Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaars:. Zaterdag 4 April 1896. No. 5459. bureau 'gSofer^fraaf 50. KENNISGEVING. De Wonderdokter. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 „o, - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten Aanspoeling van een lijk. De Burgemeester van Schiedam brengt jjP verzoek van den heer Commissaris der °ningin in deze provincie nader ter ennis van belanghebbenden, dat de betrek- togen van den op 9 Maart verongelukten "adenschen hoofdambtenaar KARL SIEGEL eene belooning van 1000 Mark uitloven voor et vinden en bergen van diens lijk. Schiedam, 3 April 1896. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 3 April '96. De buitenlandsehe politiek der regeering ls in de vergadering door de Kamer van a%evaardigden in Erankrijk gisteren ge houden het onderwerp geweest eener vrij langdurige en gewichtige beraadslaging. Op (le agenda stond de beraadslaging over de Credieten voor Madagascar. Alype verzocht eerst zijne interpellatie over Egypte te toogen houden, maar Cochery stelde voor, de agenda ongeschonden te handhaven. De Minister van buitenlandsehe zaken, Bour geois, verzocht de behandeling van de inter pellatie niet uit te stellen, want hij had haast om de verklaringen te geven die door de natie worden verlangd. De motie van Alype, ondersteund door Bourgeois, werd ingenomen met 303 tegen 251 stemmen, e» Alype ontvouwde zijne interpellatie. Hij stelde de vraag wat de regeering zal doen als Engeland weigert de belofte ten aanzien van Egypte na te komen. Daarop betoogde Delafosse, dat het Enge- lands doel is de ontruiming van Egypte te vertragen. Het onderneemt de expeditie toet het geld dat feitelijk aan ons behoort zoo ging hij voort. Dat daarvoor eene Som genomen wordt uit de reserve van de 5) III. In zijn besten luim schreef Jules Janin, to verband met zijne eigene, gelukkig ge oreerde maagpijn, een belangwekkend euilleton over den Turkschen wonderdok- er Joessoef Soliman in de straat St. Honoré 'Ommer 31. Toen het in het Journal des vebats verscheen, wekte het bij het publiek Pzien en de gewone bewondering, welke *to geestigen schrijver altijd ten deel viel. Nu wer<j jn ,je voorname wereld de andacht gevestigd op den Turkschen arts. publieke nieuwsgierigheid was wakker geschud, en tengevolge daarvan stroomde Schuldkas, is misbruik maken van macht Door dit toe te laten, verliest Duitschland zelfs zijne ware belangen in Afrika uit het oog. Frankrijk moet aan Duitschland, Oos tenrijk en Italië de vraag gesteld hebben, of Engeland de bezetting van Egypte tot in het onbepaalde mocht verlengen. Dan zou het antwoord hebben geluidneen Zullen de ministers voortgaan met van Egypte eene zuiver Fransch-Engelsche kwestie te maken (teekenen van ontkenning op de ministersbank). In zijn antwoord voerde Bourgeois aan, dat Egypte een integreerend deel blijft vor men van het Turksche rijk. De gebeurtenis sen in Egypte in de jaren 1881 en 1882 vorm den het ontwerp eener internationale over eenkomst. De Britsche regeering heeft geen mandaat gekregen, noch van de mogend heden noch van de natie zelve, en hare inmenging veroorzaakt in Europa eene steeds toenemende ontstemming. Door het afireden van de Fransche en Russische commissa rissen der Schuldkas wordt het mogelijk het vraagstuk aan te houden tot nader onderzoek. Het was de plicht van Frankrijk, zorg te dragen dat er door de voorgenomen expeditie, welke de strekking moest hebben de bezetting van Egypte voor onbepaalden tijd te verlengen, geen verjaring ontstond, en Rusland deed aan Engeland