Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Zondag 22 Maart 1896. No. 5449. I&m-eau ^ofersfraaf 50. TWEEDE BLAD. Vervolg Binnenland. PRIJS TAN DIT BLAD: 'Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsq.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Enkele meergegoede ingezetenen van g trecht ontvingen dezer dagen bezoek van en ruim 17 jarig net gekleed Duitsch j uffertje, in gebroken Hollandsch vertelde, dat haar ers sedert eenigen tijd daar woonachtig ^aren, doch dat haar vader onlangs naar u'tschland was vertrokken, en dat hij daar e^ri betrekking had bekomen, waarom zij ri haar moeder nu gaarne derwaarts zou- gG.n ^aan. Ongelukkig was haar vader plot- lng ernstig ziek geworden, en daardoor let in staat het benoodigde reisgeld te ^6nden, terwijl bovendien ook haar moeder lende was, zoodat zij niet wist wat te eginnen, indien men haar niet hielp aan 6 14, welke zij behoefde. Het verhaal van meisje was wel geschikt om medelijden te wekken; jammer echter, dat bij onder- ®k aan het licht kwam, dat alles een ver- nsel was, en de door haar genoemde na- e» aan de opgegeven woonplaatsen te enenmale onhekend waren, zoodat men ^nder twijfel met een slimme oplichtster e0ft te doen gehad, voor wie men goed a' doen zich in acht te nemen. [U. D.) Ee bewoners der Kolper- en omliggende faten te 's-Hertogenbosch werden gisteren 'horgen omstreeks 10 uur opgeschrikt door ®en hevigen knal. In den kelder van een huis, waarin be- heden een timmermanswerkplaats is geves- '§d, heeft een gasontploffing plaats gehad. ïerwijl een der werklieden van de gas- awiek naar den kelder ging om, alvorens 6 Pijpen te soldeeren, de gedeeltelijk Penstaande kraan te sluiten, kwam een weede, die in de werkplaats stond, met hhr bij het werk. De ontploffing volgde. Verschillende personen in den werkwinkel ^erden tegen den muur geslingerd. Geluk- '8 echter werd niemand der 10 aanwezigen gedeerd. Ee muur, die de werkplaats van de gang "beidt, is geheel ontzet onmiddeiijke stut- 'hg was noodzakelijk. Op de beide boven- erdiepingen zijn door den schok ruiten Sprongenvan een huis aan de overzijde Venzeer, terwijl in een naastbij gelegen "ahd een spiegelruit brak. Ee schade is nogal aanzienlijk. vereenigen. De bijeenkomst was door 62 personen bezocht, die voorloopig tot het vormen van een bond besloten. Definitieve voorstellen daartoe werden uitgesteld tot a. s. Woensdag, als wanneer een tweede bij eenkomst zal plaats hebben die, naar men hoopt, met het oog op den dien dag val lenden R. K. feestdag, talrijker zal bezocht worden. GEMENGD NIEUWS. Gedurende de laatste weken heeft de Staatspresident van Transvaal over de duizend telegrammen en brieven, geluk- wenschen bevattende, ontvangen uit alle landen en oorden der geheele wereld. Omtrent de ontploffing te Johannesburg wordt thans gemeld dat de reden waarom het dynamiet langer dan noodig en goed was in de wagens, en dus aan de branden de zon blootgesteld bleet -- de stof kan daardoor ontplofbaarder geworden zijn eigenlijk deze was De persoon voor wien het dynamiet bestemd was, weigerde het in ontvangst te nemen, omdat hij een groote f 30 voor extra-onkosten moest betalen. Daar door werd de aflevering vertraagd. Zij zorgen allen voor eigen kost en zijn 's avonds in eigen woning. Maar wie doet nu voor u alle kleinig heden, die den geheelen dag voorkomen water op uw slaapkamer brengen, de wasch- tafel schoonhouden of een kop thee zetten, als ge 's avonds thuis komt? Dit is nu het punt dat ik onder ieders aandacht zou willen