Ter afwisseling komt uit Cuba ook eens een bericht van een overwinning, door de opstandelingen onder Maceo behaald, die een geheel bataljon in den val lokten bij Zechuzo. De regeeringstroepen werden ein delijk ontzet door een andere aideeling, die vervolgens Maceo tot den terugtocht dwong. Tegen generaal Eschavaria is een vervolging ingesteld, wegens gebrek aan beleid bij deze gebeurtenissen. De regeering van Argentinië overweegt het plan om het grensgeschil met Chili aan een arbitrage te onderwerpen. Men gelooft, dat wanneer Chili er mede instemt, Enge land zal uitgenoodigd worden om als scheids rechter op te treden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 April 1896. Deor Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland is bekend gemaakt de uitslag der in Februari en Maart 1896 gehouden gewone en buitengewone keuringen van dekhengsten, zooals die vermeld is op den daarvan door hen opgemaakten staat. Tevens brengen zij den houders van merries in herinnering dat zij, gebruikmakende van hengsten van anderen, op straffe van boete geen hengsten tot dekking mogen bezigen dan die op dien staat voorkomen. Deze staat is gisteren op de gebruikelijke manier alhier aangeplakt. Voor het examen ter uitreiking van de akte als bewaarschoolhouders, den 15 April 1.1. door de commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier gehouden, zijn ge slaagd de dames M. Huiswaard, D. C. Reu- vekamp, A. M. Rijnten en C. B. van der Vlies. Heden-nacht overleed alhier, na een on gesteldheid van enkele weken, de heer J. Wenneker, een der oudste en meest geachte ingezetenen dezer stad. Als opvolger in eene sedert jaren hier gevestigde firma stond hij jaren lang aan het hoofd van een industrieele zaak, die ook ver buiten de stad onzer inwoning al- gemeene bekendheid heeft verworven. Zij die het voorrecht hadden den heer Wenneker zoowel in den handel als in het dagelijksch leven te leeren kennen, weten hoe hij zich steeds door oprechten godsdienst zin en stiptheid in zaken heeft onderscheiden. Als kerkmeester der St. Jansparochie heeft hij er indertijd veel toe bijgedragen de komst der Eerw. Zusters Dominicanessen te dezer stede te bevorderen en haar eene woning in het oude liefdehuis, vroeger pastorie der St. Janskerk, te bereiden. Het verscheiden van dezen achtenswaar- digen stadgenoot is dan ook vooral daarom te betreuren, wijl hij nog de eenig overge blevene was van hen die de in hare gevolgen zoo zegenrijke komst der Eerw. Zusters Dominicanessen hebben voorbereid. Men meldt aan het R. N. uit Oud-Char- lois Gelijk is medegedeeld, zal in een Zater dag te houden vergadering worden vastge steld de prijs, waarvoor de polder Charlois bereid is het Spui aan de gemeente af te staan. Vroeger schijnt dit water te hebben toebehoord aan den polder «Robbenoord en Plompert," waarvan het bestuur zeker nooit heeft kunnen denken, dat het voor den pol der Charlois nog zulk een surprise zou kunnen worden. Aanst. Zaterdag 18 April zal de wedstrijd voor Werklieden-zangvereenigingen voor ge mengde en mannenkoren uitgschreven door de Volkszangschool van «Amphion" te Rotter dam, aldaar plaats hebben in de Sociëteit «Harmonie", des namiddags ten 1 ure en des avonds ten 7 ure. Dertien mannenkoren en vijf gemengde koren nemen aan deze wedstrijd deel. Het verplicht nummer voor gemengd koor«Een lied van een Meisje en een schipper" en dat voor mannenkoor Wees man", zijn beiden ge componeerd door den heer A. Lijsen, leeraarin de muziek aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers te Middelburg, die ook lid van de jury is, met de heeren Richard