Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau "jöofersfvaaf 50. 19de Jaarg. Woensdag 22 April 1896. No. 5473. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers ALCr£TLEE> 0YERZ1CHT. 21 April '96. In de vergadering door den Rijksdag in Duitschland gisteren gehouden, had ten aanhooie van de stampvolle tribunes de 'ntei pellatie plaats over de ongerechtigheid ^an het tweegevecht, nadat het lang en verrnoeiend debat over ongeoorloofde wedden schappen ten einde was gebracht. Op het °°genblik dat de afgevaardigde Bachem 'n naam van het Centrum de interpellatie begon, verdween de vrij-conservatief freiherr Von Stumm stil uit de zaal. Hij herinnerde zich waarschijnlijk hoe kort het nog maar geleden is, dat hij op zeer onsympathieke w'jze opzien wekte door zijne uitdaging I°t een tweegevecht van den tegenwoor- higen rector der Berlijnsche universiteit prof. Wagener. Bachem sprak zeer voorzichtig en gema tigd. Volgens het overzicht door den Ber- lijnschen correspondent der N. R. Ct. van zijn rede gegeven, stipte hij eenige bijzon derheden aan uit verschillende duels van den laatsten tijd. Hij trachtte inzonderheid te betoogen, dat de duels helaas nog een overwegende beteekenis hebben in de begrippen van eer der toongevende regee- r*ngs- en beau-monde-kringen, die hunne 'nzichten ook aan andere kringen opdringen. Hij sprak van bevoorrechting van corps studenten, die geduelleerd hebben bij hun latere carrière. Maar vooral weidde hij uit over het duel als eer van hooger hand bekrachtigde instelling in het leger. Het is er zoover mede gekomen, dat het tweegevecht als eene veroorloofde noodzakelijke instelling behandeld wordt, hoewel toch dit bloedver gieten zoowel door de burgerlijke wet als door het christelijk geloof verboden is. Bachem bezwoer met ernstige woorden den Keizer als opperbevelhebber van het leger verzekerende dat hij 's Keizers jpraeroga- tieven allerminst dacht aan te tasten om toch de voorbeelden te volgen van die door- 5*3ums PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. luchtige voorvaderen, die de tweegevechten in het leger ten strengste verboden en met onteerende straffen bedreigd hadden. Na als zijne meening te hebben uitgesproken, dat justitie en politie bij het duel-Kotze niet hun plicht gedaan hebben, daar zij dit openlijk aangekondigd tweegevecht niet hebben verhinderd, besloot de redenaar van het centrum met te zeggen, dat door eene billijke en zuivere gestrengheid van hooger hand, de schandelijke instelling van het duel wel uit te roeien zou zijn. In het ergste geval zouden duellisten voortaan met tucht huisstraf gestraft kunnen worden en ver scheiden jaren het recht verliezen openbare betrekkingen te bekleeden. B. v. zou wie tot een tweegevecht uitdaagt vijf jaren lang uit den stand van officier, van rechter en van parlementslid uitgesloten moeten zijn. loen Bachem dit zei, keek hij naar de plaats van freiherr von Stumm. En alle aanwezigen volgden des sprekers voorbeeld. Groot gelach, toen een pathetische hand beweging van den redenaar er nog eens nader de aandacht op vestigde, hoe de strijdlustige jonker gevlogen was. Zijn plaats was wel niet leeg, maar er zat een zeer vreedzame nationaal-liberaal op, die daar beter hooren kon. De staatssecretaris Boettcher verklaarde, dat de Rijkskanselier die door ongesteld heid verhinderd was in den RijksdaD te verschijnen, het duel waarop dr. Bachem doelde ten zeerste betreurt. Men kan er echter de overheid geen verwijt van maken, dat het haar niet gelukt is, de duels te verhinderen (Beweging links) De duellisten vinden altijd gelegenheid om hun plan ten uitvoer te brengen. Nochtans