schien wel wat al te rooskleurige verwach tingen hebben gekoesterd van den tijd waar binnen die beloften vervuld zouden worden. De bezwaren tegen de ontruiming zijn grooter dan men verwacht had, en het zal langer duren om Egypte in staat te stellen geheel op zich zelf te staan, maar nu zijn die bezwaren er niet geringer op geworden door het optreden van eenige onzer bond- genooten. De hoop van iederen Egyptischen patriot was, Soedan weder te zullen ver overen. Dit laten de tegenwoordige geld middelen van Egypte niet toe, maar men kan de grenzen uitbreiden. De val van Kassala zou voor Egypte een groot gevaar beduiden. Wij hopen, dat ons optreden den val van Kassala zal verhoeden. Het is een bijkomend iets dat wij, Egypte verdedigend, tegelijkertijd Italië helpen. In deze politiek staan wij niet alleen. Duitschland steunt haar, Oostenrijk juicht haar warm toe Italië is er ons dankbaar voor. De minister kan niet inzien, waarom Rus land en Frankrijk niet zullen instemmen met de overige mogendheden. Het is mogelijk dat de expeditie zich uitstrekt tot Don- goladit hangt van omstandigheden af. Voorshands zal onze politiek zich bepalen tot de onmiddellijke behoefte van Egypte. Het Huis heeft de motie van Morley ver worpen met 288 tegen 145 stemmen. De nationale raad in Zwitserland heeft eergisteren na langdurige debatten besloten, met 69 tegen 47 stemmen, dat de beslissing in de geschillen over den aankoop van de spoorwegen door den Staat aan de Bonds- regeering is opgedragen en de bepaling in de verschillende concessies, dat deze uit spraak zal geschieden door scheidsgerechten opgeheven. Daarop is met 70 tegen 20 stemmen (een buiten verwachting groote meerderheid) het regeeringsontwerp, rege lende de geldelijke administratie der spoor wegmaatschappijen, aangenomen. In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Italië gisteren gehouden, werd beraadslaagd over de credieten voor Afrika. Sonnino stelde de eenvoudige orde van den dag voer, doch Taroni verdedigde eene motie, waarin de terugroeping der troepen werd verlangd. Hij viel daarbij de bestaande instellingen op heftige wijze aan, hetgeen levendige protesten uitlokte en eindelijk den voorzitter noodzaakte de zit ting te schorsen. Keizer Wilhelm wordt reeds aanst. Dins dag incognito te Genua verwacht waar de Hohenzollern hem zal wachten om hem naar Napels en tal van anderen Italiaansche havens te brengen. Volgens de Agenzia Stefani staat het vast, dat tusschen Wil helm en Humbert eene samenkomst zal plaats hebben maar is de juiste dag nog niet bepaald. In het koninklijk paleis te Genua worden echter voor de ontvangst des Keizers ijverige toebereidselen gemaakt. De aanvankelijke verwachting, dat ook keizer Frans Jozef aan het onderhoud zou deelnemen en dus tijdens zijn bezoek aan kaap Martin de gelegenheid zou waar nemen om weer eens met Humbert samen te komen, zonder juist te voldoen aan diens onmogelijk verzoek om een contrabezoek te Rome heeft zich, naar men weet, niet bewaarheid, daar de Oostenrijksche keizer, zonder van de gunstige gelegenheid gebruik te maken, naar Weenen is teruggekeerd. Volgens opgave van den nieuwen Itali- aanschen minister van oorlog, Ricotti, moeten in den slag bij Adoea meer dan 10.000 soldaten zijn gevallen, de inlanders nog niet eens medegerekend. Het leger van den Negus is nog te Farasmidi. De gevangen genomen Italiaansche officieren bljjven in het Sjoaansche kamp, maar de krijgsgevangen soldaten zijn in het district Tembée gehuisvest. De vijand heeft de telegraaflijn naar Adigrat doorgesneden. Majoor Salsa is met nieuwe instructies voor üe vredesonderhandelingen naar het kamp van Menelik gegaan en bevindt zich thans bij den Negus. Er zijn twee redenen die er toe bijdragen eene spoedige totstand koming van den vrede te doen verwachten, in de eerste plaats het naderen van het regenseizoen en in de tweede plaats de expeditie naar Dongola, waarvan het bericht een grooten indruk op Menelik moet ge maakt hebben, omdat hij er een vereenigd optreden van Engeland Egyte er, Italië inziet, dat indirect ook tegen hem zou gericht zijn. Het bericht dat Menelik reeds zou hebben toegestemd, de Mareb en de Belesa over Scnafé als grens van Erythrea te erkennen, wordt door de Köln. Ztg. sterk betwijfeld, wijl de Negus zich tot dusver steeds ge houden heett aan de 50 a 75 K. noorde lijker gelegen grensiinie Arabali-Halai-Sa- gunerta-Asmara volgens het tractaat dat in 1887 met hem gesloten is en nooit de in 1891 eigenmachtig door Rus Mangascha en Ras Alula ingewilligde Mareb-Belesa-grens heeft erkend. De toestand in