Hol te Utrecht, M. van Leeuwen, directeur van «Amphion" te Rotterdam, Georg Rijken directeur van «Gemengd Koor" en Anton B. H. Verheij, directeur van «Rottes Mannen koor", beiden te Rotterdam. De Zangvereeniging «St. Cecilia", onder- afdeeling van den Ned. R. K. Volkbond te dezer stede, die ook mededingt, zal als nummer van vrije kenze zingen het «Lente lied" van Joh. J. H. Verhulst. Naar wij ver nemen, zijn de repetitiën hiervan zeer be vredigend, doch laat het zich tevens aanzien, dat er een geduchte strijd zal gestreden worden. Wij wenschen onzen stadgenooten, die na den over het algemeen zwaren dagelijk- schen arbeid nog eenigen tijd vinden zich aan de edele zangkunst te wijden, van harte den besten uitslag toe. Aan de politie te Rotterdam, die naar aanleiding der aangifte van den magazijn houder M. in de Zwart Janstraat aldaar als zou hij bestolen zijn, een onderzoek instelde, is het thans vrij zeker gebleken, dat het rijwiel moet onlvreemd zijn door iemand die daarbij van een valschen sleutel g bruik maakte om zich toegang te verschaf fen. Na zijn vertrek liet hij de deur open, waarvan de leveranciers van het aanbeeld en de veldsmidse, wonende op de Wijnha ven, en die van de gasleiding, een loodgie ter in de Zomerhofstraat, gebruik maakten om hunne goederen, waarvoor zij nog geen betaling erlangden, er uit te laten halen, wellicht bevreesd dat zij vooreerst nog geen betaling zouden krijgen. Het aanbeeld en de veldsmidse, zooméde de gasleiding zijn nu door de politie in beslag genomen, en op verzoek van den zich bestolen noemende M. is proces-verbaal van een en ander op gemaakt. De leveranciers van de Wijnhaven en uit de Zomerhofstraat, in geenen deele het plegen van eenig strafbaar feit voor hebbende, toen zij de door hen geleverde artikelen lieten weghalen, boden M. aan, die goederen terstond in zijn magazijn te laten terugbrengen, mits hij betaalde. De man wenscht hierin niet te treden en blijft bij een strafrechtelijke vervolging volharden. Het gestolen rijwiel is nog niet opge spoord. (IV. R. Ct In de j.l. Zondag gehouden vergadering van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Delft, deelde de eerw. adviseur mede, dat de heer H. Romijn door omstandigheden van zijn wil onafhankelijk, zich genoopt had gezien zijn mandaat als voorzitter en als bestuurs lid van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Delft, neer te leggen. Kerknieuws. Als gewoonlijk in de dagen van St. Liduina's feestgetij kwamen ook heden Ka tholieken uit het Westland te dezer stede hunne devotie houden bij de eerbiedwaar dige overblijfselen van Haar, die als de patrones der lijdzaamheid zoo terecht wordt vereerd. Ten 10 ure heden-ochtend in de O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier voor de in sier lijken tooi geplaatste beeltenis van de Maagd van Schiedam en Hare vereerenswaardige Relikwieën vereenigd, werd daar eerst het H. Misoffer opgedragen, waarbij de zeereerw. heer H. Vorkotter, pastoor te Kwintsheul, door den zeereerw. heer J. J. Eldering, pastoor te Monster, en den eerw. heer G. Beukers, theologant van Warmond, werd geassisteerd. Daarna hadden de gebruikelijke oefeningen plaats en werden de lofliederen ter eere van de H. Bruid onzer stad, gezongen. Nadat het Lof en de vereering der Reli kwieën, heden-middag ten 2 ure, hen weer in genoemde kerk had samengebracht, zijn de Westlandsche pelgrims weder naar hunne ïaardsteden teruggekeerd, ons een voorbeeld latend van levend geloof en vurige gods vrucht, dat bij herhaling gegeven, des te meer waardeering vindt. Den 31 en dezer zal door Z- D. Hoogw Mgr. F. A. H. Boermans, bisschop van Roermond, de nieuwe kapel van O. L. Vrouw in 't Zand aldaar plechtig worden geconsacreerd. Naar Het Centrum van geloofwaardige zijde verneemt, is er sprake van, dat op de eilanden (Kattenburg enz.) te Amsterdam een nieuwe parochie zal worden gesticht en de zielzorg daarvan zal worden toevertrouwd aan E. E. P. P. Augustijnen. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 15 April. De Kamer ontving van den Minister van Koloniën een kaart van het door ons bezet gebied in Atjeh. De algemeene beschouwingen over de nieuwe personeele belasting werden voortgezet. De heer Rengers vond de wet eene verbetering, vergeleken met de bestaande regeling, die nooit in werkelijkheid werd toegepast en uit dien hoofde reeds te ver- oordeelen is. In bijzonderheden wees hij de verbeteringen aan met weerlegging van de hoofdbedenkingen ontleend aan de onzekere opbrengst,de voorkeur als gemeentebelasting, de onvoldoendheid der progressie en de vrees voor verwarring in de gemeente- financiën. Hij drong aan op eenheid van schatting der huurwaarde en op matiging bij de invoering der wet. De heer Van Lier bestreed afstand der personeele opbrengst van de gemeenten en drong er krachtig bij de Regeering op aan vast te houden aan haar plan om de wet 1 Januari a.s. in te voeren en zoo spoedig mogelijk de gemeente-financiën te regelen. De heer Alberda van Ekenstein had veel liever gezien, dat deze belasting wet stot stand kwam met medewerking van het geheele volk, in plaats van een gedeelte en daarin ligt voor hem het verband met het kiesrecht, maar aanvaardt toch in af wachting der kiesrechtuitbreiding deze ver betering, al ontveinst hij zich niet de ad ministratieve willekeur daarvan te wachten. De Minister van Financiën ver dedigde nader het voorstel op de gronden in de andere Kamer ontwikkeld. Ook hij legde den indruk op de groote verbetering tegenover de onmogelijke wet van thans en op de onmogelijkheid om een billijke be lasting naar draagkracht te verkrijgen, wan neer het Rijk haar aan de gemeenten overlaat. De heer Fokker, repliceerende bleet handhaven zijn betoog dat de personeele belasting wel verre van het compliment te zijn der gesplitste inkomstenbelasting, daar naast geen reden van bestaan heeft. De Minister vanFinanciënbleef volhouden dat wel degelijk de wijziging van de personeele belasting, ook nog door den minister Pierson als compliment van de bedrijfsbelasting in het laatste stadium van het debat daarover is voorop gesteld onder de bestaande gemeentewet. De algemeene beschouwingen werden daarna besloten. Over de grondslagen in art. 1 genoemd werd niet het woord gevoerd. Bij de beraadslaging over de verdere artikelen werden nog door verschillende sprekers opmerkingen over onderdeelen der wet gemaakt, die door den Minister werden beantwoord. Het wetsontwerp werd ten slotte aange nomen met 34 tegen 5 stemmen, die van de heeren Van Nispen, van Pannerden, van Pallandt, Fokker, Sassen en Smidt. De vergadering is daarop tot nadere bij eenroeping gescheiden. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Rot terdam mr. H. R. A. Boonen, thans substituut griffier bij gemelde rechtbank. (Stct.) Ruim 8% ton is, bljjkens den staat der rijksmiddelen, in Maart van dit jaar meer in de schatkist gevloeid dan in dezelfde maand verleden jaar. Bij een ontvangst van f28,972.000, is zij nu, voor het eerste kwartaal, reeds f3.123,500 bij het vorige "I jaar vooruit. En de opbrengst in dat kwar taal beloopt slechts f968,000 dus nog niet eens een millioen gulden, minder dan 8/u van de raming voor het geheele jaar. Als het zóó voortgaat, belooft 