dat de wapenen en ammunitie, welke te Kimberley zijn ontvangen, gezonden waren door de Chartered Company, om ze daar in depot te bewaren. Later gaf hij een officier der Chartered Company bevel een deel der wapens en ammunitie weg te halen. De gouverneur van Natal, sir W. Hely Hutchon, opende gisteren het parlement der kolonne en maakte in zijn rede ook een toespeling op de gebeurtenissen in Transvaal, Hij zeide, dat de regeering van Natal haar diep leedwezen uitdrukte over zulk een inval in het grondgebied van een naburigen staat, waarmede viendschapsbe- trekkingen worden onderhouden, en dat de Engelsche en Hollandsche bewoners van Zuid-Afrika te zeer aan hun land gehecht zijn en te veel belangen gemeen hebben om vijandig tegen over elkander te staan. Ook de nieuwe president van den Oranje- Vrijstaat, de heer Steyn, betuigde bij de ope ning van den Volksraad sympathie voor Trans vaal. Eene conferentie over eene nauwere aan eensluiting van de Zuid-Afrikaansche repu bliek en den Oranje-Vrijstaat kon eerst plaats hebben, nadat de zitting der volks raden is gesloten. President Steyn sprak nog den wensch uit, dat de samenzweerders in Transvaal gestraft zouden worden. Het onderdrukken van den opstand in Matabelenland valt den Engelschen niet zoo gemakkelijk als zij waarschijnlijk zullen hebben gedacht. Overwinnen zullen de En gelschen zeker, daaraan behoeft niemand te twijfelen een assegai is natuurlijk niet een Maiim-kanon. Maar toch wint de meening veld, dat het aantal Engelsche troepen zal moeten worden versterkt, omdat de over macht der Matabelen te groot is. De ontmoeting tusschen de manschappen van Gifford en de Matabelen blijkt te hebben plaats gehad op Vonsecca's farm, twintig mijlen ten noorden van Boeloewajo. De over winning van Gifford's manschappen schijnt niet zoo schitterend te zijn geweest als men zal hebben vermoed, want kapitein Maciar- lane heeft onmiddehjk met zestig man en een Maxim kanon of één Maxim-kanon en zestig man Boeloewajo verlaten om Gifford te helpen. De inboorlingen verzamelen zich, wordt er gezegd en de Matabelen moesten zich schamen onder de opstandelingen zijn twee personen opgemerkt die de uniform der inlandsche politie droegenEr wordt verder verzekerd dat de Matabelen, die de manschappen van Gifford hebben aangeval len, vrij goede schutters onder zich telden. Dat er niet meer Engelschen zijn doodge schoten, moet te danken zijn aan de sterke positie, welke zij bezet hielden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 10 April 1896. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het 2de suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting voor den dienst 1895, den 24sten Maart j.l. door den Gemeente raad vastgesteld en den 30sten Maart daar aanvolgende door heeren Gedeputeerde Sta ten dezer provincie goedgekeurd, aan den ont vanger der gemeente ter invordering is uit- gereikten in afschrift gedurende vijf maan den, te rekenen van 8 dezer, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervol ging volgens de wet. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is gisteren-namiddag afwijzend beschikt op het verzoek van C. A. Cools te Rotterdam, ter zake van de oprichting van een fabriek ter bereiding van meststoffen uit bloed, in een pand aan de Bakkersstraat te dezer stede. De politie alhier heeft eergisterenavond aangehouden de 17-jarige C. v. B., verdacht van diefstal van touw waarmede balken van da firma H. J. Plant Co. in de Kielhaven worden vastgelegd. Het touw werd bereids bij een tagrijn, waar het verkocht was, in beslag genomen. De jeugdige v. B. is reeds tweemaal ter zake van diefstal veroordeeld. In den »Diefhoek" alhier vond Woensdag middag een jongmensch een gouden horloge, waarvan de eigenaar tot heden nog onbe kend is. Gelijk reeds door middel van circulaires en advertentiën werd bekend gemaakt, stelt mejuffrouw D. Gripekoven te Leiden zich vóór, alhier een cursus in solo en koorzang te openen. Teneinde belangstellenden in de gelegenheid te stellen, zich van de resul taten van haar zangonderwijs te overtuigen, gaf genoemde dame gisteren-avond met een vijf-en-twintigtal leerlingen een soirée mu- sicale, in vMusis Sacrum". De indruk welke wij er van kregen, was alleszins gunstig. Zoowel de verschillende solonummers als de schoone duetten werden zuiver en met aangename voordracht gezongenterwijl de goede uitspraak der leerlingen getuigde van eene bijzonderen toeleg der,onder wijzeres, op dit belangrijk vereischte in den zang. (Het zou ons te ver voeren de solonum mers allen afzonderlijk te bespreken al hoewel verscheidene jonge dames wel