Stads- en Gewestelijk Nieuws. apyertentien. zoeken aflegt of ontvangt, voegt er veel be- teekenend bij, dat Hohenlohe over enkele dagen van Parijs naar Weenen gaat. Ver moedelijk zal hij dus juist van pas komen, om bij de samenkomst des keizers aldaar tegenwoordig te zijn. Het is dus niet zonder reden dat de Engelsche pers met zoo leven dige belangstelling op die samenkomsten van Venetië en Weenen het oog gevestigd houdt. De hernieuwing der Triple-Alliantie voor een nieuwe reeks van jaren moge het hoofddoel dezer besprekingen zijn, zeker zullen ook de afzonderlijke en de gemeen schappelijke verhoudingen tot elk der overige mogendheden, zoowel als de gewichtige gebeurtenissen in Egypte Armenië enz. be handeld worden in het belang van den Europeesche vrede. Over keizer Wilhelm's gesprek met den kardinaalaartsbisschop van Napels, mgr. Sanfelice di Acquavelle, waren door ver schillende Italiaansche en ook Fransche bladen allerlei zonderlinge berichten ver spreid, welke moesten doen gelooven, dat de keizer den kardinaal gepolst had over diens eventueele houding ten opzichte van de Romeinsche kwestie en de Italiaansche regeering voor het geval dat mgr. San felice door het toekomstig Conclave tot Paus mocht gekozen worden. En zij voegden er bij, dat de kardinaal heel gemoedelijk zijn berusting in de voldongen feiten had te kennen gegevenDe kardinaal heeft zich de moeite gegeven [tegenover dat tenden- ziös geschrijf nog openlijk in de dagbladen te verklaren, dat er geen woord van waar is. Te Potsdam heeft gisteren-ochtend een nieuw duel-schandaal plaats gehad, dat van het godsdienssig pijl en den graad der be schaving in het land der wetenschap alweder een droevig getuigenis aflegt! Naar aan leiding van de bekende geschiedenis der naamlooze brieven aan verschillende hof- dignitarissen, trokken de keizerlijke konink lijke ceremoniemeesters Kotze en Schrader gewapend naar buiten om hun ïeer" te redden door een barbaarsche moordpartij. Schrader kreeg in het onderlijf een schot, hetwelk hem zoodanig verwondde, dat hij naar het stads-ziekenhuis moest worden overgebracht. Wie nu nog aan beider eer mocht twijfelen, moet wel een middeneeuw- schen domper zijn. Het staat nu te bezien, of de Reizer deze valsche begrippen van eer bij zijn ceremoniemeesters zal billijken In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, deelde demi- nister van koloniën, de heer Chamberlain, mede, dat hij de overheid van Matabelenland sterk genoeg acht om stand te kunnen hou den en offensief te kunnen optreden. Zoodra het bericht omtrent het vermoorden der blan ken ontvangen was, zijn van buiten personen te hulp gekomen, die echter niet sterk genoeg waren om den opstand te onder drukken Te Mafeking word een troep van 500 man aangeworven, die zal vertrekken, zoodra zij voorzien is van wapenen, ammu nitie en levensmiddelen over 3 44 weken zal zij in Matabelenland kunnen zijn. De heer Robinson is van oordeel, dat deze troepenmacht, met de reeds aanwezige troe pen voldoende zullen jzijn om den opstand te dempen. »De heer Robinson wet, dat wij bereid zijn," aldus verklaarde de heer Cham berlain »de toebereidselen goed te keuren, welke hij ter krachtige onderdrukking van den opstand noodig mocht achten en ter versterking der garnizoenen in Natal en de Kaap. De heer Robinscn heeft echter der gelijke maatregelen afgeraden en verklaard dat de plaatselijke troepen voldoende waren." De republikeinen in Spanje zijn er steeds op bedacht propaganda voor de republiek te maken. Zij willen te Madrid eene meeting organiseeren om te