Stads- en Gewestelijk Nieuws. gr' Sport. BINNENLAND. erp d« De boodschap eindigde met een beroep op alle deugden en krachten van het volk welke zich bij uitnemendheid moesten openbaren in deze moeilijke tijden, opdat Italië, na de rampen van het heden te boven gekomen te zijn, kon streven naar die ware en onver gankelijke grootheid, die de droom was van de krachtige mannen, aan wie het vader land zijn herrijzenis dankt. De rede van Di Rudini werd slechts door bijvalsbetuigingen onderbroken. Nadat de minister-president gesproken had, bracht Imbriani hulde aan de eerlijkheid en de energie van het Kabinet. Hij prijst het wegens de amnestie en zijn voornemen om met het Afrikaansche avontuur in te binden. Hij vertrouwt dat een eervolle vrede zal gesloten worden, gelijk uit het woord van den Negus opgemaakt mag worden (Protes ten;. De nationale eer is gered. Hij is het oneens met de buitenlandsche politiek der regeering, want hij is een tegenstander van het Drievoudig Verbond. Hij vraagt wat de regeering denkt te doen tegen de Derwisjen en hoopt, dat Crispi in staat van beschul diging zal gesteld worden. Cavalotti sluit zich bij Imbriani aan. Hij aanvaardt het program van het Kabinet. Wat Afrika betreft, dringt hij er op aan, dat de regeering de vredesonderhandelingen met kalmte voere. Hij hoopt, dat de benoemde commissie goed zal toezien. Sonnino verdedigt Crispi. Baldissera heeft gevraagd over den vrede te mogen onderhandelen, maar het Kabinet Crispi kon niet antwoorden, aangezien het zijn ontslag had genomen. Graaf Mocenni wacht met kalmte het oordeel over het vorige Kabinet af als alle stukken openbaar zijn gemaakt. Hij bevestigt dat Baldissera gevraagd heeft vrede te mogen sluiten. De minister-president Di Rudini verzekerde, dat alle stukken zoodra mogelijk zouden gepubliceerd worden. Hij had niet de be doeling de vorige regeering te berispen, maar bepaalde zich er toe aan te tooner,, dat dit Kabinet niet om den vrede heeft gebedeld. Daarop vroeg Di Rudini nog de urgentie voor de credietvoorstellen en de benoeming van eene commissie van negen leden uit de Kamer, door den Voorzitter te benoemen. Dit voorstel werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd de vergadering verdaagd om gelegen heid te geven, dat de Boodschap in den Senaat werd voorgelezen. Italië gestraft! In eene Romeinscbe correspondentie van De Tijd lezen wij, in verband met de ge weldige nederlaag, die de Italianen in Afrika hebben geleden, het volgende Mogen wij nu hopen, dat het optreden van generaal Baldissera ons terugvoert tot de politiek van '88 Zeker is het niet, wanneer de Koning blijft vasthouden aan zijn eischen, die zooals Cavalotti dezer dagen in een openbare vergadering gezegd heeft worden gesteld met even weinig berekening en met even veel verstoordheid, met evenveel machtelooze woede, als er woeste bewegingen worden gemaakt door een stervende, die niet dood wil. ïGij zult spoedig genoeg zien, dat ik niet overdrijf, als ik zeg zoo eindigde de revolutionnair dat het Koningshuis van Savoie op zijn uiterste ligt." Heeft inderdaad Cavalotti niet overdreven, dan is te meer waar, dat Menelik schijnt uitverkoren te zijn, om niet alleen een ver diende kastijding aan het Eéne Italië toe te dienen, maar ook de laatste straf. Dan zou de ramp van A'oacarima hoeveel medelijden en algemeenen rouw hij ook wekt dubbel heilzaam wezen voor het volk van Italië. De revolutie heeft zich van Umberto bediend zooals