men de reis van Jibutil naar het binnen land te vermoeiend voor haar vindt. In zake den opstand in Matabelenland wordt aan de Bechuanaland Exploration Company uit Boeloewajo van 21 dezer 's middags 4 ure het volgende gemeld De toestand is ernstig. De Matabelen, wier aantal op 14000 geschat wordt, zijn op drie mijlen afstand van de stad genaderd 4150 bevriende Kaffers zijn in de stad gekomen. In zake de grenskwestie in Venezuela is weer eenig nieuws te melden. De correspondent der, Times te New-York zendt een langen onrustbarend telegram aan zijn blad over de onderhandelingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten betref fende Venezuela. De correspondent beweert, dat de onderhandelingen geheel stilstaan en dat het geschil elk oogenblik weer met kracht kan uitbarsten. Salisbury zou de be kende voorstellen der Unie om de kwestie scheidsrechterlijk uit te qiaken afgewezen hebben zonder tegenvoorstellen te doen. In een hoofdartikel erkent de Times dit, maar tevens zegt het blad, dat Salisbury middelerwijl een algemeen plan van arbi trage heeft voorgesteld. Te Washington werd dat onaannemelijk geacht. Een nieuw voorstel van Amerikaansche zijde is nu onderweg naar Londen. De Times zegt ten slotte te vertrouwen, dat de beide elkaar welgezinde regeeringen de komende moei lijkheden minnelijk zullen weten te vereffenen. Het gerucht, dat er in zake den opstand op Cuba onderhandelingen tusschen de Spaansche regeering en die van de Ver eenigde Staten worden gevoerd, wordt in een Reuter-telegram uit Madrid ongegrond geheeten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 April 1896. Heden-middag ten 2 ure had door Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente ten Raadhuize plaats de verhuring van de grienden in het Zuidergors. De verhuring, in bod gebracht op f500, werd f375 daar boven opgehouden. De verpachting van plaatsen voor carous- sels, montagnes russes en dergelijke inrich tingen op de Kermis alhier, had het vol gende resultaat: Valé, Oostburg, Oostmolenplein, f305. W. F. J. Roos, 's-Gravenhage, Broers veld, 1110.50; L. Vincken, Dordrecht, Wittemo- len, f771.Wed. H. v. d. Straaten, Goes, Proveniershuis, f700.—. De plaatsen zijn allen toegewezen. Gisteren-namiddag te 3^ uur geraakte de 13-jarige Coenraad Brouwer, die vischjes wilde vangen in de Lange Haven, te water. Hij werd gered door den mandenmakers- knecht P. ^Kersten, die gekleed te water sprong. Heden-middag 121/* ure is de 16-jarige J. Swinkels, die den 24-jarigen Th. Backs bij het vervaren van den lichter van Onver wacht behulpzaam was, bij het uitgaan van de groote Schutsluis in de Kolk te water geraakt. De drenkeling werd gelukkig spoe dig uit zijne benarde positie gered door Th. Backs, die hem nog met een haak kon grijpen. Hij heeft zich daarop naar den lichter zijner moeder, de wed. Swinkels, begeven. In de raadsvergadering gisteravond te Vlaardingen gehouden was aan de orde, behalve eenige aanvragen van grond in erf pacht, het voorstel van burgemeester en wethouders om het adres van eenige aan nemers, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, ter zijde te leggen. Het voorstel werd nu met algemeene stem men aangenomen. Op een aanvraag van den heer A. de Niet, te Scheveningen om een een gebouw met houten wanden te mogen zetten, had de commissie voor de gemeentewerken gunstig geadviseerd. De heer A. Hoogendijk Iz. vroeg daarover het wqord, omdat het hem getrof fen had, dat het gebouw bijna gereed was, en nu eerst de aanvraag inkwam. Hij zal in het vervolg tegen dergelijke aanvragen stemmen. De voorzitter merkte op, dat de heer De Niet niet met de verordening be kend was. De raad besloot overeenkomstig het rapport der commissie. Naar de Vlaard. Crt verneemt, zal door den aannemer, de heer J. G. Maassen, voor re kening van den heer Adr IJzermans, direc teur van de Nederlandsche Zeevisscherij- Maatschappij, op de terreinen der firma IJzermans Co. aan de Oosteraat te Vlaar dingen gebouwd worden een stoomfabriek van aanzienlijken omvang, dienende tot het tanen en drogen van haringnetten enz. Als architect bij bedoeld werk zal fungeeren, de heer Huibers, voormalig bouwkundig op zichter bij den bouw van het spoorwegsta tion enz aldaar, terwijl meergenoemde fabriek binnen 3 maanden na den dag der aanbe steding zal moeten gereed zijn. Dinsdag geraakte te Rozenburg de heer J. Degeling, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, te water. Alle pogingen om den drenkeling tot bewustzijn te