Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. It. K. Volksbond, Kerknieuws. De Berlijnsche correspondent van de Daily News verzekert, dat Duitschland, indien het tot een oorlog mocht komen tusschen En geland en de Zuid-Afrikaansche republiek, den Boeren zijn zedelijken steun zal ver- leenen. Duitschland zou dan zijn diploma- tieken invloed niet alleen gebruiken ten gunste der Transvalers, maar overal waar Engeland zou kunnen worden tegengewerkt in Egypte, Oost-Azië, Venezuela en het Bal kan-schiereiland. Volgens een telegram uit Havana hebben de Spanjaarden op Cuba weer een over winning behaald. Zij hebben de opstande lingen aangevallen, die het tort Ivre belegerd hielden. De opstandelingen werden op de vlucht gejaagd, met een verlies van 72dooden. De Spanjaarden hadden 54 gesneuvelden. Schiedam, 27 April 1896. afd. Schiedam. Hulde aan de Zangafdeeling „St. Cecilia". Voor de herstemming ter verkiezing van twee leden van het Bestuur der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K, Volksbond bleken Zondag-avond te zijn uitgebracht 476 stemmen waarvan 10 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 466 bedraagt. Gekozen zijn de heeren H. J. Töns (altredend bestuurslid), met 247 en J. H. Blom, met 225 stemmen. De heeren Th. J. H. Coliignon en P. H. Ron selaar, aftredende bestuursleden, verkegen ieder 200 stemmen. Het onderzoek voor de land-miliciens-ver lofgangers zal alhier plaats hebben, op Maandag 22 Juni, des voormiddags ten 10 ure. Zaterdag-namiddag te 4| ure is aan den Rotterdamschen dijk, nabij het Roode Hek een melkwagen van den veehouder J. Lou- rens, van den dijk gevallen doordien het paard schrikte van een aankomende tram. De voerman A. Molenaar, die van den wagen sprong, kreeg een trap van het paard, waardoor hij aan een der beenen gewond werd. De 13-jarige L. Bonefaas, werkzaam in de kuiperij van den heer J. S. Klekamp Wz. aan de Noordvest alhier, viel Zaterdag middag te 3 uur in de Noordvestgracht door P. v. d. Tuijn, knecht in die kuiperij, werd hij onmiddellijk gered. Heden ochtend te 73/* ure is de 51-jarige J. van Dorp, wonende aan het Broersveld, bij het overvaren met de pont aan de Noordvestgracht te water geraakt. Gelukkig wist hij zich-zelf te redden en spoedig we der op de pont te komen. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 128 schepen, waarvan 8 zeilschepen, hiervan waren be stemd voor Rotterdam 125, voor Schiedam 1 en voor Maassluis 2. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 109 schepen, waarvan 14 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 107. Door de R. K. vereeniging Recht en Orde" te Rotterdam werd ter voorziening in de vacatures in den gemeenteraad, ont staan door het bedanken van den heer Hoogewegen en het overlijden van den heer Ketting, slechts één candidaat gesteld, nl. de heer J. W. Thompson, die de candi- datuur aanvaardde. De vergadering ver leende aan het bestuur maebtiging om met andere kiesvereenigingen te onderhandelen, om tot samenwerking te geraken. Aan het Maasstation te Rotterdam arri veerden Zaterdag 200 man der koloniale reserve uit Nijmegen. Langs de oever was het zwart van menschen. De militairen wer den ontvangen door de muziek der >Weer- baarheid" en de stafmuziek, door verschillende officieren en door de ïVereeniging van Oudstrijders" In 8 sleepbootjes werden zij aan boord van de Gedé aan de Wilhelminakade inge- sleept. Op het dek werd een toespraak ge houden door majoor Netten, commandant der koloniale reserve, die wees op den Atjeh-krijg en besloot met de voorlezing van den toast der Koningin-Regentes uit De Telegraaf. Voorts werden militaire toespraken ge houden door den commandant der mariniers, door den kapitein Polak van de schutterij en door den voorzitter der oudstrijders. De