blikeinsche partij dieper, en terwijl beiden blijken ongeveer even sterk te zijn, hebben èn de Senaat èn de President der Repu bliek te weinig gezag en van dat weinige i3 in de laatste dagen nog verspeeld om in de crisissen der toekomst een invloed van beteekenis te hebben. De twee veroordeelden in het proces Lebaudy Cesti en Ulric Civry zijn in hooger beroep gegaan tegen het over hen uitge sproken vonnis. Zooals men weet, is Jacques St. Cère, de oud-redacteur van het Buiten land in de Figarovrijgesproken. Hij heelt er echter zijn betrekking aan de Figaro bij verspeeld, zoodat de man, die vroeger een inkomen had van 60.000 frs. nu op straat staat. Naar de minister van koloniën Chamber lain in de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, mededeel de, is het in een dagblad verschenen defi nitieve bericht volgens hetwelk de koop van Delagoabaai zou zijn gesloten en waar in zelfs de bepaalde som werd opgegeven, van allen grond ontbloot. Deze uitlating doelde op een bericht door de Daily Chro- nilce onder voorbehoud opgenomen, dat Engeland de Delagoabaai voor f 60.000.000 had gekocht. Een onrustbarend telegram van den cor respondent van het Berliner Tageblatt te Constantinopel gisteren te Berlijn ontvangen, stelt nieuwe woelingen in Armenië in 't vooruitzicht. Er moet een scheuring geko men zijn onder de Armeniërs zelfs het bezadigde element zou hebben geëischt, dat de (schismatieke) patriark Izmirlian aftrad, omdat thij bij den Sultan bekend stond en gehaat was als de voornaamste aanstoker van het oproer in September. Eene bijeen komst van aanzienlijke Armeniërs uit stad en land beraadslaagde over de aftredings kwestie, maar toen de patriark dreigde dat hij bij zijn aftreden een opruiende bekend making aan het Armenische volk zou uit vaardigen, verklaarde de meerderheid zich tegen zijn aftreden. De patriark heeft, naar beweerd wordt, tegen Paschen nieuwe be toogingen in den zin. Daarom zijn tal van verdachte Armeniërs gevangen genomen. In zake den toestand in Transvaal wordt uit Pretoria geseind, dat president Kruger een officieele tegenspraak heeft doen ver schijnen van de te Londen openbaar ge maakte mededeelingen zinspelende op een gespannen verhouding tusschen Chamber lain en hem zeiven. Deze berichten zijn volstrekt onwaar. De burgers over geheel de republiek laten die onderhandelingen zonder voorbehoud in handen van den Pre sident en de uitvoerende macht. Kruger voegt er bij dat hij de reis naar Engeland niet heeft afgeslagen. De Times en andere jingo-bladen schijnen weer een veldtocht te openen tegen de Boeren, oogenschijnlijk op aansporing van Leonard. De Times publiceert weer dage lijks onrustbarende berichten. Een van gisteren was afkomstig van een ongenoemden Londenaar vermoedelijk Robinson. Leonard 's beschermer. Volgens dat particulier telegram zou de stand van zaken te Pretoria hache lijker zijn dan ooit. Kruger zou een geheim aanvallend en verdedigend verbond hebben gesloten met Oranje-Vrijstaat, welks presi dent aan Kruger even sterk zou ontraden Engeland te bezoeken, als de Transvaalsche Uitvoerende Raad. De Boeren zouden zich wapenen in den Vrijstaat en Kaaplandtal van Duitschers zouden dienst nemen bij de Transvaalsche artillerie en politie. Kruger zou aandringen op het waarborgen van de onafhankelijkheid van de Zuid-Afrikaansche Republiek, met meewerking van andere mogendheden. De opstand der Matabelen brengt angst te weeg in de Transvaal. Uit Kaapstad komt bericht, dat de Matabelen te Inveza en Filabusi