Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^ofersfraaf 50. 19de Jaar#. Zondag 12 April 1896. No. 5465. TWEEDE BLAD. BISNENLA5D. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nedarland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. In de Staats-Ct. is opgenomen een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten Nederland, voorgekomen gedurende de niaand Maart 1890. Van mond en klauw zeer kwamen voor 8 gevallen bij het vee Van 3 eigenaarskwade droes kwam in 't Scheel voor bij 4 paarden van 3 eigenaars, schurft bij 7 dieren van 4 eigenaars. Voor Varkenziekten, miltvuur en kwaadaardig klauwzeer (zoogenaamd rotkreupel) der schapen waren deze getallen 7, 27 en 40 "9 het vee van respectievelijk 7, 22 en 18 eigenaars. Atjeh. Het aantal gesneuvelde of gewonde minde- ren, bij de bevrijding van Biloel en Lamkoen- i'I, werd gisteren verschillend opgegeven. Officieel heet het, dat het ïongeveer 25" bedraagt, het JSeuws sprak van 25 en de ^respondent van Hbl. en N. R. Ct. van ^8. Vermoedelijk is het verschil hieruit te verklaren, dat onder het laatste getal ook gevallen inlandsche militairen gerekend Als eene eigenaardige bijzonderheid in de ^fjeh-aangelegenheden is het volgende be kend geworden. Nog niet lang geleden ^enschte generaal Deykerhoff te repatriee rt). Hij verzocht daarom per telegram aan <kti gouverneur-generaal voor geruimen tijd verlof en stelde voor het militair- en civiel- bestuur niet te vereenigen gedurende dien tijd. De gouverneur-generaal verklaarde ,zich daartegen en deelde per telegram mede, dat Seneraal Segov zijn plaats zou vervullen. Daar echter laststgenoemde geen vriend was van generaal Deykerhoff, antwoordde deze: *Dan blijf ik!" Het ligt voor de hand, dat, wanneer Toe koe Djohan was gedeserteerd tijdens gene ral Deykerhoff in Holland was, dit zeer *eker voor zijn persoonlijk beleid zou hebben Bepleit, terwijl nu toch is gebleken, dat dit beeft gefaald! Sedert een paar dagen zijn te Rotterdam Peningen in omloop, die voor centen worden uitgegeven. De penning heeft aan den eenen kant het vaderlandsche wapenschild in een breeden krans en aan den anderen kant de beeltenis van Koningin Wilhelmina, met naam ®n titel als randschrift. Het stukje is niet Bekarteld en bevat geen waardeaanduiding De penningen zijn nog nieuw en iets don kerder gekleurd dan nieuwe centen. De chef-boekhouder van de firma Van Her Tak Co. uit den Oppert te Rotter dam, hoorde eergisterenavond geritsel in een der vertrekken van de sigarenfabriek van *ijn patroon, en wellicht gedachtig aan een Belddiefstal die daar voor een paar weken °P het kantoor plaats vond, stelde hij een °nderzoek in. Dit had ten gevolge dat hij daar een 8-jarigen jongen, wonende op de Gedempte Binnenrotte, aantrof, die ineen gedoken op den grond zat en zich slapende hield. Hij verzekerde zich van den knaap, die daar vermoedelijk met geen goede be doelingen binnengeslopen was, en waar schuwde de politie, die het ventje medenam naar het bureau in de Lange Torenstraat. Gisteren-middag omstreeks 4 u. 35 m. ontspoorde twee wagens van trein no. 764, welke te 4.30 van Rotterdam naar den Hoek van Holland vertrekt, even voorbij den over weg (Beukelsdijk), waardoor het opgaande spoor versperd werd. De dienst ondervond echter geen vertraging. De 57-jarige werkman C. T. F. kreeg eergisteren te Delft bij het afbreken van een huis een zwaren steen op het hoofd. De man werd in bewusteloozen toestand naar het Gasthuis gebracht en bezweek gisteren nacht aan de gevolgen. Onlangs