Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De schaduw als getuige. 19de Jaarg. Dinsdag 21 April 1896 No. 5472. "ggutreau l&olersfraal 50. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 20 April '96. Nauwelijks is keizer Wilhelm in Duitsch- Iand teruggekeerd of er worden reeds weder nieuwe reisplannen gemaakt. Op in het °°g vallende wijze maakt het Bismarcksche blad de Berliner Neueste Nachrichten ge- Wag van geruchten, volgens welke er van Engelsche zijde levendige pogingen in het Werk gesteld worden om keizer Wilhelm °°k dezen zomer tot een bezoek aan koningin Victoria te Cowes over te halen. Ook keizer Frans Jozef zou op aansporing van koningin Victoria in dien zin moeite hebben gedaan. De Neueste Nachrichten protesteert krachtig tegen zulk een zomerreis van den Keizer en trekt de bewering dat de Keizer reeds per brief toezegging zou hebben gedaan te bomen, in twijfel. Duitschland, zoo zegt het blad, behoort geen familie-politiek te voeren. De Duitsche rijkskanselier, prins Hohen- lohe, is van zijn reis naar Parijs en Weenen, te Berlijn weergekeerd. Voor zijn vertrek uit Weenen had hij nog een* langdurige conferentie met graaf Goluchowsky, doch niemand weet over welke politieke aan gelegenheden. Door de Centrumsfractie van den Duit- schen Rijksdag is eene interpellatie aange kondigd betreffende de jongste duelschan dalen. Den rijkskanselier zal gevraagd wor den le of hem bekend is dat bij de jongste .eegevechten militairen zijn betrokken geweest2e welk standpunt de Raad van Eer daarbij heeft ingenomenen 3o welke maatregelen hij denkt te nemen om tegen de met de wet strijdende en het rechts bewustzijn krenkende duels op te treden. Zaterdag was weer een nieuw duel aan gekondigd tusschen Van der Lanchen- Ploeggetin en Hahn, maar eerstgenoemde berichtte in het KI. Journaldat van dit duel op de pistool voorloopig is afgezien. Dus «voorloopig" maar De Germania vraagt echter of de politie daar nu niets aan doen kan. 5) {Slot.) «En bevond zich in dat kistje het mes met 't witte heft, waarmede de kleine Harry werd vermoord en dat uw zuster toebe hoorde «Jaik deed het zelf in de doos, die buitengewoon groot was voor een toilet nécessaire." «Hebt gij den diefstal aangegeven «Neen, de waarde van den inhoud was niet groot en wij hadden te veel haast om Heritage Hall te bereiken, dan dat we tijd wilden verliezen. Den hotelhouder alleen deelden wij het geval mede." «Hebt gij niemand van den diefstal ver dacht «Neen en bovendien durf ik niet Het bericht dat de keizer zelf verboden zou hebben, den lijkdienst voor freiherr von Schrader in de garnizoenskerk te Potsdam te houden, wordt van officieuse zijde tegen gesproken. De president der republiek in Frankrijk heeft na zijn bezoek aan het zuiden, thans ook de oostelijke departementen met een bezoek vereerd. Na afloop van het banket Vrijdag te Toul gehouden, namen president Faure en de minister van oorlog, Cavaignac, deel aan een punch in de militaire club. Faure gaf uiting aan de voldoening welke hij ondervond bij zijn bezoek aan de Maas linie, en hij prees den ijver der officieren in het drillen der troepen, die als voorposten het gewicht van hun taak beseffen. Het land, zoo sprak de president, kan terecht op u rekenen, en gij kunt er van verzekerd zijn, dat gij de hoop zijt van het vaderland. Daarop stelde hij een dronk in op het leger en in het bijzonder op het zesde korps. Cavaignac en generaal Hervé zegden Faure dank /oor zijn belangstelling. Om 10.45 vertrok de president naar Parijs. De verkiezing van den burgemeester van Weenen, die in Oostenrijk met zooveel spanning werd tegemoet gezien, is uitge vallen, zooals velen het verwacht hadden. Dr. Lueger werd met 96 