land, waar man zich reeds over Duitschlands bijval verheugde, teleurstelling gewekt. In zake Transvaal valt niet veel nieuws te melden. Op 4 Mei komt de Transvaalsche Volksraad bijeen om uit te maken of presi dent Kruger al dan niet naar Engeland zal gaan. De geheele correspondentie, over deze zaak genoemd, zal aan het oordeel van den Raad worden onderworpen. Omtrent het bezoek van Kruger aan den nieuwgekozen president van Oranje-Vrijstraat, den heer Van Steijn, om deze met zijn be noeming geluk te wenschen, wordt gemeld, dat de samenkomst te Viljoensdritt plaats had. Verdere bijzonderheden verneemt men niet. Het Huis van afgevaardigden in de Noord- Amerikaansche Unie heeft een motie aan genomen, waarbij de houding van den Amerikaanschen gezant te Londen, Bayard, naar aanleiding van diens in Engeland gehouden redevoeringen over de Venezo- laansche kwestie, wordt gelaakt. Bayard heeft nu bij president Cleveland zijn ontslag ingediend. De Senaat heeft zonder hoofdelijke stem ming het voorstel van Sherman aangenomen om de resolutie,betreffende Cuba, te verzenden naar eene gemengde commissie uit de beide deelen van het Congres. Naar aan de Times uit Caracas wordt ge meld, heeft het Huis van afgevaardigden in Venezuela het voorstel om de Cubanen als oorlogvoerende partij te erkennen, verwor pen. De Times verneemt uit Melbourne, Austra lië, dat ruim duizend Fransche gedepor teerden uit Nieuw-Caledonië naar Sydney zijn ontsnapt. Vandaar hebben zij zich over geheel Australië verspreid. De regeeringen der koloniën zullen hunne uitwijzing aan de wetgevende vergaderingen voorstellen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 Maart 1896. Het volledig Dames-comité voor de Loterij tentoonstelling ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der Scholen alhier onder lei dingvan de Eerw. Zusters Dominicanessen, is thans als volgt samengesteld Mevr. Wed. A. J. Beukers, Herckenrath. A. C. A. Nolet, v. d. Ven. W. v. d. Sman, Wouterlood. A. v. Velzen, Wouterlood. E. M. Beukers, Wittkampf. A. P. Holterman, Vogelpoel. Mej. Joh. Beukers. C. Jansen. A. Kramers. M. Kramers. M. Wittkampf. Gisteren-middag ten half vijf ure heeft ten huize van A. J. Suisse, aan het Broers- veld, een schoorsteenbrand plaats gehad, die door de politie en eenige burgers met een paar emmers water is gebluscht. In de gewone maandelijksche vergadering Zondag aanst. door de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond in de zaal der Officieren-Vereeniging te houden, zal de installatie van den nieuwbenoemden geestelijken adviseur, den weleerw. heer A. G. van den Berg, plaats hebben. De weleerw. pater M. R. Reuser, kape laan der O. L. Vrouwekerk aan de Wijnha ven te Rotterdam, zal als spreker optreden. In deze vergadering zal ook de bestuurs keuze plaats hebbea, waarvoor als candidaten zijn gesteld de vier aftredende leden, de heeren C. J. Willeman, P. H. Kenselaar, Th. J. H. Collignon en H. J. Töns en verder de heeren W. Blok, J. H. Blom, J. H. den Boer, A. Dirks, H. de Gooijer, J. J. D. M. van der Moezel, J. W. van Slobbe, H. Voogt en W. J. Wuisman. Onder de 50 teekening aquarellen, etsen enz. welke door de jurij uit de inzending, voor de internationale kunsttentoonstelling te Berlijn, zijn gekozen, is eene kapitale aquarel (Heide) van onzen stadgenoot den heer M. Kramer. Het examen voor nuttige handwerken te Breda, waarbij mej. N. J. M. A. Jansen is geslaagd, heeft niet Zaterdag maar Vrijdag 11. plaats gehad. De werkstaking te Rotterdam. Maandag-ochtend 7 uur is, voorloopig onder politietoezicht begonnen met de lossing van het stoomschip Drott, met behulp der nieuwe electrische kranen en de overgekomen Brabanders. In aanmerking genomen de min dere ervarenheid der werklieden en de nog niet voldoende regeling van het ran geeren der wagons, kan gezegd worden, dat het werk zeer bevredigend van stapel liep, Gemiddeld werden door twee ploegen 40 tons per uur gelost of 10 ton meer dan vroeger, een voordeel dat natuurlijk nog grooter zal worden. Om 11 uur waren reeds 200 ton uit de Drott gelost en indien men ver wachtte dat eventueel ook hedennacht werdt gewerkt, dat het stoomschip heden-avond leeg zou komen. De ploegen hebben de nieuwe sterkte, dus 9 man. Het gevaar, dat door het naar benedenvallen van het erfst zou kunnen ontstaan, is vermeden, doordien van zoogenaamde tubs of afgedekte bakken wordt gebruik gemaakt. Het stoomschip Monkshave.n is onder de nieuwe kranen gelegd. Op alle te