werd in verschillende bladen ge waagd van aanslagen in de grondbelasting van een cent. Als pendant toonde een Haagsch ingezetene aan de Rsb. een aanslag van 5 cent, waarin begrepen zijn 8 opcenten voor de provincie en 10 opcenten voor de ge meente. Als hoofdsom wordt dan ook uit drukkelijk vermeld 4 cent, zoodat de pro vincie en de gemeente broederlijk één cent deelen moeten. De aangeslagene weet in- tusschen niet, hoe hij aan dien aanslag komt. Hij zou dus gaarne reclameeren, maar achter het biljet staat, dat de bezwaar schriften tegen de grondbelasting vrij zijn, mits tegen overlegging van het aanslag biljet in duplo, dat bij den ontvanger voor 5 cent te krijgen is. Hij kan er dus nooit iets bij winnen, maar is, al wordt hij vrijgesteld, het bedrag van zijn aanslag kwijt. De heer Oosthoek te Scheveningen heeft op zijn verzoek aan den minister van finan ciën »om voor de som van vijfduizend gul den 'sjaars te mogen huren het vischrecht naar schelpen en weekdieren en deszelfs kiemen lansgs het strand van af den Hoek van Holland tot aan Helder, zooals dat nu geschied met beugels (het zoogenaamde lotje") een afwijzend antwoord ontvangen. Thans heeft hij zich gewend tot de Tweede Kamer met een request, waarin hij opmerkt dat dit antwoord geen redenen behelst, terwijl hij meende te mogen ver wachten, dat daar alle andere visscnerijen verpacht zijn, deze onvoorziene bate aan de schatkist niet zou zijn onthouden, en voorts steun en medewerking der Kamer vraagt lom alsnog van Z.Exc. den minister van financiën een gnnstig antwoord te verkrijgen, en dat, zoo onderhandsche verpachting on- mogetijk is, dat openbaar en in perceelen zal geschieden". Voor de veiligheid bij het landen van schuiten, die aar. de schrobnetvisscherij deel nemen, is aan het Scheveningsche strand ter plaatse waar vanwege Delfland een hoofd in zee wort gelegd, een sein geplaatsop den dag een oranje-vlag, des nachts een rood licht. Te Haarlem werden in de laatste dagen voortdurend zilveren horloges ten nadeele van militairen in de infanteriekazerne ver mist. Het is aan de politie gelukt den ver- moedelijken dief, althans van éen horloge, op te sporen, zijnde de infanterist De J., die dit horloge had verkocht. Hij bevindt zich in arrest, doch ontkend schuldig te zijn aan de ontvreemding van de andere horloges. Voor rekening van den heer P. W. Jans sen, te Amsterdamdie f45.000 schonk voor werkverschaffing in de gemeenten Schoterland, Haskerland en Opsterland is 9 hectare grond aangekocht te Terwispel (Fr.) met een daarop staande woning voor f2900. Die grond zal bewerkt worden, en dan zullen daarop arbeidersworingen ver rijzen. Kolonel en mevrouw Oliphant zullen hunne laatste samenkomst in Nederland houden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op Hemelvaarstdagden 14en Mei. In verband met hun afscheid zal er een tentoonstelling worden gehouden op 12, 13 en 14 Mei in de groote concertzaal van het Paleis, Ver tegenwoordigers uit alle deelen des lands in provinciale kleederdracht en alle takken van werkzaamheden van het Leger des Heils zullen tegenwoordig zijn. Onder de leervakken aan de gemeente lijke kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen te Amsterdam stellen B. en W. voor op te nemen ^oefeningen in het gebruik van destem, stemvorming, elocutie" en daarvoor een onderwijzer of onderwijzeres aan te stellen, die zich speciaal op dit vak heeft toegelegd. Te Oosterend (op Tessel) had eene in drukwekkende plechtigheid plaats, nl. de teraardebestelling van schipper