tegen de Chartered Company in opstand zijn gekomen en den commis saris Bentley met veel blanken hebben ver moord, zoodat al e steden van Matabelen- land in staat van beleg zijn verklaard en 75 vrijwilliger» uit Guiio met een Maxim- kanon tegen de opzoeringen zijn afgezonden om zoodra mogelijk nog door meer troepen gevolgd te worden. De blanken nemen aller wege de vlucht maar de hoofdstad Boeloe- wajo, o. a. ook de reiziger Selous, die vooral snel handelen hoogst noodig acht. Nader wordt uit Kaapstad nog gemeld Woensdag middernacht verspreidde, zich te Boeloewajo het valsche gerucht dat de in opstand zijnde inboorlingen op de stad aanrukten. Er ontstond een paniek onder de vrouwen, die daarop allen naar het raad huis gestuurd werden. Een atdeeling Hol landers begaf zich naar Sjagani, waar een Hollandsche familie met knuppels doodge slagen was. In alle richtingen werden troe pen gezonden. Er heerscht volkomen stil stand van zaken te Boeloewajo. De aldaar aangekomen bergwerkers deelen mede, dat zij twee vreeselijk verminkte mannen tegen kwamen. De bergwerkers van Sjagoni hebben zich in hun kamp teruggetrokken, man schappen zijn hun ter hulp gezonden. Volgens de laatste berichten uit Kaapstad heeft bij Boeloewajo een gevecht plaats ga- hail tusschen een Engelsche patrouille en in opstand zijnde Matabelen. Zeven man van de Engelschen zijn gedood, een gewond vier vermist. De verliezen der opstandelingen zijn onbekend. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 Maart 1896. Wij herinneren onze lezers aan de ver gadering door de atdeeling Schiedam van de Ned. R. K. Volksbond morgen (Zondag) te houden. In deze vergadering zal de nieuw be noemde geestelijke adviseur, de weleerw. heer A. G. van den Berg, geïnstalleerd worden, terwijl de weleerw. pater M. H. Reuser S. J. als spreker zal optreden. Tot deze vergadering hebben donateurs vrijen toegang. Voor eene geringe jaarlijksche bijdrage wordt men donaleur van de Bonds- afdeeling en verkrijgt men het recht hare belangwekkende vergaderingen bij te wonen. Het lijk van den sedert Zaterdag 11. ver miste Johanna Maria Timmermans, sinds 10 jaren dienstbode bij mevrouw de wed, J. W. H. van der Heijden alhier, is heden ochtend acht ure door een paar schooljongens in de Noordvestgracht, tusschen den Palmboom en den Noordmolen, drijvende gevonden en daarop door de politie opgehaald. Nadat het lijk in de branderij van den heer J. Kreuger was gebracht, is het van daar naar het drenkelingenhuisje op de stadsmetselwerf vervoerd. Woensdag 1 April aanst. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. W. M. Roelants zijn ambt als notaris te dezer stede heeft aanvaard. De werkstaking te Rotterdam. Men schrijft van hier aan het U. D. Omtrent de lossing van de Rotterdamsche booten alhier, kan nog het volgende gemeld worden. Er wordt gewerkt met 3 ploegen, elk van 13 man. De werklieden dier ploegen verdienen 3 cent per ton, dat is dus iedere ploeg werklieden 1 cent. De inhoud der 4 schepen varieert van 2000 3000 ton, dus iedere werkman krijgt na de lossing van elk schip t 20 f 30 uitbetaald, doch moet hiervoor ook 2, 3 of 4 dagen, naar gelang het werk voortgang heeft, werken. Dat is voorzeker geen hoog loon, als men het gevaar, waarmee het werk gepaard gaat, in aanmerking neemt. Vooral 's nachts is het gevaar zeer groot, daar de bootwer kers, die in het ruim van het schip den voet van ertsheuvel weggraven en in de bakken laden, blootstaan, aan de voortdu rend neerstortende stukken erts van den top van den ertsheuvel. Men meldt aan de Tel. uit Rotterdam Daar de werkstakende ertswerkers, de Noord-Brabandsche polderwerkers niet per soonlijk kunnen bereiken, hebben zij hun thans een brief gezonden. De inhoud van den^i brief had echter^niet het'gewenschte resultaat; onverdroten werken de N.