zij zich van Victor Emanuel bediende, en nu heeft zij er genoeg van Reeds roept zij den Koning toeMk heb u niet meer noodig Eén schuldige, Crispi, is gestraft. Er blijft nog een schuldige, de groote verant woordelijke. De revolutie jaagt hem weg zoodra zij hem niet meer noodig heeften wanneer hij ondergaat, zal hij ook vergeefs steun zoeken bij de vrijmetselarij, bij de mapons, die op '20 September jl. in den optocht aan hun vlag de eereplaats gaven boven de banier van het leger, maar bij de verschrik kelijke nederlaag van Adoewa hun vlag niet hebben ontplooid. Van de drie-en-dertig, die met schootsvel en troffel in de voorste rij paradeerden bij de onthulling van het standbeeld van Gari baldi, en die millioenen verdienden aan de leveranties voor het leger in Afrika, werd er te Amba Aladsji, te Makallé, te Abacarima geen enkele gezien. Waar te strijden valt, tranen te drogen zijn en wonden te verbinden, vindt men de veel gesmade priesters en kloosterzusters. De vrijmetselaars houden zich zoo ver mo gelijk verwijderd van de menschelijke ellende, die zij-zelven hebben gesticht. Is het einde van het Huis van Savoie gekomen, wordt de Romeinsche Quaestie, die tot schrik dergenen die haar gesteld hebben, nog altijd bestaan bleef, einde lijk opgelost, dan zal dit Koningshuis worden uitgeworpen door hen, die het zoo lang met groote volgzaamheid heeft gediend. De ver dreven Koning zal geen troost vinden dan bij de Kerk, welke hij heeft bestreden. Schiedam, 18 Maart 1896. Door de politie alhier is gisteren in beslag genomen eene hoeveelheid touwwerk, dat bleek ontvreemd te zijn aan de Kielhaven, waarin balken van de firma H. J. Plant Co alhier zijn geborgenals verdacht dit touwwerk te hebben gestolen zijn door de politie aangehouden de 20-jarige P. J. K. en de 18 jarige J. D. W., die reeds bekend hebben den diefstal te hebben gepleegd. Gisteren-avond omstreeks 8| ure werd brand ontdekt in den ijzerwinkel van J. Groenendaal aan de Hoofdstraat alhier. Bij onderzoek bleek, dat eene hoeveelheid stroo in het pakhuis achter den winkel in brand was geraakt. De brand werd met een paar emmers water spoedig gebluscht, zoo dat er weinig of geen schade is aangericht. De bovenbewoners, die door het door dringen van den rook op den brand opmerk zaam gemaakt werden, namen aanstonds alle maatregelen om zich voor het dreigend gevaar te hoeden: de bejaarde wed. Deijl werd uit de woning gedragen en eenig huisraad mede zoo spoedig mogelijk in vei ligheid gebracht. De stukadoorsknecht A. Kruining, wien gisteren het bekende ongeluk trof, bevond zich heden iets beter. De huizen, waarvoor het ongeluk plaats had, behooren niet den heer G. C. Beukers, zooals wij abusief meldden, maar zijn het eigendom van den heer W. A. Beukers. Zooals bekend, is besloten het krankzin nigengesticht te Rotterdam met 1 Mei op te heffen. Waar echter blijkt dat het gesticht met dien datum nog niet geheel ontruimd zal kunnen zijn, stellen B. en W. aan den gemeenteraad voor niettemin te bepalen dat na 1 Mei geen nieuwe patiënten meer worden aangenomen en dat de eva cuatie der aanwezigen zooveel mogelijk worden bevorderd. Aanvankelijk was men van oordeel, dat het gewenscht zou zijn te Rotterdam toch een observatie-station of doorgangshuis te behouden en daartoe een deel van het tegen woordig gebouw te bestemmen. B. en W. achten het echter beter nu in eens tot opheffing te besluiten en later naar gelang der behoefte maatregelen te