brengen. Ik geloof, dat onze meiden juist daarom zoo vergeetachtig en zoo onachtzaam zijn, omdat ze nooit klaar zijn, omdat zij - noodig of niet toch elk oogenblik geroepen worden. Zij hebben geen pleizier, in werk, waarvan zij toch het einde niet zien, en veroorlooven zich de weelde, nu en dan iets onafgedaan te laten. Met mijn vrouwtjes is dit heel wat anders die doen haar werk zoo vlug en volledig mogelijk, om op tijd te kunnen weggaan En als ik 's avonds uitga en wil, dat iemand mij wacht, welnu, dan betaal ik daarvoor* Overigens smaakt ook een kop thee die ik zelf zet, heel goed slag van Waterloo werd het door Pruisische huzaren buitgemaakt en door den toenma- ligen koning Friedrich Wilhelm Illjoverge- nomen, die de geschatte waarde aan het huzarenregimen liet uitbetalen. Het bestaat uit een middenstuk dat een grooten prachtigen briljant bevat, en twee daarvan afhangende snoeren elk met 16 briljanten. De keizerin droeg het middelstuk als broche en de snoeren als schouderversiering. De diaman ten behooren, volgens deskundigen, tot de fraaiste die bekend zijn. Een Utrechtenaar toonde aan het U. D. briefkaarten uit Johannesburg van 21 Febr. jl. die al van photographiën van den opstand waren voorzien, op de wijze, zooals wij zulke briefkaarten van onze zomerreizen kennen. Een vertoont een Boerenpatrouille, een ander eene troep ruiters der oproerlingen de Australische brigade, een derde Jameson's kamp. Ee weleerw. heer Prinsen, president der ■hmissie van toezicht over den R. K. trkliedenbond, te den Bosch maakte ^dagavond in de algemeene vergaderidg h dien bond bekend, dat eerstdaags een Sin zal gemaakt worden met het bouwen doelmatige arbeiderswoningen op de gebreide bouwterreinen, ten westen der 1 ad gelegen, ten dienste van leden van den °°hd. e Eonderdag-avond had te Tilburg een by - ^nkomst plaats van schoenmakersgezellen, het doel om op het voorbeeld van dere vakgezellen zich tot een bond te Voor dames, die... geen booien kunnenhouden. De steeds toenemende moeilijkheid, om goede dienstboden te vinden en te houden, geelt der Engelsche schrijf ster mevr. Martindale aanleiding eene ge wijzigde manier van huishouding aan de hand te doen. Zij doet dit gelijk de N. Winsch. Ct. mededeelt in den vorm van het volgende gesprek met hare kennissen Ge zegt immers, dat niemand van uw dienstboden in huis woont? vroeg ik. Niemand, antwoordde zij. Ik had vroeger twee meiden en een knecht, maar er was altijd gezeur over het eten. Zij kregen pre cies hetzelfde als wij binnen, maar het scheen niet naar hun smaak te zijn. Daarom besloot ik, toen er weer een wegging, wie ik het niet naar genoegen had gedaan, allen weg te zenden. Ik heb nu twee knappe vrouwen in dienst, die na afloop vari haar werk met opgewekte gezichten naar huis gaan. De een komt 's morgens om 6 uur, maakt de kachels aan, zorgt voor 't ontbijt, doet het huiswerk en gaat voor twaalven heen. Dan komt de andere, zorgt voor lunch en middageten en gaat na tafel weg. Zij benadeelen haar eigen huishouden weinig en verdienen een aardig weekloon. Verder heb ik nog eeti aankomenden jongen, die aan tafel bedient en boodschappen doet. In het bekken van Seraing bij Luik word weer op groote schaal gestaakt, Al eenign dagen waren de mijnwerkers ontevreden en opgewonden en in verscheiden mijnen staakten zij het werk, maar nu hebben de zaken een ernstiger keer genomen in et telijke mijnen wordt in 't geheel niet ge werkt, in andere daalt maar de helft of een vierde der mijnwerkersbond af De Mijnwerkersbandzou eergisteren