-Bra banders door. De commissie uit de erts werkers heeft deze week niet stil gezeten en getracht zooveel mogelijk gelden in te zamelen, ten einde de ontslagen ertswerkers een weekloon te kunnen uitkeeren. Er moet totaal 972 gulden betaald worden, waarvoor enkele gift in ééns zijn ingekomen van lieden die in het geheim steunen. Door het comité der ertswerkers te Rot terdam is met ruime hand een manifest verspreid van socialistische strekking, waarin op afkeerende wijze wordt gesproken over de firma W. H. Muller Co., justitie politie, de pers, zelfs ook over het leger Tevens wordt in het manifest aangedron gen op het oprichten van een neutrale boot werkers-vereeniging. Het is onwaarschijn lijk, dat er Zondag a. s. weder eene meeting Oelegd wordt. De Scheepvaart deelt mede, dat de Ham burg Süd-Amerik. Dampfschifffahrtgesell- schaft,die reeds een veertiendaagschen dienst tusschen Brazilië en Rotterdam onderhoudt, heeft besloten met hare booten ook een maandelijkschen dienst van de Plata-rivier op Rotterdam in het leven te roepen. Te Rotterdam heeft men door middel van valsche sleutels eergisteren-nacht ge tracht in te breken in verschillende woningen aan den Nocrdsingel W.Z. De toeleg is echter niet gelukt. Op verschillende plaatsen aldaar bleken des morgens de sloten gefor ceerd en moest de smid te hulp worden geroepen om ze te herstellen. In de vergadering door den gemeenteraad te Vlaardingen gisteren aVond gehouden werd besloten een leening aan te gaan van f250,000 tot den koers van 96£ a 3 pet bij de Maatschappij voor Gemeentecredieten be hoeve der havenwerken. Met het oog op de havenwerken is van de Vlaardingsche Waterleidingmaatschappij een verzoek ingekomen om de noodige voor zorgen in acht te némen in verband met, de prise d'eau. Daarop zal geantwoord wor den dat het tijdstip daarvoor nog niet is aangebroken. Mochten die voorzorgen later noodig blijken, dan zou eene wijziging van art. 1 der concessie-voorwaarden moeten volgen. Een later ingekomen adres van die maatschappij, overleggende een rapport van dr. Van 't Hoff, dat gedrukt zal worder., zal tot eene nadere conferentie met Burg. en Weth. aanleiding geven. Een voorstel van 5 leden tot verlaging van het maximum aantal vergunningen voor de kleinhandel in sterken drank kon in deze vergadering niet worden behandeld en is alzoo tot nader uitgesteld. De voorzitter betuigde namens het dagelijksch bestuur zijne instemming met dat voorstel. In de vergadering van den Gemeenteraad te Delft bracht gisteren de Voorzitter ter dadelijke behandeling ter tafel een voor stel om van de erven F. M. F. Gijsberti Hodenpijl voor de som van f15000 aan te koopen het hais aan de Noordelijke Avenue, hoek Koningstraat. Zonder stemming be sloot de Raad tot dien aankoop over te gaan. De Storm. De storm die gisteren over een groot gedeelte van ons land heerschte, heeft hier en daar nogal schade en hinder veroorzaakt. Door den hevigen vloed is in den na middag hier aan de Hoofdstraat het water tot voor de huizen gestegen, Te Rotterdam steeg het water buiten gewoon hoog in de havens, waardoor ver scheidene kelderruimten onderliepen. Door den hevigen vloed zijn de langs de beneden rivieren gelegen buiten polders