J Sjf U K Verder komen er ongeveer 18 geharnaste ridders in buitengewoon fraaie bronzen en aluminium rustingen, onder welke zullen uit munten de aartshertogen. De 3 vorstelijke personen, welke op 't tournooi zullen verschijnen, zijn vergezeld van hunne herauten, welke zeer fraaie kos tuums zullen dragen. Ieder heraut heeft zijn eigen staf, voorzien van de emblemata en wapens van den vorstelijken persoon welken hij voorstelt. Uit Culemborg wordt aan de N. R. Ct. gemeld De Vereeniging van Nederlandsche sigaren fabriekanten Trio laat alhier 100 arbeiders woningen bouwen, waarvan er reeds 41 zijn aanbesteed. Deze woningen komen in de onmiddel lijke nabijheid dezer stad op hoog en droog terrein. Iedere woning is 9 M. lang, terwijl de breedte 4.50 M. binnenwerks is, bevat beneden twee ruime en hooge vertrekken met kelder en alkoof en boven beschoten daken en slaapplaatsen. Bovendien heeft iedere woning een tuin van pl. m. 75 M. oppervlakte. De uitvoering van dit plan voorziet hisr in eene ware behoefte, daar door de uitbrei ding van het personeel der firma de meeste arbeiderswoningen thans door twee gezinnen zijn ingenomen en alles in de stad Culem borg overbevolkt is. De heer F. S. Op ten Noort, laatstelijk burgemeester van Alblasserdam, is op 13 Febr. als burgemeester van Ede geïnstal leerd door den oudsten wethouder, den heer Van de Craats. Vergezeld door eene eere- wacht, reed hij door het dorp in een met 4 paarden bespannen rijtuig. Op tal van plaatsen waren eerebogen opgericht en het fanfarecorps uit Wageningen bewees uit stekende diensten. Velen kwamen ten Raad- huize den nieuwen burgemeester geluk- wenschen. Ruim 16 jaar geleden was de heer Op ten Noort werkzaam ter gemeente-secretarie te Eden. Aangaande den moordaanslag, te Eist (Betuwe) gepleegd op den landbouwer V., meldt men nader De heer V. keerde te 10 uur uit het dorp huiswaarts. Nabij zijne woning werd hij staande gehouden door een persoon, gewapend met revolver, die f200 van hem eischte. De heer V. zeide dit bedrag niet bij zich te hebben, doch vroeg hem mede naar huis te gaan, dan zou hij zien. De misdadiger liep eenige schreden mede, doch loste, op den hoek der branderij, een schot, dat den heer V. aan de rechterzijde van het achterhoofd trof. Bij het oor kwam de kogel er uit. Door een onwillekeurige beweging met het hoofd miste het schot gelukkig ge deeltelijk het doel. De dader verwijderde zich toen ijlings en de heer V. begaf zich in zijne woning, waarop terstond de politie met het gebeurde in kennis werd gesteld. Deze is ijverig in de weer den dader te zoeken, doch tot heden vruchteloos. Een 3-tal gearresteerden zijn weder in vrijheid gesteld. Eergisteren (Donderdag) was de Justitie uit Arnhem ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De personentrein van 8 u. 18 min. v. m. (spoortijd) van Nijmegen naar Venlo, is gisteren bij het uitrijden van het station Nijmegen in aanraking gekomen met een rangeerend treindeel. Een der gerangeerde waggons ontspoorde. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, terwijl het materieel slechts licht beschadigd werd. De personentrein ondervond slechts eenige vertraging. De gemeenteraad van Maastricht heeft B. en W. gemachtigd om in vereeniging met de commissie van financiën met een drietal bankiersfirma's in onderhandeling te treden omtrent de overname van de con versie-leening der gemeenteschuld. Toen eergisteren-ochtend te 's-Hertogen- bosch de heer Roodzant, graanhandelaar, op zijn kantoor kwam, dat met zijn pakhuis gelegen is aan de Zuidwillemsvaart, ont dekte hij dat er poging tot inbraak was gepleegd. Men had verschillende sloten trachtten te verbreken; de sporen waren duidelijk zichtbaar. Ook aan de brandkast had men inbraakkunst beproefd. Alles echter te vergeefsch. Opmerkelijk [was het dat aan de buiten deur geen spoor van braak te ontdekken viel. Vermoed wordt daarom dat de dader zich den avond te voren heeft laten insluiten en, na vergeefsche pogingen tot diefstal te heb ben aangewend, uit een raam van den graan zolder naar beneden gesprongen is, of zich heeft laten afzakken. Veel gegevens had de politie derhalve niet. Toch meent zij den vermoedelijken dader, zekeren