Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Nood leert "bidden. bureau "-Soferöfraaf 50. sell 19de Jaarg. Zondag 19 April 1896. No. 5471. EERSTE BLAD. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het is een door de ondervinding bewezen waarheid, die zoowel voor heele volken geldt als voor afzonderlijke personen, dat namelijk de voorspoed trotsch en zelfzuchtig Waakt en allicht van God vervreemdt, ter wijl daarentegen rampen en tegenspoeden den afgedwaalde vaak tot God terugvoeren. Zullen wij deze ervaring opnieuw bewezen zien door het thans zoo zwaar beproefde Italië Zooveel is zeker dat er op het oogenblik w de Italiaansche regeeringskringen een heel andere geest openbaar wordt, dan waaraan wij in de laatste jaren gewoon waren. Tegenover het uitdagend anti-clericalisme, waarvan Crispi gestadig blijk gaf en dat zijn hoogsten triomf vierde bij de feestelijke her denking van het vijf-en-twintigjarig bestaan der «Italiaansche eenheid," steekt de voor- zoenende houding, door het tegenwoordig Kabinet na zijn eerste optreden aangenomen, op in 't oog vallende wijze af. Minister Di Rudini begon zijn aanvaarding van het bewind met de verklaring, dat Gods hulp noodig was om de zaken tot een goed einde te brengen. Het is lang geleden sinds een dergelijk woord van de ministertafel werd vernomen. Het is misschien de eerste maal dat aldus openlijk door het hoofd der Italiaansche Regeering de noodzakelijkheid van den goddelijken bijstand erkend werd. Tot dus ver heette het altijd dat Italië zich zelf wel helpen kon, V Italia fara da se, dat het derhalve God en alle menschen missen kon het was zich zelf voldoende. Maar de schrikkelijke nederlagen in Abes- sinië hebben de oogen doen opengaan. Met siddering wordt met den afgrond gewaar, Feuilleton. 4) Ik deelde Helena mijn vermoeden mede, dat mr. Davis niet vreemd aan het ge beurde was, hoewel ik voor mijne onder stelling niet het minste bewijs bezat. De ongelukkige vrouw, die bij het verdriet, dat haar moederhart getroffen had, nog diep gebukt ging onder het leed, haar zuster van deze afschuwelijke misdaad beschul digd te zien, moedigde mij aan, om in die richting mijn onderzoek voort te zetten. Zij voorzag mij van de noodige middelen, om detectives naar alle kanten uit te zenden, ten einde mr. Davis op te sporen, doch men kon hem niet vinden. Het eenige wat mij gelukte nopens hem te weten te komen, was, dat hij handelsreiziger voor een huis te Marseille was. Moedeloos door het mislukken mijner waar men in dartelen overmoed, in dol- zinnigen grootheidswaan is heengehold. En nu slaat de schrik den fleren regeerings- mannen om het hart. Zij zijn verplicht hun machteloosheid te erkennen en gedwongen te verklaren, dat zij uit zich zeiven, zonder Gods machtige hulp niets vermogen. Heeft men de verrassende verklaring van Di Rudini, als de uiting van een diepge voelde overtuiging, als heiligen ernst te beschouwen In elk geval schijnt hij door daden te willen toonen, dat geen vijandschap tegen God en godsdienst hem bezielt. Een zijner eerste regeeringshandelingen toch was een daad van gerechtigheid tegenover de Kerk. Hij verleende namelijk het exequatur aan zeven Bisschoppen, die jaren tevergeefs hadden gewacht op deze machtiging van het goevernement om het bestuur van hun diocees te aanvaarden. De dweepzieke haat van een Crispi had hun altijd dat exequatur geweigerdDi Rudini haast zich, onmid dellijk van zijn regeeringsmacht gebruik te maken om dat onrecht te herstellen, die hatelijke plagerij te doen ophouden. Hij weet wel dat het hem alleen niet mogelijk is, de volslagen verzoening te be werken, maar blijkbaar stelt hij er toch prijs op, te toonen, voor