Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ue, 19de Jaarir. Vrijdag 24 April 1896. No. 5475. bureau "jföofersfraaf 50. Fenill e ton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 .o. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AL GEMEEN OVERZICHT. 23 April '96. De mimsterieele crisis in Frankrijk, die 9 et voortdurend conflict tusschen Senaat en Kabinet reeds sedert lang heeft gedreigd, schijnt nu toch werkelijk tot uitbarsting te ^fln gekomen. Het schijnt dat de beslissing oor den Senaat eergisteren genomen, wer- elijk tot zuivering van den zeer verwik kelden toestand heeft geleid. Na eene ver gadering van den ministerraad, die onmiddel lijk na de Senaatszitting plaats had en tot over half elf duurde, publiceerde de offi- cieuse Agence llavas een nota, waarin wordt gezegd, dat het Ministerie met het 0og op de weigering van den Senaat om de credieten van Madagascar te bewilligen, beende niet langer de leiding der zaken te kunnen behouden. Maar het Kabinet is van oordeel, dat het niet kan aftreden, nu de Kamer geen zitting houdt. Daarom heeft het besloten de bijeenroeping der Kamer te vragen, om haar bij de opening der zitting de motieven voor zijn besluit te doen kennen. De minister-president Bourgeois is reken schap van dit besluit gaan geven aan presi dent Faure, die er akte van nam. Bourgeois begaf zich vervolgens naar Brisson, die de Kamer tegen Donderdag 23 April bijeen- -fiep. De afgevaardigden werden per tele graaf gewaarschuwd. In de Kamerzitting, die heden zal worden gehouden, zal dus oogenschijnlijk het lot van het Kabinet worden beslist. Bedriegen niet alle voorteekenen, dan zal ook de Ka mer ditmaal het Kabinet laten schieten en zijn de dagen van het ministerieBourgeois geteld. Eigenlijk alleen de Lanterne zoo seinde gisteren de Parijsche correspondent der IV. R. Ct. verwacht morgen van de Kamer een motie van vertrouwen in het ministerie, en dan een terugkomen op het besluit om zijn ontslag te nemen. De boos heid van de andere organen der uiterste door J. H. B, S. 1) Hij was klein en tamboer bij de tirail leurs in de koloniën. Hij heette Kadour, behoorde tot den stam van Djenjel en maakte deel uit van het handjevol Turco's wat met het leger van Vinoy de stad Parijs was binnengetrokken. Van Weissenburg tot Champigny had hy den geheelen tocht medegemaakt, als een zeemeeuw over de slagvelden scheerend, met zijn ijzeren klap houten en zijn derbouka (Arabische trom) zoo vlug, zoo dwarrelend, dat de kogels geen vat op hem konden krijgen. Maar toen de winter was gekomen en met hem de lange nachten van waken, onbewegelijk in de sneeuw, wist de kleine bronskleurige linkerzijde in den Rap-pel worden de ministers als deserteurs behandeld be wijst genoeg, dat men 'de regeering van het radicale Kabinet als geëindigd beschouwt. Rochefort is zóo onder den indruk, dat hij, in plaats van zijn dagelijksch artikel, slechts een paar regels schrijft met het opschrift »Het Vaderland in gevaar". De Petite Repu- blique scheldt wat op'de woordvoerders van gisteren, maar is, zou men zeggen, niet ontevreden over het gebeurde. Voor de radicale partij zegt het blad is dit wijken van haar chefs voor den Senaat een betuiging van onmacht. De sociaal-democraten meent het kunnen er slechts bij winnen. Zooals blijkt uit de officieele nota, is ook ditmaal de president der Republiek niet geraadpleegd, maar heeft hij weder eenvoudig de kennisgeving gekregen van het in den ministerraad vastgestelde. Het worden heel moeilijke dagen voor den pre sident. De Cassagnac heft reeds den juich toon aanhij zal op een ellendige manier heengaan. Uit al de verschillende meeningen en geruchten over de crisis en haar vermoedelijk verloop valt slechts als bijna zeker te dis- tilleeren, dat het ministerie zijn ontslag zal indienen, welke de houding der Kamer moge