R., een goed bekende, te hebben. Ofschoon deze persoon pertinent ontkent, is hij naar de gevangenis overge bracht. Nbr Men meldt uit Ginneken, dat de heer S. van der Hart, vroeger te Bergen-op-Zoom, aldaar thans werkzaam is voor eene com binatie, om op een uitgestrekt heideveld in de buurt dier gemeente, een Sanatorium te stichten, waarin ruimte zal zijn voor honderd patiënten. De broodbakkers te Zevenbergen hebben een onderlingen bond opgericht, ter behar tiging hunner belangeno. a. aangaande de gist, die jaren achtereen aan al de bakkers door éen persoon is geleverd, den laat- sten tijd tegen f0.50 per kilo. Nu de bakkers gezamenlijk de gist besteld hebben, kost deze maar f 0.37$, zoodat dit bij het vele gebruik een groot verschil maakt. Gisterennacht omstreeks één uur is een felle brand uitgebroken in het logement sde Koophandel," op de Groote Markt te Middel burg, bewoond door den heer Gabriëlse. De vlammen grepen zoo spoedig om zich heen, dat de vrouw des huizes in nacht gewaad de Markt moest opvluchten, terwijl de dienstbode zich vrij ernstig gebrand heeft, zoodat hare opneming in het gasthuis nood zakelijk was. De oorzaak van den brand is onbekend. Het perceel is geheel uitgebrand. Uit Sliedrecht wordt geschreven: Werd reeds kort gemeld dat de gemeen terekening, dienstjaar 1894, thans door Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland is goedgekeurd, we vernemen hieromtrent nog eenige nadere bijzonderheden. Gedeputeerde Staten hebben thans den Gemeenteraad volkomen in het gelijk ge steld en de uitgaven definitief vastgesteld tot een bedrag van f70,062.16 en dus de rekening van den ontvanger niet goedge keurd. De ontvanger echter is gedechargeerd, en wel in bewoordingen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten en zijn admi nistratie alle eer aandoen. Gedeputeerde Staten ni. overwogen, dat de gemeente-ontvanger te goeder trouw heeft moeten meenen dat de mandaten, die hem voor »voldaan" geteekend vanwege het Dagelijksch Bestuur ter verevening werden aangeboden en overigens aan de vereischten, bij art. 114 der Gemeentewet voorgeschre ven, voldeden, door hem in zijn rekening in uitgaaf konden en behoorden te worden ge leden, en die posten door hem dus te recht onder de uitgaven zijn gebracht. GEMENGD NIEUWS. Te Bokstel was sedert Dinsdag zekere A. v. d. B. vermist. Gisteren-morgen werd zijn lijk tusschen Bokstel en St. Michiels- Gestel uit de rivier de Dommel opgehaald. Waarschijnlijk is hij des avonds door duis ternis misleid te water geraakt en ver dronken. Op het vee van G. de K. en de wed. De K., te Molenaarsgraaf de welbekende volgelingen van ïZwarte Antje van over de Lek" die weigerachtig zijn gebleven de gerechtskosten te voldoen, waartoe zij ver oordeeld zijn wegens het niet doen van aangifte van besmettelijke ziekte, is beslag gelegd. De gerechtelijke verkoop is bepaald op aanstaanden Maandag. Woensdag-avond is het tjalkschip Drie Gebroeders, schipper F. Spoelstra van Pa- pendrecht, geladen met zinkstenen en be stemd voor Papenburg (Duitschland,) ten zuidwesten van Enkhuizen vergaan. De op varenden werden gered door twee zoons van schipper Spoelstra, die met hunne schepen in de nabijheid waren. Gisteravond liepen zij te Enkhuizen binnen. Ook de vaartuigen der beide zoons hadden vrij wat averij. Vier personen uit Weiwerd (Gr.), die te Delfzijl aangifte hadden gedaan van de geboorte van een kind, kregen des avonds onder den invloed van het gebruik van sterken drank, twist, die op een hevige vechtpartij uitliep. Een der getuigen, H. Köller, werd daarbij zoo ernstig gewond, dat zijn toestand zeer zorgwekkend is. In de eendenkooien in Friesland zijn in vele jaren in deze maand niet zoo weinig eendvogels gevangen als thans. In kooien waar in andere jaren in dezen tijd gemiddeld 100 eenden per dag werden gevangen, vangt men nu niet meer dan hoogstens 10 stuks in de week. Deze geringe vangst wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat er nog winterweder op de komst is. Te Berlijn schijnt groote ongerustheid te heerschen naar aanleiding van verscheiden branden, die aan kwaadwilligheid worden toegeschreven. Op eenige zolders heeft men brandstoffen, met