Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Kennisgeving. 19de Jaarg. Dinsdag 24 Maart 1896. No. 5450. bureau "2§ofersfvaaf 50. algemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Aanspoeling van een lijk. He Burgemeester van Schiedam maakt kend, dat bij hem een schrijven is inge komen - - van den Heer Commissaris der °oingin in deze provincie, luidende als volgt: j J'Namens den Minister van Binnenlandsche aken heb ik de eer u mede te deelen, blijkens bericht van den Duitschen «ezant aan den Minister van Buitenlandsche irt en, naar men vermoedt, het lijk van Uen verongelukten Badenschen hoofdambte naar SIEGEL door den Rijn ons a°d is binnengespoeld. overledene was 63 jaar oud, gezet, s, af^ gtijs hoofdhaar en dito snor, was Sekleed in een blauwachtige overjas en ^aonkere kleeding, had bij zich een gouden "orloge met ketting, beurs en sleutels, ar°eg gemerkt ondergoed (K. S.). Voor het vinden van het lijk wordt eene £epaste belooning toegezegd. ^Ingeval dit binnen uwe gemeente ge- oeurt^ tot welk einde bekendmaking van net bovenstaande wordt verzocht, gelieve 5 daarvan onmiddellijk den Minister van "ditenlandsche Zaken en mij kennis te Seven." Wanneer bovenbedoeld lijk alhier mocht gorden gevonden, wordt verzocht daarvan lfect aangifte bij de politie te doen. Schiedam, 23 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. 23 Maart '96. He laatste dagen der vorige week zijn lt> Huitsehland als bijzondere herinnerings- !?aSen niet onopgemerkt voorbijgegaan, ^terdag was het 25 jaar geleden, dat voor et eerst de Duitsche Rijksdag vergaderde 6,1 Vrijdag vierde ook de Centrumsfractie Vari den Duitschen Rijksdag, die op den v°°ravond van de eerste Rijksdagzitting 3) (Slot.) v„He Chineezen snakten naar de komst den vijand in hun dorp want de Japan se troepen waren van alles voorzien, stonden ^.'Cer strenge krijgstucht en behoefden dus j'ets te rooven bovendien zetten zij voor 0e bevolking de kiezerlijke graanschuren Pen. v ^Vie zou ooit kunnen gelooven. dat eene sting van ,jen eersten rang, zooals Port terrthur'.kan ingenomen worden zonder groo- 0 1 verlies dan vijftig man Dit is kortweg 'degelijk, maar men kan met zilveren ko 1 schieten, en ik geloof dat Japan dit nyoudig middel toegepast en zonder afdin gen betaald heeft, wel wetende dat de geconstitueerd werd, haar zilveren jubilee. Het Centrum der Pruisische Kamer was reeds in Nov. 1870 gesticht en had in Jan. '71 zijn eerste verkiezingsmanifest uitge vaardigd, tevens den wensch uitende, dat ook de katholieke candidaten van Zuid- Duitschland het Programma van dat Manifest zouden aanvaarden, opdat dan ook in den Rijksdag terstond een Centrumsfractie zou kunnen gesticht worden. Savigny stond aan het hoofd der beweging, maar onder de katholieke leidei s bestond nog veel bezorgd heid omtrent het welslagen der stoute poging. De groote Malinckrodt verklaarde ronduit aan SavignyJe krijgt de Zuid- Duitschers nooit onder éen hoedEn toch bleken het Centrumsprogram en de eens gezindheid der Katholieken sterker dan alle nationalen of pariicularistischen wedijver. Op den avond van den 20n Maart vereenigden zich reeds 67 afgevaardigden van den Rijksdag tot een nieuwe Centrumsfractie en wel op een drievoudig program, dat nog steeds, bij alle afwisseling der tijden, onverzwakt van kracht is gebleven. Onder de leuze Justitia fundamentum regnorum, werd bepaald a. het foederatief karakter van het Duitsche Rijk als Bondsstaatb. de bevordering van alle grondwettelijke gewaarborgde burger lijke en godsdienstige vrijheid, en handha ving van de rechten der godsdienstige vereenigingen of congregatiën c. de toetsing van alle in den Rijksdag voorkomende kwestiën aan deze beginselen in fractie vergadering, doch met volle vrijheid der afzonderlijke