tigen. Depew en Cornells Van der Bilt heb ben een rondreis gedaan door de westelijke staten, en eerstgenoemde deelt mee, dat de stemming daar meer protectionistisch dan gunstig voor het zilver is. Wolffs bureau meldt uit New-YorkDe Spaansche gezant te Washington ontving den 8n dezer een van den 4n gedagteekend schrijven van den staatssecretaris Olney, waarin deze in vriendschappelijke bewoor dingen aanspoort tot hervormingen op Cuba, en het vooruitzicht opent op Amerika's bij stand tot herstel der orde op het eiland, indien deze hervormingen als doeltreffend beschouwd worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 15 April 1896. Met bijzonder genoegen namen wij giste ren laat in den namiddag kennis van het bewijs van vaderlijke welwillendheid door Z. H. den Paus gegeven ten opzichte van de alhier te houden Loterij-tentoonstelling bij gelegenheid van het Gouden Feest der Eerw. Zusters Dominicanessen. Heeft de H. Vader daardoor opnieuw zijne groote liefde voor het bijzonder katho liek onderwijs en zijne vaderlijke genegen heid voor het katholieke Holland, dat hem zooveel bewijzen van trouw en aanhankelijk heid gaf, betoondvoor het volijverig be stuur der St. Willibrordus-Stichting is dit zeker eene gewenschte voldoening bij zijn veelomvattenden arbeid en voor alle Katho lieken dezer stad eene krachtige aansporing om het dubbele comité, van dames en heeren, dat zich voor deze tentoonstelling zoo veel moeite en opoffering getroost, naar ver mogen te steunen. Waar de H. Vader voorgaat, vertrouwen wij, dat Schiedams Katholieken zonder uit zondering zullen volgen, en door aller ver- eenigd pogen de belangrijke onderneming der Loterij-tentoonstelling zóo geheel naar wensch zal slagen, dat zij voor het katholiek onderwijs overvloedige vruchten zal ople veren. In zake het bekende geschil tusschen leden van de afdeeling Schiedam van den Ned. Protestantenbond en den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, is thans, naar de Schied. Cf. meldt, de volgende be slissing genomen Het classicaal bestuur van Rotterdam heeft bij besluit van 8 dezer (waarvan gisteren afschrift is gezonden) het beklag van 11 bestuursleden, of commissieleden van de afdeeling «Schiedam" v/d Ned. Protestan tenbond en van C. A. W. Oranje en echt genoot ongegrond verklaard en het besluit bevestigd, waarbij door den Schiedamschen kerkeraad is verklaard, dat zij metterdaad ten duidelijkste getoond hebben zich van de Ned. herv. kerk te hebben afgescheiden. Op Donderdag 9 April 11. slaagde te Maastricht voor het examen als onderwij zeres onze stadgenoote Mej. Liduina Jansen T. P. d., leerlinge der Eerw. Zusters te Venray. Op de voordracht voor leeraar in de wis kundige vakken aan de inrichtingen van Hooger en Middelbaar Onderwijs te Deventer is als no 1 geplaatst de heer dr. W. Bouwman, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te dezer stede. Met den heer dr. W. Bouwman zijn de heeren docts. G. C. A. Koopman, te Win schoten, en J. J. Poortman, te Groningen, aanbevolen. Bij een magazijnhouder van rijwielen in de Zwart Janstraat te Rotterdam Ijeeft men Maandagavond, toen daar niemand aanwe zig was, ontvreemd volgens den bewoner door middel van braak een rijwiel, een aanbeeld, een veldsmidse, de gasleiding enz. Dit zoude geschied zijn op last van den leverancier van al die artikelen, die echter beweert dat de deur niet opengebroken, maar open gevonden werd. Bij de politie is van een en ander kennis gegeven. Eenige weken geleden verdween de ge zagvoerder van in de haven te Mainz voor anker liggend Hoilandsch schip, M. A. van Beijnen uit