twee hoofden der Abessiniërs Kas Man- gascha en Ras Alula zijn gedood. Een nadere bevestiging van dit bericht is in- tusschen niet ongewenscht. De verhouding van Rusland tot Bulgarije is na de geruchtmakende gebeurtenissen in laatst genoemd land op verschillende wijze ter sprake gebracht. Volgens een te Berlijn ontvangen particulier bericht wordt in toon gevende regeeringskringen te St. Petersburg ten stelligste de juistheid tegengesproken der berichten, die in de buitenlandsche pers verspreid worden overde plannen der Rus sische regeering om op een of andere wijze druk uit te oefenen op de Eulgaarsche regee ring, met betrekking tot de opheffing der Bulgaarsch nationale kerkhet weder in dienst treden in het Bulgaarsche leger van die officieren, die zich thans in Russischen dienst bevinden; het sluiten eener militaire conventie met Bulgarije; het afstaan van eenige versterkte plaatsen in Bulgarije aan Rusland en dergelijk meer. Het verspreiden dezer berichten heeft geen ander doel dan het te voorschijn roepen van onrust en oneenigheid. Het ligt verre van de Russische regeering, zich in de zuiver binnenlandsche aangelegenheden van Bulga rije te mengen. De Wetgevende Raad van Egypte heeft geprotesteerd tegen het gebruik maken der Egyptische fondsen voor den tocht tegen de Derwisjen. Dit protest wordt van groot gewicht geacht. Nooit, aldus wordt uit Cairo geseind, is er een onderneming op touw ge zet, die minder populair was, dan deze door de Engelschen uitgevoerde expeditie; alle berichten, die het tegendeel beweren, zijn onwaar. De Egyptische troepen worden nu reeds geteisterd door den Simoen en men is overtuigd, dat tegen den herfst hun op treden van weinig beteekenis meer zal zijn. Volgens een telegram uit Soeakin hebben eergisteren drie honderd Derwisjen te paard en te voet bij Tokar de Egyptische troepen onder majoor Kidney aangevallen. De Der wisjen werden met verlies teruggeslagen. De ruiterij der Derwisjen viel hetescadron cavalerie onder majoor Teuwich aan. De Egyptenaren stegen af en vuurden op de Derwisjen. Deze verloren een dertigtal dooden, de Egyptenaren achttien. In zake den opstand in Matabelenland ontving de Chartered Company geen be richten uit Boeloewajomen gelooft echter dat de toestand hachelijk is, en dat dui zenden Matabelen de stad insluiten. Intus- schen koestert men de gegronde hoop, dat de verdedigers der stad in staat zijn, eiken aanval af te slaan. De gezant van Korea te Yokohama gaat naar Rusland met machtiging van den koning van Korea om te onderhandelen over een leening van acht millioen dollar. De koning zou bereid zijn als waarborg de noordelijke provincie Hanjeng aan Rusland over te geven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 April 1896. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, waarin de commissie voor de bibliotheek der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo de medewer king van hare stadgenooten tot uitbreiding van de boekenverzameling inroept. Wij vertrouwen, dat dit beroep op de medewerking en steun van onze stadgenooten ter bevordering van een zoo nuttig liefde werk niet onbeantwoord zal blijven. Reeds meermalen stelden wij in 't licht, welk ver dienstelijk werk de St. Vincentius-Vereeni- ging door het verspreiden van goede lectuur verricht, vooral in onzen tijd, nu de markt overstroomd wordt door de meest zedelooze persproducten van allerlei aard, die den onge- looven lezer dikwijls in schoonen en verlei- delijken vorm worden aangeboden. Dat de St. Vincentius-Vereeniging, wil zij hare bibliotheek aantrekkelijk doen blijven, voortdurend op uitbreiding en vernieuwing der boekenverzameling moet bedacht zijn, is «ene waarheid die wij hier wel niet nader behoeven uiteen te zetten. Maar evenzeer staat het vast, dat zij daarbij den steun harer stadgenooten behoeft. Moge haar dien steun in ruime mate worden verleend Met belangstelling zullen zeker velen ver nemen, dat blijkens achterstaande adver tentie de alom bekende dierentemmer Bon- netty ook te dezer stede eene voorstelling zal geven. De voorstellingen van den heerBonnetty hebben alom eene welverdiende toejuiching gewekt. Van eene voorstelling te Arnhem gegeven, lezen wij in de Arnh. Ct. het volgende „Zij die ten vorige jare, de voorstellingen in het circus »Carré" bijwoonden, zullen zich nog herinneren hoe hunne verbazing werd gaande gemaakt door de dressuur der katten ratten, muizen en duiven van den heer Bon- netty. De