overweegt de Rijkskanselier ernstig welke maatregelen er zouden kunnen genomen worden om beter dan tot nu toe het schenden van de wetten in allen kringen te verhinderen. De Rijkskanselier is met dit onderzoek nog niet gereed, en het is mitsdien niet mogelijker thans meer van te zeggen. I) De heeren Meijer, Muller, Jansen, Schulze en nog eenige dragers van dergelijke niet alledaagsche namen zaten gezellig onder een potje bier bijeen aan hun vast tafeltje in de Witte Zwaan." Ze keuvelden al den ganschen avond over het lot, dat ze samen in de loterij speelden. Als daar eens een flinke prijs op viel, jongens Sakkerloot, wat zouden zij dan fuiven I Daar sloeg het twaalf uur! De heer Jan sen stond op en maakte aanstalten om te vertrekken. Wat ga je toch iederen avond precies op tijd weg, Jansen, zoo klonk het hem te gemoet. Je bent niet getrouwd en hebt dus toch geen verwijten te wachten. Doe als wij en wacht tot de kastelein je er uit zet Volg liever mijn goede voorbeeld na, zeide Jansen schetsend en vertrok. Zijn goede voorbeeld navolgen, mees muilden de overigen. Wat verbeeld zoo'n jonge snaak zich wel Vast besloten Jansen's onbeschaamden raad niet op te volgen, bestelden allen nov een potje bier. Jongens, zeide de heer Meijer plotse ling, nadat hij zijn glas ad fundum had geledigd, ik heb een idee. 't Is morgen 1 April en nu moeten we dien zedenmeester eens beet nemen. Laten we eens overleg gen hoe. UitstekendHeerlijk 1 En ze begonnen te overleggen, totdat de kastelein sluiten ging. Toen waren ze nog niet tot overeenstemming gekomen, zoodat Meijer er een eind aan maakte met de veelbelovende woorden Ik weet wel watzorg maar dat je morgenavond allemaal present bent. Afgesproken. Den volgenden middag kwam Meijer met een verheugd gezicht Jansen's winkel bin nenstormen, en riep uit Nadat de vergadering deze niets zeggende verklaring had gehoord, besloot zij toch de zaak nader te behandelen, Rickert legde er den nadruk op, dat de militaire recht banken van eer zouden kunnen maken, dat de zaken anders liepen. De conservatief Schal! was het met Buchem's opmerkingen eens en meende ook dat de macht der rechtbanken van eer moet worden vergroot. Bebel zeide, dat de socialisten er niets tegen kunnen hebben, wanneer de zoogenaamde hoogere standen zelf er mee voor zorgen, dat ze vernietigd worden. En de bour geoisie aapt de arristocratie met haar voor oordeelen nog na. Wat echter de duels van tegenwoordig betreft, ze nemen aanhoudend toe, maar dat komt doordien de duellisten er op rekenen kunnen van hoogerha gratie te krijgen. Heden zal de Rijksdag nog verder over deze zaak beraadslagen, inzonderheid ook over een voorstel van de zijde der vrij zinnigen ingediend. Te Coburg werd gisteren het huwelijk voltrokken van prins Hohenlohe-Langenburg met prinses Alexandra van Coburg, dochter van den hertog van Coburg, koningin Vic toria's tweede zoon. Nadat de burgerlijke formaliteit door den staatsminister Strenge was voltrokken, begaf de bruidstoet zich naar de slotkerk, waar de kerkelijke inze gening plaats had. Aan het hoofd van den stoet gingen hertog Alfred met de Keizerin vervolgens de Keizer met hertogin Marie. De wisseling der ringen werd door kanon schoten van de vesting bekend gemaakt. