Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. No. 5471 bureau 'ISofersfraaf 50. TWEEDE BLAD. Vervolg Binnenland. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Afjeh. Naar aanleiding van het telegrafisch be richt van het JV. v. d. D. dat vier bataljons 'n twee colonnes zijn uitgerukt tot het ont zetten en daarna verbranden van eenige posten, zegt de N. R. Ct. het volgende Dit telegram sluit zich aan bij het gis teren door ons ontvangene, volgens hetwelk heden tot het abandonneeren der buiten posten uitgezonderd Tjot Goë zou worden overgegaan. De vier bataljons zullen zijn het 9de, het 3e> 12e en 6e, dat nu wel op Atjeh zal 2lJn aangekomen. De keus der aanvoer ders is bijzonder gelukkig. Van overste van Deutsz deelden wij reeds een en ander mede. Overste Bendien was voor een paar maan den nog linie commandant en is dus geheel op de hoogte van terrein en toestanden. De beweging geschiedt blijkbaar langs de overs der Atjeh-rivier. De tusschenposten Siroen Lamburih en Lamsoet vergemakke lijken haar. Nu het er enkel op aankomt Senelop ®n Anagaloeng te bereiken, te ontzetten en verbranden, verwachten wij daarbij weinig verlies, daar het groot getal troepen in de gelegenheid zal wezen door krachtig vuur den vijand op een afstand te houden. De posten, Toegkoep, Tjotrang en Koeng Gloem- pang schijnen nog bezet. Of die terzelfder tijd verlaten zullen worden of voorloopig nog bezet blijven is niet duidelijk. Wij vermoeden het eerst, want als Senelop en Lamsoet zijn opgeheven, wordt een retrade uit Koeng Gloempang zeer bezwaarlijk, voor al door de terrein hindernis, die de scherp ingesneden Kroeng Lingkar aanbiedt Volgens X., die dit in de Amsterdamsche Courant mededeelt, werd Toekoe Oemar, nu een 3 maanden geleden, bij gelegenheid dat generaal Vetter Atjeh inspecteerde, door dezen op de volgende wijze behandeld. Dewijl Oemar, toen generaal Deykerhoff de 3e klasse Militaire Willemsorde ontving, nalatig bleef, om den generaal daarmede op zijn receptie in het openbaar geluk te wen- schen alle Atjehsche hoofden waren op die receptie, behalve mijnheer Oemar liet Vetter aan allen hoofden weten, dat hij hen in de gelegenheid wilde stellen, ook hem hun opwachting te maken. Alleen Toekoe Oemar kreeg daaromtrent geen mededeeling. Toen nu nh de receptie Oemar daarvan de reden aan generaal Vetter vroeg, ant woordde dezeik heb u dit niet doen we ten, omdat gij indertijd niet generaal Dey kerhoff zijt gaan complimenteeren. Mijnheer Oemar was blijkbaargeformali- seerd, dat hij geen Willemsorde meteen gekregen had en wilde dit naar alle waar schijnlijkheid aldus den generaal Deykerhoff doen voelen. De Volksbanier bevat den tekst van een circulaire, door het bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond te Amsterdam verzonden aan alle genees-, heel- en verloskundigen aldaar, ten einde van dezen hun meening te vernemen omtrent de practijken van het Nieuw-Malthusianisme. De antwoorden wor den binnen acht dagen ingewacht. Bij voor- bestuur bestaat het voornemen om een open bare opgave te doen van den aard der inge komen antwoorden, opdat een ieder wete, aan welke geneeskundigen hij met een gerust gemoed zijn gezin zal kunnen toevertrouwen. Een geneesheer schrijft in een ingezonden stuk in het Hbl., dat. op slechts enkele uit zonderingen na, alle geneesheeren de Nieuw- Malthusiaansche praktijken veroordeelen. Te Volendam is binnengebracht het tjalk schip De Twee Gebroeders, dat op 27 Maart jl. bij Marken in de Zuiderzee