Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaar; Dinsdag 28 April 1896. No. 5478. bureau IJSofersfraaf 50. Suze's Geheim. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommerso.05 f 1.50 o ALGEMEEN OVERZICHT. 27 April '96. De ministerieele crisis in Frankrijk was saterdag 11. nog niet opgelost. President 1<aure is begonnen de gewone be zoeken te ontvangen die aan de vorming van een ministerie voorafgaan. De presi denten en vice-presidenten van Senaat en amer, de heeren Loubet, Brisson, Poincarré fin Drisson verschenen Yrijdag-middag in bet Elysee, terwijl enkele uren later kwamen de demissionaire minister-president Bour geois, zijn collega voor binnenlandsche zaken Sarrien, de oud-president van den Senaat Leroyer en Jules Meline. De oplossing der crisis is hiermede nog tiet veel gevorderd. Nooit te voren tastte een president der republiek zoo in het duister a's thans. Hij staat tegen een Senaat en een Kamer, die elkander zoo beslist moge- bjk den oorlog hebben verklaard, en niet geneigd schijnen elkaar iets toe te geven. Benoemt hij een ministerie in den geest van het altreden Kabinet, dan dwingt hij den Senaat den strijd voort te zetten. Laat bij zijn oog vallen op een man in den geest van den Senaat, dan komt hij in strijd met de Kamer. Er rest hem dus niets anders dan een cabinet de concentration te be noemen, dat tusschen de partijen moet doorzeilen. Dit zou wel gaan, indien Senaat en Kamer redelijk waren en zwegen, maar de Kamer zal dit niet doen en het nieuwe Kabinet onmiddellijk dwingen partij te kiezen tusschen haar en den Senaat. En wat dan? Frankrijk beleeft dus een crisis, zooals het in vele jaren niet heeft doorgemaakt en het valt moeilijk te voorspellen wat het einde zal zijn. In een langdurig onderhoud met presi dent Faure heeft Zaterdag de heer Sarrien uiteengezet, dat hij slechts eene oplossing mogelijk acht door de vorming van een ministerie van verzoening met een progres- sistisch program. President Faure heeft Naar het Fransch van M. GIRARDET. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2) De snuifdoos Louis XV wilde hem niet uit het hoofd. Het oudje had geen dag be paald wanneer zou ze terugkomen Hij wachtte éen dag, twee dagen. Rue Vanneau 149; hij kon er licht eens heen gaan. Waarom wilde die onbekende vrouw toch niet dat hij bij haar zou komen Een gril van een behoeftig oud mensch, die nog trotsch was Zijn nieuwsgierigheid groeide aan en werd onweerstaanbaar. Mijn heer Letèvre streed er niet meer tegen bij ging uit, riep een straatrijtuig aan en gaf den koetsier het adresRue Van neau 149. daarop den heer Sarrien uitgenoodigd een dergelijk Kabinet te vormen. De heer Sarrien zou gisteren antwoorden. Bij behandeling van het vierde hoofdstuk van het burgerlijk wetboek in de com missie die zich in Duitschland met de herziening van dat wetboek onledig houdt, heeft de commissie gestemd over de voor stellen der conservatieven en van het cen trum betreffende de opheffing der verplich ting om het huwelijk te sluiten ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand. Het voorstel der conservatieven is verworpen met 12 tegen 9 stemmener voor stemden de leden van het Centrum, de Polen en twee conservatieven en er tegen de nationaal-liberalen, de vrijzinnigen, de anti-semieten, de sociaaldemocraten, de leden der rijksj artij en de conservatief Buchka. Het voorstel van het centrum is met 14 tegen 7 stemmen verworpener voor stemden de leden van het Centrum en de Polen. Volgens de voorstellen van het Centrum zouden de artikelen 1360 en 1299 van het burgerlijk wetboek zoo