Centrumsleden om al dan niet overeenkomstig het in de fractie aangenomen meerderheidsbesluit, te stemmen. Aan de spits van deze uitgelezen schaar van voortreffelijke katholieke mannen van Noord en Zuid stond een Von Ketteler, een Malinckrodt, een Savigny, de Reichenspergers en Windhorst. Zij vormden de phalanx, die straks in den door Bismarck roekeloos be gonnen Kulturkampf de bewondering der geheele wereld zou afdwingen, en zelfs den koopsom later door China zou terugbetaald worden. Om alleen maar van de torpedos te spreken die met onkosten in de golf als gezaaid waren, is mij verzekerd, dat de visschers der kuststreken op zich hadden genomen om ze, tegen een loon van honderd vijftig fran ken het stuk, op te halen. Iemand, die den terugkeer der gewonde soldaten had aanschouwd, zou erbij geschreid hebben I Die manschappen strompelden langs het zeestrand voort, zonder eten en in de koude die hunne wonden nog pijnlijker maakte. Het behoeft niet gezegd, dat allen die zware kogelwonden hadden aan geen terugkeer dachten, deze kwamen van kou en ellende om in de sneeuw. En een Chinees is taai, dat verzeker ik u. Daar zijn er bij ons, in het ziekenhuis van Tientsin, binnen gebracht, die verscheidene kogels in het lijf, een gebroken arm, een vreeselijke etterende en bevroren wonden hadden. Onze liefdezus ters verpleegden die ongelukkigen met alle liefde zij hebben zich letterlijk vermenig vuldigd, ieders lijden zooveel mogelijk ver licht en allen met een woord van troost opgebeurd, zoodat de arme zieken er diep door getroffen waren, want zij wisten nog ijzeren kanselier moedeloos zou doen uit roepen »Het Centrum is een onoverwinbare toren!" Inderdaad, dat woord is volle waar heid gebleken. De storm ging voorbij de Kulturkampf mislukte, Bismarck zelf viel, maar het Centrum bleef Over het proces van Freiherr von Ham- merstein, dus wordt uit Berlijn geschreven, hoort men bijna niets meer, ofschoon dezer dagen bekend werd, dat de vervolging slechts op grond van eenvoudige valschheid in ge schrifte geschiedde en de beschuldigde dus niet voor de jury, maar voor de gewone rechtbank zal verschijnen. Ook daar kan hij tot tuchthuisstraf veroordeeld worden, maar het proces zal dan in veel mindere mate een sensatieproces zijn. Hammerstein wordt, zooals men weet, o. a. beschuldigd van het maken van valsche wissels, van het zetten van een valsche handteekening onder een contract, en voorts van ver- valsching van zegel en onderteekening van een certificaat. Dat dit alles slechts «eenvoudige" valschheid in geschrifte zou uitmaken, dat kunnen velen zich niet be grijpen, vooral niet ten aanzien van de zaak met de vervalsching van een autenthiek geschrift. Intusschen schijnt het in dit geval nog twijfelachtig [te zijn of men hier met een openbaar geschrift te doen had. Maar natuurlijk vindt de opvatting allicht geloof, dat men zooveel doenlijk wil vermijden het proces tot een schandaalproces te maken. Bij gemeenschappelijk besluit der beide Kamers in Zweden heeft de Rijksdag be sloten met 196 tegen 167 stemmen om het invoerrecht op gerookt varkensvleesch van 25 tot 30 oere, en met 196 tegen 168 stemmen om het invoerrecht op andere soort van varkensvleesch van 10 tot 20 oere per kilo te verhoogen. Met 234 tegen 132 stemmen is besloten de invoerrechten op graan te laten blijven zooals ze nu zijn de minderheid stemde voor een verlaging daarvan. De kroningsplechtigheid te Moskou en de niet dat er zulke oprechte belanglooze liefde bestond. En deze soldaten, zelfs de halve wilden van Kansoe, hebben uit dankbaarheid jegens de zusters gedaan wat nog geen enkele zieke vóór hen gedaan hadzoodra zij weder op de been waren, legden zij gezamelijk eenige penningen uit om aan de zusters banieren, met opschriften, van hunne erkentelijkheid