Rotterdam. Zondag werd zijn lijk uit de genoemde haven opgevischt. Het schijnt, dat bij nachts bij het aan boord gaan in het water is gevallen. Blijkens het jongste nummer De Fabrieks bode heeft de toepassing van het scheids gerecht aan de fabriek van den heer van Marken aanleiding gegeven tot het ontstaan van eene minder goede verstandhouding tusschen het personeel. Terwijl dit te kennen wordt gegeven in een schrijven van de Kamers van meesters en beambten en van raad van hoofdbeambten der Ned. gist- en spiritusfabriek, zonder dat daarin het middel tot verbetering wordt aangegeven, beveelt de directeur, de heer van Marken, daartoe opheffing van de openbaarheid der zittingen van het scheidsgerecht aan. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 14 April. De afdeelingen hebben benoemd tot voor zitters de heeren Prins, Nijsingh, Geertsema, Van Swinderen en W. Cremers. Aan de orde was allereerst het voorstel om ook voor leden der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad de eedsaflegging niet verplichtend te stellen. Als ontwerper van dit voorstel was de heer Gerritsen in de vergadering toegelaten, gezeten op een voor hem ingerichte plaats tusschen de ministerstafel en de stenogra- fenbank. De heer Van ZinnicqBergmann, overtuigd van de wettigheid en de wensche- lijkheid van den eed, ging niet in op de eeds kwestie zelf, maar had tegen het voorstel bedenkingen, ontleend aan het verschil in werkkring tusschen de beide colleges met de Staten-Generaal. Hij wees op verschillende misstanden, die daaruit zullen voortvloeien. De heer Melvil Van Lynden er kende die misstanden en was tegen het ontwerp, dat zijns inziens vooruitloopt op de regeling van den ambtseed. De afgevaardigde der Tweede Kamer, de heer Gerritsen, trachtte de bezwaren te weerleggen door de opmerking, dat aan de belofte dezelfde kracht blijft toegekend als aan den eed en dat de misstanden waarop men wees, thans ook bestaan ten opzichte van de eed-zwerende Doopsgezinden. Verder verdedigde hij zijn voorstel wegens het verschil in kracht van den staatsrechtelijke en den gerechtelijken eed. De heer Bergmann was wel overtuigd en beweerde, dat de belofte, door den voorsteller bedoeld, niet is een uiting van godsdienstige gezindheid, doch eene wille keurige dwaling. De heeren Van Swinderen en R a h u s e n, voorstanders van het ontwerp, stelden in het licht, dat de bewijskracht aan processen-verbaal toe te kennen niet zal verminderen en de heer Rengers zag in het ontwerp de verdere toepassing van een grondbeginsel in de Grondwet voor de leden der Staten-Generaal reeds neergelegd. De heer Sassen zag in het wetsont werp in beginsel de afschaffing van den justitieelen eed. Nadat de heer Gerritsen zijn voorstel nog nader had verdedigd werd het wetsontwerp met 24 tegen 17 stemmen aangenomen. De Kamer bekrachtigde vervolgens de regeling betreffende de gerechtskosten in strafzaken, de wijziging der wet regelende het veeartsenijkundig Staatstoezicht en na eenige beraadslaging, de wettelijke regeling van de militaire inundatiën en de daarvoor te verleenen schadeloosstelling. Bij het ontwerp, regelende het toe zicht op het gebruik van stoomtoestellen, kwam de heer Van Boneval Faure op tegen het misbruik ook weer hier ge maakt van de verplichting tot eedsaflegging in onze wetgeving. Het wetsontwerp werd na eenige discussie aangenomen. Na aanneming van dit ontwerp was het ontwerp personeele belasting aan de orde. Na korte discussie over dit ontwerp werd de beraadslaging tot Woensdag verdaagd. Het voornemen bestaat om het examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, tweede