kat Blondin lijkt een oolijke grap penmaker, zooals zij zich op het koord angstig aanstelt en vooral bij het naar be neden kruipen. Sedert is deze heer nog verder gegaan en onderwierp hij ook vossen eenden en hoenders aan zijn wil. De proeven daarvan gisteren-avond in »Musis Sacrum" door ons bijgewoond, grenzen aan het on gelooflijke. Behalve toch, dat vossen, kippen en eenden, in volkomen vrijheid van bewe ging zich gezamenlijk om hun meester scharen en elkander het op den vloer ge worpen voedsel voor den neus weghalen, ziet men, onder tal van andere toeren, tot slot de volgende groepeeringeen karretje voorop een haan als koetsier en een vos als palfenier, wordt getrokken door een jacht en een voshond, terwijl op den eerstgenoemde een aap is gezeten als voorrijder. Al ware het alleen dit dat men te zien kreeg, dan nog zou men den gang naar Musis ruimschoots beloond achten." Wij vertrouwen, dat de voorstelling hier in den Officierentuin te geven, evenzeer het publiek in bewondering voor de kunst van den heer Bonnetty zal doen opgaan en den bezoekers een genotvollen avond zal bezor gen. Voor de akte lager onderwijs is bij het examen 17 dezer te Maastricht gehouden geslaagd, onze vroegere stadgenoot, de heer J. I. M. Robat, leerling der Eerw. Broeders van Maria's Onbevlekte Ontvangenis te Maas tricht. Donderdag-ochtend werd te Rotterdam in het Notarishuis o. a. geveild een brillan- tet collier, de 2e hoofdprijs der Amster- damsche Tentoonstelling. Er waren weinig serieuse liefhebbers. Men vroeg f10,000, doch het kostbare collier werd voor f2300 opgehouden. Gisteren ochtend werd te Rotterdam een 16-jarige slagersjongen uit Zevenhuizen met zijn hondenkar onder Crooswijk aangehouden. Bij onderzoek bevonden zich op de kar drie zakken bedorven beenderen, waartusschen in vuile slagersjassen 48 kilo kalfsvleesch dat voor verbruik geheel ongeschikt was, verborgen bleek. Volgens de Rotterdamsche bladen had men dit heerlijk gerecht den Rotterdammers willen voorzetten 1 Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Schiedam, op Donderdag 16 April, des avonds te zeven uren. Afwezig de heeren Maas en Honnerlage Grete. De Voorzitter, de heer J. J. G. Nolet opende de vergadering, waarop de notulen der vorige werden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken Behalve de gewone Weekbladen en Ver slagen het Archief voor Handel en Nijver heid, de Economist, e. a; Van de London Chamber of Arbitration een Reglement en Tarief van die instelling; Van de Commissie uit de Kamers van Koophandel en Fabrieken, een rapport van het behandelde in de Algemeene Vergadering gehouden 14 Febr. j.l. te s'-Gravenhage, en de conclusie, waartoe deze kwam ïDe vergadering van afgevaardigde be- noeme eene Commissie, die tot taak heeft, mede rekening houdende met de in deze vergadering gevallen vota, een geheel ontwerp samen te stellen, betreffende eene voor ons land meest gewenschte organisatie van de Kamers van Koophandel en Fa brieken Van de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen, benevens van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Gouda, Almelo, Utrecht, Bergen-op Zoom, Gorinchem.Meppel, Dordrecht en Leeuwarden het jaarverslag over 1895. Van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Winschoten een copie-adres aan den Minister van Financiën, om »inlandschen wijn" uit vruchten bereid, van accijns te doen vpijstellen met verzoek dit adres te willen steunen. Tot de behandeling der aan de orde zijne onderwerpen overgaande, nam de Kamer kennis van het Concept-jaarverslag over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheep vaart te Schiedam in 1895. Dit verslag, in zijn geheel door den Secretaris voorgelezen werd vervolgens beredeneerd en beoordeeld, en, na enkele wijzigingen en aanvulling met algemeene stemmen vastgesteld. Het adres van de Kamer te Winschoten werd voor kennisgeving aangenomen, evenals de missive van de commissie uit de Kamers, hierboven aangeduid. De heeren Mr. W. H. Jansen en Prins, die naar deze vergadering, als vertegenwoor digers van de Kamer alhier waren gecom mitteerd, brachten daarvan verslag uit, waarbij in het licht trad. dat een dezer heeren de regeling der Kamers van Koophandel bij Koninklijk Besluit, de ander bij de Wet het beste achtte. De Kamer besloot, vóór het houden der volgende algemeene vergadering over het te geven mandaat aan hare afgevaardigden te dien opzichte onderling te