zonk, ten gevolge van den toen heerschenden storm. Op dat schip was door den waterstaat een waker gesteld. Tóch zijn al het touwwerk, de blokken, de giek, de ankers enz. gestolen. Zelfs kasten zijn opengebroken en gelden ontvreemd. De eigenaar van het vaartuig heeft bij den burgemeester van Edam (tevens hoofd der Zuiderzeepolitie) aangifte gedaan, en een onderzoek is ingesteld. De burgerkiesvereeniging te Zaandam stelde den heer P. Latenstein, oudsten wet houder dier gemeente, candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Ook deze aanvaardde de candidatuur. Meer dan 50 der grootste kaaskoopers in Friesland hebben besloten op de markten geen kaas meer te koopen, die gemaakt is van door centrifuge ontroomde melk, tenzij die kaas voorzien is van een duidelijk inge drukt merk C. In den laatsten tijd wordt veel van deze kaas op de markten aange voerd, die van minder qualiteit is, daar zij lager vetgehalte heeft. De werkstaking in de Schoterlandsche veenderijen te Nieuwehorne is zoo goed als afgeloopen. De meeste verveners zegden hooger loon toe, waarop de stakers meest allen den arbeid hervatten. Ook daar was evenals nog te Beets 10. ct. loon meer per veenroede, de eisch de stakers. Men heeft uitgerekend welke verhooging van turfprijzen deze loonsverhooging zou ten gevolge hebben en de conclusie was dezeTien cent loon per veenroede meer, zou den prijs, van 100 turven met 0,6 cent doen stijgen. Voor de klijntrekkers is echter 10 cent loon meer per veenroede eene verhooging van groot belang. Reeds is gemeld, dat de in hechtenis genomen ontvanger der gemeente Ooststel lingwerf (Fr.) zijn misdrijf bekend heeft. Naar aan het U. D. wordt meegedeeld, deed hij dit volmondig. Bij het justitieel onderzoek is gebleken uit zijne administratie, dat het tekort ongeveer f 5000 bedraagt en dit loopt over de laatste 5jaren. De oorzaak van het misdrijf is hierin gelegen, dat de ontvanger als privaat persoon meermalen te goedig was omtrent zijn schuldenaren en dezen uitstel van betaling gaf. Ook daling der waarde zijner eigendom men was mede oorzaak van zijn vergrijp. Hij was meer dan 30 jaren in dienst der gemeente Ooststellingwerf, leefde op zeer bescheiden voet en was in zijne gemeente algemeen bemind. Men meldt uit Het Bildt aan de N. Rott. Courant De werkloosheid is dit voorjaar groot in deze gemeente. Alleen te St. Anna parochie is het getal werkloozen op 50 te schatten, onder welke veel jonge mannen. Er zijn personen, die dit voorjaar nog niets hebben verdiend. Deze treurige toestand is voor alles een gevolg van de omstandigheid, dat de land bouwers, wier financieele krachten over het algemeen sterk verminderen, slechts het hoogst noodige laten doen. Volgens het oor deel van menschen, die het kunnen weten, zou in deze gemeente gemakkelijk een derde gedeelte der veldarb eiders kunnen worden gemist. En dat zegt iets, waar dezen de meerderheid uitmaken der bevolking. Bij troepen van tien en twaalf ziet men de werkloozen den boer afloopen, om hun diensten aan te bieden, natuurlijk zonder gevolg. Als een noodzakelijk gevolg der omstan digheden nemen de aanvragen om onder stand bij het armbestuur toe. Enkele arbeiders van hier zijn naar Haar lemmermeer vertrokken en hebben daar werk gevonden. Donderdag is te Groningen het nieuwe station uitgevoerd in renaissance stijl zonder eenige feestelijkheid voor het publiek verkeer geopend. Het hoofdgebouw is 120 M. lang, in het midden 20, aan de einden 18 M. breed. De vestibule bevat vijf nis