gedeelte, voor hen die volgens art. 7, tweede lid van het koninklijk besluit van 23 April 1887. no. 35, en de resolutie van 12 November 1888, no. 56, daaraan in 1897 zouden kunnen deel nemen, in plaats van in dat jaar, in het laatst van 1896 te houden. Atjeh. Naar aanleiding van de laatst uit Atjeh ontvangen telegrammen zegt het Hbl.: Wijst het verlaten (en slechten) der beide posten Biloel en Lamkoenjit, waarvan de telegrammen gisteren melding maakten, op het voornemen om, voorloopig althans, onze stelling binnen de oude geconcentreerde linie te beperken Het is niet onmogelijk, maar het ver moeden ligt veeleer voor de hand, dat gene raal Vetter thans zijne troepen zooveel doenlijk wil samentrekken om met des te meer macht tegen de VI Moekims en de daarin gelegen versterkingen van Oemar te kunnen ageeren, en daarna, in verband met de verdere operatiën, de bezetting van Groot-Atjeh opnieuw te regelen. Men ver- gete daarbij niet, dat Biloel en Lamkoenjit slechts geheel tijdelijke posten waren eigenlijk niet meer dan versterkte bivaks zoodat hunne slechting, zonder vooruit te loopen op de toekomst, kon plaats hebben. In de eerstvolgende dagen, als ook de overige van Java gezonden troepen zijn aan gekomen, zullen wij vermoedelijk den uitslag van verdere operatiën vernemen. Als het heden ontvangen bericht juist is, dat Toekoe Oemar weder in onderwerping wil komen, dan zullen hem zeer strenge voorwaarden gesteld worden. Wordt hem levensbehoud verleend, dan is toch zijn verwijdering van Sumatra onvermijdelijk en is zijn rol uitgespeeld. Het is niet waar schijnlijk dat hij zich daarin nu reeds zal schikken, zoodat het bericht alleszins be vestiging noodig heeft. Bij het door ons medegedeelde telegram dat overste van Heutsz naar Atjeh is ge zonden, teekent het N. v. d. D. het vol gende aan De luit.-kolonel J. B. van Heutsz is een welbekende figuur, die ook onder de Atjehers een reputatie heeft verworven van beleid en kennis. In de Atjeh-politiek heeft zijn naam een bepaalde beteekenis, vooral sedert de verschijning van een uitvoerige studie in het Indisch Militair Tijdschrift over de po litieke geschiedenis van Atjeh, waarin door een vergelijking van de verschillende stelsels wordt aangetoond hoe verderfelijk juist die voortdurende verandering is geweest. Zijn eigen systeem, samenhangende met dat der scheepvaaitregeling (Scherer), wordt popu lair omschreven door zitten op de geldkist door met een strenge blokkade aan de kust inkomende rechten te heffen. Van Heutsz was langen tijd, als kapitein, chef van den staf te Atjeh, onder generaal Van Teyn. Bij de verkenning van Kota Toewankoe in 1890 werd hij zwaar gewond en toen voor zijn kranig gedrag begiftigd met de eere-sabel. Daarbij is hij ridder van de Militaire Willemsorde. Hij is uit de school van generaal Van Teyn en houdt van krach maatregelen. Velen hebben in overste Van Heutsz al tijd een toekomstig gouverneur van Atjeh gezien. Of deze hoofdofficier thans met een be paalde opdracht naar Atjeh gaat, blijkt uit ons telegram nog niet. Wellicht gaat hij als commandant van een der nieuwe ba taljons. Luit.