1896 een finan cieel goed jaar te zullen zijn voor de schatkist- Atjeh. Aan het N. v. d. D. werd gisteren uit Batavia geseind «Tjot Rang, oostzijde, na hcvigen tegen stand ontzet. Gedood de le luitenant H. Ij- Maarschalk en 3 soldaten. Gewond 42". Tjot Rang is een der tijdelijke posten ten oosten der geconcentreerde linie, en een paar jaar geleden, met behulp van Toekoe Oemar (Djohan) voor ons veroverd. Het was bezet door een detachement van een der veldbataljons en werd waarschijnlijk dezer dagen, terstond na het verraad van Toekoe Djohan, door den vijand omsingeld. De le luitenant H. L. Maarschalk, die bij dit ontzet het leven verloor, was een nog jong officier, in 1867 geboren 25 Juli 1889 kreeg hij zijn aanstelling tot 2en luitenant en op 19 Aug. '93 werd hij tot den rang van len luitenant bevorderd. Naar de N. R. Ct. verneemt, vertrekt begin Mei een tweede detachement der koloniale reserve te Nijmegen naar Indië. De Haagsche briefschrijver der Zutf. Ct. veronderstelt, dat, als straks de Tweede Kamer bijeenkomt, wij waarschijnlijk wel meer van de Atjeh-zaak^ zullen hooren. Er liep volgens hem reeds een gerucht, dat naar aanleiding van de Atjeh-zaken de Kamer buitengewoon zou worden opgeroepen, maar daar is, naar het schijnt, geen sprake van. Het ontwerp voor de nieuw-model sabel voor officieren van de infanterie, hetgeen eerstdaags in beproeving zal gegeven worden, bestaat uit een rechten kling, geschikt zoowel om te houwen als om te stooten, hebbende, behoudens andere afmetingen, nagenoeg den vorm van dien van den sabel bajonet, zooals waarvan het infanteriegeweer model-'95 zal zijn voorzien. Het gevest bestaat uit een hoornen hand vat van geribte en gebogen gedaante en wordt bedekt door een beugel van tombas, welke aan de benedenzijde van een mas sieven komvormige handbeschermer voorzien is; op de buitenzijde daarvan is in berlijn- zilver het rijkswapen aangebracht, terwijl het uiteinde van den angel op het gevest door een leeuwenkop wordt bedekt. De schede is van vernikkeld staal en heeft één ring. Terzelfder hoogte is aan de binnenzijde van de scheede een rechthoekig uitgesneden sleuf aangebracht, dienende ter bevestiging van den draagriem, bijaldien de officier te paard moet stijgen. (J)\ Ct.) De Haagsche correspondent van het Utr. Dgbl. verhaalt volgend curieus staatje van militaire administratie. Een jongen uit den Haag kwam onlangs te Leiden voor zijn nummer op, maar bleek alras een gebrek te hebben, dat hem onge schikt maakte voor den werkelijken dienst en hij werd alsnog afgekeurd en huiswaarts gezonden. Maar hij was inmiddels, op voor schot, gekleedzijn infanterie-garderobe lag hem te wachten, splinternieuw, onge bruikt. «Majoor, wat moet ik met de spullen doen vroeg de jongen. Meeneemen, was het antwoord, en bewaren. «Waarom, ma joor?" Dat weet ik niet. «Mag ik ze ver- koopen?" Neen. «Maar majoor«Geen marendie spullen zijn je door H. M. ge geven ze zijn hier verantwoordik zou ze op geen enkelen staat weten te verantwoor den je neemt ze mee." En zoo ging onze afgekeurde milicien huiswaarts met een soldatenpak, waarmee hij liefhebberijcomedie spelen mag en dat aan 's Lands schatkist (d. i. aan ons, belas tingbetalers) een f 20 of meer heeft gekost en waarin nooit een krijgsman den vader- landschen bodem zal bewaken. De dienst op de in gebruik te nemen ver bindingsspoorlijn tusschen Staats- en Holland- sche station, te s'-Gravenhage word voor- loopig aldus geregeld, dat 4 personentreinen per dag zullen loopen, twee in de ochtend en twee in de namiddaguren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2