gewijzigd moeten worden, dat bruidsparen tot een erkend kerkgenootschap behoorende, hun huwelijk moeten aangaan volgens de voorschriften van dat kerkgenootschap. Kunnen zij dit nietdan moet door den burgelijken ambte naar met de beletselen nietigheidsgronden of andere bezwaren overeenkomstig de voor schriften van dat kerkgenootschap worden rekening gehouden. Ook kan de afkondiging van den ondertrouw niet geschieden dan na ontvangst van de kerkelijke verklaring dat er geen beletsel bestaat. Nu deze voorstellen verworpen zijn, stelt het Centrum het En- gelsch systeem voor, volgens hetwelk een burgerlijk ambtenaar bij de kerkelijke hu welijksvoltrekking tegenwoordig is. Sedert eenige dagen worden door de dagbladen te Berlijn geruchten verspreid over onlusten en gevechten tusschen de Duitsche beschermingstroepen en stammen Het rijtuig hield stil voor een eenvoudig maar net huis. Maar naar welken naam moest hij vragen Letèvre wist het niet. Hij sprak den portier aan en beschreef hem het uiter lijk der vrouw. «Een oude vrouw met wit haar, zegt u Zoo iemand kennen we hier niet Wacht eens. Misschien spreekt u van Suze, de meid van de gravin d' Ars?" »Dat zal ik eerst kunnen zeggen als ik haar gezien heb. Op welke verdieping woont ze, die Suze «Op de vijfde." Vlug ging hij naar boven, schelde en de deur ging open. In de opening verscheen het vermagerde gelaat, de kleine, tengere gestalte, die Lefévre zocht. «WatI u hier, mijnheer? O, dat hadt u niet moeten doen." Hij kreeg een kleur. «Maar waarom is u dan ook niet bij mij gekomen «Ik heb er nog geen tijd voor gehad." «Wilt u me uw kostbaarheden laten zien «Neen." »Kom der inboorlingen in Zuid-West-Afrika. Terwijl het ministerie van buitenlandsche zaken merkwaardigerwijze het stilzwijgen bewaart, kan een der bladen mededeelen, dat in een gevecht twee officieren en zes Duitsche soldaten gedood zijn, en éen officier is gewond. Uit Rome wordt bericht, dat in Italië zich een sterke strooming tegen Engeland begint te vertoonen. Er wordt beweerd dat door kuiperijen van Engeland de vredeson derhandelingen met den negus zijn afge sprongen, en men vreest, dat het er op wordt toegelegd om Italië in een voortdu- renden strijd te wikkelen, die nog veel men- schenlevens zal eischen en waarvan men de zekerheid mist, dat hij in het voordeel van Italië zal eindigen. Een bericht uit Soeakim spreekt van een schitterende overwinning der Italianen. Tien compagniën, versterkt te Mokrame door tien andere compagniën, hebben een leger der Derwisjen aangevallen bestaande uit 8000 man voetvolk en 5000 ruiters. De Derwisjen hebben 500 manschappen verloren de Italianen 100; de vijand verwacht ver sterkingen van Osman Digma. Verder wordt gemeld, dat de Derwisjen de belegering van Kassala hebben opgegeven, waarschijnlijk ten gevolge van de zware verliezen welke hun door de Italianen zijn toegebracht. Te genover dit voor de Italianen gunstig be richt staat de mededeeling dat de Ras' Dargbie en Uoldbirghis, die totnogtoe niet aan den oorlog hadden deelgenomen, de partij van de Abessiniërs hebben gekozen. Omtrent de verhouding die in Turkije, na de bekende gebeurtenissen in Armenië, is ontstaan tusschen sultan Abdoel-Hamid en Mgr. Azarian, patriarch der katholieke Arme niërs, verneemt de Vossische Zeitung, dat de «ongenade" volkomen is. Mgr. had over de jongste moordenarijen in Hauran rap port uitgebracht aan Z. H. de Paus, die daarop persoonlijk aan den Sultan schreef om diens tusschenkomst dringend in te roe- Schouderophalend antwoordde zij «Ik heb nog maar een behangsel, maar het is in mevrouws