Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaanr. Zaterdag 11 April 1896. No. 5464. xxteaxx *g$oter&tvaat 50. Het verboden lied. F euilleton. PRIJS TAN DIT BLAI): Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.—- Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regels.f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 10 April '96. De Engelsch-Egyptische expeditie naar Dongola is in de vergadering door het La gerhuis in Engeland gisteren gehouden, opnieuw ter sprake gekomen. De vice- minister van buitenlandsche zaken, de heei Curzon, legde de verklaring af, dat er geen ofspraak gemaakt is met eenige mogendheid, welke ook, dat de troepen niet verder dan Dongola zullen voorttrekken. De kardinaal-aartsbisschop van Baltimore, mgr. Gibbons, die van Armagh, mgr. Logue, en die van Westminster, mgr. Vaughan, m. a. w. de hoofden van de Roomsch-Ka- tholieken in de Vereenigde Staten, Ierland on Engeland, hebben een beroep gedaan °P »alle die hunne stem hooren," om met alle wettige middelen bij hun regeeringen aan te dringen op de instelling van een vast scheidsgericht, dat uitspraak heeft te doen over de geschillen, en oorlog te voor komen tusschen alle Engelsch-sprekende ras sen. De kardinalen ontveinzen zich de bezwa ren niet, maar achten ze niet onoverkomelijk. Toor eeuwen heeft er immers reeds zulk een scheidsgerecht bestaan, toen nl. de volkeren der Christenheid nog een waren in het geloof. De Heilige Stoel deed toen Uitspraak in de voorkomende geschillen. Anderen mogten naar de verwezenlijking van een dergelijk scheidsgerecht streven met een beroep op het stoffelijk belang, den voorspoed, den invloed en de wereldwijsheid der Engelsch sprekende volkeren, de kardi nalen komer. uit naam van den Vredevorst en doen een beroep op de Christelijke liefde. De politieke gesteldheid in Frankrijk wordt door de bladen beoordeeld naar het standpunt, op hetwelk zij zich plaatsen en natuurlijk wordt door het eene deel de Senaat als onvaderlandslievend uitgekreten, terwijl het andere deel der pers op luider of bedaarder toon het ministerie verzoekt maar liever heen te gaan. De heer Jules Een avontuur in de Kleine Belt DOOR FELIX LILLA. 2) »Ja, zij is ruim dertig jaar oud, en ook, ofschoon goed gekalefaterd, een weinig waterzuchtigmaar dat schaadt niet." »Haha, een waterzuchtige boot neen, maar die is goed 1 »Maar is dat niet gevaarlijk? vroeg de Deensche kleermaker bezorgd. ^Volstrekt niet, mijnheer," antwoordde Oluts. »Het weinige water, dat gedurende de reis van twee uur binnendringt, zou een kleine hond heel gemakkelijk bij het ont bijt kunnen opdrinken, als het namelijk geen zout water was. En dan heeft Hannes ook het schepvat." Simon gaf in een onderhoud met een re dacteur van de Evenement, als zijne meening te kennen, dat aan het ministerie-Bourgepis maar twee wegen openstaan óf heengaan óf concessie doen aan den Senaat. Doet de heer Bourgeois dit niet, dan staan verwik kelingen voor de deur de Senaat zal b. v. de credieten voor Madagascar, welke na de wederkomst op 19 April aan de orde komen, niet aannemen, of anders allerhande hinder palen in den weg leggen, meende hij. De Fransche ministerraad heeft zich gis teren bezig gehouden met de buitenlandsche aangelegenheden. Onjuist is het dat de onderhandelingen ten aanzien van Egypte geschorst zijn zij hebben echter geen doel getroffen. Het is evenzeer onjuist dat Frankrijk en Rusland den eersten stap zou den gedaan hebben om een congres over Egypte te doen samenkomen. De Duitsche Rijkskanselier, prins Clod- wig of Clovis von Hohenlohe-Schillingfiirst bevindt zich sinds Paschen incognito te Parijs naar het heet »voor particuliere aange legenheden. Prins Hohenlohe is Maandag aldaar