stemmen herkozen tegen 42 liberale stemmen op A. Grueble (de 138 leden van den gemeenteraad waren allen present). Eene ontzaglijke menigte had bij het stadhuis post gevat en begroette den uitslag met gejuich. Vorst Ferdinand van Bulgarije bevindt zich thans in Rusland en wat hem niet al te dikwijls is geschied sedert hij vorst van Bulgarije is hij is met vrij groote eerbewijzen ontvangen. Met het jacht Sultanieh naar Odessa vertrokken, is hij van daar met een extra-trein naar St. Pe tersburg gereisd. Bij zijne aankomst aan het station aldaar was op het perron een eere compagnie van een der garde-regimenten met vaandel en muziek aanwezig. In de met zekerheid te zeggen, dat de doos ons ontstolen is. We kunnen haar ook ergens op reis hebben laten liggen." «Mag ik u thans verzoeken, mevrouw, om mij alles betreffende de schaduw mede te deelen alles, tot in de geringste bizon- derheden. Geef zoo nauwkeurig mogelijk een beschrijving van hetgeen u zaagt." Het was intusschen zeven uur gewor den. De toevloed van nieuwsgierigen was langzamerhand zoo groot geworden, dat de politie-agenten bevel ontvingen, een ge deelte van het publiek te verwijderen, waardoor een hevig gedrang ontstond. 't Duurde niet lang of men werd hand gemeen. Ik moest het verhoor van Helena afbreken, „Ik arresteer u, mijnheer. Gij moogt een dienaar der wet niet bemoeilijken in de uitoefening van zijn ambt," hoorde ik een agent luid zeggen. «Den duivel kunt gij arresteeren maar mij niet. Ik dring niet, maar wordt ge drongen, en zelfs geslagen," riep iemand driftig uit. «Dat is mr. Davis", schreeuwde de waard uit «de gouden Kroon" terstond. «Ik herken hem aan zijn stem." keizerlijke wachtkamers bevonden zich o. a. de commandant-generaal van het keizerlijke hoofdkwartier, de adjunct van het ministerie van het keizerlijk hof, de gouverneur van St. Petersburg, de commandant van de garde du corps, de plaatselijke commandant, de prefect der stad en een deputatie der Bul- gaarsche kolonie. Kort voor de aankomst van den trein was ook grootvorst Wladimir aangekomen. De vorst, die de uniform van Bulgaarsch generaal droeg met het band der Bulgaarsche orde van Alexander, begaf zich onmiddellijk naar den grootvorst en inspecteerde daarna de compagnie, welker muziek het Bulgaarsche volkslied speelde. Nadat het gevolg aan beide zijden was voorgesteld, begroette de Turksche gezant den vorst en stelde hem de verschillende leden van het gezantschap voor. In de keizerlijke wachtkamer werd de Bulgaarsche deputatie voorgesteld, waarbij een lid een toespraak hield. De Vorst ant woordde ongeveer het volgendeHij was gelukkig in het middenpunt van Rusland, van den bevrijder van Bulgarije, Bulgaarsche woorden te hooren en een hartelijke ont vangst te vinden. Diepe erkentelijkheid en liefde voor den bevrijder zouden hem verder leiden. Hij was gelukkig dat het heuchelijk oogenblik gekomen was, waarop hij als Slavisch vorst de eer had, zich voor te kunnen stellen aan den verheven persoon des keizers, den beschermer van Bulgarije. Hij dankte de deputatie voor de vaderlandslievende ontvangst. Daarna begaven de vorst en de grootvorst zich per rijtuig naar het winterpaleis. Ter eere van vorst Ferdinand werd gis teren een galadiner gegeven in het winter paleis, waaraan werd deelgenomen door den Keizer, de Keizerin met gevolg, vorst Ferdi nand, prins Lobanofl, den vleugel-adjudant van den Sultan, Mehmet-Ali, en anderen. De keizer bracht een toost uit op den Sultan, daarna op vorst Ferdinand en prins Boris. Des avonds werd een bezoek aan den «Houd dien man stevig vast," beval ik den politieagent, terwijl mijn hart luid klopte. «Hij is als getuige opgeroepen. Laat hem niet ontsnappen. De gerechtsdienaars