detachements-commandant Pilger dankte de sprekers. Ten 12 u. 30 min. vertrok de Gedé onder een donderend hoera en onder het zingen der volksliederen. De politie te Buda Pesth heeft aan de Rotterdamsche politie aanhouding verzocht van een drietal gevaarlijke sujetten, die uit de gevangenis te Buda-Pesth ontsnapt zijn. Vermoedelijk zullen zij via Rotterdam per scheepsgelegenheid trachten te ontkomen. Een der berichtgevers van de Msb. meldt, dat Van Berkel, die jl. Maandag te Rotterdam vertoefde om eenige zaken ai te doen, den volgenden dag aan het huis van arrest is gekomen, om den directeur en het perso neel zijn dank te betuigen voor de goede eri welwillende behandeling, hem en den zijnen aangedaan tijdens de voorloopige hech tenis. Tevens wordt uit dezelfde bron bericht, dat de justitie een onderzoek instelt, wie de naamlooze brieven aan haar heeft gericht, waarin Van Berkel beschuldigd werd. Vrijdagochtend is te Vlaardingen met het loggerschip Verwisseling, SCH 227, aange* bracht het lijk van den schipper van dat vaartuig, Leendert Dijkhuizen, die tijdens de trawlvisscherij in de Noordzee nu twee dagen geleden, bij het uitvieren van een touw, een dubbele bocht van dat touw om zijn been kreeg, waardoor hij overboord werd getrokken en mede naar de diepte ging- Ofschoon men door losgooien van het touw nog had getracht hem te redden met de scheepsboot die in zee was, mocht zulks niet gelukken, zoodat bij het ophalen van het touw Dijkhuizen verdronken naar boven werd gehaald. De verdronkene, die te Scheveningen woonde en aldaar een talrijk gezin heeft, is derwaarts overgebracht. Afscheid van pastoor Lans. De parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie, die in den loop van haar bijna veertigjarig bestaan reeks zoovele lotsverwisselingen binnen hare muren zag, was Zondag 11. getuige van een aandoenlijke en treffende plechtigheid. De hoogeerw. heer mgr. M. J. A. Lans, tot president van het groot-semi narie te Warmond benoemd, heeft Zondag 11. onder de plechtige H. Mis ten 10 ure in genoemde kerk afscheid van zijne ge meente genomen, die het voorrecht had hem bijna negen jaar als haar herder te bezittenHet ruime kerkgebouw was bij deze gelegenheid door de geloovigen zoo geheel bezet, dat zelfs de gangpaden voor een goed deel gevuld waren. De scheidende herder werd bij het opdragen van het H. Misoffer geassisteerd door de weleerw. heeren A. G. van den Berg en J. Postma, kapelaans der parochie, terwijl de eerw. heer 1. J. M. Meijer, theologant van War mond, als ceremoniarius fungeerde en de weleerw. heeren J. F. G. Hafkenscheidt, kapelaan der parochie, W. P. H. Jansen, professor van het seminarie te Hageveld, en de eerw. heer G. A. M. Beukers, theo logant van Warmond, mede in het priester koor aanwezig waren. Nadat het H. Evangelie gezongen was, betrad de hoogeerw, celebrant den kan sel. Toen hij de lezing van Epistel en Evangelie ten einde had gebracht, richtte hij zich met een laatste woord tot zijne gemeente. Geen schooner aanleiding voor dit afscheidswoord kon hij vinden dan in de levensgeschiedenis van den Heilige dien de Kerk ons op dezen dag ten voorbeeld had gesteld. De bereidvaardigheid om den H. Wil Gods te volbrengen kwam vooral uit in het leven van den H. Jozef, zoowel toen Hem gezegd werdnsta op en ga naar het land van Egypte", als toen hij het vkeer weer" mocht vernemen. Die H. Wil Gods open baart zich in het leven van iederen mensch. Ook spr. heeft het woord vernomen, hem door den mond zijner overheid toegesproken >ga en blijft tot zoolang ik het u zeggen zal." De H. Wil Gods te volbrengenis ieders plicht, niet alleen wanneer dat overeenkomt met de wenschen van ons hart, maar ook wanneer het er mede in strijd is. Meer dan anders gevoelt spr. in dit oogenblik den band der