protesteerer. tegen het besluit van het Amerikaansch congres be treffende het erkennen der Cubanen als oorlogvoerende partij. De Regeering zal alle bijeenkomsten in de open lucht verbieden. Vorst Ferdinand van Bulgarije zal den 29n April op het kasteel Ebenthal in Oos- itenrijk aankomen, waar hij vorstin Maria Louise zal ontmoeten. Met deze hoopt hij dan naar Sofia terug te keeren. In zake den veldtocht der Italianen in Afrika worden weder vrij ernstige berich ten verspreid. De zoogenaamde terugtocht van Stefani met het garnizoen van Kassala is volgens de Morning Post meer en ge duchte nederlaag geweest, die de Italianen trachten te verbloemen. De Derwisjen heb ben evenals Menelik gedaan en de Italianen in den val gelokt, niettegenstaande het leer zaam voorbeeld van Baratieri schijnt kolo nel Stefani er toch te zijn ingeloopen. Hij zou de helft zijner troepen hebben verloren en met de rest zijn gevlucht. Intusschen zouden volgens nadere berichten van het oorlogstooneel ook de Derwisjen slecht van de reis zijn gekomen. Een dépêche uit Massowah van 7 April, verzekert dat de Derwisjen naar aanleiding van de zware verliezen, welke zij 2 en 3 April geleden hebben, Toecroef hebben ontruimd en naar Osobree zijn teruggetrokken. Generaal Bal- dissera heeft kolonel Stefani bevolen naar de juistheid van dit bericht een onderzoek in te stellen en met de uiterste bedacht zaamheid op te treden. Het bericht omtrent het terugtrekken van Osobree wordt ook bevestigd door een ander telegram, waar tevens vermeld wordt, dat de Derwisjen hun dooden en gewonden benevens een groote hoeveelheid graan hebben achter gelaten. De gewezen onderkoning in China Li- Hoengt-Tsjang, die indertijd zijn gele rijvest en pauwenveder verspeeld had, maar toch als vredeshonderhandelaar naar Japan ge zonden werd en thans zijn keizerlijken meester bij de kroning van den Czaar te Moscou gaat vertegenwoordigen, is Dinsdag op zijn reis daarheen reeds te Singapore aangekomen, waar hij met groote feestelijk heid door de aldaar wonende Chineezen ontvangen is. Van Moscou en Petersburg komende, zal hij ook Londen gaan bezoeken om een conferentie te hebben met lord Salisburymaar van zijn aanvankelijk plan om ook met Cleveland in Washington te gaan spreken, heeft hij afgezien. Schiedam, 11 April 1896. Burgemeester en Wethouders van Schie dam doen te weten, dat den lOn dezer is afgekondigd het door den raad dier gemeen te, in zijne openbare vergadering van den 18n Februari vastgestelde besluit tot heffing eener belasting onder den naam van haven geld te Schiedam met de daarbij behoorende verordening op de invordering dier belasting. Ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap (Staatsblad no. 118 van 1885) wordt door Burg. en Weth. van Schiedam ter openbare kennis gebracht, dat bij hen een verzoek schrift is ingekomen van I. Munnik, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, voor huis, staande aan den Singel no. 148. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95)geven ken nis aan de ingezetenen, dat den 9n dezer de navolgende vergunningen zijn verleend: lo. aanJ. A.M.Jansen en zijne recht verkrijgenden tot uitbreiding zijner brander ij aan de Buitenhavenweg, no. 136, kadaster sectie L no. 144, meteen stoom ketel, waarvan het verwarmingsoppervlak 9.50 M3 bedraagt. 2o. aan de firma G e b r. M e ij e r en hare rechtverkrijgenden tot uitbreiding harer stoombranderij aan de Wil lemskade, no. 23, kadaster sectie L. no. 597, door plaatsing daarin van een eest. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat op het verzoek van C. A. Kools te Rotterdam om ver- gunning tot oprichting van een fa briek ter bereiding van mest stoffen uit bloed, in een pand staande alhier aan de Bakkersstraat no. 17, kadas ter sectie L no. 195, afwijzend is beschikt. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie waarin eene soirée musicale op aanst. Dinsdag-avond in den Officierentuin te geven, wordt aangekondigd. Het program van deze soirée dat ons getoond werd, belooft inderdaad veel goeds verschillende werken van bekende, meeren- deels opera-componisten, zullen ten gehoore worden gebracht. Gisteren-namiddag ten 4 ure is de 6- jarige A. van der Most van de loopplank van een met grint geladen schuit, liggende in de Buitenhaven, te water geraakt. De knaap kwam er gelukkig zonder letsel af, daar hij door den baas van den Aschstaal, Visser, met een haak op het droge werd gebracht. De Scherm- en Gymnastiek Vereeniging ïPalaestra" gat gisteren-avond in vMusis Sa crum" hare gewone jaarlijksche uitvoering voor buitengewone leden en genoodigden, door omstandigheden tot heden vertraagd. De zaal was als gewoonlijk, zeer net met groen en de emblema's der Vereeniging ver sierd, terwijl een uitgelezen publiek op de be kende gezellige wijze in de zaal had plaats genomen. De presidendt van vPalaestra", de heer Jan J. Melchers, achte zich geluk allen buitengewone leden, genoodigden en geïntro- duceerden, wier tegenwoordigheid op hoogen prijs werd gesteld, een hartelijk woord van welkom te kunnen toeroepen, en wees op de vereerende tegenwoordigheid van den Burgemeester, die daardoor bewees over tuigd te zijn van den veredelenden invloed door de gymnastiek uigeoefend op de vorming van het menschelijk karakter. Na ook het geëerbiedigd hoofd der gemeente een harte lijk welkom te hebben toegeroepen, uitte spr. den wensch, dat deze uitvoering uitste kend zou slagen en het een feestavond zou zijn in optima forma, die een ware aanbe veling voor Palaestra" zou zijn. Aan dit woord van welkom verbond de president een kort verslag van den toestand der Vereeniging. Door den steun der buiten gewone leden was de financieele toestand der Vereeniging niet slecht. Een terugblik in het verleden gaf ook reden van tevre denheid, waar kan getuigd worden dat »Pa- lestra" meermalen eervol uit het strijdperk is getreden. Het getal der werkende leden was echter verminderd en hoewel het ge ring aantal eenigszins vergoed wordt door de onderlinge eensgezindheid, gaf het toch aanleiding dat vPalestra" wegens te zwakke krachten hare jaarlijksche uitvoering tot heden moest uitstellen. Spr. besloot deze korte uiteenzetting met den wensch dat allen zich op dezen feestavond naar genoe gen zouden vermaken. Nadat daarop Palaestra's werkende leden op de wijze den turners eigen hun intrede op het podium hadden gedaan, Dam de uitvoe ring van het zeer gevarieerd program een aanvang. Hoewel het eerste nummer, staaf- oefeningen, niet te best van stapel liep (het werd later veel beter herhaald) en er in het laatste nummer voor de pauze, coupletten, wel iets voorkwam, dat zeker in dit gezelschap behoorde vermeden te worden, voldeed de uitvoering over 't geheel vrij goed. In de oefeningen aan het rek en de barren toonden »Palaestra" zeker, dat zij de edele turnkunst met succes beoefenen. De geheele uitvoering, door orkest opge luisterd, bezorgde het publiek blijkbaar een aangenamen, genotvollen avond. Ook ditmaal werd de feestavond weder besloten met de voorstelling van zooge naamde marmergroepen aan de Grieksche mythologie ontleend. Achtereenvolgens wer den voorgesteldHector door