zijn, dat de gemoederen in de Kamer ont stemd zijn, ook in de kringen der ministe- rieelen, en dat in het ministerie (men noemt Cavaignac, Doumer en Lockroy) verschillende leden geweest zijn voor de politiek van volkhouden. De Jour geeft Felix Faure den dwazen raad zijn ontslag te nemen, enkel om door dat middel te komen tot een bijeenroeping van het Congres. Het proces Hammerstein, dat in Duitsch- land zooveel opzien wekt, is gisteren in eerste instantie voor de Berlijnsche rechtbank beëindigd. Hammerstein is veroordeeld tot 3 jaar tuchthuisstraf, 1500 mark boeten en 5 jaar verlies van zijn burgerlijke rechten. De boete wordt bij niet voldoening vervangen door tuchthuisstraf, voor elk 15 mark eén dag. Afrikaan, gehard tegen het lood, geen raad en op een Januarimorgen vond men hem aan de oever van de Marne, met bevroren voeten, door de koude bevangen. Lang bleef hij in het hospitaal. Daar zag ik hem voor het eerst. Treurig en geduldig als een zieke hond keek de Turco met zijne groote, zachte oogen in het rond. Sprak men hem toe, dan glimlachte hij en glinsterden zijne tan den. Dat alleen lag in zijn vermogende Fransche taal kende hij niet, nauwelijks sprak hij sabir, Algerijnsch dialect, een mengelmoes van klanken, als schelpen langs woordzeeën opgeraapt. Tot verstrooiing had Kadour slechts zijn derbouka. Van tijd tot tijd, als de verve ling ten top was gestegen, bracht men haar op zijn bed en mocht hij er opslaan,maar niet te hard wegens de andere zieken. Dan kwam er leven op zijn donker, mat ge laat, dan klaarde het op in de grauwe win- tertint van uit het vensterdaar kwam uitdrukking in die oogen en zijne bewe gingen hielden gelijke tred met de maat. Nu eens sloeg hij den stormpas en hel schitterden zijn tanden in wilden lachdan weer parelden zijn oogen bij een of ander Eene politieke redevoering gisteren door den minister van kolomen gehouden trekt in Engeland bijzonder de aandacht. In een redevoering in de Constitutional Club heeft Chamberlain gezegd Engeland is geweest en moet blijven de overheerschende mogend heid in Zuid-Atrika. Onze belangen zijn grooter dan van alle anderen en tot eiken prijs willen wij alle buitenlandsche inmen ging weren. Het is de plicht van iederen Staatsman om de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Engelschen en Hollanders, die waarschijnlijk nog vele jaren in de meerderheid zullen zijn, te handhaven. De minister hoopte eerlang den toestand te herstellen, zooals hij was voor den inval in Transvaal en door geduld herstel te ver krijgen van de werkelijke grieven die be staan. Met betrekking tot den opstand van de Matabelen, zeide Chamberlain, dat de regeering ten volle het ernstige van den opstand beseft, maar niet van plan is een gedeelte van het Engelsche leger er op af te sturen, daar dit ongeschikt is voor de manier van oorlogvoeren daar. Het blijkt thans dat de schitterende overwinning bij Adigrat op de Abessiniërs behaald, welke inï Italië zooveel vreugde heelt gewekt, alleen heeft bestaan in de fantasie van eenige beursspeculanten, die alle middelen goed genoeg vinden, wanneer er maar wat aan te verdienen valt. »Het is zeker," schrijft men uit Rome, »dat het niets anders was dan een coup de bourse, handig georganiseerd door zekere specu lanten met medewerking .van een tal van dagbladen." Het tegenbericht is dan ook »als een koude douche neergekomen op hen, die het voortzetten van den oorlog op groote schaal hebben verdedigd." Zeker is alléén, wordt er verder gezegd, dat generaal Baldissera gebrek heeft aan drinkwater en dat daardoor zijn operaties zeer worden bemoeilijkt. Hij beschikt boven dien slechts over 11000 muilezels voor het transport van een leger van 42000 man. muzelmansche stanzazijn neusvleugels zwollen op en in die lauwe atmosfeer van de ziekenzaal, te midden der fleschjes en der compressen, zag