Dagblad voor Schiedam en Omstreken. If de .iaarir. Donderdag 23 April 1896. No. 5474. bureau "iSofersfraaf 50. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers ÜMEEN OVERZICHT. 22 April '96. .nisterie—Bourgeois^in Frankrijk neett gisteren opnieuw de vuurproef in den enaat moeten doorstaan. In den Senaat ver aarde Demole. dat dit hooge Jichaam ereid is de credieten voor Madagascar toe e staan, maar alleen indien het een minis- erië voor zich ziet dat de wet eerbiedigt. e ^'H'ster-president Bourgeois protesteerde, joggende dat het niet aan den Senaat toe komt over het ministerie en de constitutie oordeelen. Dat recht behoort aan het Parlement in zijn geheel. Hij vroeg den Senaat de onderlinge verdeeldheden te ver goeden, waar men staat voor de nood zakelijkheid om de noodige credieten ten behoeve der soldaten toe te staan die in de koloniën de Fransche vlag eer hebben aangedaan. De Senaat nam ten slotte met 171 tegen 90 stemmen de motie van Demóle aan, welke verdaging van de behandeling der credieten voor Madagascar insluit. De zitting werd tot Donderdag verdaagd. Na deze merkwaardige Senaatszitting liep te Parijs het gerucht, dat een minis- terieele crisis was ontstaan tengevolge van de door den Senaat aangenomen motie. l)e onmiddellijke aanleiding tot dit gerucht was het feit, dat de ministers zich na afloop der Senaatsvergadering in rade hebben vereenigd. Bourgeois ontving tijdens den ministerraad de senatoren en Kamerleden der democra tische groepen, die hun vertrouwen in het Kabinet kwamen uitspreken en hun ver langen te kennen gaven het te zien aanblijven. Bourgeois bedankte hen, maar verzocht zijn antwoord te mogen uitstellen. In een bericht van Havas wordt gezegd, dat het ministerie met het oog op de wei gering van den Senaat om de credieten voor Madagascar te verleenen, verklaard heeft zich niet meer met de leiding der zaken te kunnen belasten. De onderhandelingen tusschen de Fransche v»-. ïffl PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. regeering en het Vaticaan over het benoe men van een Franschen gezant ter vervan ging van den heer Lefébvre de Behaine, zijn thans afgeloopen. De heer Poubelle, prefect der Seine, zal als gezant worden benoemd. Een der meest bekende Fransche staats lieden en financiers, Léon Say, is gisteren nacht overleden. De heer Say, een gematigd liberaal van de oude school en volbloed Manchesterman, werd den 6n Juni 1826 geboren. Hij was gehuwd met de dochter van den bekenden Bertin, en kreeg na den dood van zijn schoonvader een groot aandeel in de leiding van het Journal des Débats. Hij was langen tijd directeur van .'den Noorderspoorweg en werkte mede aan ver schillende economische tijdschriften, waarin hij den financieelen toestand van het kei zerrijk bestreed. In Februari 1878 werd hij tot lid der Nationale vergadering gekozen, waar hij zich bij het linkercentrum aansloot. Nog in hetzelfde jaar werd hij tot prefect der Seine benoemd om de financiën der stad Parijs in orde te brengen. Herhaaldelijk was hij in verschillende Kabinetten met de portefeuille van financiën belast. Van 1880 tot 1882 was hij president van den Senaat. Na den val van het kabinet-Freycinet, waarin hij als minister van financiën optrad, werd hij tot voorzitter van den Senaat herkozen. Sedert 1886 was hij lid der Académie Frangaise. Zijn werken zijn meest allen van economischen en financieelen aard. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, zeide de minis ter van koloniën, Chamberlain dat tengevolge van den aandrang van vele zijden in de laatste dagen en zelfs van het opvijzelen of verminken van officieele verklaringen in Zuid-Afrika, het nuttig is misverstand te voorkomen door de juiste beteekenis van het besluit tot het zenden van versterkingen te Kaapstad bekend te maken en president Krüger van de ware bedoeling op de hoogte te brengen. De minister acht zich niet (Slot.) Ik ga met je mee. Als jij dan den mantel hebt, help mij dan eens met het uitzoeken van een peluche ameublement. Dat had ik al zoo lang graag willen hebben. Goed, maar laten wij dan Schulze's vrouw afhalen. Die goede ziel heeft toch zoo weinig. Beide dames togen op weg, maakten juffrouw Schulze spoedig deelgenoot van de vroolijke tijding en gingen toen met haar drieën naar de winkels. Mantel en ameu blement waren spoedig uitgekozen.; juf frouw Muller die voor haar vriendinnen niet onder wilde doen, liet haar keus val len op een piano. Onderweg kwamen zij nog de echtgenoote tegen van een der andere stamgasten. Deze was niet minder in haar schik met het onverwachte fortuintje en legde beslag op een diamanten parure. Opdat de egoïstische mannen geen spaak in het wiel zouden steken, moest alles nog dienzelfden avond worden thuisbezorgd. Toen Jansen in »De Zwaan" kwam, vond hij het gansche gezelschap bijeen. Jongens, zoo riep hij al bij 't binnen treden uit, dat is me een buitenkansje he Dat moeten we ordentelijk vieren 1 Natuurlijk, zeide Meijer, die den ove rigen een oogje knipte. Wij hebben beslo ten, ieder een rondje champagne te geven. Jij moet als de jongste, beginnen. GaarneRellner, champagne Lang leve Jansen! riepen de andere stamgasten, die allen schik hadden in de welgelukte list van Meijer. En de vreugde werd hoe langer hoe grooter, want Jansen had nog al aardig wat besteld. Er werd geklonken en gedronken op het lot, op den collecteur, op den prijs, op Jansen, op Meijer, op den waard, op den kellner, op Maar voor dezen toost was er niets meer in de flesschen. gerechtigd tusschenbeide te komen waar het betreft den invoer van krijgsmiddelen in de Transvaal, tenzij indien het bewezen is, dat er toebereidselen worden gemaakt met andere dan defensieve doeleinden. De consul der Zuid-Afrikaansche republiek ver zekert ten stelligste dat de Transvaalsche regeering geen vreemde huurlingen binnen voert, maar dat vele Transvaalsche emi granten ongetwijfeld thans weer worden opgenomen om krachtens de conscriptie hun militaire opleiding te ontvangen. De Times ontving eergisteren het vol gende telegram uit Pretoria, waaruit blijkt, dat de komst van Paul Kruger naar Enge land nog alles behalve een beklonken zaak is»Het antwoord van president Kruger aan den heer Chamberlain werd heden ver zonden het meldt dat de president niet in staat is aan den Volksraad vergunning te vragen om Engeland te bezoeken, zoo lang de grondslag der onderhandelingen niet is vastgesteld. Er is nog geen overeenstem ming verkregen, doch er bestaat nog steeds hoop op eene bevredigende oplossing. De Transvaal kan geen vreemde bemoeiing met zijn binnenlandsche aangelegenheden toe staan. De toon van dit antwoord is vriendschap pelijk en verzoenend, meldt de Times nog. In een bericht uit Mafeking aan de Times gezonden wordt gemeldt: Op 25 mijlen afstand van hier staan een 1500 2000 Boeren met geschut, oogenschijnlijk om de verspreiding van de veepest tegen te gaan, maar inderdaad omdat als een ge volg van het samentrekken van troepen te dezer plaatse een tweede inval wordt gevreesd. Volgens een telegram uit Boeloewajo is er Zondag herhaaldelijk in den omtrek der stad geschermutseld. De Kaffers leden aan zienlijke verliezen en werden telkens terug gedreven. Nadat alle andere voorstellen waren inge trokken nam de Rijksdag in Duitschland gisteren met algemeene stemmen het voor- Meijer, nu is het uw beurt, zeide Jansen. Maar