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, deelde de minister Baltour mede, dat het onmogelijk is om den bewoners van Engeland bij de wet de verplichting op te leggen zich te bedienen van het metrieke stelsel, want daardoor zou een onnoemelijke omkeer in de gewoonte des volks teweeg worden gebracht. De heer Choplin vroeg de eerste lezing eener wet, welke ten doel heeft, de Heb je 't gehoord, Jansen, de groote bom is op ons lot gevallen. Is 't waarachtig? Ja, kom van avond maar vroeg in »De Zwaan", hoor! Ik moet nu nog naar de anderen. Jansen liet tegen licht en donker zijn winkel aan zijn bediende over en liep eerst voorzichtig als hij was, naar den collecteur. Mijnheer, is op mijn nummer de hoofdprijs gevallen Ik zal eens zienNeen, de hoofd prijs nietmaar laat eens kijken toch wel een aardig sommetje Gefeli citeerd. Dank-je. Ik kom later het geld wel halen. Jansen gaat nu verheugd naar j>De Zwaan" maar niet zonder zich af te vragen waarom Meijer had gezegd, dat de groote bom op het lot gevallen was. Een vergissing Een grap Enfin, hij zou 't wel zien. »Jansens bediende ging terstond na het vertrek van zijn patroon een luchtje staan scheppen aan de deur. Hij had ook een goede bui. Van het buitenkansje van zijn baas zou voor hem toch wel wat afvallen. Daar kwam juffrouw Meijer aan. 't Goede belasting op het land bestemd voor den landbouw rnet de helft te verminderen en het daaruit voortspruitende tekort te dekken uit de Rijks schatkist. In verband met het verblijf van prins Ferdinand van Bulgarije in Rusland wordt uit Odessa aan de Daily News gemeld, dat vorst Ferdinand, nadat hij de verschillende hoven zal hebben bezocht en in zijn vor stendom is teruggekeerd, tot den Grieksch- schismatieken godsdienst zal overgaan en zich tot koning van Bulgarije laten uit roepen. De Sultan moet reeds zijn toestem ming voor een onafhankelijk Bulgarije heb ben gegeven onder voorwaarde dat met Turkije een defensief verbond zou wor den gesloten. In Griekenland is eene werkstaking uitgebroken, die bijzonder de aandacht trekt. De werklieden van de Fransche Laurium-maatschappij te Athene hebben den arbeid gestaakt. Er is een beetje muiterij geweestverscheidene personen werden gekwetst en men zegt, dat er vijf dooden vielen. De grèvisten verschansten het kantoor der maatschappij en staken een magazijn in brand. Er zijn soldaten heen gestuurd. De Voss. Zeitung deelt den tekst mede van het geheime verdrag door China met Rusland gesloten, dat door Li-Hoeng-Tsjang persoonlijk van den keizer van Rusland ter goedkeuring zal worden aangeboden. Het tractaat is voorzien van het teeken Hsing, dat saangenomen" of >toestaan" beteekent.' Het tractaat meldt, dat een verbond gesloten tusschen China en Rusland, waarbij China zich verbindt Rusland tot het uiterste bij te staan in een strijd met een Aziatische mogendheid. Daartoe machtigt China Rusland alle havens langs de Chineesche kust ten allen tijde van het binnenloopen zijner schepen te gebruiken, daarin zijn vloot te mobili- seeren, en zijn voorraad kolen aan te vullen China staat zelf toe, dat Rusland in het land paarden aankoopt en koelies werft voor mensch scheen er nog niets van te weten want ze wandelde op haar gemak. Dat doe je toch niet he, als je de groote bom hebt. Ik zal haar even blij maken dacht de bediende. De winkel alleen latend, stoof hij op de dame af. Heeft u 't gehoord juffrouw! 'tClubje van mijn patroon heeft den grooten prijs gewonnen in de loterij. Zoo, zoo, daar is mijn man dus ook bij Dat 's heerlijk. Dank je voor je attentie. Uitermate verheugd snelde juffrouw Meijer naar juffrouw Muller; ze was trou wens toch al van plan even naar haar toe te gaan. Heb je 't gehoord, lieve vriendin, onze mannen hebben den grooten prijs getrokken. Zoo, antwoordde juffrouw Muller, heeft hij dan toch eindelijk eens wat ge wonnen. Nu, dan kan hij mij ditmaal toch wel den bonten mantel geven, die ik al zoo lang had wdlen hebben. Ik ga er da delijk op uit. (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1