dezelfde taal hooren. De integriteit van het Turksche rijk is de onmisbare voorwaarde voor den Europeeschen vrede. De regeering zal de onderhandelingen voortzetten ter verdediging van de belangen welke alle mogendheden gemeen hebben, en zij hoopt dat de Kamer op haar zal blijven vertrouwen in haar streven om de belangen, de rechten en de eer van Frankrijk te verdedigen en om de belangen van den wereldvrede te behartigen. Deloncle stelde nu eene motie van ver trouwen voor. Francis Charmes verweet der regeering, niet liever in overleg met de mogendheden te hebben gehandeld. Charmes zeide,. dat de eerste fout, door Berthelot begaan, was dat hij de bekende officieuse nota mededeeldede tweede, en de patiënten mannelijke en vrouwelijke naar hem toe. Hij was eensklaps in de mode gekomen, en een dokter, die »mode" wordt, maakt te Parijs ongetwijfeld fortuin. Van den morgen tot den avond verdron gen voortaan de menschen zich in de wacht kamer van den wonderdokter, en Ali Moes- tapha had genoeg te doen, om de wach tenden te onderhouden, totdat zij, de een na den ander, toegelaten werden om Joes soef Soliman's hoog gewaardeerde adviezen te ontvangen. Het geld stroomde hem toe, zilveren vijf-frankstukken en gouden tien en twintig-frankstukken regende het maar zoo. Andere Parijsche artsen werden na ver loop van eenige maanden jaloersch. Er ontstond een kleine samenzwering tegen den onwelkomen concurrent. Was deze Turk wel een gediplomeerd arts Had hij wel het recht, zich «dokter in de medicij nen" te noemen Indien niet, dan moest men hem als kwakzalver het beroep ver bieden. Natuurlijk alleen in het belang van het arme, bedrogene publiek veel ergere, dat hij haar loochende. De fouten van Berthelot zijn niet hersteld, zeide spreker. Wij hebben nu wegens Egypte eene nederlaag geleden. Voor ongeveer 6 maanden nog werden wij heel wat meer gerespecteerd dan thans. (Geroep tot de orde geraas). De Mahy stelde nu eene motie van orde voor, luidend De Kamer, vertrouwen stellend in de regeering en hare verklaringen goedkeurend, enz. Charmes daarentegen stelde de eenvoudige orde van den dag voor. Bourgeois verklaarde de eenvoudige orde van den dag te zullen opvatten als eene motie van wantrouwen, en daarna werd zij verworpen met 241 stemmen vóór en 317 tegen. De door Bourgeois aanvaarde motie van de Mahy werd vervolgens aangenomen met 309 tegen 213 stemmen. Het ministerie is dus ook uit deze be raadslaging weder zegevierend te voorschijn getreden, maar heden zal het opnieuw den voorproef in den Senaat doorstaan. Gisteren verzocht Milliard in den Senaat de regeering te mogen interpelleeren over de buiten landsehe politiek en Le Provost vroeg dit te mogen doen over de algemeene politiek. In strijd met het advies der regeering heeft de Senaat met groote meerderheid beslist, dat. heden tot de beraadslaging over deze interpellatiën zal worden overgegaan. De reis van vorst Ferdinand van Bulgarije naar Rusland is uitgesteld tot Woensdag of Donderdag der vorige week. De Sultan vereerde den Vorst een kostbaar geschenk en verleende aan prinses Clementines's Vor sten moeder, het grootkruis der Sjefakat- orde in briljanten, waarvoor de prinses per telegraaf haren dank betuigde. Maandag wordt door den Russisehen gezant te Con- stantinopel een feestmaal gegeven ter eere van prins Ferdinand. Waarschijnlijk geeft ook de Britsche gezant een gala-diner. In zake den toestand in Abessinië ver neemt men weinig nieuws. Uit eenige berichten schijnt men te mogen afleiden, dat de Italianen voorloopig met rust worden gelaten door de