Bakker, een der omgekomenen in den storm van 27 Maart. Het lijk werd ter laatste rustplaats geleid door 440 visschers, gevolgd door ruim 500 dorpsgenooten. Wanneer men bij herhaling de groote ad- verter.tiën leest die sommige Duitsch firma's te Emmerik in Hollandsche bladen plaatsen, dan zou men meenen, dat dergelijke re clames al heel wat cliënten uit Hollandsche plaatsen moeten lokken, om de kosten, die deze magazijnen maken, terug te vinden. Wanneer deze advertentiën niets uitwerkten, zouden de winkeliers niet met adverteeren doorgaan. Dat te Emmerik vele personen uit de Hol landsche plaatsen in de omgeving zich van bovenkleeding voorzien, blijkt alle Zon- en feestdag, wanneer zich te Emmerik vele Hollanders bevinden om hunne uitrusting te koopen. Het zijn meest landbouwers en arbeiders uit 's-Heerenberg, Zeddam, Gen- dringen, Deutichem enz., die met een oud park Emmerik binnenkomen, doch in een nieuw pak daar gekocht deze stad verlaten en verder de Hollandsche grenzen overtrek ken zonder inkomende rechten in de Neder- landsche schatkist te storten. Toch schreeuwt men juist in genoemde grensplaatsen het hardst om beschermende rechten. ArnhCt.) Het groote succes in het vorige jaar heeft aanleiding gegeven tot den bouw van meer villa's aan het zeestrand te Viissingen. Voor 4896 worden wederom een aantal heele villa's en gedeelten van villa's, geheel ge meubileerd en smaakvol ingericht, te huur aangeboden. Ten aanzien der ansjovis-visscherij, nog steeds de belangrijkste tak der visscherij te Bergen-op-Zoom zegt het verslag der Kamer van Koophandel aldaar, dat wel de vangst in het afgeioopen jaar beneden de verwach ting is gebleven en zich bepaald heeft tot ongeveer 475 tonnen, maar de mindere op brengst is rijkelijk vergoed geworden door den hoogen prijs, welke een goede uitzon dering [maakte tegenover de drie voorgaande jaren. Donderdag-ochtend is een Duitsche zee boot, bestemd voor Keulen, met een lichter langs zij bij half tij en vallend water de Noord uitkomende aan het einde van de Noord aan den grond geraakt. Om kwart voor tien kwam de sleepboot Wodan met twee sleepkanen achter zich van Rotterdam en bij het passeeren der Duitsche boot, geraakte de voorste sleepkaan tusschen de boot en den wal eveneens aan deu grond. De vaart was door deze opstopping zoo goed als gestremd, waardoor de Noord vol schepen lag, die eerst omstreeks één uur bij den vloed toen de schepen loskwamen, hun weg konden vervolgen. Te Puttershoek werden eergisteren aan de tweede voorjaars-rundermarkt aangevoerd ruim 500 runderen, grootendeels bestaande uit jong vee, als2- en 3-jarige ossen, hokkelingen en eenig melkvee. De handel was over het geheel vrij welgretig werd gekocht door Schiedamsche en Belgische kooplieden tot bestaande prijzen. Denkbeelden over Adverteeren zooals we die vinden uitgedrukt in het vakblad De Manufacturier verdienen waar- lijkin breederen kringbekend te worden. We ontleenen daaraan het volgende »De man, die zijn paard 's Maandags voedsel geeft, maar Dinsdags honger laat lijden, heeft Woensdag een zwak en Don derdag een dood paard. De knaap, die 's Maandags naar school gaat, maar Dins dag overslaat, en eerst op Woensdag de les voortzet, waaraan hij op Maandag is begonnen, handelt lijnrecht in strijd met de eischen die gesteld worden, om vorde ringen te kunnen maken in de wetenschap pen. En zoo is het met alles. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iiUiMIlli'lllliiliHiini n iiiii r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5