liefde, nu hij moet scheiden van een volk uitmuntend in geloof en gods vrucht, nu die band die hem aan deze ge meente hecht, moet verbroken en de H. Wil Gods moet volbracht worden immers hij is getuige geweest van het dat levend geloof 'twelk zich openbaarde bij de viering der heilige geheimen, in het bij wonen der kerkelijke plechtigheden, inden ijver om hier Gods Woord te komen hoo ren, in de liefde en genegenheid hem be toond bij den 25n verjaardag zijner pries terwijding, die spr. beschouwt als een hulde gebracht niet aan zijn persoon maar aan de waardigheid van het priesterschap. Dat levend geloof openbaarde zich ook bij de gedachtenisviering der H. Liduina en in de bereidvaardigheid waarmede hier aan alle die het behoeven, hulp en steun wordt geboden. Als spr. dit alles overweegt, dan kan hij getuigen, dat het afscheid hem kost, dat hij het gevoelt, de band wordt ver scheurd, nu het er op aan komt Gods H. Wil te volbrengen. Alvorens te scheiden bracht spr. dank aan allen die met hem hadden samenge werkt aan de eerw. kapelaans, het geacht kerkbestuur, de geachte armmeesters, heeren collectanten en koristen, de dames die zich voor de versiering van het altaar beijver den en die in de Maria- en injde Liduina -Ver- De algemeene vergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. R. R. Volksbond werd gisteren in de zaal der Oificieren-Vereeniging gehouden. De zaal was weder geheel door de Bondsleden bezet, die het bin nentreden van den geestelijken adviseur, den weleerw. heer A. G. van den Berg, met applaus begroetten. Nadat de president, de heer C. Willeman, de verga dering met gebed had geopend, deed het verschijnen van de Zangafdeeling „St. Cecilia", op het podium geschaard, een daverend applaus opgaan. Toen het Bondslied door .St. Cecilia" aangeheven, ten einde was gebracht, nam de president het woord. Hij rekende het zich ten plicht een woord van dank te brengen aan allen, die hem bij de bestuurskeuze hun stem hadden gegeven, en beloofde naar best ver mogen zijne zwakke krachten te zullen blijven wijden aan het heil van den werkman, de verhooging van den bloei der afdeeling. Wel ontveinsde spr. zich nu even min als voor vier jaren de moeilijkheden niet aan het bestuur verbonden, maar de overtuiging, dat het be stuurslidmaatschap is een verheven post waarbij het niet geldt zijn eigen eer, maar het groote verheven doel, den werkman te verheffen uit den poel der so ciale ellende, geeft hem moed. De eer van God, het heil der maatschappij, het welzijn van Kerk en Staat voor oogen, wil spr. zijn best doen zijn ambt naar behooren te vervullen. Is dan ook de moeite groot, zal hij wellicht met tegenstand te kampen hebben, het ontmoedigt hem niet, overtuigd dat hij werkt tot eer van den katholieken Volksband, tot den bloei dezer afdeeling, het heil van de werklieden en allen die bij haar zijn aangesloten. Een woord van dank bracht de president aan de Zangafdeeling „St. Cecilia", die de eer van den Bond zoo hoog had gehouden, door in het concours met verschillende werkiieden-zangverecnigingen glorievol uit het strijdperk te treden {applaus). Hij was zeker aller tolk te zijn, wanneer hij eer en hulde bracht aan »St. Cecilia" en haren ijvervollen directeur. De derde prijs door haar behaald, is zeer zeker wel verdiend voortdurend heeft zij gewerkt om zich meer en meer te ontwikkelen in den schoonen zang. Spr. uitte den wensch, dat zij, de Zangafdeeling, steeds zou groeien en bloeien, de luister en de kroon dezer afdeeling zou zijn en besloot met een opgewekt: leve ,St. Cecilia'', leve de heer Den DraakDe geestdriftvolle instemming, die deze woorden vonden, bewezen dat zij der geheele vergadering als uit 't hart waren gesproken. De heer Marrevee, bestuurslid, bracht daarna op de hem eigene wijze