brengen, waren vruchteloos. Men vermoedt dat hem een beroerte getroffen heeft en hij zoo in de Maas gestort is. Hij had den leeftijd van 83 jaren bereikt. (Rsb.) Zondag jl. had in de R. K. kerk te Maas sluis de plechtigheid der eerste H. Communie plaats. Een der bruidjes kwam met haar sluier in aanraking met een brandende kaars, waardoor dit kleedingstuk verbrandde en het hoofdhaar van het meisje geschroeid werd. Door de tegenwoordigheid van geest van den zeereerw. heer pastoor, die onmid dellijk het vuur doofde, waardoor hij eenige brandwonden aan de handen bekwam, werd verder onheil voorkomen. ND. Ct Door Burg. en Weth. te Delft is aan den raad een voorstel gedaan tot het bouwen van een nieuwe bewaarschool aan het Bagijn- hof, ter vervanging van de daar ter plaatse te kleine school. Door den architect zijn een twee tal plannen in gereedheid gebracht. Globaal maar ruim geraamd zou de uitvoering van plan A te staan komen op 117.100, plan B op f16.300, waarbij komen de kosten van meubliair enz. op ongeveer f1000 begroot. Per kind zou deze bouw kosten f42.45. BINNENLAND. Bij kon. besluit is benoemd tot auditeur bij den Schuttersraad te Schiedam de heer A. H. W. van Luik. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 24 April 1896 niet plaats hebben. De bijeenroeping van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt tegemoet gezien tegen 5 Mei a. s. en de aanvang der open bare behandeling der kieswet tegen 19 Mei. Eerlang zal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenijkundig examen, ter verkrijging van het diploma van veearts. Dag en plaats van dat examen zullen nader bekend gemaakt worden. Aanmelding vóór 6 Mei e. k. bij den waarnemenden voorzitter der commissie van examen, den heer M. J. Hengeveld G.Jzn., districtsveearts te Haarlem, onder bijvoeging van het bewijs, dat men het natuurkundig examen, omschreven in art. 9 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad no 90) met goed gevolg heeft afgelegd. Atjeh. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, dd. giste ren ontvangen Wegens ongunstigen toestand in de 26 Moekims, waar 150 met achterlaadgeweren gewapenden van Toekoe Djohan bij den vijand zijn, werden eergisteren de posten Kroeng, Gloempang, Tjot Rang en Toeng- koep opgeheven. Een officier werd gewond, 33 mindere militairen zijn gesneuveld of gewond. 's Vijands verliezen bij hei gevecht op 17 dezer bedragen ongeveer 70 dooden en 200 gewonden. Habib Lhong (een der op den voorgrond tredende vijandelijke bende- hoofden) sneuvelde." Blijkens bij genoemd departement ont vangen telegrafisch bericht zijn in Atjeh aan hunne wonden overleden de korporaal F. C. G. A. Stolle (alg. stamboek no. 38437), de fuselier J. van Dijk, van de koloniale reserve (alg. stamboek No. 35235 441) en de kanonnier H. Calis (no. [41739); en is aldaar aan uitputting bezweken de fuselier G. Zaaijer (No. 23987.) Blijkens een te Maastricht ontvangen tele gram, is de le luitenant jhr. K. L. A. P. van der Maesen de Sombreff, die, zooals ons geseind werd, bij het ontzetten van de posten Anagaloeng, Senelop, Lansoet en Lambarih, door een zonnesteek getroffen werd, weder hersteld. Dinsdag heeft zich een man in het ge meente-ziekenhuis in Den Haag aangemeld om een hoofdwond te laten verbinden, die hij beweerde door een sabelhouw gekregen te hebben in de drukte onder het volk bij de Schutterijoefening. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Den Haag Ofschoon de schutters die gisteren aan de oefeningen deelnamen, met de officieren en onderofficieren menig onaangenaam woord moesten hooren en menige tergende han deling lijdelijk moesten verduren, verdient te worden vermeld dat de commandant en de officieren het voorbeeld gaven van kalmte en zelfbeheersching, en zich niet lieten ver leiden tot daden, waartoe de uittarrting van sommigen allicht aanleiding had kunnen geven, Ook het kader deed zijn plicht, en ten bewijze van den goeden geest die bij de meerderheid der manschappen heerscht, mag wel gewezen worden op het feit dat, toen de menigte in het Voorhout de commando's van den overste Van Franck door luid ge schreeuw trachtte onhoorbaar te maken en alzoo verwarring te stichten, alle man schappen het oog gevestigd hebben op den commandant en zijn handbewegingen, en als één man de bevelen uitvoerden. In de nettenfabriek van den heer A. De Niet aan de Badhuiskade te Scheveningen, ontstond gistermiddag brand, waarschijnlijk door vonken uit den schoorsteen van den taanketel. Er