Transvaal blijft in den laatsten tijd vrij wel onveranderd. In het proces te Pretoria verklaarde Peter Smith, employé bij de Summer and Jack-mijn, dat vijf wagens cokes voor de mijn werden uitgeladen. Onder de cokes was eene hoe veelheid wapenen en ammunitie verborgen. Drie petroleumtanks, die men ook ontving, bevatten Maxims. Getuige geloofde, dat er 24 Maxims en ongeveer 300 kisten geweren ontvangen waren. In zake den opstand op Cuba wordt uit Havana weer melding gemaakt van een overwinning door de Spaansche troepen behaald. Vierduizend opstandelingen onder Maceo zouden bij Candeilaria geslagen zijn, met achterlating van 300 dooden of ge kwetsten. Aan de Spaansche zijde werden een kapitein en vijf man gedood en een luitenant en 56 man gekwetst. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 Maart 1896. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Schiedam brengt ter kennis van de inge zetenen lo. dat de op den 2den Maart j.l. vast gestelde lijsten der kiesbevoegden tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraadopgemaakt in gevolge art. 6 der wet van den 4den Juli 1850 Staatsblad no. 37), zooals zij is ge wijzigd bij het Vilde additioneele artikel der grondwet, den 20n dezer krachtens het be paalde bij art. 31 dier wet, zijn gesloten en op de gemeentesecretarie ter inzage voor een ieder nedergelegd, en dat een exem plaar dier lijsten is aangeplakt aan het raadhuis 2o. dat de lijsten d«r kiezers van de Tweede Kamer der Staten-Generaal der gemeenten Overschie, Schiebroek Kethel, Vlaardingen en Vlaar- d i n g e r-A m b a c h t, alsmede die der Pro vinciale Staten van de gemeenten Over schie en Kethel, zijnde onderkiesdis tricten van het hoofdkiesdistrict Schiedam, mede ter inzage voor de belanghebbenden op de secretarie zullen worden nedergelegd. Door den vischkeurder Bakker is giste ren een mand versche bokking, die door een Rotterdamsch koopman alhier werd rondgevent, als bedorven afgekeurd voor de consumptie. Bij het binnenkomen van den laatsten goederentrein uit Amsterdam werd heden nacht omstreeks 2 ure, terwijl de trein voor het station alhier stilstond, brand ontdekt in een goederenwagen geladen met vaten spi ritus, kisten militaire kleeding, lijmkoeken en ledige koolzuurflesschen, die te Delft was aangehaakt. Nadat het gat reeds in een der zijden van den wagen gebrand, iets was vergroot, werd met de spuit van het station in de brandende massa gespoten en gelukte het den hrand te blusschen. De wagen is nagenoeg geheel uitgebrand en moest afgekoppeld worden, waarna de trein zijn loop kon vervolgen. De spoelinghaler A. B., uit Kethel, die weigerde te voldoen aan de bevelen van den sluiswachter van de Groote Schutsluis, en ook aan de politie zijn naam niet wilde opgeven, werd heden-ochtend omstreeks 10 ure door eenige politieagenten rr.et geweld van zijn schuit gehaald en naar het bureau overgebracht. Daar de andere spoelinghalers hier tegen opkwamen, ontstond er eenig rumoer aan de Sluis, dat echter na de verwijdering van den onwillige spoedig een einde nam. Bij het gisteren te 's-Gravenhage ge houden examen in nuttige handwei ken zijn geslaagd de dames M. J. Schot, C. van den Tempel, en A. J. Wolsky, allen te Schiedam. De werkstaking te Rotterdam. Gisteren-middag arriveerde een ploeg van 20 man polderwerkers uit N-Brabant, die in de nabijheid van Bergen-op-Zoom door de firma Wm. H. Müller Co. zijn aange nomen voor de lossing van het stoomschip Droit. Per spoor werden zij naar Dordrecht ver voerd en verder per sleepboot naar den Nieu wen Waterweg. Bij aankomst was een sterke politiemacht onder bevel van een hoofdinspecteur, zoowel op de rivier op stoombootjes als op het terrein aan de Katendrechtsche haven opgesteld. In afwachting van een confe rentie, die de burgemeester gister-namid dag om 3 ure ten stadhuize met den voor zitter, den heer Snelieman, had, werd de lossing nog niet aangevangen. Het stoomschip Maasstroomdat buiten dienst ligt te Delfshaven, werd gisteren naar de Katendrechtsche haven gesleept, ten einde in dat stoomschip logies te ver strekken aan de N.-Brabantsche polder werkers. Ongereldheden vielen tot nog toe niet voor. Vermoedelijk zal in de vergadering van Zondag de definitieve beslissing worden genomen. De firma Wm. H. Müller Co. heelt toezegging gedaan, tot dien tijd ge duld te hebben en dan onverbiddelijk met het werk aan te vangen onder politietoe zicht. Het stoomschip Levant, van Oxelosund met eene lading erts, heeft buitengaats van den Nieuwen Waterweg order bekomen om naar Amsterdam te vertrekken en daar te lossen. Door de recherche te Rotterdam is gisteren in de Alkemadestraat aldaar een bekende kwartjesvinder, zekere K., aangehouden. De man behoort tevens tot het soort van koop lieden, die er hun werk van maken, stukken stof van geringe kwaliteit voorgoede prijzen van de hand te doen. Zijn aanhouding was in het Algemeen Politieblad verzocht, wijl hij verdacht wordt van oplichting te Breda gepleegd. Gisteren is hij derwaarts gebracht. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Regentes bracht eer gisteren een bezoek aan de Inrichting voor Ooglijders te 's Gravenhage. H. M. bezich tigde de inrichting en onderhield zich min zaam met de patiënten, die allen bloemen van haar ontvingen. Tot eene behoorlijke inrichting ven haar lager onderwijs is boven en behalve de bij drage, bedoeld bij art. 45 dei wet van 17 Augustus 1878 Staatsblad 127), een rijks subsidie verleend aan de volgende gemeenten Westervoort f380, Tubbergen f6550, Amstenrade f 10,500 en Spanbeek f900. Door de 32e afdeeling der Noordbrabantsche Maatschappij van landbouw, bestaande uit 124 leden, is aan de Tweede Kamer verzocht het wetsontwerp omtrent den accijns op de suiker niet aan te nemen, hoe ook gewij zigd. Immers, daardoor zullen de fabrikanten er toe gebracht worden der prijs der bieten opnieuw te verlagen, hetgeen de verbouwers niet kunnen beletten. Hoe weinig loone® toch reeds deze cultuur is, zij is nog al nog beter dan tarwebouw. De wensch der afdeeling is daarom, aanneming van het wetvoorstel worde voor afgegaan door invoering van een schaalreC op buitenlandsche tarwe van minstens fl*° per Hectoliter. Daardoor zou de binnenland sche tarwenproductie, die vroeger 2£ m' lioen van de benoodigde 5| millioen be droag, maar thans tot IJ millioen is ëe' daald, allicht tot 2 millioen kunnen stijge^ en kregen dus de bebouwers van 85.0« H. A. gelegenheid door beter toonenden verkoop van tarwegewas, den lagen bieten* prijs het hoofd te bieden. De lichtingen 1890 en 1891 van de infan" terie zullen vermoedelijk niet worden ge* oefend met het nieuwe geweer en aH°° niet daarvoor onder de wapenen worden geroepen, zijnde de oudste lichtingen "ij mobilisatie voor bezettingstroepen bestemd, aan welke alleen het geweer 71/88 in ge* bruik wordt gegeven. Bij het korps genietroepen is reeds ®u een detachement aangewezen, om onder bevel van de 2e luit. J. van Oldenborg'1' ter sterkte van 3 onderofficieren, 3 korp°" raals, 1 tamboer en 28 manschappen, °P aanvrage van hoofd-ingenieur van den water staat in het 10e district naar Asperen te vertrekken, ten einde werkzaam te zijn aa® de inundatiesluizen aldaar in verband me' den hoogen waterstand. In het afgeloopen jaar zijn van de land macht hier te lande en in West-Indië, var- het korps mariniers en van het Oost-Indische leger 136 personen gedeserteerd, omtrent wier tot bij de korpsen, waartoe zij behoor® hebben, op 1 Januari jl. niets stelligs be kend was. De nieuwe regelen omtrent de inlandsche grond verhuringen op Java en Madura zijn met 1 Maart j.l. in werking getreden. De ordonnantie en de voorschriften van uitvoe ring bepalen er zich toe voor de indrustrie de belemmeringen weg te nemen, welk® harer normale ontwikkeling in den weg staanvoor de inlandsche bevolking dm euvels te bestrijdenwaaraan alleen de wetgever een einde kan maken, en voor het bestuur de gelegenheid te geven om, door blootlegging en onderzoek der geslote11 transactiën, te weten wat er omgaat en het bijgevolg in staat te stellen om, waar noo- dig, tusschen beide te treden of nadere® voorzieningen van de Regeering uit te tokken. Uit de gisteren ontvangen Surinaamsche bladen blijkt, dat de Nederlandsche regee- ring de benoeming van den nieuwen gouver neur, mr. W. Tonckens J.Lzn., niet naar P®' ramaribo heeft geseind. Ook de Surinaam sche bladen, die, naar de N. Sur. Ct. op merkt, geer particuliere telegrammen kunne® betalen kregen daarvan geen telegrafist bericht. Aldus werd het belangrijk nieuws a®® gebracht door de mailboot Prins Willem D' achttien dagen nadat de benoeming ba plaats gehad. Waarom zoo vraagt de N. Sur. is de kolonie aan het wereldtelegraat®e^ verbonden en waarom moeten de belast'®» schuldigen daarvoor 124000 jaarlijks bfi dragen Te Hoofddoip (Haarlemmermeer) hee men de ontdekking gedaan dat zich ol^ daar gasbronnen bevinden. Bij den heer hield men na het oppompen van een ka'a water eene brandende lucifer er bove"' waarna dadelijk eene vlam zichtbaar we Bij den landbouwer Eijken is zooveel g' aanwezig, dat de geheele boerenp'®® hiervan kan worden voorzien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2