-kol. Van Heutsz is thans 45 jaar. Hij werd 2e luitenant 13 Aug. '72; 1ste luit. 8 Febr. '73kapitein 10 Jan. 1886, majoor 7 Oct. '91 en werd bevorderd tot zijn tegenwoordigen |rang op 20 Juli 1894. Nadat hij eenigen tijd militair commandant was geweest van Sumatra's Oostkust, ging hij met verlof en is nog niet lang inlndië. De Duitsche geheimraad prof. dr. von la Valette St. George heeft zich naar Neder land begeven om met de vertegenwoordigers onzer regeering een onderhoud te hebben betreffende de regeling der vischteelt en vischvangst op Nederlandsch en Duitsch gebied. De op een paard en op klompen bij 1 c oefeningen verschenen Haagsche schutter werd gisterenmiddag door een groote menigte uit het socialistenlokaal in Koninginnestraat te 's-Gravenhage naar n lokaal van den schuttersraad begeleid, w»aaI hij gedagvaard was. Hij reed thans in zwarte burgerkleedm? met hoogen hoed op en een rijzweep in(1 hand op een ongezadeld ros. De politie belette op de Groote Mark dat anderen dan de gedagvaarden het lok»a binnen traden. Men schrijft aan de Tel. uit Den Haaïf dato 14 April De schutterij-oefening in het Malieveld werd heden-middag voor een groot gedeel'e verstoord door eene steeds meer opdrio* gende volksmenigte, wier bedoeling het was den schutter, die op klompen ter oefeninS gekomen was en onder bevel van een onder officier afzonderlijk exerceerde, toe te juicheo en aan te moedigen. Een persoon ging zelf3 zoover om zich in het midden van he' Malieveld te begeven met een flesch He' en dezen drank den schutter aan te bieden- De politie, in te gering aantal aanwezig, kon eenvoudig niet optreden tegenover de over macht, te meer daar de schutters, aange wezen om het terrein at te zetten, ha»r niet voldoende de behulpzame hand boden- Ten slotte stond het bataljon tot op een tiental passen afstande omringd door he' gepeupel, dat ook nog een dreigende houding aannam tegen de officieren eener compagnie die een commando uitvoerde, welke in den looppas moet geschieden en waarbij enkelen onder den voet geraakten. De oefening moest veel vroeger dan ge woonlijk eindigen. Maandag zijn te Scheveningen de werk zaamheden aangevangen voor het maken van een bazaltmuur beginnende bij het dorp- Als veiligheidsmaatregel tegen hoog water bij ruw weder worden zanddammen me' steenblokken langs den muur aangelegd. Het Hoogheemraadschap Delfland is op het laatste oogenblik met zulke bezwarende voorwaarden komen opdagen, dat de bouW van een vast circus voor den heer Carre te Scheveningen wellicht niet zal geschieden De aanbesteding had reeds plaats gehad- Gisteren werd het Brongebouw van he' Staalblad Haarlem geopend meteen matinée te halfdrie van het stedelijk muziekkorps- Het is wel zeer vroeg in den tijd doek men heeft denkelijk deze feestelijkheid ge geven met oog het op eenige Engelsche jour nalisten en teekenaars van Engelsche tijd schriften die Zaterdag 1.1. zijn overgekomen) en op de jurytribune vlak bij het punt van afrit van het bloemencorso, dit feest hebben meegemaakt. Zij brachten gisteren ook een bezoek aan de bron in de Haarlemmermeer den oorsprong van het staalbad Haarlem- Wanneer de indruk, dien de stichting op deze publiciteitsmannen maakt, gunstig Is' dan kan hun bezoek aan de Staalbron voor Haarlem als badplaats zeer gunstige resul taten afwerpen. Overigens is er over het Brongebouw op dit oogenblik nog weinig nieuws te meiden- Half Mei begint de reeks zomercoucerteB en de Badcourant. die tot dusver meer een programma met annonces was, verschijn4 dit jaar bij den uitgever J. C. PeerebooB1) meer in courantvorm, d. w. z. met voor he' blaadje passende lectuur. De badinrichtiug, een keurig gebouw vla^ bij het Brongebonw, straat nu onder behe®r van dr. K. Prins, te Heemstede. Door het springen van een vlampijp êe raakte gisteren-morgen te Nieuwersluis machine defect van den sneltrein, welk® om 9.40 u. v. m. (spoortijd) van Rotterda"1 naar Amsterdam vertrekt. Een hulplocoH1® tief moest worden ontboden om den 'r0l'> weder te vervoeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2