nemen. gisteren- avond aldaar gehouden vergadering een reglement vastgesteld. Het doel der vereeniging, die den naam ontvangen heeft van »Vere'eniging tot behar tiging van de belangen der binnenlandsche beurtvaart, stoom- en zeil-, te Rotterdam", ligt reeds in den naam uitgedrukt. Zij wenscht dit doel te bereiken door eenparige samenwerking tot bevordering van elkanders belangen en bescherming van elkanders rechten. Het bestuur zal bestaan uit drie leden waarvan jaarlijks een lid aftreedt De verleden week te Rotterdam opgerichte Vereeniging van ondernemers en agenten van de Binnenlandsche Vaart heeft in een De werkstaking te Rotterdam. Zooals wij reeds meldden, is te Rotterdam een partieele werkstaking uitgebroken onder de bootwerkers, zij die in het bijzonder be last zijn met het lossen van ijzerertsbooten hebben het werk neergelegd. De oorzaak daarvan is, volgens het Hbl., de volgende Voor de eerste maal werd Maandag de Katendrechtsche haven, in het bijzonder voor ertslossing ingericht, in gebruik genomen. Deze haven is in het bezit van electrische kranen, welke zoodanig zijn ingericht, dat van elke ploeg werklieden er drie kunnen worden gemist. Wanneer men nu weet, dat een ijzererts-boot gewoonlijk drie luiken heeft en voor elk luik een ploeg werklieden beschikbaar moet zijn, bestaande behalve den weger, uit 12 man, dan volgt daaruit dat in de toekomst driemaal drie werklieden overbodig zijn. Maandag wenschte de firma Wm. H. Muller Co., met het aan haar adres ge komen stoomschip Drott, van Oxelosund, van deze kranen gebruik te maken en dacht tegelijkertijd ook de vermindering van het aantal manschappen in te voeren, wat een niet geringe besparing op de generale kosten zou geven. De werklieden namen daarmede echter geen goenoegen. Zij eischten arbeiden met volbemande ploegen of niet en daar van de andere zijde niet werd toegegeven legde men het werk neer. Onmiddehjk werd van dezen maatregel achtereenvolgens kennis gegeven aan de bootwerkers op de elders lossende ijzererts-booten waarvan er juist zeer veel aanwezig waren, met het gevolg dat Maandag avond op alle booten het werk was neergelegd. De stakende bootwerkers hadden tegen Maandag-avond een vergadering belegd ter bespreking der kwestie. Deze werd geleid door den voorzitter der Vereeniging »De Nederlandsche Vlag", die aan de talrijk verzamelden de vraag voorlegde wat men wenschte te doen. Hij voor zich bleek der meening toegedaan, dat de goede cargadoors nl. zij die met volbemande ploegen en tegen vol loon lieten werken, niet mochten lijden om de handelingen van een ander, waarom hij voorstelde dat heden het werk overal zou worden hervat, doch alleen niet op het in de Katendrechtsche haven liggende stoom schip Drott, tenzij men ook daar van vol bemande ploegen gebruik maakte. De boot werkers, aaangenomen om de boot te lossen, mochten niet aan het werk gaan en zouden worden schadeloos gesteld door de anderen. Reeds dadelijk bleek het overgroote deel der vergadering tot dat voorstel over te hellen desniettemin is er tot middernacht over gediscussieerd, wijl er een kleine minderheid aanwezig was, die voor algemee ne staking onder de ^bootwerkers was en welke zich nogal deed gelden. Eindelijk behaalde het gezond verstand de overwinning en werd het voorstel des voorzitters aangenomen, terwijl ook een commissie werd benoemd om dit besluit uit te voeren en tevens om een organisatie onders de bootwerkers voor te bereiden, teneinde, zooals