in eenige versregels hulde aan .St. Cecilia". Zij luiden al3 volgt Sint Cecilia, de afdeeling .Zang" van den Bond, Staat gunstig bekend heel ons Bisdom in 'trond. En dat zij het waard is dat heeft zij getoond, Met Eere-metaal werd haar kunst toch beloond. Ik wensch haar geluk met den roem daar behaald, Te meer daar de glorie daarvan terugstraalt Op het Heilig Geloof, dat wij allen belijden, Waarvoor wij en nu en altijd moeten strijden. Daar wordt toch door velen zoo dikwijls beweerd, „De Roomschen zijn dom, want hun is niets geleerd Dan bidden en kerkgaan, en daarmee is 't uit, Want kunsten en wetenschappen sluiten zij uit." Welnu I die zoo spreken zij kunnen weêr leeren, Dat zij op dat punt op een dwaalspoor verkteren. Men kan zeer goed Roomsch zijn, in merg en in been, En toch kunst beoef'nen, dat komt goed bijeen. Wat zijn er veel Pausen en Priesters geweest Die hebben geschitterd door wijsheid van geest. En in onzen tijd is Paus Leo de man Die eiken verlichte de les lezen kan. De Kerk heeft de wetenschap altijd gevoed, Van d' ondergang zelfs heeft zij haar behoed. De wetenschap 1 neen 1 zij zai nimmer vergaan Juist omdat ons Cloofj onze Kerk blijf bestaan. En nu mannen broeders een hoerah voor den man, Die zijn zangers zoo flink tot den strijd richten kan. En terwijl Heer Den Draak juist vandaag mag verjaren, Zoo wensch ik dat God hem nog lang moge sparen. Nadat de heer Marrevee aldus der overwin nende Zangafdeeling hulde had gebracht, werien de notulen door den eersten secretaris gelezen en onder applaus goedgekeurd. Daarop werden door .St. Cecilia" hare prijsnummers van het canconrs Wees man van Lyseu en .Lentelied" van Verhulst tot aller genoegen uitgevoerd. Toen het daverend applaus dat de uitvoering dezer sehoone nummers begroette, eindelijk was verstomd, nam de heer J. H. de Boer, bestuurslid der Zang afdeeling „St. Cecilia", het woord. In eenige welgekozen woorden bracht hij hulde aan haren volijverigen direc teur, die ten koste van veel arbeid en moeite deze Zangafdeeling als een klein kind zoover had geleid, dat zij nu den eersten sport Op den ladder had beklommen. De Zangafdeeling achtte het zich ten plicht dit merk waardig feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Zij meende dat er iets moest zijn, dat den ijvervollen directeur bij het beschouwen voortdurend zou doen zeggen „dat heb ik nu van mijn mannen", en bood hem daarom een souvenir klein maar fijn een gouden dasspeld met twee paarlen en een diamant, (applaus.) Na zooveel lof en hulde hem gebracht, zoo ver klaarde de heer Den Draak, kon hij het antwoord niet schuldig blijven. Hij bracht de heeren Willeman en Marrevee allereerst dank voor den lof hem toege bracht, maar het speet hem die niet voor hem-zelven te kunnen accepteeren. Spr. herinnerde er aan dat hij voor vier jaren door het bestuur met het directeurschap eener zangafdeeling belast, had opgemerkt -. nu ben ik wel veldheer, maar waar zij a de soldaten. De soldaten lieten zich echter niet wachten, maar wat waren dat voor soldaten Velen hadden in figuurlijken zin nog nooit een geweer gehanteerd of wisten er de be handeling niet van, maar iets bezaten zij in ruime mate veel goeden wil en veel ambitie. Door die twee factoren die zeker veel steun geven, zijn ze zoover ge vorderd, dat zij die eerst nog niet voor schutter deug den, nu we! naar Lombok of Atjeh zouden kunnen gaanZij hebben hard gewerkt, hard geblokt en de vrucht van hun ijverige studie is verleden week duidelijk gebleken. Daarom bracht spr. de eer en hulde hem gebracht over aan zijn zangvrienden, wijzende op den baud van innige genegenheid die tusschen directeur en leden bestaat. Zij hebben samen gestreden en samen overwonnen, niet aan hem, directeur, maar aan den man nen de eer, die nu inderdaad