zoover dit van hem afhangt, het Vatikaan verzoenend te gemoet te komen. Ook Crispi had van tijd tot tijd dergelijke buien van toeschietelijkheid, wanneer het een of ander oogenblikkelijk belang dit meebracht. Zelfs de verstokte vrijdenker wist zich in zijn doortrapte staatsmans sluwheid aldus het mom van welmeenende vroomheid voor te binden, zoodat wij uit het eerste optreden van zijn opvolger geen te ver strekkende gevolgtrekkingen mogen maken. Maar toch zou het ons niet verwonderen, als eindelijk de felle slagen, waarmee Italië voor zijn roekelooze ongerechtigheden ge tuchtigd wordt, niet alleen de regeerings- pogingen, om eeriig licht in de zaak te brengen, verbeidde ik angstig den dag van de zitting der jury. Toen de groote dag eindelijk aanbrak, gevoelde ik mij ongesteld, ik sleepte mij bepaald naar het gerechtshof. De zaal was stampvol. Alice Mary, hield het hoofd fier omhoog en een medelijdend gemompel werd van alle zijden vernomen bij het binnentreden van het jonge meisje. Het prachtige, goudblonde haar golfde on gedwongen langs haar rug. Zij droeg een eenvoudige, donkergrijze, half lange ja- Eon, zonder eenig versiersel. Haar groote lauwe oogen werden vochtig op het zien van haar zuster in rouwgewaad. Zij liet haar hoofd op de borst zinken om het da delijk weer op te richten. Beide zusters wisselden een hartelijken groet, wat niet naliet diepen indruk op de aanwezigen te maken en hen gunstig voor 't jonge meisje te stemmen. Onder de duizenden toeschou wers waren er dan ook slechts weinigen die zich niet overtuigd hielden van Alice Mary's onschuld. Na de gebruikelijke vragen, die zij kalm beantwoordde, heerschte er een oogenblik van diepe stilte in de zaal. mannen, maar vooral het volk tot inkeer brachten. Ook het Italiaansche volk toch is er zelf in hooge mate schuld aan, dat voor vijf en twintig jaren het schandelijk onrecht, waar door de Plaatsbekleeder van Christus tot gevangene werd gemaakt, kon voltrokken worden. Door zijn onverschilligheid, zijn werkeloosheid, door zijn meewerking en toejuichingen heeft het de revolutie mogelijk gemaakt, onder welks gevolgen het thans zoo jammerlijk zucht. Aan die revolutie, welke het huis van Savoya een troon te Rome stichtte, van waar de heele bevolking van het schiereiland zou worden geregeerd, heeft het te wijten dat het wordt uitgezogen om de ontzaglijke kosten der glorie van het nieuwe koninkrijk te betalen en daartoe zelfs het bloed van zijn veelbelovendste zonen ten offer moet brengen. Moge de nood, waaronder het thans ge bukt gaat, ook het heele Italiaansche volk leeren bidden, en niet alleen bidden, maar vooral handelen. (H.) ALGEMEEN OVERZICHT. 18 April '96. Keizer Wilhelm is van zijne reis naar het zuiden Donderdag jl. in Duitscliland terug gekeerd. Zijn afscheid van den grijzen keizer Frans Jozef voor wien hij een kinderlijke vereering koestert, was Woensdagavond allerhartelijkst. Prins Hohenlohe en graat Goluchowski droegen reeds hun nieuwe decoraties van het Gulden Vlies en de Zwarte Adelaar, ook de Duitsche gezant Eulen- burg was met zijn gemalin tegenwoordig. In den loop van den zomer zal keizer Wilhelm weder een reis naar Zweden en Noorwegen maken. De Aftenpost meldt, dat die reis acht weken zal duren. De Keizer gaat met de Ilohenzollern van Kiel langs de kust en door de Fjorden naar Drontheim, en vandaar langs de Noordkaap naar Badsö aan den Warangerfjord. Waarschijnlijk zal «Bekent ge u aan de u ten laste gelegde misdaad schuldig of niet?" vroeg de pre sident langzaam. «Niet schuldig 1" riep Helena, die op de bank der getuigen zat, haastig uit, nog eer haar zuster kon antwoorden. »Ik ben over tuigd, dat Alice Mary haar leven bereid