, wanneer hij zelf zal zijn overgegaan tot de Grieksch-orthodoxe kerk In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, verzocht Har rington de regeering een amendement te aanvaarden ten gunste van de loslating der Iersche politieke gevangenen. De minister van binr.er.landsche zaken antwoordde, dat de dynamieters geen politieke gevangenen zijn en hij ze niet ontijdig op vrije voeten kan stellen. Bij de beraadslaging over het amende ment van Labouchère op het adres van antwoord, zeide gisteren in het Engelsche Lagerhuis de minister Balfour, sir William Harcourt beantwoordende, dat het bewijs voor de waarheid van Salisbury's verklaring dat de Transvaal op hem, op Duitschland en op Frankrijk een beroep heeft gedaan, wordt geleverd door de stellige verzekering, den 31sten December van den Engelschen agent te Pretoria ontvangen en door het bekende feit dat Duitschland Kruger heett voorge steld mariniers te Delagoabaai aan land te zetten. Door de vergelijking, welke Salis bury in dezelfde redevoering tusschen de Transvaal en Ierland ten nadeele van de positie van het eerste land maakte, trachtte de premier zeker niet te betwisten dat de Transvaal ondei de bepalingen vanhettractaat van 1884 volkomen onafhankelijk is wat zijn bir.nenlandsche administratie aangaat. De vorm van het onderzoek nopens de Chartered Company is nog niet vastge- stelu. Daaromtrent zal geen besli-sing worden genomen dan na afloop van het proces tegen de hoofden van de beweging te Johannes burg. Het hervormingsvoorstel, aangegeven door Chamberlain en hetwelk deze bereid is te wijzigen, was volgens Balfour het ont werp dat aangenomen moest worden, indien de Boerenbevolking de regeering van de Transvaal ten allen tijde wenschte te be houden. Indien de Engelsche bevolking van dat land voortgaat met toe te nemen gelijk thans het geval is, dan zal de tijd komen dat de Boerenbevolking niet langer het be wind of althans niet het bewind zonder controle van het land zal kunnen hebben, dat zij op dit oogenblik bezit. De minister hoopt dat Kruger naar Engeland zal komen en dat er een oplossing zal worden gevon de welke voor alle partijen bevredigend is. Hierop trok Labouchère zijn amendement in. In de Senaatsvergadering gisteren in Frankrijk gehouden, bracht de senator Monis een opgewonden protest uit tegen de wijze van doen van regeering en minister van justitie: in den Senaat en niet in de Kamer had geantwoord moeten zijn op het geen hij, Monis, Dinsdag had trachten aan te toonen. De minister Ricard was niet tegenwoordigde ministers Berthelot en Doumer maakten zich boos. Aan het eind der vergadering is Monis nog eens op het gebeurde teruggekomen en heeft onmiddel lijk willen interpelleeren, eene bevestiging van de Dinsdag door hem gegeven inlich tingen vindend in het getuigenis van zijn collega Tristum, naar gezegd wordt de schoon vader van Rempler. De interpellatie werd op heden-middag vier uur vastgesteld. De politieke toestand wordt als ernstig beschouwd, ook door Débats en Temps. Laatstgenoemd blad herinnerde aan den 16den Mei (1877) geboren uit eer. toestand geheel overeenkomstig met dien van heden de beide helften van het parlement scherp tegenover elkander staande en de regeering bij de eene helft steun zoekend tegen de andere. De openbare meening begint zich te verontrusten, zegt het blad en toch, tegenover een heftige en lawaaima kende minderheid blijven de opvolgers der mannen die de parlementaire republiek stichten, stommetje spelen, vastgeklonken aan hun zetels De crisis in Transvaal schijnt nog ver scherpt te zijr, door de telegrammen die tusschen de Engelsche ministers van Koloniën en den Transvaalschen Staats president zijn gewisseld. Kruger heeft als voorwaarde voor zijn overkomst naar Enge land gesteld de erkenning van Transvaals onafhankelijkheid. Ook de in de omliggende Afrikaansche Staten is men ontevreden over den loop van zaken. Te Bloemfontein heerscht