Meijer had daar geen zin in. En om nu de grap al te laten eindigen, was toch ook jammer. Hij verzon daarom, weder knipoogend tot de anderen, ras wat anders. Jansen, ik heb je eigenlijk beet gehad jongen. We hebben de bom niet, maar een klein prijsje. Ja, ja. zeide Jansen, maar Laat Meijer uitsprekenriepen allen die bang waren voor het verstoren van de grap. Ja, laat me uitspreken, ging Meijer voort. Een klein prijsje, te klein om man voor man zooveel champagne te geven. Ik ben toch al bang, dat jij meer moet beta len, dan je aandeel groot is. Ik geloof, zeide Jansen, dat Laat hem toch uitspreken 1 klonk het weder in koor. Ja, Jansen, daar ben ik al bang voor, sprak Meijer, terwijl hij zijn hand broe derlijk op Jansen's schouder legde. Maar weet je wat, ik meen het toch goed met je. Geef jij nog een rondje, dan zie ik van mijn aandeel in de winst af. Ik ook, riepen Muller en Schultze. Jansen rook nu lont en vroeg stel-Adt aan, waarin den verbonden regee ringen wordt verzocht met alle haar ten dienste staande middelen machtig op te treden tegen het duel, dat in strijd is met de strafwetten. De Rijksdag in Oostenrijk is bezig met het behandelen van het mode-artikel onzer dagen het kiesrecht. En als noodzakelijk gevolg daarvan werd er gesproken over het algemeen kiesrecht, dat door velen noodza kelijk wordt geacht, door anderen met evenveel klem van redenen onmogelijk wordt genoemd. De rapporteur van het regee- ringsontwerp was tegen het algemeen kiesrecht, omdat de tegenwoordige maat schappelijke toestand en het wetgevend stelsel de invoering daarvan onmogelijk maken. De rapporteur voegde er echter bij, dat dit wetsontwerp reeds een groote stap vooruit was op den weg die kan leiden tot het ideaal, dat de voorstanders van algemeen kiesrecht zich hebben voorgestelddat de regeering niet meer kan geven en de par tijen dus tevreden moeten zijn met wat haar gegeven werd. De democratische partij, wier woordvoerder dr. Pernerstorfer was, heeft zich krachtig tegen het voorstel verzet. De heer Pernerstorfer beweerde zelfs, dat het niemand zou kunnen voldoen. Ook de liberale partij verklaarde het wetsvoorstel onvoldoende, maar gedachtig aan het half ei en de leege dop, zal zij waarschijnlijk het ontwerp toch wel aannemen. In zake den veldtocht in Afrika is in Italië een kort maar veelzeggend telegram ontvangen. Uit Massoa wordt berichtGene raal Baldissera beschouwt de vredesonder handelingen met Menelik als afgebroken. De opstand op Cuba zal nu wellicht spoedig bedwongen worden. De Spaansche regeering heeft, hetzij op diplomatieken aandrang der Vereenigde Staten, hetzjj omdat zij zonder eenig toegeven de opstan delingen niet onder de knie kan krijgen, thans besloten om autonomie of zelfbestuur te verleenen aan de onder Spanje behoo- Heb ik je woord, Meijer, en van u ook, heeren Ja, ja, riepen nu allen, die er ko lossaal schik van hadden, dat die zeden meester er zoo invloog. Goed, sprak Jansen bedaard. Kellner champagne Toen de flesschen ontkurkt waren, zeide Muller, zijn glas opheffend Jansentje, Jansentje, wat bent je er in geloopen'tis 1 April, man! Ha, ha, 1 April 1 lachten de anderen, op Jansens gezondheid drinkend. Dat weet ik wel, antwoordde Jansen, die lustig klonk. Maar ik weet ook, dat we een aardig prijsje hebben. En meteen toonde hij de trekkingslijst, die allen vergeten hadden te raadplegen. Tableau Terwijl alle heeren des avonds gek op keken bij 't zien der aangekochte voorwer pen en dagen lang uit hun humeur waren, streek Jansen heel gemoedelijk den prijs op. E SCHIEDAMSGHE COURANT III.IIIIMI^^IMIIlW'IMiyitllUilHil'lllillM'lliiiln: |iH n i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1