Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Vrijdag 17 April 1896. No. 5469. bureau ISofersfraaf 50. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 sspstav PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer. - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 16 April '96. De samenkomst van keizer Wilhelm en keizer Frans Jozef te Weenen, onmiddellijk de samenkomst van Wilhelm en Umberto 6 Venetië, trekt niet alleen in Oostenrijk, *haar alom in de beschaafde wereld bijzon- er de aandacht, wijl zij het bewijs levert ^'°0r de bestendiging van het Drievoudig erbond, dat eerstdaags zal moeten ver duwd worden. Keizer Wilhelm is gisteren haar de kazerne van Jozefstad te Weenen 8egaan, om er met de officieren van zijn ^giraent het dejeuner te gebruiken. De k°'°nel, commandant van het regiment, ield een toost op de twee verbonden hoof- en der twee rijken. De keizer dankte en Zei de tolk te zijn van allen, die bij de revue gelegenheid hadden gehad om de kloekheid en de gezondheid van keizer Frans Jozef te bewonderen, wanneer hij nu met bewo on hart uitriep Leve keizer Frans Jozet 6,1 leve het leger Terwijl de Weener pers, vooral de offi- ^leuse, den Duitschen keizer zeer hartelijk begroet en de beste verwachtingen bouwt °P de veronderstelde vernieuwing of ver- enging der Triple-alliantie in het belang /an den Europeeschen vrede, beschouwt de ''ansche pers Wilhelms reis natuurlijk van 6en heel auder standpunt, en vreest, dat zoogenaamde vredebond te gelegenertijd een agressief karakter zou kunnen aanne men. De Gaulois echter verblijdt zich van ^en anderen kant met het feit, dal Hohenlohe °<ider de bedrijven juist te Parijs zijn gebit moest laten regelen en droomt reeds van ^uitschlands samengaan met Frankrijk en ^■Usland tegen Engeland. Maar Elzas- Lotharingen dan 1O, dat is geen bezwaar. kfie ex-Fr8nsche provincies mogen desnoods a&n Duitschland blijven, als Frankrijk zich Noordelijk mag schadeloos stellen door Annexatie van België tot aan de Maas, ter wijl Nederlandeen bondgenoot van 2) Zij bleet bijna geheel onbemiddeld achter, terwijl haar zuster, als medeerfgenaam van baar overleden echtgenoot, in gemeenschap «net haar zoontje Harry, in 't bezit was geraakt van een niet onaanzienlijk vermogen. De oude baronet beschouwde dezen brief Nis een vingerwijzing van hooger hand. Hij Aarzelde dan ook geen oogenblik naar Cey- 'on te schrijven, dat hij zijn beide nichten met het kind zoo spoedig mogelijk ten mijnent verwachtte, terwijl hij besloten had °m den kleinen Harry, met uitzondering van een paar legaten, tot zijn universeelen ®rfgenaam te benoemen. Ingeval het kind ®chter overleed, dan gingen diens rechten °p Alice Mary over. Een en ander werd dadelijk bij notarieele akte bepaald, zoodat Duitschland of door opneming in den Duitschen Statenbond een deel van het Duitsche rijk zou worden. Het blad schijnt intusschen zelf in die politieke tinnegieterij niet veel vertrouwen te hebben, want het voegt er bij, dat het nog wel een poosje duren zal, eer het zoover is. De afschuwelijke duelzaak, waarbij een der beide partijen het leven liet, houdt in Duitschland nog steeds aller aandacht ge spannen. De vrijheer Von Kotze, die zijn collega ceremoniemeester Schrader in dit duel doodschoot, is met zijn gezin voor zichtigheidshalve snaar het Zuiden" ge trokken, voor hoe lang staat er niet bij, en ook niet precies waarheen Voor de bijzetting van zijn slachtoffer op 4iet kerkhof van Ratzenburg, waar de familie Schrader een eigen graf bezit, had de plaatse lijke geestelijke alle kerkelijke deelneming geweigerd. Daarop heeft, volgens een parti- lier telegram aan de N. R. Ct., de begra fenisplechtigheid gisteren te Potsdam plaats gehad. Natuurlijk was er een groot gedeelte van de hoogste arristocratie bij tegenwoor- woordig, prinsen, graven, baronnen. De