Rotterdam liggende stoom schepen, ook van de firma Muller Co. werd gisteren gewerkt. In tegenstelling met een Zondag in de vergadering van bootwerkers bekend gemaak telegram werd uit Amsterdam bericht ontvangen, dat het werk op de ertsbooten door de firma Muller Co. derwaarts gecharteerd op de gewone wijze te 6 uren gisteren ochtend is aange vangen en geregeld wordt voortgegaan. Uit Vlissingen kreeg men gelijk bericht. H. M. kanonneerboot Dufa heeft gisteren avond de Nieuwe Haven, waar haar vaste ligplaats is, verlaten en op de rivier de Maas voor de Katendrechtsche haven haar anker uitgeworpen. De mariniers moeten zich in de kazerne gereed houden, teneinde zoo noodig hulp te bieden. De gemeente Vlaardingen zal ter bestrij ding van de aanlegkosten der nieuwe ha venwerken en daarmede in verband staande brug eene 3pcts. leening aangaan van f250,000. Een milicien der infanterie van de lichting van het vorige jaar, die te Delft op wacht stond aan het exercitieveld heeft des nachts zijn post verlaten, met achterlating zijner wapenen. BINNENLAND. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 23 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd 290,000 pikols. (Stcf.) Bij de .Tweede Kamer zijn ingediend lo. aanvrage om 2 ton, tot dekking van reeds gemaakte er. verdere kosten voor af making van vee wegens mond-en klauwzeer, in het belang van den veeuitvoer 2o. wetsontwerp tot wijziging van het bestuur der Polytechnische school, tot strek king hebbende, dat het bestuur worde ver vangen door een college van curatoren, buiten het onderwijs staande. De hoogleer aren en leeraren zullen eene vergadering vormen, kiezende een raad van hoogleearen als adviseerend lichaam curatoren lichten de regeering voor over hoogleeraars en leeraarsplaatsen Verschenen is het afdeelingsverslag der overeenkomst met België over de verbete ring van het kanaal Gent—Terneuzen. Hieruit blijkt, dat een aantal leden dit tractaat willen verwerpen, als uitsluitend in het voordeel van België en anderen er voor zijn de verschillende betrokken Neder- landsche belangen volkomen goed verzekerd blijken. Een Reuter-telegram uit Lissabon behelst, dat hot handelstr.ctaat tusschen Nederland en Portugal Maandag door het Huis van Afgevaardigden aangenomen is. Door de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij werden gisteren aanbesteed het maken van grondwerken, kunst en verbindingswerken voor het gedeelte van de verbindingsbaan tusschen den spoorweg Amsterdam en Rot terdam en de Schie. Ingekomen 5 biljetten. Minste inschrijver was de heer Jam Smit VII f217000 en f0.55 voor meer en f0.45 voor minder werk per M3. Het uitzonderingstarief C. voor het ver voer van steenkolen in extra-treinen, voor komende in het tariefboek I van 1 October 7895, wordt met ingang van den 1 April a. s. uitgbreid op het verkeer naar de noor delijk van Amsterdam en Haarlem gelegen stations, alsmede naar de stations der lijn Haarlem—Zaandam, Velsen—lJmuiden en Schiedam—Hoek van Holland. Voor zendingen naar deze stations worden de vrachtprijzen van het tarief met ver hooging van 2 mark perl0,000 kgr. toegepast. Op de terreinen der jongste tentoonstel ling te Amsterdam waren in het geheel 1121 personen dagelijks aanwezig, 447 daarvan behoorden tot de bevolking van Amsterdam, 674 kwamen var. buitenhiervan bleven er na de sluiting maar 32 in de stad wonen. In restaurants, cafés, verkoopplaatsen van voedingsmiddelen en parfumerieën, en in gelegenheden van amusement, waren niet minder werkzaam dan 456 mannen en 227 vrouwen, d. i. dus 683 personen van de 1121. Voor de eigenlijke industrie en den handel bleef slechts een personeel over van 433 personen. De firma Berlijn Bouljon te Amsterdam heeft de eischeu der werkstakers inge willigd, zoodat 8 personeelen weer aan het werk gaan. Verder hebben ook vijf eigenwerkmakers toegegeven, onder welke twee rnet perso neelen. Op het Rembrandtplein te Amsterdam heeft een opstootje plaats gehad, daar eenige marinematrozen de bezoekers uit het socia- lische café Reens wilden ranselen. De politie is met de wapens moeten optreden om de orde te herstellen en eenige der al te patriot tische jantjes te arresteeren. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad van Franeker werd vast gesteld het kohier van den hoofdelijken omslag tot een bedrag van ongeveer f35,000, waarvan niet meer dan f 30,000 invorder baar werd verklaard. Te Dedemsvaart is Vrijdagnacht de woning van de wed. Bakker aan de Lange Wijk afgebrand. Binnen een goed uur was het geheele boerenhuis met alles wat er zich in bevond, eene prooi der vlammen geworden. 