een besluit nemen, het werd in spanning afgewacht, In alle bijeenkomsten, die de werklui Zondag hebben gehouden, is voor de algemeene werkstaking gestemd. De X-stralen. Keizer Wilhelm heeft zijn linkerarm die gelijk men weet, on bruikbaar is, met Röntgenstralen laten photographeeren en door de aldus verkre gen afbeelding van de beenderen moet de oorzaak van het gebrek zijn aangewezen. Bekwame heelkundigen zijn, naar men verzekert, van oordeel, dat de Keizer door een kleine operatie het gedeeltelijke mis schien het geheele gebruik van zijn linker arm en hand zal kunnen verkrijgen. Ter gelegenheid van Bismarcks 81sten verjaardag op 1 April aanst. organiseeren de Hamburgers een groote fakkeloptocht. De ijveren kanselier is nog krachtig. Maar toen onlangs eenige gasten hem een prosit toedronken en nog vele jaren wenschten, antwoordde hij met eene afwezende bewe ging. »Neen, neen, ik heb er nu genoeg van. Een diamanten sieraad. Bij het feest, dat de Oostenrijksche gezant te Berlijn de vorige week heeft gegeven en dat door het Duitsche Keizerpaar werd bijgewoond, trok zeer een sieraad de aandacht dat de Keizerin droeg. Het behoort thans tot de Pruisische kroorijuweelen, maar is afkomstig van keizer Napoleon I, die het bij zijn kroning in 1804 gedragen heeft en latei- als gesp op zijn hoed gebruikte. In den Een automatische kellner. Onze »Jannen worden nu ook al ernstig bedreigd door de machine. In de Leipzigerstrasse, te Berlijn, moet thans eene machine in werking te zien zijn, die het eet- en drinklustig publiek op accurate wijze bedient, en dus als kellner dienst doet, alleen met dit onderscheid, dat de kellner niet het publiek, maar het pu bliek tot den kellner komt, waar tegenover staat, datmen vrij is van de ïfooienbelasting". In eene ruime zaal, waarin ieder vrijen toegang heeft, staan een twintigtal auto maten, die een tiental verschillende waren verkoopen, door op de bekende wijze het bedrag in eene gleuf te werpen. Deze automaten verkoopen niet alleen vaste be- standdeelen, maar ook vloeibare, zooals thee, koffie, chocolade, cognac, bier, sherry, warme punch, curafao, half om half, ver mouth, marsala enz., alles voor 10 pfennig. Londensche dieven hebben Zaterdagnacht hun slag geslagen in het magazijn van de Parisian Diamond Campany in New-Bond- street. De buitendeur werd met een valschen sleutel geopnnd, in een gesloten binnendeur werd een gat gezaagd, waardoor de dieven konden kruipen, en eenmaal binnen hadden zij vrij spel, daar er niemand in het gebouw sliep. Den volgenden morgen vond men de geheelen winkel overhoop gehaaldalles wat waarde had was meegenomen. De schade bedraagt 50 60,000 gulden. Negus Menelik als naaister. Voor hij Kardinaal werd, was wijlen Mgr. Massaia missionaris in Abyssinië. Tot hem richtte Menelik zich gewoonlijk, als hij 't een of ander uit Europa wilde doen komen. Op deze wijze zond men den prelaat een naai machine uit Rome, die echter, om 't ver voer gemakkelijker te maken, uit elkaar was genomen. Mgr. Massaia wist met al die radertjes en stangen geen weg, zijne omgeving ook niet, zoodat Menelik alleen de stukken te zien kreeg. Hij beschouwde ze aandachtig, pakte ze op en sloot er zich mee in zijne woning op. Den volgenden ochtend zat Menelik met de komplete machine te naaien als een bekwame naaister. Het Roode Kruis. Abbessynië is tot de conventie van Geneve toegetreden. Zoo als reeds gemeld, zal Rusland twee afdee- lingen van het Roode Kruis zenden, een OIIRANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5