een steen worp van Alias voor de poort der Griek sche Legerplaats gewond Patroklos door Hector gedood Achilles doodt Hector en sleept het lijk rond het fll van Patroklos Priamos, de vadecan Hector, komt bij Achilles het lijk van -i)n zoon en diens wapenrusting vragen. De poses waren over 't geheel zeer juist en werden tot het laatste goed volgehouden. De groepen maakten bij de doeltreffende verlichting een uitstekend effect. Toonde het publiek door herhaald applaus zijne voldoeng [over hetgeen door »Palaestra op dezen feestavond te genieten werd ge' gevenhet bewees door in groote getale ook na de uitvoering te blijven.dat het zich uitnemend vermaakte. Als gewoonlijk werd de uitvoering met een bal besloten. Hedenochtend omstreeks 7£ ure werd brand ontdekt in de behangerij van den heer R. Schnabel aan de Breede Marksteeg alhier. Bij onderzoek bleek dat de jas van den behanger, die tegen den wand hing, vlam had gevat. De politie haastte zich het brandende kleedingstuk naar buiten te wer pen, waarop de brand met een emmer water werd gebluscht. Donderdag zijn naar hunne haardsteden teruggekeerd de Bergen-op-Zoomers, die als tijdelijk hulppersoneel der firma Wm. Mul ler Co. tijdens de staking der ertswer kers te Rotterdam zijn werkzaam geweest. Men schrijft van Rotterdam aan de Amst. Ct Al is de strijd tusschen de bootwerkers en de firma W. H. Muller Co. in het nadeel van eerstgenoemden uitgeloopen toch zijn zij niet voornemens zich maar lijdelijk te onderwerpen. Juist door de werkstaking hebben zij zich nauwer aaneengesloten en een vereeniging opgericht De Nieuwe Nederl. Bootwerkersbond, ten einde bij een volgende gelegenheid krachtiger tegen de firma Mül- ler te kunnen optreden. Zij verwachten al gemeen dat de toestand met de vaste ertswerkers niet lang kan blijven voortduren. De nieuwe bond schijnt, naar alles wat er van wordt meegedeeld, een krachtige or ganisatie te zijn. Reeds is voor een groot deel het kapitaal bijeen, om een eigen ge bouw te vestigen, waarin coöperatieve win kelnering zal worden uitgeoefend, voorloopig tabak en sigaren, later zal men er waar schijnlijk ook kleedingstukken en gereed schappen verkoopen. Het onbrekende kapitaal, een vijfde onge veer, hoopt men aan te vullen door een rentelooze leening met aandeeltjes van f2.50, die geregeld uitgeloot zullen worden, of met 3 4 4 pCt. voor wie rente verlangt. Tevens zal een weekblad, orgaan van den Bond, worden opgericht, waarvan de heer De Bruijn tot redacteur benoemd is. I Komt het eenmaal tot de voorziene nieuwe botsing, dan zal men op het gebouw een hypotheek nemen en zoodoende een weei- standkas vormen, waarmee men dan met meer succes tegen de firma Müller hoopt te kunnen optreden. Worden alle plannen van den Bond verwenzelijkt, dan laat het zich wel aanzien dat bij een volgende ge legenheid de strijd buitengewoon befttig zal wezen. Het aantal ertsladingen voor de Rotter- damsche haven bestemt, bedroeg in het eerste kwartaal van 1895, 115; van 1896, 173. Alzoo in 1896 tot neg toe 58 ertsladingen meer. Deze vermeerdering levert voorname lijk Bilbao, vanwaar er in dit eerste kwartaal 71 ladingen kwamen tegeu 40 in 1895, en Oxelosund met 24 tegen 12. Voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond bij de ziekten en het overlijden van onzen geliefden eenigen Zoon JOSEPHÜ^ JACOBUS ALPHONSUS WEENINK, te Amsterdam overleden, betuigen wij door dezen, ook namens Familie, onzen hartelijker1 dank' J. L. WEENINK. M. G. WEENINK, Boksen. Schiedam, j 12 April 1896. Amsterdam, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2