aangekomen, en zijn reis wordt in verband gebracht met eene mogelijk nieuwe wending van de politiek van Duitschland in zake Egypte. Men veronderstelt, dat Duitschland, de expeditie naar Dongola verder beschouwende als van geen belang voor Italië omdat Kassala zal worden ontruimd het plan zou koesteren om met Rusland en Frankrijk eene overeenkomst aan te gaan, zooals die welke verleden jaar tot regeling van de Chineesch-Japansche kwestie is tot stand gebracht. Terwijl zijn rijkskanselier in Frankrijk wellicht gewichtige onderhandelingen voert, verblijft keizer Wilhelm nog altijd in Italië, waar hij de eene zeehaven na de andere bezoekt. Weldra wordt hij ook te Venetië verwacht. De patriarch van Venetie, kardi naal Sarto, moet aan het Vaticaan instructie hebben gevraagd betreffende de houding door hem aan te nemen tijdens het verblijf »Wie is Hannes »Mijn jongste zoon." »Die bij de deur daar Ja. Kom eens hier, Hannes 1 Help de bagage van de hearen eens naar bene den dragen." De veertienjarige, eenigszins schuchtere jongen nam den koffer van den virtuoos, zijn vader die van den reiziger in wijnen. De kleermaker had niets dan eene reis- tasch, die hij zelf droeg. Daarop verlieten zij het veerhuis. Beneden aan de aanlegbrug lag de zeil boot een ruim vaartuig met twee mas ten vastgemeerd. De kleermaker keek onderzoekend in de boot en ontwaarde geen blank water op den bodem van het vaartuig. Alleen zag zij er hier en daar wat vochtig uit. Maar dat is zoo dikwijls ook bij andere booten het geval. Olufs en zijn zoon stapten in de boot. Ook de drie passagiers. Hannes zette de zeilen terecht. De hemel was door grijze wolken om floerst; vooral in het noordwesten, uit welken hoek de wind kwam, was het zwart grijs. Het was tamelijk koel. Overdag had het eenige keeren flink geregend en het van keizer Wilhelm tegelijk met dat van koning Humbert en koningin Margaretha te Venetië. Het vorig jaar, toen koning Hum- bertin die stad de schilderijen-tentoonstelling kwam openen, bracht de kardinaal hem geen bezoek. Ook heeft de regeering den kardinaal nog niet erkend. Het is dus voor den pa triarch niet gemakkelijk, te meer nu de Paus hem geantwoord heeft genoeg ver trouwen te stellen in zijn tact om de op lossing dezer kwestie geheel aan hem over te laten. De nieuwe Italiaansche sminister zonder portefeuille", Cordronchi, zal als vciviel- commissaris-generaal" van Sicilië groote bestuurs- en fmaneieele hervormingen op het eiland invoeren. Alle prefecten zullen aan hem onderworpen zijn en op zijn last een onderzoek moeten instellen naar de financieele draagkracht der gemeenten ook zal hij een ontwerp op den uitvoer van zwavel en op het geheele mijnwezen bij het Parlement indienen. In zake den veldtocht in Abessinië komt uit St. Petersburg een bericht dat in Italië met wantrouwen is vernomen. De Rus sische expeditie van het Roode Kruis, welke bestemd is voor Abessinië, is Dinsdag met groote feestelijkheid en onder het zingen van geestelijke liederen uit St. Petersburg vertrokken. De expeditie bestaat uit 7 geneesheeren, eenige officieren, 16 pleeg zusters en 60 hospitaalsoldaten, allen in burgerkleeding. Zij wordt begeleid door drie Russisch sprekende Abessiniërs de reis gaat over Odessa naar Massowah. Volgens de Italia zou de Italiaansche regeering door den gezant te St. Petersburg aan de Russische regeering inlichtingen hebben gevraagd betreffende de samenstel ling der expeditie van het Roode Kruis, die door Rusland naar Abessinië gezonden wordt. De expeditie door de Engelschen van uit Egypte naar Dongola ondernomen, trekt steeds in hooge mate de aandacht. De was te denken, dat er dien dag nog meer water zou vallen. Op 't oogenblik echter regende het niet. »De wind is