raadplegen. De Voorzitter merkte bij de gewone rond vraag op, dat het feit, dat de rivierbooten blijven volharden in het niet aandoen van de aanlegkade aan de Maas alhier, de aan dacht der Kamer eischten dat niets onbe proefd moest gelaten, het isolement van Schiedam in dat opzicht te doen ophouden. De Kamer stemde met die slotsom eenparig in, en besloot in deze kwestie bemiddelend op te treden. Nog werd besloten, ten gerieve van den handel, het Imperial Tariff, alle wetten en voorschriften voor de verscheping van alle soorten van goederen, Entrepot enz. in Groot-Brittannië, aan te schaifen. De vergadering werd daarop gesloten. BINNENLAND. H.H. M.M. de Koninginnen zullen zich Dins dag met gevolg naar Amsterdam begeven in een extra-trein der Holl. Spoorwegm., vertrekkende van 's-Gravenhage 's nam. 1 u. 58 min. en aankomende in de hoofdstad ten 3 u, 5 min. (plaatstijd). De Staatscourant van 17 dezer bevat het plan der 351ste Nederlandsche Staats loterij van f 1,036,000, vastgesteld door den directeur, den heer H. van Goudoever, kaachtens art. 1 van het kon. besluit van 14 Dec. 1885 St.bl256). Zij bestaat uit 21,000 loten, uit 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt ten kantore van den directeur Binnenhof nr. 15, geopend en ge spten op de volgende tijdstippenVoor de loten geldig voor alle klassen en voor de eerste klasse 10—20 Juni, 2e klasse 2731 Juli, 3e klasse 10—14 Aug.; 4e klasse 24 28 Aug., 5e klasse 7—11 Sept. a. s. De trekking begint op 20 Juli en eindigt Zaterdag 10 Oct. a. s. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen beschadiging der loten, daar weigering van uitbetaling der prijzen en premiën hiervan het gevolg kan zijn. Blijkens éen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 1 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 291,000 pikols. Stct Voor het verkeer met Rusland zullen binnenkort nieuwe vrachtprijzen worden ingevoerd voor het vervoer van zendingen ruwe katoen van Nederlandsche havensta tions naar Rusland terwijl voor het verkeer van Rusland zeer lage uitzonderingsvracht prijzen voor het vervoer van eieren naar onze stations Amsterdam, Hoek van Holland, Rotterdam, Middelburg en Vlissingen zullen worden ingevoerd. Naar het II, D .verneemt, zijn de plannen tot opheffing van het station Venenburg in getrokken en blijft dit station voorloopig be staan. Het plan moet bestaan, om de lokalen van het Brongebouw te Haarlem met een te Noordwijk uitgevonden gas te verlichten. Financieele moeilijkheden, zegt de Opr. Haarl. Ct. schijnen te zijn gerezen aan gaande de exploitatie van dat licht. Het corps olficieren van het bataillon dd. schutterij te Haarlem, heeft naar aanleiding van de motieven, welke den majoor-com mandant dier schutterij mr. W. Jager Ger- lings en den kapitein van genoemd bataillon G. K. J. H. Claassen genoopt hebben, ont slag te vragen uit hunne voormelde betrek kingen, een adres gezonden aan H. M. de Koningin-Regentes, inhoudende het verzoek dat het H. M. behagen moge te bevorderen, dat de dringend noodzakelijke herziening der wet op de schutterijen door de Regee ring worde ter hand genomen. Het laatste overblijfsel van de Amster- damsche tentoonstelling, de schutting, die om de terreinen stond, is nu ook verdwenen. Het geheele terrein is ontruimd, en het zal niet lang meer duren, of wegbanen zullen ook weer hersteld zijn. De door den heer Van Zinderen Bakker benoemde commissie in Schoterland om met het door den heer Janssen te Amsterdam beschikbaar gestelde kapitaal mede te wer ken tot opheffing der armoede, heeft giste ren te Jubbega een stuk grond aangekocht, groot 9 H.A., voor f4750. Het aangekochte perceel ligt aar. bevaarbaar water, is met een wijk doorsneden en was vroeger eigen dom van den heer P. Buitenhof te Korte- zwaag. Een plan van ontginning wordt door de commissie voorbereid. De deurwaarder A. BOSMAN is voor nemens op Vrijdag 24 April a.S., 's voor middag 10 ure, aan den Noordmolen publiek te verkoopen Eiken- en Grenen Binten, Ribben, Planken, Deuren, Ramen, Kozijnen, Brand hout, enz. Alsmede eene partij prima kwaliteit ADVERTENTIEN Heden overleed tot onze diepe droef heid, voorzien van de HH. Sacramenten der stervenden, onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de WelEd. Heer JOANNES WENNEKER, in den gezegenden ouderdom van bijna 88 jaren. Uit aller naam, F. J. A. WENNEKER. Schiedam, 16 April 1896.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2