hof prediker Wendtland maakte van de gelegen heid gebruik om bij het grat al de edel lieden en garde-officieren eens flink de waarheid te zeggen over de onzinnige stands begrippen welker slachtoffer deze doode geweest is en over heel de modderpoel dezer zeden. DeBerlijnsche correspondent der IV. R. Ct., die deze bijzonderheden der begrafenis mede deelt, seint tevens dat, ofschoon het gerucht gisteren-avond werd tegengesproken, er reeds démarches waren (of zijn) gedaan voor een nieuw duel van Kotze nu met den een-en-twintigjarigen zoon van Schrader. Men trachtte dat geschil nog bij te leggen, en zulks te ijveriger, daar de keizerlijke ongenade naar het schijnt, op de familiën der twee ceremoniemeesters moet zijn ge daald, zoodat al de leden in den eersten tijd zich wel weinig in de uitgaande kringen nu Frederic's zoon, Lionel, nimmer de minste aanspraken kon doen gelden, dan op het hem noodwendig toekomende erfdeel, dat sir Frederic voor hem bij de overheid van het graafschap Northampton gedepo neerd had. Terwijl Lionel niets van zich hooren liet, ontving de oude baronet een telegram met de mededeeling, dat de verwachte gasten behouden te Liverpool waren aangekomen. Na daar twee dagen te hebben vertoefd, zette het tweetal de reis naar Northamp ton voort. In de nabijheid van Haritage- Hall, het eigendom van hun oom gekomen, moesten zij den grooten straatweg verla ten om per extra-post het landgoed van den baronet te bereiken. Laat in den avond bereikte het postrij- tuig met de reizigers het eenzaam gelegen logement »De gouden Kroon", waar de koetsier eenige minuten ophield om te pleisteren. Nauwelijks had men den tocht hervat ot het werd slecht weer en trof het drietal, dat tot dusverre met geen enkelen tegenspoed te kampen had gehad, het eerste ongeluk. Het voorwiel brak eens klaps, zoodat het rijtuig omviel. Er bleef den reizigers niets over dan naar het loge- Intusschen werd reeds gemeld, dat de zoon van zullen laten zien. van andere zijde Schrader zijn vader aan het sterfhed had moeten beloven niet met Kotze te duelleeren. Voor de belasting van de geestelijke orden in Frankrijk was op den eersten April vervallen een bedrag van 1.500.000 frank. Hiervan is slechts 171.500 frank voldaan. De Orden, die in gebreke zijn gebleven, zullen het laten aankomen op eene gerech telijke vervolging. Volgens de trance zal de Fransche minister van oorlog, Cavaignac, een crediet aanvragen tot het aanschaffen eener nieuwe soort snelvuurkanonnen voor het leger. De kosten worden op 470 millioen frs. geschat. De ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en koning Umberto wordt in Italië onder de tegenwoordige omstandigheden van veel gewicht geacht. l)e minister Brin moet zelfs gezegd hebben, dat 12 April voor Italië een historische dag is geweest. Volgens de Köln. Ztg. zou de Minister aldus gesproken hebben naar aanleiding van de vernieuwing van het Drievoudig Verbond voor 2 maal 6 jaren. Wat daarvan zij, kan eerst later blijken. Het proces van generaal Baratieri zal, volgens den Temps, in de eerste helft van Mei te Massowah beginnen. Men zal zich niet om de hiedanigheid van afgevaardigde van den generaal bekommeren, daar de krijgswet de parlementaire onschendbaar heid opheft. De instructie wordt gevoerd door een luitenant, Vianello geheeten. Gene raal Baratieri heeft zijn geschreven verde diging gereedzijn belangen zullen voor de rechtbank worden behandeld door den advo caat Pito. Te Rome loopt het gerucht dat generaal Baldissera voornemens is een poging te doen om Adigrat te ontzetten. De Messagero maakt er zich ongerust over. Want al gelukt, het Baldissera, zegt het blad, het garnizoen van Adigrat te bevrijden, wat zal dan het lot zijn van Meneliks gevangenen. Generaal Baldissera heeft zijn hoofdkwar- ment, waarvan zij gelukkig niet ver ver wijderd waren, terug