slechter geworden," zeide Olufs. »Ik geloof bijna, dat het ditmaal een half uur langer zal duren." sDan komen wij dus niet voor het val len van den avond in Assens," merkte de reiziger uit Lubeck op. »In geen geval. Nu in October zijn de dagen ook al zoo kort." De schipper greep het roer. De boot schoot vooruit en zette direct koers naar het oosten. Soms zijn er in de Kleine Belt, evenals ook in de Groote Belt en in de Sont, hef tige stroomingen, zelfs bij een zwakken wind. Als langen tijd achtereen oosten en zuidoosten winden geheerscht hebben, stroomt uit de Oostzee door de drie zee- ëngten veel water, 't welk terugstroomt, als de wind verandert. Het laatste was, bij den noordwestenwind, nu het geval. Toen na ruim een uur meer dan de helft van de reis afgelegd was, konden de pas sagiers de werking dezer snelle strooming bemerken. Zij werden bijna zeeziek, zoo werd de boot door de naar het zuiden limes krijgt de volgende berichten uit Wady HaltaDe gemeenschapsmiddelen tusschen deze plaats en Akaskeh worden dagelijks versterkt. Het 9de zwart regi ment en de batterij Maxim-kanonnen zijn naar de grensposten vertrokken. De vijfde en zevende escadrons der Egyptische kava- lerie bevinden zich hier. Slatin Pacha, die zich hier bevindt, beschrijft den leider der Derwisjen te Suarda als een jongen Emir, van den stam des Habbania's, Hammuda, genaamd. Slatin Pacha kende hem heel goed tijdens zijn gevangenschap te Omdurman en stond met hem op vriendschappelijken voet. Hammuda, aldus verzekert Slatin Pacha, heeft zijn eigen stam verlaten om den Khalif te dienen. De jonge Arabier kwam zeer spoedig in de gunst bij den Khalifa, die hem tot den rang van Emir verhief. Het aantal manschappen, dat zich onder Hammuda te Suarda bevindt, wordt op drie of vierduizend geschat. Ook de Emir van Dongola is Slatin Pacha goed bekend. Hij heet Mohammed Wad Bishara en, ofschoon nog jong, wordt hij een bekwam generaal genoemd. Hij is de zoon van een beroemd fiki, behoort tot den stam van den Khalifa en wordt door Slatin Pacha beschreven als een persoon van grooten, fraaien lichaamsbouw, met veel energie. Hij is de eenige generaal der Derwisjen, die zijn troepen commandeert met hoornsignalen. Het staat aan het hoofd van het puikje der troepen van den Khalifa en wordt bijge staan door 30 der beste kapiteins en ver scheiden hoofden die hebben gediend onder Nejumi in den slag van Toski. De troepen macht, welke onder zijn bevelen staat, kan op ongeveer 8000 man worden geschat. In zake de gebeurtenissen in Transvaal verneemt men, dat de heer Gardner Wil liams, gezant der De Beerscompany, zal terecht staan beschuldigd van het onrechtma tig invoeren van wapenen in Transvaal. De beschuldigde heeft een memorie ter zijner verdediging opgesteld, waarin hij verklaart schuimende golven heen en weergeschom - meld. Nu vertoonde zich ook wat water op den bodem van het vaartuig. >Nu zie je 't, dat de oude boot water zuchtig is", zeide de reiziger in wijnen, ter wijl hij naar het water wees. »De boot is werkelijk lek", prevelde de kleermaker ontsteld. »'t Heeft niets te beteekenen, heeren I" riep Olufs bedaard, terwijl hij een versche pruim in den mond schoot. »Dat beetje water I" Hannes nam het schepvat en wierp in een paar minuten het binnengedrongen water over boord. De boot zeilde verder, een goed half uur lang. Men was de kust van Fünen nu tot ongeveer een kwart mijl genaderd, lntus- schen was de schemering ingevallen, waarop spoedig de duisternis moest volgen. Rechts in het zuiden, slechts een twintig meter van de boot verwijderd, verhief zich een vlak, eenzaam zand- en gras-eilandje uit den vloed. Olufs wilde daar voorbijsturen. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1