petroleum gedrenkt, gevon den. Donderdag brak op zes verschillende plaatsen brand uit. De politie nam reeds eenige verdachten in hechtenis. Gevecht op leven en dood. Aan de oevers van de Isar, in de nabijheid van St. Emmeran, is voor een paar dagen een gevecht op leven en dood geleverd tusschen een veldwachter en twee wildstroopers. De veldwachter, die in politiek de jachtvelden bewaakte, wilde de beide stroopers op heeter- daad betrappen, maar voor hij er op verdacht was, werd hij door hen aangegrepen. De kerels hadden hunne messen getrokken en brachten hem vijf sneden toe de veldwach ter wilde van zijn revolver gebruik maken, maar deze weigerde. Zwaar gewond bleef de veldwachter ten slotte liggen, terwijl de boosdoeners de vlucht namen. Kerknieuws. Met het aanst. stichtingsfeest der Hippo- litus-parochie, te Delft, in de maand Mei de datum is nog niet vastgesteld zal de kerk nog een sieraad krijgen namelijk een geschilderd raam, voorstellende ver schillende Heiligen. Voor dat doel zijn reeds een paar jaar geleden gelden ingezameld bij de Delftsche Katholieken. Rechtszaken. In hooger beroep is voor de Groningsche rechtbank behandeld de zaak van H. Oosta, beurtschipper van Aduard op Groningen be schuldigd geen pogingen in het werk gesteld te hebben om zijn zoon te redden die over boord was geslagen en verdronk. Beklaagde was in appèl gekomen van een vonnis van den katonrechter te Zuidhoorn, waarbij hij veroordeeld was tot 3 maanden hechtenis. De rechtbank heeft het vonnis van den eersten rechter vernietigd en den beklaagde vrijgesproken van het hem ten laste gelegde als zijnde niet bewezen. Sport. Verleden Zaterdag heeft de heer Cordang van Maastricht, een niet alledaagsche wed denschap gewonnen. Hij had namelijk gewed dat hij tegelijk met den personentrein, die te 9.21 's morgens van Maastricht vertrekt per fiets naar Roermond zou ''lJ vóór dien trein daar zou aankomen riid«n et ,io«tf De heer Cordang vertrok zeven ^t vóór den trein en arriveerde te Roermond dertien minuten voor 880 zijner partners, die eerst te 10.35 men. Op het perron werden de heere^[(l(ii den heer Cordang afgewacht. De 9' jjj MaastrichtRoermond, 49 kilometer- door hem afgelegd in één uur en 8° nuten, en dat op een zeer slechte m8 Hij bereed nl. een baanmachine, die minst geschikt is voor den langen Lectuur. P Inhoud van No. 40 der Katholidie stratie. j Tekst Zijn jongste zuster door F- L. Cordens. De Millennium-tentoonst^ in Hongarije. Koning Jagello van a. en de slag bij Tannenberg. Naar de pool. Allerlei. Platen. De gebouwen der geschie dige tentoonstelling te Budapest, De slag bij Tannenberg. De ge^ der geschiedkundige tentoonstelling te pesi. Gezicht van ter zijde. v- Burgerlijke Stand. Geboren: 12 Feb. Alewijn, z°otl A. J. J. de Groot en J. Voogd, Sch'e'^|i 14. Gerardus Hendrikus, zoon van Schendelen en M. J. Löke, Stationstrap' j, 15. Willem, zoon van A. C. Weij en Bos, Hofje van Belois. j Overleden: 14 Feb. Theodorus dijk, oud 88 jaar en 10 maanden, Oos Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 15 Feb. Spoeling f 1. Moutwijn Noteerir.g makelaars f8 Brandersbond - 7 Stemming: Onveranderd. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. f 15* Rogge, Mei Juni Juli Spiritus Mei 39.40 Sept. 40. Meel 12 Merk. 1. md. 41.75 12 Mrt. 41.80 Rogge, loop. md. 10.50 Mrt. 10.75 I Spirit. Feb./Mrt. 16.871 April/Mei 17.121 14 Feb. l«f New-York. Maïs 37»/g. 375/«' Amsterdam. ,el 14 Feb. Rogge op lev. weinig veraf w per Maart f107, 106. per Mei flO'j, per Juli f108; per October f109, U 15 Feb. Rogge op lev. iets lager W Maart f106; per Mei f 107, 108, Per f 107, 108; per Oct. f 108, 109. Keulen Rijnhoogte ('s morg. H 14 Feb. 1.36 M. 15 Feb. 1.42 M. Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf Londen kort f 12.151 Disc. 2 n Parijs -48.171 2 \ntwerp.- 48.021 28 Beursbericht van Amste^ Per 1 90> 2i/j pCt. Nederland g|f/i Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp. 2e Lr. A j Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp. Incomebond j Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie rj6}l« l66l> 00»/» \3 <01* tf/t 14 Feb. 126.75 127.50

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6