te keeren. De regen viel echter in stroomen neer en doornat bereikten zij eindelijk »De Gouden Kroon". De hotelhoudster gaf haar bezoek sters de fraaiste kamer van haar huis die echter nog verre van geriefelijk ingericht was. Er stonden twee bedden, terwijl het vertrek door een beschot in tweeen ver deeld was, waardoor als het ware twee af zonderlijke kamers verkregen werden. Nadat Helena de deur gesloten had, maakten de zusters zich gereed, om zich ter ruste te begeven. Zij spraken nog over den ouden baronét en over het toeval, waardoor beider lot, zulk een gunstige wending had genomen, al was dit voor Alice Mary meer noodza kelijk dan voor Helena. Ik hoop dat Harry veel genot van zijn rijkdom zal hebben. Ik ben blij dat wij met ons drieen bij elkaar blijven, want zelfs als het ongeluk zou gebeuren, dat de kleine Harry stierf, dan zou ik nooit trouwen, opdat wij altijd samen op Hari- tage Hall konden blijven wonen. »Ik kan het niet helpen," merkte Helena peinzend aan, »maar het is mij in de laat- tier naar de provincie Okoele Koessai, op de grenzen van Erythrea overgebracht. Men zegt, dat Menelik hoogst verbolgen is, dat de Italianen geen vrede willen sluiten, en zich voorbereidt op een nieuwen veldtocht tegen den herfst. De Italiaansche gevan genen zullen naar Tam en Dzjama, op 700 mijlen van Massoa, overgebracht worden. Vorst Ferdinand van Bulgarije is tot Turksch veldmaarschalk benoemd gisteren werd hij op plechtige wijze aangesteld nadat de keizerlijke firman was voorgelezen. Des namiddags had de vorst bij den sultan een afscheids-audiëntie die een uur duurde, waarna hij zich aan boord van de Sultanich begaf, onder militaire eerbewijzen. De sultan schonk hem o. a. nog vijf Arabische paarden. De opstand in Matabelenland duurt nog steeds voort. Uit Boeloewajo wordt gemeld, dat Duncandrie versterkingen heeft doen opwerpen bij Mwangwepas. In elk dezer forten is een garnizoen van 100 man ge legd. Selous zal den weg naar Mafeking vrijhouden. Veldcornet Ballet kwam gisteren uit Ge- nesa te Vrijburg aan, de tijding brengende van groote ongerusthoid onder de Boeren van dat district. Zij hebben geen wapenen en verzoeken die tegen den kostenden prijs te ontvangen. De verkiezing van een nieuwen president brengt, als gewoonlijk weder groote be weging in de Noord-Amerikaansche Unie. De World heeft onlangs betoogd, dat Cleve land de logische candidaat van de demo cratische partij voor het presidentschap der Vereenigde Staten is. Daarop volgde uit het geheele land een stortvloed van verklaringen van democraten, die tegen een herkiezing van Cleveland zijn. Vele van deze verklarin gen zijn afkomstig van publieke personen en ambtenaren van democratische staatscom missies. Indien hun meening een maatstaf is voor de wenschen der democratische partij dan zouden meer dan de helft der Staten tegen Cleveland zijn. ste paar uur zoo angstig te moede. Ik ge voelde me straks zeer verlicht, toen we dit huis verlieten ik ben er ook met lood in de schoenen teruggekeerd, 't Is mij alsof ons hier een gevaar boven het hoofd hangt." j>Kom, kom, zusje, je moet nu niet me lancholiek worden. Wij hebben onze reis nu bijna volbracht laat den moed nu niet op 't laatste oogenblik zakken. Zie eens, hoe heerlijk onze kleine vent slaapt Kom, Helena, laat ons ook trachten wat te rusten. Goeden nacht," en na elkander om helsd te hebben sliepen de zusters wel dra in. De oude, groote klok in het logement had juist één uur geslagen, toen de waard, de waardin, de knechten en meiden door een gillend geschreeuw uit den slaap werden gewek. Allen sprongen uit bed en vlogen de gang door, die verlicht werd door een brandende lamp. De deur van de kamer der zusters stond open. Op den drempel lag de jeugdige weduwe schijnbaar levenloos uitgestrekt. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1