Boeloewayo en Salisbury is verbroken, men vermoedt dat Rhodes zich nog te Salisbury bevindt. Nader wordt omtrent den toestand in Matabelenland uit Kaapstad aan de Times nog gemeld, dat de vereenigde colonnes van Napier en Grey in Boeloewayo z(jn terug gekeerd zonder met den vijand slaags te zijn geraakt, maar na een aantal personen te hebben gered. Boeloewayo heeft proviand voor den tijd van drie maanden. Het totaal der gevallenen heeft het cijfer 200 bereikt, waarvan ruim de helft blanken. Een 450-tal vrijwilligers zijn te Johan nesburg voor Boeloewayo aangenomen, die zullen in Transvaal paarden, maar wape nen buiten Transvaal ontvangen. De Rho- desianen blijken evenwel sterk tegen de de Johannesburgers gekant, zoodat zij liever van hunne hulp niet gediend zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 April 1896. De Burgemeester van Schiedam brengt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie het volgend bericht aan zeevarenden te kennis van be langhebbende bij de scheepvaart 405 Schietoefeningen vanhet Fort Pampus Zuiderzee 3eDis- t r i c t. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog dd. 26 Maart j.l. zullen op 15 April 1896 en daaropvolgende dagen schietoefe ningen plaats hebben van het Fort Pampus, Zuiderzee, 3e District, in een driehoek, ge vormd door dat fort en vier ten anker lig gende zeilvaartuigen. Deze vaartuigen zijn, op de dagen, dat gevuurd wordt, kenbaar aan een groote vlag aan den mast. De lig plaatsen van de uiterste zijn ongeveer 9000 M van het fort. Twee stoombooten zullen de schepen, die zich op de dagen, dat gevuurd wordt, in den onveiligen driehoek bevinden, waar schuwen en zoo noodige hulp verleenen om buiten dien driehoek te komen. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal op het Fort Pampus, de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de W-batterij te Muiden een roode vlag waaien van minstens éen uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot bet einde daarvan. dezen koffihuishouder is het bekend, dat hij meermalen goederen van allerlei soort opkoopt. De beide vermoedelijke dieven zijn het ontkomen. De «Verzekering-Maatschappij Schiedam" deelt over het afgeloopen jaar 10 pet divi dend uit. Op de reservekas is overgebracht f1500, zoodat die nu bedraagt f27.500. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 105 schepen, waarvan 3 zeilschepen bestemd voor Rot terdam. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 101 schepen, waarvan 7 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 100. De Moord te Rotterdam. Men meldt aan de Tel De echtgenoote van W. van Berkel, die te Utrecht gearresteerd werd door de rijks politie en naar de strafgevangenis te Rot terdam werd overgebracht, wordt meermalen door de justitie verhoord. De arrestatie geschiedde, zooals indertijd reeds gemeld werd, naar aanleiding van lasterlijke brieven, die zij ontving en aan de justitie overlegde. Naar wij vernemen, beschuldigt zij in de verhooren hare zuster C. W. Hoogsteden, die thans te Schiedam woont, de schrijfster dezer brieven te zijn. De inbreker Van Vliet, die Donderdag' nacht bij een inbraak te Rotterdam door de politie op heeterdaad betrapt werd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zijn ver moedelijke collega, die door de vlucht wist te ontkomen, Is door de politie gearresteerd in zijne woning aan de Lange kade te Oud- Kralingen. Door een agent van politie is te Katen- drecht een H. L. tarwe inbeslaggenomen, dat door twee personen bij een koffiehuis- houder over de heining was gegooid. Van Dynamiet op Rozenburg. Verschillende inwoners van Vlaardingen hebben zich voor eenigen tijd tot H. M. de Koningin gericht met een adres, dat tot strekking had de gevaren op te heffen, die zouden kunnen ontstaan uit den opslag of de overlading van dynamiet te Rozenburg. Daarop is thans een antwoord ontvangen van den volgenden inhoud De Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van Justitie, van Oorlog, van Marine en van Financiën. Beschikkende krachtens Koninklijke mach tiging op een adres van J. van Dusseldorp Czn. c. s. te Vlaardingen, waarbij wordt aangedrongen lo. de vergunningen tot het hebben van een opslagplaats voor dynamiet te Rozenburg in te trekken en het zooveel mogelijk daarheen te leiden, dat het aldaar aanwezige dynamiet ten spoedigste worde verwijderd, 2o. het vervoer van dynamiet door ons land anders dan bij kleine hoe veelheden te verbieden; Overwegende dat intrekking eer.er over eenkomstig de wet van 2 Juni 1875 Stbl No. 95) verleende vergunning alleen kan plaats hebben op grond van niet-naleving