brachten hem naar de getuigenbank. «Wat beteekent dat?" vroeg mr. Davis. «Wat verlangt u van mij «Gij zijt als getuige opgeroepen," zeide de president. «Ik heb niets te vertellen ik weet niets" beweerde mr. Davis brutaal. «Licht! riep de president, waarop het gas onmiddelijk werd aangestoken. Een kreet weerklonk een kreet van ontzetting een woest lachen en de uitroep «Goddank 1" Helena was opgestaan en wees met uit gestrekte hand naar mr. Davis. Daar staat hij mijnheer de rechter, de moordenaar van mijn kind," gilde zij. «God is barmhartig en rechtvaardig. Het is de hemel zelf die spreekt. Daar aan den muur is de mij zoo welbekende schaduw de schaduw van den moordenaar van mijn kind De rechters stonden op. Een ongehoord rumoer barstte in de gerechtszaal los. Aan schouwburg gebracht. Zoo heeft dus prins Ferdinand de vriendschap van den Czaar ten koste van het zieleheil van zijn kind ge wonnen. Zal zij hem blijvend verzekerd zijn De Times verneemt uit Odessa van her haalde bloedige botsingen tusschen Rus sische en Turksche werklieden te Jalta. Troepen uit Livadia hebben de onlusten met geweld moeten onderdrukken, waarbij aan weerszijden velen zwaar gewond werden. Volgens een draadbericht uit Kaapstad heeft de Kaapsche regeering op Chamber lain's verzoek president Kruger laten weten, dat de voorgenomen versterking van het Kaapsche en Natalsche garnizoen met een regiment elk geen verandering aanduidt in de vriendschappelijke politiek die de rijks- regeering waarlijk tegenover de Republiek wil betrachten. Chamberlain seinde, dat hij de regeering der Republiek daarvan inge licht wenschte, omdat de voornemens der rijksregeering verkeerd voorgesteld konden worden. In zake den opstand in Matabelenland is weer eenig nieuws te melden. Volgens een telegram uit Boeloewajo van 17 dezer viel een patrouille van 42 man de voor posten der Matabelen aan en dreef ze terug. Ook verkenningspatrouilles hebben weer eene ontmoeting met den vijand gehad, des middags dicht bij stad. De toestand werd ernstig geacht. In een draadbericht uit Gibraltar wordt gemeld, dat generaal sir Frederik Carrington, commandant van de in fanterie aldaar, bevel heeft ontvangen zich onmiddellijk naar Zuid-Afrika te begeven, teneinde zich aan het hoofd der troepen voor Matabelenland te stellen. De bekende Kaapsche oud-minister Cecil Rhodes, die te Salisbury ziek lag, is weer hersteld en was van plan Donderdag van daar te vertrekken en het bevel over de kolonne, die naar Ewelo optrekt, over te nemen, maar het vertrek is weer uitgesteld. In tegenstelling met bovenstaande eenigs- zins verontrustende berichten ontving de den muur ontwaarde men een groote schaduw, dezelfde, door Helena in den nacht van den moord gezien. Op hetzelfde oogenblik drong een bejaard heer naar voren. Het was Sir Frederic Heritage, die mede als getuige opgeroe pen was. Zoodra Davis den grijsaard zag, wendde hij zich als om te ontvluchten, doch de agenten hielden hem stevig vast. Sir Fre deric liet den blik doordringend op hem rusten plotseling slaakte hij een door dringenden kreet: «Lionel, Lionel,mijn zoon 1" Thans duurde het niet lang, of het ge heim van den moord op het kind, dat sir Frederic's erfgenaam zou worden, werd op gehelderd. Davis, eigenlijk Lionel, de ontaarde zoon van den baronet, die zich al dien tjjd in Frankrijk schuil gehouden had, was naar Engeland overgestoken, waar hij zich door allerlei listen zeer spoedig op de hoogte van de beschikkingen zijns vaders gesteld had. Het was hem ook gelukt de aankomst van de zusters in Liverpool te weten te komen. Hij had onder een valschen naam zijn intrek genomen in het hotel te Liver* .O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1