Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "gfroter&tvaat 50. 19de Jaarg. Vrijdag 3 April 1896. No. 5458. De Wonderdokter Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Wor Schiedam per 3 maanden franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers ALGEMEES OVERZICHT. 2 April '96. Het schijnt, dat men zich in Duitschland n aszins ongerust maakt over de verhou- lrig tusschen de verschillende mogendheden ei Ti iple-Alliantie, die in den laatsten tijd wat te wenschen overlaat. In een veener correspondentie aan de Verité wordt etoogd, dat niet alleen de innigheid der Vriendschap van de drie verbonden mogend- leder. vee' te wenschen overlaat, maar dat 6 V001'genomen reis van keizer Wilhelm naar Weenen eigenlijk juist van de heer ziende spanning tusschen Duitschland en °stenrijk het gevolg is, en dus volstrekt ïnet als een bewijs van hartelijkheid moet ^'tgemeten worden. Al het reizen en trekken Van Hohenlohe naar Weenen en van Golu- chowsky naar Berlijn, zegt de correspondent, z°o\vel als van de persoonlijke overkomst an Wilhelm strekt slechts om oneenighe- Qen te bespreken en zoo mogelijk bij te et?gen. Duitschland zoekt Ruslands vriend- !chaP en Oostenrijk die van Engeland. .iefds in het Japansche conflict werkte duitschland met Rusland samen, en in zake 'ansvaal stelde het zich zelfs tegenover "geland, dat intusschen reeds druk bezig Zs om Frankryks vriendschap te winnen, on Londenschen lord-mayor een rondreis 'fit doen in Frankrijk, in Siam wat toegat Ö»Z-, maar gelijktijdig voor zijn oostersche belangen aansluiting bij Oostenrijk zocht en vond 1 Toen kwam Goluchowsky naar Berlijn om den Keizer af te trekken van usland en te winnen voor Engeland, maar de Keizer was niet te bewegen en komt ou naar Weenen om Frans Jozef te be geren. Hij is niet uitgenoodigd, zegt de correspondent, maar heeft zelf zijn komst aangekondigd en nu zal men moeten af pachten wat hij te Weenen zal uitwerken. Vordt Frans Jozef, die reeds onlangs door «oningin Victoria tot kolonel van een En- gelsch regiment werd benoemd, na de tegen et midden van April verwachte samenkomst - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 \ooi hei haalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. des Keizers te Weenen, b. v. eere-generaal van het Britsche leger, dan ,kan men er staat op maken, dat hij heeft pal gestaan maar zooveel is zeker, zegt de correspondent, dat de onderlinge naijver tusschen Rusland en Engeland de geheele Europeesche politiek beheerscht. In politieke kringen te Berlijn trekt het zeer de aandacht, dat een deel der Engelsche pers, ondanks Duitschlands toestemming, in de expeditie naar Dongola, weder een vijan- digen toon begint aan te slaan ter oorzake van Iransvaal, omdat zij nog steeds van meening is, dat Dr. Leyds geheime toe- zegging van Duitschland meegekregen heeft naar Afrika, en de Boeren dan weer het oog op Delagoabaai zullen vestigen óf min stens de on zij dig verklaring van die haven aan Portugal en de overige Mogendheden zullen vragen, als niet veeleer Duitschland daartoe zelf het initiatief neemt. De Voss. Ztg. voert tegen de Times, welk blad zij «den door financieele belangen gebonden voorvechter van het mijn-kapitalisme in Zuid-Afrika" noemt, het volgende aan «Ofschoon wij niet in de geheimen van ons ministerie van buitenlandsche zaken inge- wijd zijn, gelooven wij toch te kunnen zeg gen, dat Dr. Leyds geen belofte van ge wapende hulp naar Petoria medebrengt hij zal echter kunnen verzekeren, dat Duitsch land Transvaal s onafhankelijkheid met alle beschikbare diplomatieke middelen tegen eiken Britschen aanslag beschermen zal. Als men het bij de redactie van de Times voor mogelijk houdt, dat Engeland zich in een oorlog met Duitschland begeven zou, dan