vakken met kostbare tegel-tableaux uit de fabriek «Rozenburg" aldaar. De le en 2e klassen, de restauratiezaal, dames-salon en toiletkamer zijn voorzien van meubels o. a. uit de magazijnen van de heeren Mutters, alhier. In de 3de-klasse- wachtkamer is een groote spoorwegkaart van Nederland, van tegels, eveneens uit de fabriek «Rozenburg." Aannemer was de heer H. v. d. Coolwijk te Nieuwer-Amstel, voor f268,000, waarbij veel overbouw gekomen is. Bij de gemeente politie te Groningen kwam Woensdag zekere T. v. H., bierhan delaar uit Norden, zich beklagen, dat twee hem onbekende personen hem Dinsdag avond laat op den weg van Hoogezand naar Groningen aangevallen en in het Winschoter- diep geworpen hebben, nadat een hunner hem een diepe bloedende wonde over den linkerpols had toegebracht. Dank zij zijn vaardigheid in het zwemmen kon v. H. den wal bereiken, waar hij, door bloedverlies uitgeput, bewusteloos neerzeeg. Den volgenden ochtend te vijf uur was v. H. in staat zijn weg naar Groningen te ver volgen, echter zonder portemonnaie, die hem, zoo beweert v. H., afhandig is gemaakt. Een onderzoek wordt ingesteld. Dr. Schaepman over de arbeidersbewe ging- Woensdagavond hield dr. Schaepman in het Vereenigingsgebouw van de Machine fabriek te Hengeloo een rede over de be- teekenis der arbeidersbeweging. Na in den breede het ontstaan dier beweging te heb ben geschetst, beantwoordde spr., volgens het verslag in de Tel., de vraagWat is haar doei aldus Het doel is te komen tot een maatschap- pelijken vrede. Die vrede heerscht thans niet. Zonder strijd of twistgedingen zal die vrede ook wel niet komen. Wel kan men komer. tot een samenwerking van alle krach ten en vermogens, die dien strijd tot een vreedzame oplossing kan voeren Maar dan moet er veel veranderd worden. In onze begrippen en ideeën moet het maatschap pelijke op den voorgrond treden aan het rechtsbegrip van eigendom dient het ze delijk begrip van 't rentmeesterschap ge hecht te worden; dan moeten we levend maken, wat in velen gestorven is, dan de hand geslagen aan alles, wat tot hervor mingen in maalschappelijken zin kan bij dragen, de sociale wetgeving bevordert en en ontwikkeld. De Staat worde daarom niet almachtig nogdoch waar de scheppings kracht der maatschappij onvoldoende is, moet de Staat het zijne doen. Het eerste en machtigste beroep echter doe men op de maatschappij zelve. De heer C. T. Stork bracht namens de vergadering den spreker dank voor zijne boeiende rede. Gisteren nacht is een huis te Ambt Almelo, bestaande uit twee woningen, toebehoorende aan graaf van Rechteren Limburg, door onbekende oorzaak door brand vernield. De brand was in korten tijd zoo hevig, dat de bewoners slechts met groot levensgevaar het vuur ontkomen zijn. Vier koeien en vijf varkens zijn in de vlammen omgekomen. Een en ander was tegen brandschade ver zekerd. Bij de akten-exame in nuttige handwer ken den 16 dezer te Maastricht gehouden zijn geslaagd en toegelaten de dames J. E.' Heuwekemeijer, C. C. C. T. H. Marche's,A. M. Vredebrecht en M. J. Jansen, allen te Reuver (Beezel.) (N. R. Ct.) In een op 16 April te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering van verschillende aan zienlijke personen uit Noord-Brabant is met bijna algemeene stemmen de volgende motie aangenomen »l)e vergadering, overwegende, dat de oprichting van een Boerenbond op sociaal en economisch gebied zeer wensehelijk is te achten, verzoekt den landbouwers en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5