willig zou gegeven hebben, om mijn arm kind te redden zij zou gaarne sterven als zij mij daardoor mijn Harry kon terug geven. Men zou evengoed mij als Alice Mary van den moord kunnen beschuldigen beide staat gelijk. Zij is niet schuldig, dat zweer ik voor God zij kan den moord niet bedreven hebben het is onmogelijk." Nadat de getuigen gehoord waren, resu meerde de ambtenaar van het Openbaar Ministerie de feiten. De president gewaagde van het gesprek tusschen de beide zusters I vóór den moord, dat door den vrouw van den logementhouder in de aangrenzende kamer toevallig gehoord was Alice Mary had daarbij op de mogelijkheid gezinspeeld, dat zij eens in het bezit van sir Frederic's vermogen kon geraken de gedachte I daaraan was haar dus niet vreemd. En dan de aanwezigheid van het mes, dat immers door verscheidene getuigen en 1 de Keizer op de terugreis Christiania aan doen, waar dan een ontmoeting met koning Oscar zal plaats hebben. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, zeide de mi nister van koloniën, de heer Chamberlain, dat de regeering besloten heeft om te ver vangen de troepen uit de koloniën, die bevel hadden ontvangen om van de kust naar het binnenland te gaandaarom zullen zoo spoedig mogelijk een liniebataljon en een korps bereden infanterie naar Zuid-Afrika gaan. De beweging staat in verband met het besluit om het garnizoen der Kaapko lonie blijvend te vermeerderen, want de militaire autoriteiten zijn van meening, dat de nu aanwezige troepen niet voldoende zijn om de werven en kolenstations te bescher men. Om een mogelijk misverstand te voorkomen, voegt de minister er bij, dat de regeering beslist van oordeel is, dat de rijkstroepen behalve in meer dringende gevallen niet geschikt zijn om den opstand te onderdrukken dan de inlandsche troepen. Op dit oogenblik zijn er genoeg gewapende mannen in Afrika. De eenige moeilijkheid veroorzaken het vervoer en de paarden. De kosten komen ten laste der Chartered Company. De verkiezingen in Spanje zijn geheel in het voordeel der regeering uitgevallen. Volgens een Reuter-telegram zal de nieuwe Kamer aldus zijn samengesteld303 conser vatieven, 402 liberalen, 10 Carlisten, 10 onafhankelijken, 10 afgescheiden conser vatieven, 3 republikeinen en 1 ultramontaan. De afgevaardigden van Cuba en Portorico zijn hieronder begrepen. Volgens een particulier telegram in Italië ontvangen zou in Afrika een overwinning zijn behaald. «Wij zijn zegevierend Adigrat binnengetrokken", seinde generaal Massa, aan zijn familie te Rome, doch de regeering weet van dit alles nog niets. De bladen voegen er echter reeds aan toe, dat de overwinning schitterend was en dat zelfs door den beschuldigde zelf als haar eigen dom was herkend, hoewel zij kalm en waar dig bleef ontkennen, dat zij den moord be dreven had. Het verhoor der getuigen nam vervolgens een aanvang. Aller verklaringen leverden geen nieuwe gezichtspunten op het waren alleen de bevestigingen van de ons reeds bekende feiten. De getuige Davis werd opgeroepen, hjj verscheen niet, zooals te voorzien was. De beurt was nu aan mij. Ik stond op en richtte de eerste vraag aan Helena: «Herinnert gij u soms het een of ander bizondere voorval, dat uw reis kenmerkte?" vroeg ik op goed geluk at, zelf eigenlijk de strekking niet wetend, waarom ik dat on derzocht. «Een bizonderheid herhaalde de weduwe peinzend. «Neen niets... ja... daar herinner ik mij.,, bij ons vertrek uit Liverpool konden wij nergens de toiletdoos mijner zuster vinden." «Zoo... is deze haar ontstolen?" Dat denk ik wel.... wy misten haar ten minste." (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT .O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1