hij de met fruit be- laëene boomen van Blidah terug en de kleine Mooren, in wit gewaad gehuld, wel riekend van ijzerkruid. Zoo gingen twee maanden voorbij. Bin nen Parijs was in die twee maanden zeer veel veranderd; maar Kadour wist daar niets van. Wel had hij onder zijne ramen hooren voorbijtrekken den afgematten en ontwapenden troep, later de kanonnen voortgetrokken van den morgen tot den avond, daarna de alarmklok, de canonnade. Van dat alles begreep hij niets, behalve, dat men nog altijd in oorlog was en dat hij weer zou kunnen gaan vechten, wijl zijne voeten genezen waren. Daar vertrekt hij, zijn trom op den rug, op weg naar zijn compagnie. Lang zocht hij niet. Voorbij komende gefedereerden brachten hem naar de Place de Grève. Toen men na eene lange ondervraging er niet anders uit kon krijgen als bono bezef rnacache bono gaf de gelegenheidsgeneraal hem tien frank en een omnibuspaard en verbond hem aan zijnen staf. Van de zijde der Italianen behoeft men dus vooreerst niet te rekenen op een aanval lende houding. Zij zullen zich voorloopig bepalen bij het behouden van wat zij be zitten, want, wordt verder gemeld, generaal sBaldissera is een te goed soldaat om alles te wagen op een enkele kans, zooals zijn voorganger gedaan heeft." Bovendien wordt verzekerd, dat de toe stand der Italiaanschen troepen zeer treurig is. In het leger heerschen verschillende ziekten, zegt het te Weenen verschijnende Journal, die groote verwoestingen aanrich ten. Het regenseizoen is aangebroken met al de onaangenaamheden, welke daaraan verbonden zijn en het wordt daarom des te meer betreurd, dat aan de Russische afdee- ling van het Roode Kruis verlof is geweigerd om naar het fort te trekken. De vredes-onderhandelingen met den ne gus zijn afgesprongen. Dat was te verwachten. De vorst van Abessinië heeft zich tot nog toe te goed diplomaat getoond om niet telkens, wanneer hij daar voordeel in ziet, de Italianen met een kluitje in het riet te sturen. Veel vertrouwen in zijn vijanden bezit hij ook niet misschien wel een gevolg van vroeger opgedane ervaringen. Hij heeft althans van generaal Baldissera de twee brieven opgeëischt, die hij dezen heeft doen toekomen en in afwachting van de ontvangst dier brieven, majoor Salsa, den bemiddelaar, gevangen gehouden. De Russische expeditie van het Roode Kruis is Maandag te Port Said aange komen en zal zich via Jibutil, een Fran sche haven aan de Roode Zee, naar Abessinië begeven, daar de Italiaansche regeering geen vergunning heeft wil len geven om te Massowah aan land te gaan. De expeditie bestaat uit 21 geneesheeren en 21 andere personen uit Alexandrië zullen zullen zich nog 19 anderen er bij aansluiten. Veertien ver pleegsters, die ook mede waren gekomen, worden naar Rusland teruggezonden, omdat Daar was zoo wat van alle slag in die stafs van de Commune, roode kielen, Poolsche mantels zonder mouwen, Hongaarsche sluitjassen, matrozenkielen, en goud, en fluweel, tooneelgewaden, gegaloneerde op schik. Met zijn blauw vest, met geel ge stikt, zijn derbouka kwam de Turco den optocht volledig maken. Uitgelaten zich in zulk een schitterend gezelschap te bevinden half dronken door het zonnelicht, het ka nongebulder, het rumoer in de straten de samensmelting van wapenen en uniformen bovendien in de vaste meening dat nog altijd gestreden werd tegen Pruisen, met vernieuwde hardnekkigheid, nam hij, over- looper zonder het te weten, deel aan het groote Parijsche bacchanalium en werd een beroemdheid van het oogenblik. Overal op zijn doortocht juichten de ge- federeerden, zwaaiden hem lof toe. De Commune was zoo trotsch hem in haar midden te hebben, dat zij hem overal liet zien, met hem pronkte, hem als hun cocar- de hoogstellende. (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEOAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1