teleurstelling over Kruger's antwoord aan Chamberlain, dat als uiterst ongeschikt wordt beschouwd om tot verzoening te leiden. De Natal Advertiser zegt, dat Kru- gers antwoord den toestand hachelijker maakt. Slechts een wonder kan nu vijan delijkheden tusschen Engeland en de Trans vaal beletten. Ieder hoopt hartelijk dat deze vermeden zullen worden, maar het antwoord van Kruger heeft den toestand tot op den rand van den afgrond gebracht. De Hol landers doen wanhopige pogingen om Kru ger te weerhouden van naar Engeland te gaan. Betreflende de eerste handelingen van generaal Weyler als opperbevelhebber op Cuba is te Madrid eeriig bericht ontvangen. Naar luid van een telegram uit Havana aan den Imparcial heeft generaal Weyler aan alle ingezetenen bevolen zich binnen de steden en dorpen te begeven op straffe van als rebellen te worden gearresteerd. Deze maatregel is genomen om de spionnage tegen te gaan. De generaal zal nog verdere gestrenge besluiten uitvaardigen. Schiedam, 15 Februari 1896. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland Gelet op art 73, alinea 2 der Wet van den 4den Juli 1850 Staatsblad no. 37); Noodigen de inwoners der provincie Zuid- Holland, die elders in 's Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den isten April 1896 aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worden gelet bij het opmaken der lijst van de hoogstaangeslagenen verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Karner van de Staten Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grormbelastin. aangaat, den dienst 1896 betreffen. De bedoelde stukken behooren door be langhebbenden te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van lo. den naam, de voornamen en de woon plaats van den aangeslagene 2o. de gemeente en de dagteekening zijner geboorte en 3o. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Neder lander is te beschouwen, met ver melding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mocht beb- ben plaats gehad. Voor een R. K. Idiotengesticht, blijvende herinnering aan het gouden feest der St. Vincentius-Vereeniging. Ingekomen giften Vorige lijst f10.- Door bemiddeling van een Lid - 5. Totaal. f 15. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 18 Februari 1896, des namiddags l3/* uur. Agenda 1. Vaststelling der notulen aan de ver gaderingen gehouden 30 Januari, 4 en 8 Februari jl. 2. Mededeeling van de inge komen stukken. 3. Bezwaarschriften van J. T. Beukers, c. a. tegen hunnen aanslag in de pl. directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6. 4. Adres van L. P. J. Vermeulen om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium en aan de H. Burger school. 5. Adres van mej. E. de Goederen, om eervol ontslag als ouder wijzeres in nuttige handwerken aan de le en 2e openb. koste looze scholen. 6. Adres van C. J. Huis waard, om afkoop van erfpacht. 7. Adres van Th. E. J. Kramers om aanstelling tot makelaar en roerende en onroerende goe deren. 8. Voortzetting der behandeling van de rekening der commissie van beheer van de fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis over 1895. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den 2n sluiswachter aan de Buitensluis gratis eene woning te verschaffen nabij die sluis. 10. Voortzetting der behandeling van de door Burg. en Weth. ingediende ontwerp-ver ordeningen op de heffing en invordering van, havengeld. 11. Behandeling van het door Burg. en Weth. ingediende voorstel tot wijziging van eenige artikels van het Reglement van orde voor den Raad. En verdere voorstellen en mededeelingen. De termijn van aangifte voor de kiezers lijsten is gesloten. In het geheel hebben zich in dit jaar aangemeld 6 lodgers. Geen modellen B (onverdeelde boedels) zijn uitgereikt. 