getuigende, als ge schenk aan te bieden. Moge de goede God, die thans het aardsche leven dier rampza ligen gespaard heeft, hun later het eeuwige leven schenken 1 Velen hunne strijdmakkers bezitten het reeds: zij bekeerden zich op hun ziekbed. Thans herademen wij. De troepen zijn meerendeels in de provinciën terug: maar nog lang, zeer lang, zal de heugenis bewaard blijven van den ongelukkigen veldtocht, die meer dan honderd duizend menschen door vuur, koude en honger naar het graf ge sleept heeft. Deze tweede ramp heeft op hare beurt I de derde veroorzaakt, namelijk de pest, die nog heden hare verwoestingen aanricht. Typhus, cholera en pest woeden te Peking gemeenlijk het gansche jaar zij zijn hier ingeburgerd. Wanneer echter de omstandig- daarmede verbonden feestelijkheden zullen het keizerlijk hof in Rusland duur te staan komen. De Keizer heeft voor eenigen tijd reeds den wensch uitgesproken, dat de kosten ditmaal minder zouden zijn dan in 1883, maar deze wensch schijnt onmogelijk ver vuld te kunnen worden. Terwijl de kronings- kosten in 1883 ongeveer 10 millioen roebel hebben bedragen, berekent men, dat er nu 12 millioen mede zal gemoeid zijn. De toestand in Turkije blijft nog steeds vrij bedenkelijk. Naar de Times uit Con- stantinopel verneemt, zijn vijf leden van het Hintjan-comité gevangen gezet. Vele stuk ken werden daarbij in beslag genomen. fn de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Italië Zaterdag gehouden, stelde de Crispiaan Sonnino de eenvoudige orde van den dag voor, welke door den minister-president Di Rudini niet werd aan vaard. De eenvoudige orde werd daarna verworpen met 219 tegen 119 stemmen, 72 leden onthielden zich. De motie der socia listen, waarbij gevraagd wordt de terug roeping der troepen uit Afrika werd met opstaan en zitten verworpen. Met geheime stemming keurde daarna de Kamer het geheele crediet voorAfrika goed 214 leden stemden voor, 57 tegen. De zitting is ver daagd tot 28 April. Gisteren (Zondagheeft een duel tusschen den gewezen ltaliaanschen minister van Oorlog, generaal Mocenni en den heer Barzi- lai een gevolg van de Kamer-debatten van Zaterdag plaats gehad. De heerBari- zilai werd aan den linkerwang gewond, en de eer was gered De Italia Militaire geeft thans de vol gende gedetailleerde opgaven van de ver liezen der Italianen in den noodlottigen slag van Adua. Van de 5 generaals, die er aan deelnamen, zijn er 2 gesneuveld (da Bormida en Arimondi). 1 (Albertone) is ge vangen genomen. Van de 7 kolonels, 2 gesneuveld, 1 krijgsgevangenvan de 24 bataljonscommandanten kunnen er 15 als heden die ziekten nog aanwakkeren, dan zijn hare aanvallen onweerstaanbaar, en spoe den zij, gelijk een ontketende stroom, alles weg, wat op hare baan komt. Reeds driemaal heb ik in China het woe den eene smetziekte bijgewoond: eerst in 1862, vervolgens in 1882 eri nu dit jaar. Voor deze laatste was de baan geëffend er was bij korte tusschenpoozen, veel tegen gevallen, en er heerschte een aanhoudende vochtigheid die de cholera, om zoo te zeg gen, uitbroedde. Mist komt te Peking bijna nooit voor, doch in den loop der laatste Junimaand hing zij meermalen iedere week 's morgens als een lijkwade over de stad en verspreidde eene pestlucht. De overvolle riolen goten breede, olieachtige groenkleu rige plassen over de straten en op die stinkende poelen dreven vaak nog doode dieren en allerlei in ontbinding verkeerende stoffen. Onze arme Chineezen in hutten en stul pen opeengepakt, zonder kleeding en bijna zonder voedsel, waren voor de alom rond varende ziektekiemen zoo vatbaar mogelijk. Velen hunner sliepen op straat, en niet zel den aan den rand der geurige waterpartijen, waarvan zoo even sprake was. Kooplieden NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1