een speciaal woord van lof hebben verdiend). Wij vinden ook alle reden, mejuffrouw Gripekoven met hare leerlingen geluk te wenschener zijn er onder die het reeds zeer ver gebracht hebben, terwijl van allen kan gezegd worden, dat zij zeer geoefend zijn in nuanceering, met het daaraan ver bonden piano en dubbel piano zingen. Vooral daardoor kwamen de duetten der ensemble klasse zoo heerlijk tot hun recht. Alhoewel wij in onze stad eene uitstekende inrichting voor zangonderwijs hebben, die wij er ongaarne onder zouden zien lijden, wenschen wij, mejuffrouw Gripekoven, in de overtuiging dat eene eerlijke concurrentie zijne goede zijde heeft, een goed succes hetwelk ongetwijfeld ook zal bijdragen tot den bloei van de edele toonkunst in de plaats onzer inwoning. In de zitting van den Rotterdamschen ge meenteraad werd door den voorzitter een woord van waardeering gewijd aan het overleden raadslid, den heer Arie Ketting, den nestor van den gemeenteraad. Na het voorlezen van eenige ingekomen stukken werden eenige onderwijzeressen benoemd in de nuttige handwerken, en de heer J. W. A. de Lange tot makelaar in assurantiën. Verder werd het nut erkend tot uitbreiding van spoorwegaanleg aan de Nassauhaven. Ook werd besloten tot aankoop van per- ceelen bouwgrond aan de Admiraliteitskade, terwijl f 3000 werd toegestaan voor de ver nummering der huizen en gebouwen in de geannexeerde gemeenten Oud-Kralingen en Oud-Charlois. De bouw van het nieuwe Bondsgebouw van den Ned. R. K. Volksbond, Afd. Delft volgens plannen van den architect, den heer P. Zuidgeest is gegund aan den heer H. Beijer voor f14.149. De begrooting was f 13.636. De gemeenteraad van Rozenburg heeft besloten eene leening aan te gaan, groot f 9000, tegen eene rente van ten hoogste 3Jj pet. 's jaars, gedeeltelijk tot amortisatie van twee gemeente-leeningen ad 5 pet. en 4£ pet. BINNENLAND. Gisteren heeft H. M. de Koningin-Regentes over Utrecht een kortstondig bezoek aan Soestdijk gebracht. De Regentes kwam gisteren middag 1.20 spoortijd met een salonwagen van den Staats spoor te Utrecht aan. Onmiddehjk begaf zij zich door de le klasse wachtkamer naar het op het stationsplein gereed staand met 2 paarden bespannen rijtuig, waarmede zij langs den kortsten weg door Utrecht zich naar Soestdijk begaf. Een groote menigte was op het stationsplein bijeen die de Vorstin luide toejuichte. Precies te 2 ure passeerde het rijtuig De Bildt. Van vele huizen woei de nationale driekleur, ook van het meterologisch obser vatorium. De weg van of de Maliebaan tot aan het dorp was zwart van de menschen die allen H. M. eerbiedig groetten. In ge- strekten draf reed het rijtuig voort naar Soestdijk, waar H. M. werd opgewacht door eene menigte die haar geestdriftig toejuichtte. Omstreeks 6 ure vertrok H. M. weder per extra trein over Amsterdam naar Den Haag. Het bezoek van de Regentes aan Soest dijk staat waarschijnlijk in verband met de veranderingen die aan het paleis aldaar worden aangebracht, om het tot zomerver blijf der Koninginnen te doen dienen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de nieuwe kazerne te Breda, die be stemd is voor 2 bataljons Infanterie, den naam zal dragen van Chassé-kazerne, ter herinnering aan den bekenden generaal Chassé, die zijn militaire loopbaan besloten heeft als bevelhebber van de toenmalige vesting Breda. Het stoffelijk overschot van den generaal rust op het kerkhof te Gin- neken. De Minister van Waterstaat maakt bekend dat op 1 April 1896, omstreeks 4,45 uur nam., in de rivier de Noord, onder de ge meente Papendreeht, op ongeveer 260 meter boven kilometerraai CXXI en 50 meter uit den rechteroever, een vaartuig is gezonken, groor 3 scheepston, geladen met oud ijzer en gevoerd wordende door A. de Paus, te Sliedrechten dat het vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, na verloop van twee dagen van rijkswege zal worden op geruimd. (Stct.) Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging tot bescherming van dieren heeft bij den minister van Binnenlandsche Zaken krachtig aangedrongen op betere regeling van het veevervoer in belang van den vee stapel. Atjeh. Bij het departem, van koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië ontvan gen het volgende van gisteren gedagteekende telegram nGisteren Biloel en Lam-Koenjit afgelost. Veel tegenstandeen officier gesneuveld, twee officieren gewond. Ongeveer 25 mindere militairen gesneuveld en gewond. Generaal Vetter met paard gevallen, sleu telbeen gebroken. Belet alleen paardrijden. Namen der gesneuvelden zullen later wor den medegedeeld." Het N. v. d. D. ontving gisteren even