der gestelde voorwaarden, terwijl door adres santen niet bewezen en zelfs niet beweerd is, dat de concessionnaris de hem gestelde voorwaarden niet zou nakomen Overwegende dat de werkzaamheden van de bergplaats voor dynamiet op de oostpunt van Rozenburg, bij Koninklijk besluit van 5 November 4895, No. 17, zijn geschorst Overwegende ten aanzien van een even tueel verbod om dynamiet niet anders dan bij kleine hoeveelheden door ons land te vervoeren, dat een herziening der wettelijke bepalingen omtrent het vervoer, den in- uit en doorvoer van ontplofbare stoffen ter hand is genomen, waarbij er naar wordt gestreefd om, met inachtneming van den eischen van het verkeer, elk gevaar, aan het transport van die stoffen verbonden, tot een minimum te beperken Geven aan adressanten te kennen, dat geen termen aanwezig zijn, om aan hun verzoek, zooals het is gedaan, te voldoen. Kerknieuws. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie alhier heeft gisteren-avond weder de jaarlijksche novene ter eere van de H. Liduina, voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn dezer stad, een aanvang genomen. Hoog in het schoone priesterkoor verheft zich de fraaie beeltenis van onze vereerde Stads- heilige, te midden van de stralende gasver lichting, als op een troon van levend groen en bloemen, waartusschen de relikwiekas die hare kostbare overblijfselen bevat, aller aandacht trekt lederen avond ten 7 ure worden de oefe ningen der Novene gehouden, terwijl de relikwieën van Haar die als de patrones der lijdzaamheid met zooveel godsvrucht wordt vereerd, in plechtige processie door de rijen der geloovigen worden gedragen. De oefe ningen worden met het Lof ter eere van de H. Liduina besloten. Ook dit jaar wordt in de dagen der No vene weder een druk kerkbezoek verwacht, met het oog op de geestelijke gunsten die Z. H. Paus Leo XIII verbonden heeft aan een bezoek aan deze kerk, waarin de kost bare overblijfselen van de Maagd van Schie dam nu reeds sedert vele jaren rusten. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Regentes heeft met belangstelling kennis genomen van de door den heer M. P. Okhuijsen te Rotterdam uit gevonden huis-, reis- en zakdregge, en gelast, dat de hotrij tuigen daarvan zullen worden voorzien. Aan de Telegr. werdt gemeld, dat de toestand op Atjeh zoo ernstig is, dat de vrouwen der ambtenaren en militairen zich aan boord der oorlogschepen begaven. Een tweede telegram aan hetzelfde blad meldt, dat het 9e bataljon met generaal Vetter eergisteren is vertrokken, terwjjl gisteren het 6e volgde van Samarang (veel geestdrift). Het 5, 7e en 2e zullen weldra volgen. Volgens het oordeel van militaire autori teiten geeft de toestand op Atjeh reden tot ernstige bezorgdheid. Uit de reeds ontvangen telegrafische be richten wordt afgeleid, dat bijna al de pos ten buiten de linie door den vijand zijn omsingeld. Op zich zelf geeft dit nog geen directe aanleiding tot groote ongerustheid, want onze posten hebben gewoonlijk voor meer dan een maand levensmiddelen en voldoend oorlogsmateriaal. Echter zullen onze omsingelde mannen, bij krachtige vijande lijke aanvallen, zich groote inspanning en wellicht zware verliezen hebben te getroos ten, alvorens wij hen te hulp kunnen komen. Uit 's-Gravenhage wordt ons geschreven Als buitengewoon nummer van het maan- delijksche «Bulletin der St. Vincentius-ver- eeniging" is alhier een uitvoerig verslag verschenen van de kerkelijke feestviering, waarmede onlangs het gouden jubilé dezer Vereeniging is, herdacht, benevens van de algemeene vergadering, waarin verslag over het 50-jarig bestaan is uitgebracht en de hoogeerw. heer mgr. Heijligers een toe spraak hield. Aan alle bezochte gezinnen benevens aan de Vincentianen is een exemplaar uitge reikt. Voor de aan het Bezuidenhout te bou wen parochiekerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad wordt een leening van f150,000 gesloten, rentente 3J% 's-jaars. De storting moet 1 Mei a. s. geschieden. De liedertafel St. Cecilia van den ISed. R. K. Volksbond, gaf gisteren in Diligentia een welgeslaagd concert ten bate van het Ondersteuningsfonds van den Bond. Als solisten traden op de heer C. L. W. Wirtz, leeraar aan de koninklijke Muziekschool (piano), diens zoon, de heer Bart Wirtz, (ceilo)en de heer Kenzi Spendel (bis) van Delft. Het koor zong o. a. I' orgue (met kinderkoor). Het concert van St. Cecilia, werd bijgewoond door Z. Exc. mgr. Loren- zelli, Panselijk Internuntius, den hoogeerw. heer Heijligers en eenige andere eerw. heeren geestelijken en staatsraad mr. Heijdenrijck. De heer Bart Wirtz kreeg een krans. Eene in Den