ondergevloeid. De van Rotterdam vertrek kende stoombooten namen geen passagiers aan voor tusschenstations, omdat daar niet aangelegd kon worden. De voerman vau het overhaalpontje aan de Schie tegenover de Zomerhofstraat m°eS zijn dienst staken uit vrees voor ongelukken- Op den Bergweg werd een man door e rukwind in een sloot geslingerdhij re zich-zelf. De west-noord-westenwind, die ?e e gisteren-ochtend met kracht blies, stond Scheveningen vlak op de kust, teng®v° S waarvan de zee gisteren vrij hoog stonde men eenige bezorgheid koesterde tegen n uur van hoogwatertij. Door afslaan Ta" het zand zakte de spoorwegdijk langs strand hier en daar weg en de voorbere' dende werkzaamheden aan de strandhoofd^ moesten gestaakt worden. Van dit w®' geraakte eenig rijshout los, dat naar zee dreef. - Te Nijmegen werd een zwaar met tu geladen schip dermate tegen de Waalka<ie gestooten, dat het beneden de waterli"ie een zwaar lek bekwam. Een sleepboo'Je bracht het schip op veiliger ligplaats, waar' na het gat gestopt werd. Aan de St. Annastraat te Nijmegen werd®11 tengevolge van den wind twee telefoonpale" omgeworpen. Te Zwolle stormde het zoo hevig uit l»e N. N. W., dat van verscheidene huiz6'1 schoorsteenen en dakpannen op straat viele° en enkele boomen werden ontworteld. de weekmarkt blies de wind de uitgestald6 goederen door elkander. Ook te Kampen stormde het hevig. Vele visschers uit Vollenhoven zijn daar in i Ganzediep binnen geloopen, een schuit lS omgeslagen, waarbij de opvarenden H. K'a" ver en zoon verdronken. Bij Wilsum is een praam gezonken, ge' laden met turf van R. de Vries de opva* renden zijn gered. Te [Harlingen werd de blazerschuit T- S' 46, schipper Zeders, gisteren middag met verlies van zwaard en roer door de sleep* boot Voorwaarts binnengebracht. Tusschen Huisduinen en Kamperduin zij11 eenige vischschuiten gestrand en de TeS" selsche blazerschuit T. X. 66. Het volk 's gered. Twee andere nog onbekende schuit®" zijn omgeslagen. Vietterlieden en visscherS zijn van Nieuwediep vertrokken om ze bi®' nen te sleepen. Bij Vlieland is een viermastschip gestrand) vermoedelijk Engelsch. Het was volg6"3 draadbericht uit Vlieland over de buitenbank geslagen en zit thans midden op de Vliehors*- Drie strengen waren over boord geslag6"' Een reddingsboot was vertrokken. BINNENLAND. Bjj kon. besluit is de heer P. Gallas J2' benoemd tot burgemeester van Hellevoetsli"3' Alle beneden rivieren worden op last va" het departement van waterstaat gepeild' teneinde te onderzoeken of er ondiept6" zijn ontstaan of stroomverlegging heel' plaats gehad. De luitenant-kolonel baron Sirtema vfl,j Grovestins, adjudant van de Koningin, za in het laatst der volgende maand naar ItahL vertrekken, om te Padua als vertegenwoor' diger van de Regentes aanwezig te zijn b'J de ontvangst van het stoffelijk overblijlse van prins Willem George Frederik va" Oranje-Nassau, dat aldaar begraven is aan boord van Hr. Ms. fregat Van Spf-V naar Nederland zal worden overgebracht' waartoe het Italiaansche gouvernement We willend toestemming gaf. Het schip za vermoedelijk aanvang Mei aan den H°e van Holland aankomen en het hulsel zal va" daar op eenvoudige, doch plechtige wij2® naar den koninklijken grafkelder te De worden overgebracht. te Welk weer hebben wij dezen zome" wachten De heer B. E. t. Z. te 's Gravenhage, di® sedert 4872 zijn meteorologische ant6® keningen dagelijks bijhoudt leidt (blijk6"s zijn schryven in het Nieuwsuit de omsta'1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2