't Vorig jaar hadden zich 8 lodgers aan gemeld en werden 5 modellen B uitgereikt. In den stoommeelmolen «Nederland" alhier, is gisteren ochtend de 15-jarige Wil lem Driessen, toen hij iets moest verrichten aan de machine, met zijn rechterbovenarm tusschen een paar in gang zijnde kamra deren bekneld geraakt, tengevolge waarvan die arm werd verwond. Nadat hem door dr. de Bruijn geneeskundige hulp was ver leend, werd hij naar de ouderlijke woning aan de Breedstraat vervoerd. Met het oog op de overdreven berichten die omtrent dit ongeval verspreid werden, zij bovenstaand nog vermeld. Met genoegen vertoefden wij middag een oogenblik in «Musis Sacru"1 waar morgen het groot internationaal concours door de Vereeniging «Anti-P°e uitgeschreven, zal worden geopend. 2o° de banen als de daarmede verbonden ste^ kamer zien er inderdaad keurig uit en loven in den feestelijken tooi dien men b^ was aan te brengen, een recht opgewe aanblik te leveren. Na het concours zullen de banen blJ iederen avond verhuurd zijn aan clubSi zich ter beoefening van het vaderland^ kegelspel te dezer slede hebben gevoi-111 Naar wij vernemen, bestaat alhier be voornemen bij genoegzame deelneming e rederijkerskamer op te richten. Het Rijnschip Rijnstroom, laatst geVe'(' door schipper Frans Klaassen, reeder J- va^ Deventer, en liggende te Schiedam, lS ot> derhands verkocht aan den scheepm»^ Kempen te Alfen a/d Rhijn. Schpv Gisteren-avond zijn te Rotterdam tvV^ schippersknechts, beiden Duitschers, aange houden ter zake van diefstal van graan het Rijnschip Rosina Helena II, ligge" in de Rijnhaven, en naar het huis van be' waring aan de Korte Hoogstraat te Rottef' dam overgebracht. Behalve de bij hu°"e aanhouding in beslag genomen zakken d1" tarwe, zijn bij een koffiehuishouder, (Catendrecht, nog in beslag genomen aantal zakken met tarwe en rogge, te zame" 19 stuks en door dezen van den aange!10" den opkooper gekocht. Aan het beleid va" den onderinspecteur van politie J. Postum"5 is het te danken dat deze diefstal van gr3"" is opgespoord, hetgeen in den regel "'et geschiedt, omdat het gemis niet direct k3" worden geconstateerd. Beide schipperS knechts hebben eene volledige bekente»'8 afgelegd. De opkooper is op vrije voete" gelaten. (iV. R. Ct.) De Wiggelinestraat te Delft werd onla11" bij raadsbesluit herdoopt in Krakeelstra»1' De bewoners hebben nu een adres aan d®" raad ingezonden om te verzoeken dat hunne straat een andere naam wo^e gegeven, omdat hunne rustige levenswijk weinig overstemt met den nieuw gegev®" naam. VLAARDINGEN, 15 Febr. Woensdag hield de afd. Vlaardingen der Vereenig'11^ voor Zeevisscherij hare gewone vergaderid<?' Ter vervanging van den heer G. Vrie"3' die niet herkiesbaar was, werd gekozen heer A. K. Poortman als penningmeester' en tot afgevaardigden ter algemeene gadering te Amsterdam werden benoed" de heeren A. Hoogendijk, Ps. Kikkert C. A. v. Buuren van Heijst, behalve de h«ef Adr. IJzermans, qua-voorzitter In den breed" werd gediscussieerd over de middel0"' die aan te wenden zijn om de slec&te verpakking van haring op zee te vo"r' komen. Na inlichtingen bij de schipPerS van verscheidene loggers ingewonnen hebben, waaruit bleek, dat de goede be' ;he» d»4 werking op zee wel soms iets te wensd overlaat, kwam men tot het gevoelen niet meer dan zes kakers moeten aange wezen worden, dan kunnen de ovef'g manschappen van het haringschip met d® verpakking en andere werkzaamheden be' lasten, al zou de bewerking dan ook 'e meer tijd kosten. Aangenomen werd op de algemeene vergadering te Amsterd3"1 die zaak nader te bespreken Ook za' die vergadering behandeld worden de kwest' van het gebruik maken van signalen a's vliet uitstaat, om beschadiging van viscid11' te voorkomen. Verleden Donderdag-avond werd in t groote protestantsche kerk alhier j 25-jarig bestaan der eerste christelijke s°^°p alhier herdacht. De schoolkinderen vU' het gebouw, waar hun door de predik3"4^ een toepasselijk woord werd toegesprok" Er bestaan hier twee scholen met den Bil en twee katholieke scholen, een voer J°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2