6 koeien, 1 paard, 2 varkens, eenige biggen, hooi en stroo verbrandde; van den overigen inboedel werd slechts één bed naar buiten gebracht. De brand schijnt in den paarden stal te zijn aangekomen, maar hoe, dat weet men niet, Het huis was verzekerd, van het andere niets. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag, 24 Maart 1896, des namiddags 2 uren. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Afwezig de heeren Jansen en Poortman. Na lezing en vaststelling der notulen werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder missive van Ged.Staten, luidende dat door hen voor kennisgeving wordt aangenomen het door den Raad ge^U zigde ordereglementmissive van B. en met voorstel tot het aanleggen van eeI| strekdam in de rivier de Maas aan de VV zijde van de Voorhaven, met daarbij b hoorende teekeningen en bescheiden verdere voorstellen van B. en W. reeds 111 de agenda vermeld. Tot de behandeling der aan de orde ge stelde onderwerpen overgaande, werden benoemdtot lid der Comm. van Toezie'1 op het Lager Onderwijs de heer J. LiezeI1 berg met 13 stemmen terwijl er 1 op d®n heer mr. J. E. van der Boon en 4 in blanc° waren uitgebrachttot leeraar in de Enge sche taal en letterkunde aan de Hoog®1"® Burgerschool de heer R. de Boer met 1 stemmen, terwijl er 6 op den heer W- F. Carpersz waren uitgebracht. Het door B. en W. opgemaakte 2e s"P' pletoir kohier der pi. dir. bel. dienst 189"» werd onveranderd vastgesteld. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van grond aan den Singel van N. van d®r Velden tot verbetering van de rooihj" aldaar, werd bij acclamatie aangenomen. Het voorstel van B. en W. om met J- Pinster grond van dezen, gelegen aan d® Dirkje Meesterstraat, te ruilen tegen ge' meentegrond aan de Warande, werd beantwoording van enkele opmerkingen va" den heer Dom door den wethouder va" fabricage, mede bij acclamatie aangenomen- Daarop kwam in behandeling het voorste' van B. en W., om C. Kalis Cz. te ontslaan van de verdere huur van perceelen riet-) biesland enz., in het Zuidergors, den daarop staanden hak griendhout in het openbaa1 te verkoopen, en de perceelen opnieuw 'n het openbaar te verhuren. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Dom, werd het voorstel door B. e° W. zóo gewijzigd, dat het griendhout ook bij inschrijving zal kunnen worden verkocht- Het voorstel werd daarop bij acclamatie aangenomen- Het voorstel van B. en W. omtrent de wijze van voorziening tegen afslag van de landstong, gelegen tusschen het balkengat van de firma Van Deventer Zn. aan de Maas en de in uitvoering zijnde haven aldaar- De opmerking van den heer Dom, omtrent het niet bij den aanleg voorzien van deze aangelegenheid en de meerdere kosten (f 1000) voor de firma Van Deventer werd door den Voorzitter beantwoord in dien zin, dat groote werken in den regel eenigen nasleep hebben en dat de firma Van Deventef zich bereid had verklaard gaarne bij dragen tot dit werk, dat zoowel in haaf belang als in dat der gemeente ondernomen wordt. Het laatste meende de heer Dom te moeten betwijfelenhij geloofde dat de firma Van Deventer zich slechts in h®' onvermijdelijke wilde schikken, Het voorstel van B. en W. om in den afslag van den landstong te voorzien, hun college te machtigen tot vaststelling van het bestek en hun daardoor een crediet van f 3100 toe te staan, werd bij acclamati® aangenomen. Daarna was aan de orde het voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit tot heffing van het vergunningsrecht, op d® uitoefening van den kleinhandel in sterke" drank en van de daarbij behoorende veror' dening op de inning van dat recht. Bij de algemeene beschouwingen ver' klaarde de heer Nolet niet met het voorst® van B. en W., het maximum van te heffen, te kunnen medegaan, omdat W!) hier in geheel exceptioneelen toestand vet keeren waar er betrekkelijk zoo wei"1^ sterken drank gebruikt wordt, waarop deZ® belasting van toepassing is, zal zij te zwaaI der drukken op de enkele, die er do° getroffen worden. Ook het argument "a slechts de grootere inrichtingen zulle" troffen worden kon niet gelden, omdat kleinere, die meer debiet hebben, wellicht belasting nog beter zouden kunnen drage® Spr. stelde voor het recht op f7.50 te bep®'e Dit voorstel door den heer Nolet a - j efl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2