eens bericht dat de gemeenschap met Biloel en Lamkoenjit hersteld is. Zijn berichtgever voegt er aan toe dat dit bewerkstelligd is 1 door de colonne Stemfoort, die daarbij hef- tigen tegenstand ondervond, en dat behalve de reeds genoemde officieren 25 minderen gedood of gewond werden. Dezelfde corres pondent meldde, dat generaal Vetter in zijn val het sleutelbeen heeft gebroken. Het Hbl. zegt van de jongste krijgsver richtingen o. a. het volgende Generaal Vetter laat er geen gras over groeien, zeiden wij gisteren, en de heden ontvangen telegrammen bevestigen dit. De gemeenschap met de versterkingen Biloel en Lamkoenjit ten zuiden van onze vaste postenlinie gelegen, is hersteld, nadat de eerste daad van Toekoe Oemar na zijn afval geweest was beide versterkingen te omsingelen. Het Indische leger'telde tot voor korten tijd twee kapiteins Geluk. Het waren broe ders, beiden laatstelijk te Padang in garni zoen. De oudste, de kap. E. P. J. Geluk, is echter met ingang van 2 April, wegens volbrachten diensttijd en met behoud van recht op pensioen, eervol uit den dienst ontslagen. Zijn jongere broeder, F. P. A. Geluk, is bljjkbaar met de eerste suppletie I uit Padang op Atjeh aangekomen en lS I thans gesneuveld. Kapitein Geluk bereikte den leeftijd van 40 jaar. Hij werd 23 Sep tember 1879 tot 2de-luitenant benoemd, °P 12 Oct. 1884 bevorderd tot le-luitenant en op 15 Maart 1894 tot kapitein. Hij vraS versierd met het eerekruis voor buitenge wone krijgsbedrijven en het officierskruis voor vijftienjarigen dienst. Kapitein Geluk was gehuwd en laat twee nog schoolgaande zoons achter. De val van generaal Vetter heeft wel een ernstig gevolg maar het is een gerust stellende tijding, dat de generaal de leiding van de zaken kan blijven waarnemen. gebroken sleutelbeen is wel lastig en de genezing vordert meestal veel tijd, maar doemt iemand niet tot werkeloosheid. Kolonel Stemfoort, aan wien de zorg voor de militaire aangelegenheden is opgedragel1 en de colonne tot ontzet der genoemde versterkingen aanvoerde, was tot nog mi'1' tair commandant op Sumatra's Westkust en is met de versterkingen uit Padang naaf Atjeh gekomen. In lnsulinde geeft Sowidjojo de volgend® verklaring van het overloopen van Toekoe Oemar Toen de beweging in 1893 begon dachte" èn ons bestuur èn Toekoe Oemar dat bin nen een jaar geheel Atjeh ons zou zijn, en waarschijnlijk hoopte onze Atjehsche bond genoot dan op een hoogere waardigheid- Nu echter na 2jt jaar die schoone verwach tingen niet verwezenlijkt zijn en men door het bouwen van parcemente posten buiten de linie blijkbaar tot een status quo wil terugkeeren, zal onze bondgenoot te veel hebben opgezien tegen die voortdurende hulp zijnerzijds, en waarschijnlijk dacht hij» dat die gehoopte hooge waardigheid wel tot de pia vota zou gaan behooren. En hierin zie ik voldoende redenen voor het verbreken van een bondgenootschap, dat, dit valt niet te ontkennen, geheel op eigenbelang zoowel van de eene als van de andere zijde was gegrond. Naar men verneemt, zijn voorloopig 600 mariniers aangewezen om, zoo noodig, naar Indië te worden gezonden. De voor onze marine in aanbouw zijnde pantserschepen Holland, Zeeland, en Fries land, worden van gelijke constructie en afmeting. Deze schepen krijgen 2 schroeven de grootste afmetingen in meters zijn 93,3 lang, 14,78 breed, met een diepgang van 5,4, terwijl de pantsering van staal, van den commandotoren en het dek respect. 100 en 50 milimeter zal bedragen. De be wapening is bepaald op 24 stukken. Voor elk nl.2 van 15,6 van 12,4 van 7,5, 3 van 3,7 en 4 revolver-kanonnen van 3,7 benevens een torpedoinrichting met 2 ka nonnen, De zg. »De Gruyter-Stores" in Den Haag werden eergisteravond voor 't eerst door ace- tyleengas verlicht, hetgeen een zeer goed effect maakte. Het overtreft in sterkte gas gloeilicht en electrisch licht, en is ook goed- kooper. Volgens de Bakkers Crt. gaan, wegens gebrek aan geld en medewerking, de plan nen omtrent de stichting der Econ. bakkerij te Amsterdam niet door. De heeren H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, de zeereerw. heer A. J. Hendriks, pastoor te Volendam, c. s. doen een beroep op den weldadigheidszin van hunne land- genooten in het belang van degenen, die getroffen zijn door de ramp, welke den 27n Maart rouw bracht over Volendam- Moge de mildheid geëvenredigd zijn aan den grooten nood der slachtoffers Weder hebben een 30 a 40 tal Volendam- mer visschers terechtgestaan, wegens het r.iet betalen van havengeld te Amsterdam- Spoedig zal weer de executie der vonnis sen volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2