is nogal belangrijke schade aan de netten toegebracht en een gedeelte van den zolder brandde uit. Alles was verzekerd. Een droevige statistiek. Nu ook de dader van der gruwelijken moord te Rotterdam op den jongen Hoog steden onondekt is gebleven, heeft de Haarl. Ct. nog eens het lijstje van de in de laatste jaren gepleegde moorden, waarvan de be drijvers niet gevonden zijn nagegaan. Daarop komen voor 1) De moord op de 2 vrouwtjes te Haar lem in Februari 1892 2) de moord op een weduwe te Gouda in April 18923) de moord op de dienstmaagd van den heer Viotta te Amsterdam in Maart 18924) de moord op L. F. uit Waalwijk, te Drunen gepleegd in November 18945) de twee vrouwen van De Jong, verdwenen in 1893 6) de moord in het Asser Bosch in 1895 7) de moord op Paaschmorgen 1894, gepleegd op een slager in de Ceintuurbaan te Am sterdam; 8) de moord op een slager te Enkhuizen in November 18949) de moord op den slagerszoon te Halfweg 10) de moord op den heer Brouwer te Doetinchem in October 1894; 11) de moord op den onbe zoldigd rijksveldwachter G. Homan te Vlodrop12) de moord op den Groninger politieagent Van Vliet, 21 Dec. 1895. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij wordt de gelegenheid aange boden, om gedurende de tentoonstelling te Berlijn op eene goedkoope wijze daarheen te reizen, door de uitgifte op eiken Dinsdag en Vrijdag op sommige stations van goed koope retourbiljetten, heen en terug via Salzbergen, geldig 10 dagen. De Koninginnen in Amsterdam. Gisteren-ochtend verleende de Koningin- Regentes audiëntie aan militaire en civiele autoriteiten. Er werd druk gebruik van ge maakt. Een lange file rijtuigen stond tot ver op den N. Z. Voorburgwal en het was een gerij zoo druk als slechts zelden in Amsterdam gezien wordt. Ook met den trein kwamen velen aan om op de audiëntie te verschijnen. Aan de achterzijde van het Paleis stonden den heelen morgen tal van nieuwsgierigen om te kijken naar de fraaie uniformen die zich naar binnen begaven en om zich te verdiepen in den rang en stand dien een of ander costuum aanwees. Om half twee, toen de rijtuigen der middag-audiëntie nauwelijks waren verdwe nen, reed een nieuwe stoet aan, die de verschillende commissiën, vertegenwoordigers van besturen en vereenigingen ten Paleize bracht. Ook hiervan werd druk gebruik gemaakt. Terwijl de Regentes de verschillende per sonen en deputatiën in gehoor ontving, zat de jonge Koningin voor het bekende zijraam te teekenen of te schilderen. Dit deed velen op den Dam stilstaan. Een groote troep burgerscholieren brachten Hare Majesteiten een welgemeende ovatie door geweldig hoera te roepen en met hoeden en petten te zwaaien. De Koningin had er er blijkbaar nog al schik in, en de jongens trokken op getogen over hun succes de Kalverstraat in, waar zij zich gedrongen voelden nu en dan nog eens in hoera's uit te barsten. Dinsdag zijn te Amsterdam, wegens het geven van aanleiding tot stoornis in de circulatie, naar het bureau gebracht 8 per sonen ter zake het venten met en verspreiden van bladen en biljetten een persoon wegens het geven van fluitjesdrie personen ter zake het fluiten en een persoon omdat hij met een stuk glas naar de politie-agenten had gegooid. Bij den gemeenteraad van de Friesche gemeente Het Bildt was ingekomen een verzoek van eenige kasteleins om het ver gunningsrecht van het maximum op het minimum terug te brengen. Tengevolge der thans bestaande bepalin gen wisselt het recht at voor de kleinste tapperijen van het bij de wet bepaalde minimum van f25 tot f 62.50 voor de groote logementen. Bij inwilliging van het verzoek zou het recht voor alle localiteiten op f 25 worden gebracht. Wijl de Raad daarin een onbillijkheid zag, heeft hij het verzoek van de hand gewezen. Door den heer baron Van Lijnden is bij testamentaire beschikking bepaald, dat aan zijn geheele dienstpersoneel te Beesterzwaag levenslang het weekloon zal worden uitbetaald. Voor sommigen hunner is deze gunstige beschikking ook tot de weduwen uitgestrekt. Uit Meppel wordt aan de Ass. Ct. ge schreven Werd vroeger wel eens geklaagd, dat be trekkingen hier te lande laat bericht ge kregen van regeeringswege van in Indië gesneuvelden, thans is dit geheel anders. Zaterdag sneuvelde op Atjeh een zoon van Meppeler ingezetenen en reeds gisteren kwam daarvan van het departement van koloniën telegrafische mededeeling, met verzoek de ouders op de meest omzichtige wijze op hun verlies voor te bereiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2