gezegd werd, het groote aantal ingeslopen misbruiken voorgoed den kop in te knjpen. Tegen a. s. Zondag is een groote mee ting belegd. Het aantal der Maandagavond aanwezigen kan op een kleine 500 worden geschat. Nader werd gisteren uit Rotterdam aan de Tel. nog gemeld De werkstaking der ertswerkers heeft een zeer kalm verloop. Aan de erst o zoowel aan de boeien op de rivier a de andere ligplaatsen, werd ë'steretl ci,ip gewoonlijk gelost. Alleen op het s^°on?S Drott liggende in de2e Katendrechtsche stond het werk gisteren-middag nog s Politie houdt bij het stoomschip de wa^cj, doch niet éen enkele werkman vertoont i de nabijheid van de Drott. Een c0^ts. den inspecteur van de sta •oo' in rentie met spoorwegen, had plaats daar een aantal spoorwaggons langs de Katendre sche haven gestationeerd zijn en op de loss van de erstboot wacht. q0i Een ertsboot der firma W. H. Muller is, naar wij vernamen, gister-avond te ituk naar Vlissingen vertrokken, ten einde al gelost te worden. Wanneer de ertswerkers voet bij s houden, wat wel te verwachten is, zU^e de firma's, die van de nieuwe electris kranen aan de Katendrechtsche haven g bruik maken, zich toch van hetzelfde ge werklieden moeten blijven bedienen. Naar het oordeel der ertswerkers dat zeer goed, daar door de vlugheid mede de electische kranen werken, meel^ dere werkkrachten noodig zijn om de «rtS bakken tijdig te kunnen volscheppen. Te dezer stede is opgericht een kegelc'uj'I onder den naam »Het rollend genoegen- Het bestuur is samengesteld uit de heeie" A. Dirkzwager, president, C. de Lange> penningmeester, Daniël Visser Jr., secreta'lS' C. van Erpecum en H. J. J. van Buise"' commissarissen. De Vereeniging telt nu reeds 12 lede"' 16 Zaterdag-avond heeft in de Klandezij Leeuwarden een biljartwedstrijd om meesterschap van Friesland plaats gen® waaraan door 18 van de beste spelers n de provincie werd deelgenomen. De gouden medaille en het kampi°eI1 schap werd, na een zeer geanimeerden e° moeilijken strijd, toegekend aan den hee J. Boelstra, te Stiens. Op 11 dezer heeft te Belgrado de ond®' teekening plaats gehad van een verdr® tusschen Nederland en Servië tot wedef zijdsche uitlevering van misdadigers. (Stóf.) Algemeen heeft men zich in de afdeeling®a der Eerste Kamer kunnen vereenigen 01 het wetsontwerp tot goedkeuring van h contract met »de Kon. West Indische B>*' dienst" wegens het uitvoeren van eene va9 van Amsterdam naar Paramaribo en Cu'^ fao en terugterwijl ook geen bezwaar b® stond tegen de wetsontwerpen betrekke'!) de grensverandering tusschen de gemeen Utrecht eenerzijds en de gemeenten Bilt, Jutphaas en Oudenrijn anderzjjd^ tot bekrachting eener provinciale heffing Zeeland en tot bekrachtiging eener pro*1*1 ciale heffing in Groningen. Naar men verneemt, zou het ontW' op den suiker-accijns niet gunstig afdeelingen der Tweede Kamer ontvang zijn. In het gebouw der Tweede Kamer gisteren voormiddag de minister van just' eene conferentie met de Commissie v Rapporteurs voor het wetsontwerp betre fende het Haagsche rechtsgebouw. Op de zilveren bruiloft van den ^°rst,gn de Vorstin Van Wied, op 18 Juli, wo1 ook verwacht de Koning en de Koning10 Rumenië, de Groothertog van Luxem en waarschijnlijk ook de Groothertog e0 Groothertogin van Baden. De eergisterenavond in de residentie vormde vereeniging van coöperators, zich ten doel stelt tegen te gaan',^a'^° standers van coöperatie, bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2