is dit een kwestie van inzicht of een slechte grap, waarover niet te strijden valt. De regeering in Denemarken heeft weder haar toevlucht moeten nemen tot het vragen van een provisoriumde Minister van Financiën, von Luttichau, heeft bij het Folkething het wetsontwerp ingediend, waarbij het Ministerie gemachtigd wordt voorloopig voor twee maanden belastingen te heffen en de noodige uitgaven te doen 4) ïDat heeft hij mij onlangs zelf gezegd. Hij koestert de grootste hoogachting voor Mij heeft het natuurlijk ook pleizier ge- baan, te vernemen, dat mijn meester zelfs 'J de Turken beroemd is, want dat zou ik Vfoeger niet geloofd hebben." «Ik ben er ook zeer verwonderd over'" *fiide Janin, die zich hoogelijk gestreeld ge fielde. «Waarachtig, ik heb lust, dezen "en wonderdokter een beleefdheidsvisite e maken, om hem te danken. Is hij uit °ustantinopel »Ja." ^Misschien kent hij persoonlijk de waar- gneidsbekleeders der Verheven Porte, n°gehjk Zijne Majesteit den Sultan." *Dat denk ik wel." «Ha waarachtig, dat zou mij misschien mettertijd een hooge Turksche orde kun nen bezorgen In verrukking over dit denkbeeld, besloot Janin, Joessoef Soliman nog denzelfden da" te bezoeken. Des namiddags bracht hij zijn voornemen ten uitvoer. In de wachtkamer van den Turkschen dokter, waar toevallig niemand anders wachtte, werd hij ontvangen door Ali Moestapha. «Mijnheer Janinriep deze, zoodra hij den criticus zag. 3>™a?i' '£e"t gij m'j vroeg deze verrast. «Welke Parijzenaar zou den beroemden criticus Janin niet kennen «Hoe heet gij, brave Muzelman?" «Ali Moestapha." «Gij zijt de bediende van den Turkschen dokter «Ja, mijnheer; ik heb de eer. En bin nenkort word ik zijn schoonvader." «Dat is interessant en pikantEen mooie stof voor een feuilletonHet is heel zon derling, maar gij komt mij bekend voor. Deze eerwaardige physionomie, deze geba ren, deze schoone taal Intusschen ontving de Frankfurter Ztg. uit Kopenhagen bericht, dat het Kabinet Reedtz Thott voornemens was af te treden, indien de regeeringspartij bij de gisteren plaats hebbende gemeenteraadsverkiezingen in de hoofdstad opnieuw de nederlaag zou lijden. Het blad teekent hierbij aan, dat een overwinning der vereenigde radicalen en sociaal-democraten bij de verkiezingen van den Kopenhaagschen gemeenteraad wel geen voldoenden grond zou geven tot eene ministerieele crisis, wanneer het Kabinet niet reeds op allerlei wijzen door het Fol kething was gedwarsboomd, en misschien gaarne van de eerste gelegenheid gebruik maakt om zijnerzijds den vruchteloozen strijd te eindigen. De dagen van liet ministerie—Bourgeois in Frankrijk schijnen ondanks de spoedig volbrachte reconstructie van het Kabinet toch geteld te zijn. De Senaat had Dins dag 11. alle gelegenheid gehad, om, de inlich tingen van Bourgeois niet genoegzaam be vredigend vindend, door het omzetten van de vraag van Bardoüx in een interpellatie een uitbreiding te geven aan de kwestie en zoo noodig met een motie te besluiten. De Eerste Kamer heett dat nagelaten. In eene vergadering der drie republikeinsche groepen is riu besloten, dat men heden zal verzoeken het ministerie te mogen inter pelleren over zijn buitenlandsche politiek. Bij een verklaarbare weigering van den pre mier zou het voornemen bestaan om toch op de een of andere wijze een votum tegen de regeering uit te brengen. De verkiezing van den burgemeester van Weenen houdt in Oostenrijk nog steeds aller aandacht gespannen. Als Lueger weer tot burgemeester van Weenen wordt ge kozen, zal de regeering, zegt men, den gemeenteraad niet ontbinden, maar een anderen maatregel treffen voor het voort zetten van het beheer der gemeente. De verkiezing zal niet op den 8n April zijn, maar op een lateren, nader te bepalen dag, daar op eerstgenoemden