kamer." «Zou uw meesteres me veroorloven, het even te zien «Mijnheer ik begrijp niet hoe u zóó kunt aanhouden." »Kom, juffrouw Suze, doe het maar 1 U weet wel dat ik niet opzie tegen den prijs als de zaken me aanstaan." «Nu dan, ik zal u binnenlaten. U moet dan aan mevrouw de gravin zeggen, dat u een vriend van haar overleden man zijt geweest, anders ontvangt ze niemand. \j moogt u over niets verbaasd toonen, haar in niets tegenspreken en geen woord over mij zeggen." En terwijl hij haar verbaasd aankeek, duwde zij hem in een kamer zonder gor dijnen, waarin een vrouw zat, zoo oud, dat zij een overblijfsel uit een vorige eeuw leek. «Mevrouw de gravin," zei Suze, daar is mijnheer Lefèvre, een vriend van mijnheer den graaf." Een vriend van mijnheer den graaf. Hoe zou Lefèvre die rol kunnen spelen De oude douairière was opgestaan en pen tot bescherming der Katholieken, die toch steeds trouwe onderdanen van de Os- maansche dynastie zijn geweest. Bij ontvangst van dit schrijven was, volgens den zegsman der Vossische, Abdoel-Hamid zeer boos en liet den patriarch ontbieden en hem door zijn kamerheer Noen-pasja zijn afkeuring te kennen geven. Mgr. Azarian erkende den Paus te hebben ingelicht, doch betuigde daarmede niets dan zijn plicht gedaan te hebben. Toen daarop namens den Sultan ontslagneming van hem verlangd werd, verklaarde Mgr. door den Paus in overleg met zijn gemeente te zijn aangesteld en dus niet vrijwillig zijn post te kunnen verlaten. Daarop verwijderde Mgr. zich uit het Paleis. De gebeurtenissen in Transvaal blijven nog steeds in hooge mate de aandacht trekken. In het proces tegen het hervormings comité eischt het requisitoir schuldigver klaring van Philips Tarrar en kolonel Rhodes aan hoogverraad en van de andere gedaagden aan majesteitsschennis. Naar de Times uit Pretoria verneemt, verrast de afloop van het proces tegen de gevangenen van den Rand het publiek. De regeering heeft alle punten van aanklacht ingetrokken behalve die waarop de beklaag den schuld hebben erkend. Volgens bericht uit Johannesburg verlaten tal van wagens met Boeren Pretoria met allerlei krijgsvoor raad uitsluitend onder geleide van blanken. Hun bestemmig is onbekend. De Times verneemt uit Kaapstad dd. 24 dezer: Sir H. Robinson heeft uit Engeland telegrafisch bericht ontvangen wat president Krugers antwoord op Chamberlains uitnoo- diging is. De president kan nu niet naar Engeland gaan, omdat de goedkeuring van den Volksraad vereischt wordt. Nader verneemt de Times uit Kaapstad, dat volgens berichten uit Johannesburg talrijke wagens ammunitie en veldequipe- menten door de regeering uit Pretoria wor den verzonden met onbekende bestemming.' maakte een buiging van voor de revolutie. Zwak en tenger als ze was, deed ze den ken aan die bladeren, die in het najaar bibberen in den wind, die ze zal afplukken. «Mijnheer," zei ze, «ik heb niet het ge noegen u te zien, maar het zal mij een genot zijn u van mijn man te hooren spreken. «Zij was dus blind, die gravin. Hij slaakte een zucht van verlichting. «Ik ben u zeer verplicht, mevrouw," mompelde hij. «Waar heeft u den graaf d' Ars ont moet?" De anders kalme Lefévre had lust om «nergens" 1 uit te schreeuwen en zich met een vloek uit de voeten te maken. «Ik heb hem ontmoet zonder juist te kunnen zeggen waar «U hebt elkaar zeker in het leger leeren kennen «Ja, juist in het leger." «O, dat zijn hechte vriendschapsbanden, die men daar sluit." «Ja Mevrouw, vooral als ze door zulke herinneringen gesloten zijn." Wordt v«rvolqd.) NIEUWE S E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1