Haag opgerichte nieuwe rijtuigonderneming is voornemens met om nibus-rijtuigjes een passagiersvervoerdienst tusschen verschillende deelen der stad, voornamelijk de niet aan de tramlijn ge legen wijken in te voeren tegen een goed koop tarief. Talrijke gezelschappen Engelschen zijn Zaterdag te 's-Gravenhage gekomen en in de verschillende hotels afgestapt, om de beide Paaschdagen hier te lande door te brengen en de bloemenvelden in Zuid- en Noord-Holland te bezoeken. laatstgehouden raadsvergadering met aig meene stemmen geschorst uit zijne betI®eil king. Loopende geruchten spreken van heef' die tekort van pl. min. f5000. Algemeen men te doen met den bejaarden man, de gemeente eene reeks van jaren, ee als architect en daarna als ontvanger m toewijding heeft gediend. Voor de Twentsche fabriekskinderenvVil' het Zaterdag weer een feestdag. Het is aan de meeste fabrieken de gewoonte kinderen beneden de 46 jaar eenige keu' 'o geverfde eieren te schenken, waarmede n jonge volk zich gedurende de Paaschdag0" op de zoogenaamde Paaschweiden dof" «tikken" amuseert. Is de jeugd door het vallen van den avon genoodzaakt de Paaschweide te verlaten' dan trekt men in groepjes naar buiten 001 de Paaschvuren te ontsteken. Groote bran stapels zijn reeds van te voren opgeric" van hout, spaanders, oude manden enz. 011 de onmisbare teertonnen. Op de lijn der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij tusschen Amsterdam en Rotterdam liepen gisteren een aantal extra- treinen, daar de gewone treinen de talrijke reizigers niet konden vervoeren. Te 10.15 vertrok gisterenavond nog een extratrein van Rotterdam naar Amsterdam. De Parijsche trein ondervond gisteren avond 26 minuten vertraging. (Tel.) De heer A. A. Land, notaris te Franeker, zal den 28sten April a. s. eer. zeldzaam voorkomend jubilee vieren. Het zal dan 50 jaar zijn geleden, dat hij tot notaris werd benoemd. Schiermonnikoog was zijn eerste standplaats gedurende ruim 3| jaar; der. overigen tijd was hij te Franeker gevestigd. Men schrijft aan de Tel. uit Ooststel lingwerf Onze gemeente ontvanger de heer T. S., werd zooals reeds kortelijk gemeld in de Zaterdag-namiddag kwamen uit Arnhe"1 te Nijmegen aan de substituut-officier va'1 justitie en de rechter-commissaris mr. Gi'8* tama om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het op Vrijdag ingestort" stergewelf in de in aanbouw zijnde R. kerk aan de molenstraat. Twee architecten uit Arnhem en de g0' meente-architect de heer J. J. Weve Nijmegen, namen mede aan dit onderzo? deel. In den stand der werkstaking te Maas' tricht was Zaterdag nog geen verander'11# gekomen. De stakende glasslijpers bewere"» dat de meerdere jbewerking van het gl"s' die thans wordt gevorderd, vroeger oo^ heeft bestaan en toen die werd afgescha'1, het loon met 10 pet. werd verminderd' Volgens de patroons zijn de tegenwoordig0 loonen meer dan bevredigend. Toch zoude" zij niet ongenegen zijn geweest eene klei'10 vergoeding voor de meerdere waakzaamhe" toe te staan, indien zij niet door het wi"0' keurig optreden der werklieden daar*8" werden teruggehouden. De heer Antoine Arts lid var. den g0' meenteraad van Tilburg is als eud-lid d?1 pauselijke zouaven van de kiezerslijsten g0' schrapt. Zijne reclame werd door den Ra* afgewezen, doch hij blijft niettemin raadsl'd' De Gem.-Stem zegt naar aanleiding vand1 besluit, «Het moge vreemd schijnen dat men vo°r het eene geval wel, voor een ander g?0" Nederlander is, toch is dit hier in overe?" stemming met de wet, omdat art. 25 g0 meentewet gelijk bij kon. besl. van Juli 1870 is verstaan uitsluitend ge' voor het geval dat iemand, nadat hij 8 raadslid zitting genomen heeft, een der "j art, 19 vermelde vereischten verliest 0 eene der in art. 23 uitgesloten betrekking0' aanneemt, hetgeen hier het geval niet omdat het betrokken raadslid zijn Ned?' landerschap reeds had verloren toen hij 8 zoodanig werd toegelaten. GEMENGD NIEUWS. Op de Schelde bij Dendermonde is e0!' sleepboot uit elkaar gesprongen. De V0 manschappen werden in de lucht geslinge1'' tot over de boomen aan den oever kaptein bracht het er, als door een wond01' levend af. De boot voer juist tusschen twee and?1 vaartuigen door, en een daarvan zonk, 10 dat de schipper en zijn vrouw en kinder verdronken. In 't geheel zijn er tw»8 slachtoffers. i Drievoudige moord. In een vo°rS^p van Glasgow heeft Dinsdag de vrouW v een werkman haren drie jongsten kinde'^ wichten van twee jaar tot zes weken, als afgesneden en daarna getracht, de aan zichzelve te slaan, Men gelooft, dat niet wel bij het hoofd was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2