datum, met de «Hebt gij al menigmaal gecritiseerd, mijnheer Janin, en dat wel meestal op welwillende, wijze. Ik ben namelijk uw on derdanige dienaar Célestin Girardet." «Haha, dat is erg amusantInderdaad, gij speelt hier uwe rol met uw gewoon talent." «Sta mij toe, dat ik nu mijn aanstaanden schoonzoon, den hooggeleerdeh doKter Joes soef Soliman, aan u voorstel. Het kan natuurlijk niet bij ons opkomen, een poging te willen doen, om een zoo geestigen en scherpzinniger] schrijver te willen foppen. Wij wijden u in het geheim in, geven ons op genade en ongenade aan u over. Dat zal, geloof ik, het best zijn." Hij geleidde den bezoeker naar dokter Joessoef' Soliman, die zich voor den criticus zonder aarzeling als dokter Robert Bernard ontpopte. Janin vernam met belangstelling de reden dezer komedie, die hem zeer goed beviel, want hij scheen hem oorspronkelijk en voor het Parijsche publiek zeer geschikt te zijn. «Bij Esculaap, het idee is goed 1" riep hij. «Indien ik Scribe's talent had, zou ik van dit gegeven een blijspel maken. Doch Paaschvacantie zooveel raadsleden uit de stad zijn. Hoe ontrustbarend het socialisme in Italië steeds voortwoekert, is weder duide lijk gebleken bij den terugkeer der onlangs begenadigde Siciliaansche socialisten naar hunne haardsteden. De ontvangst der ont slagen gevangenen op Sicilië heeft een geestdrift doen losbarsten, die volgens de verslagen in de bladen niet te beschrijven is. Bij de aankomst van den leider De Felice te Catania moest het verkeer in de volgepropte straten worden gestaakt. De paarden werden van het rijtuig gespannen. De Felice werd bijna bedolven onder bloemen. Des avonds waren vele straten verlicht. Waar de oud-afgevaardigde zich maar vertoonde, weerklonken de Evvivas hem en het socialisme ter eer. Meer dan duizend werklieden met muziekkorpsen brachten den «held" van den dag in een versierden exprestrein naar Messina. Bij de aankomst in deze stad regende het hard, maar duizenden verdrongen zich in de straten het was den gehuldigde bijna onmo gelijk voort te komen. Iri zake de oproerige beweging op Kreta wordt aan de Times uit Weenen gemeld, dat de krachtige maatregelen van Toerchor pasja de bewegingen hebben doen bedaren hij heeft een honderdtal personen doen in hechtenis nemen en een veertiental ver bannen. De expeditie naar Dongola houdt de aan dacht op Egypte gevestigd. Volgens een uit Fiansche bron ontvangen telegram uit Caïro blijven de Derwisjen nog steeds on zichtbaar en de tocht der Egyptische troepen heeft totnogtoe allen schijn van een wandeltocht. Men verwondert zich vooral over het zenden naar Soedan van een aantal jeugdige recruten, het bataillon der dwergen genoemd. De politie-so!daten zijn bij het leger ingelijfder wordt slechts voor de openbare veiligheid gezorgd. Het gerucht, dat Osman Digma oprukt naar Sinka, wordt niet bevestigd. Men vermoedt, dat de Kha- daar ik geen tooneelweiken schrijf, maar ze slechts beoordeelen kan, moet ik mij er toe bepalen, een feuilleton over dokter Joessoef Soliman uit Konstantinopel en diens trouwen bediende Ali Moestapha te schrij ven. Ge hebt er, hoop ik toch niets tegen «Volstrekt niet!" zeide Robert. «Dat zal eene groote eer voor ons zijn. Maar zult ge ons geheim ontmaskeren Zeker niet. Integendeel, ik zal ernaar trachten het geheim nog wonderlijker, avontuurlijker en romantischer te doen voorkomen." De drie heeren bleven nog een poos praten. Daarop ging Janin heen. «Nu kan ons succès niet meer uitblijven," meende Girardet. Een geestig feuilleton over Joessoef Soliman van Jules Janin in het Journal des Débats zal voor ons van bui tengewoon nut zijn. Want een fijnere en betere reclame is niet denkbaar. Wordt vervolgd.) I NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1