Abessiniërs. De Neue Zuricher Zeitung verzekert uit Abessinische bron vernomen te hebben, dat Menelik waarschijnlijk spoedig den Italianen een ultimatum zal stellen. Dit besluit moet vooral door den tocht der Engelschen naar Dongola bij hem zijn opgekomen. In elk geval zou de Negus in het najaar den oorlog willen voortzetten als zijn eischen niet door de Italianen worden ingewilligd. Terwijl de Italianen door de Abessiniërs voorloopig met rust worden gelaten, blijven de Derwisjen de belegering van Kassala voortzetten. De commandant van Kassala, majoor Hidalgo, seinde 28 Maart, dat sedert 6 uur des morgens gevochten werd tegen den vijand die gekampeerd is op den berg Macrun. De verliezen aan de zijde der Ita ianen waren echter van weinig betee- keniséen doode en vier gewonden. De opstand in Matabelenland neemt grooter afmetingen dan men aanvankelijk ver moed had. Boeloewajo en Gwelo zijn in veilig heid, wordt er verklaard. Maar een later tele gram uit Boeloewajo geeft een bericht, dat sterk in tegenspraak is met deze beweerde veiligheid. Verscheiden blanken zijn met groote woede door de Matabelen aangevallen, zegt het telegram, en alle blanken werden gedood op éen na, die het bericht te Boe loewajo heeft overgebracht. Het juiste getal der gesneuvelden is niet bekend. De Mata belen hebben ongeveer 30 geweren en 3000 patronen buit gemaakt. Het Kafferhoold Ohmo, zich noemende »de opruiende god van den opstand" heeft zich tot koning doen uitroepen. De opstandelingen zijn allen jonge mannen, woeste krijgslieden. De Engelschen beschikken tot nog toe over een troepenmacht, die hen in staat stelt krachtig aanvallend op te treden. Zij moeten zich concentreeren in de voornaamste plaatsen, teneinde die tegen overrompeling te vrijwaren. Het eventueel zenden van een aantal Transvaalsche burgers zou derhalve voor de blanke bevolking in Matabelenland van het grootste belang zijn, en omdat elke hulp welkom zal zijn, en omdat de Boeren weten, beter dan iemand anders, hoe zij Men stelde zich dus met de medische autoriteit en ook met de politie in verbin ding. Het gevolg was, dat een dokter en een commissaris van politie opdracht kregen, den Turkschen wonderdokter met betrek king tot zijn dokterstitel eens behoorlijk aan den tand te voelen. De beide heeren begaven zich op zeke ren morgen naar de straat St. Honoré. Voor de woning van Joessoef stonden zeven equipages. «Zie eens, hoe de zaak van den Turk prospereert!" zeide de dokter tot den po- litie-commissaris. «Zeven koetsen! Zooveel hebben nooit gelijktijdig voor mijn huis gestaan, toen ik zelf de praktijk uitoefende." Zij gingen naar binnen. In de groote wachtkamer zaten ruim twintig personen. »U ook hier, gravin?" riep de dokter, terwijl hij de wenkbrauwen fronste. »Ja." antwoordde eene elegante dame, die er al wat ouderwetsch uitzag: «hier hoop ik eindelijk verzachting of geheele wegneming van mijne afschuwelijke migraine te vinden. Al de Parijsche artsen, die ik tot nu toe om raad vroeg, wisten mij niet te helpen." «Zoo, zoo. Hm." Nu naderde Ali Moestapha en vroeg wat de heeren verlangden. Zij noemden naam en beroep. Wij zijn dus geene patiënten," verklaarde de politie-commissaris. «Integendeel, wij komen hier als offlcieele personen om eens te zien wat hier aan de hand is." «O zooNu dan zal ik de eer hebben, de heeren onmiddellijk binnen te leiden." Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT illill!llll>.'i!iilll IIDllllllCltin.lllttiili ,-ll:niillciT!.'<i|irif: iiiiiiiluiiiiinïiHiiih

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1