den ondersten sport hebben beklommen. Zij zullen met ijver en ambitie blijven voortgaan en den weg vervolgen ten einde toe. Met de hulp van den goeden God, zonder welken wij niets vermogen, steunend op deze oprechte ferme mannen, hoopt spr. de Zangafdeeling tot hooger en grooter bloei te brengen. Spr. verzocht een luid hoera voor zijne mannen zij verdienen 't j zij hebben 't gewonnen (Het driewerf hoera van den Directeur voor zijn mannen vond geestdriftvolle instemming). Wijzende op het schoon cadeau hem vereerd en dank brengend aan het bestuur, dat hem trouw ter zijde stond, merkte spr. op, dat door het succes bij het coucours verkregen, dat reden geeft grootsch eu fier te zijn, als het ware een nieuwe band geklonken is, de band tusschen directeur en leden nauwer is toege haald zij hebben elkaar lecren kennen, weten wat zij aan elkaar hebben. Spr. weet dat het cadeau, hem vereerd, van harte gegund is, en diit doet hem goed. (applaus). Voorzeker is het geen alledaagsche prijs die „St. Ce cilia" heeft gewonnen, waar zij zelfs nog voor hooger prijs in aanmerking moet zijn gekomen. Eu hierbij moet men wel in het oog houden, dat deze prijs gewonnen is door werklieden in den volsten zin des woords, die meerendeels reeds in het nachtelijk uur ten 3 a 31/. ure den arbeid beginnen. Spr. beloofde ten slotte er naar te streven de Zang afdeeling te maken niet alleen tot een parel der Schiedamsche Bondsafdeeling maar van den geheelen bond en besloot met een driewerf hoera eerst voor den Bond, daarna voor zijn mannen, dat met de meeste geestdrift door allen werd ingestemd. Hierna werd door „St. Cecilia" nog tot aller genoegen De Vliegh Roeierslied ten gehoore gebracht, waarop de tenor-zanger de heer Vries, bondslid uit Gouda, de vergadering vergastte op eenige solonummers „Wees gegroet" van Smeele en »Een troostbloem" van De Vliegh. (applaus). Het woord was daarna aan den eerw. adviseur, die naar aanleiding van het betreurenswaardig feit, dat ook hier in geschriften en brochures propaganda wordt gemaakt voor den Nieuw-Malthusiaanschen Bond een ernstige waarschuwing deed hooren die geschriften niet in huis, onder de oogen hunner kindereu of eigen oog te dulden. Daardoor wordt toch een slag gegeven in het aangezicht van onze Moeder de H. Kerk, hare leer aangerand ja de leer van Christus, Die tegenover de zeden van het heidendom de heiligheid van het huwelijk in het licht heeft gestald en het tot een Sacrament verheven. Wijzende op het voorbeeld van den H. Jozef, den kuischen bruidegom der Allerh. Maagd, het hoofd van het H. Huisgezin, uitte spr. den wensch dat allen als trouwe zonen der H. Kerk, trouwe leden vsn den Ned. R. K. Volksbond met kracht, moed en ijver tegen de ver spreiding dier slechte geschriften zouden optreden en alzoo niet alleen door woorden, maar ook door daden zouden toonen, dat zij protesteeren tegen de koninklijke goed keuring van dezen schandelijken bond (daverend ap plaus). Daarop werden door den president nog eenige rne- dedeelingen gedaan. Na den uitslag der bestuursver kiezing vermeld te hebben, deelde hij mede, dat de heer Den Boer buiten zijn weten candidaat gesteld, voor de benoeming had bedankt. Eene nieuwe keuze, waarvoor de gewone regelen gelden, zal moeten plaats hebben. Tot 11 Mei kunnen candidaten worden opge geven. Zondag 17 Mei, des avonds ten 8 ure, zal de Encycliek-vergadering plaatshebben, waarin de weleerw. pater W. J. van HoofF, pastoor te Amsterdam, als spreker zal optreden. De jaarfeesten zullen 31 Mei, 7 en IV Juni aanst. plaats hebben. Daartoe hebben de leden met hunne dames toegangvoor het bijwonen der feestvergaderingen, die met letter A beginnen, is ruiling toegestaan. Eenige leden werden verzocht bij de stembusopening, gisteren-avond in het Bondsgebonw te houden, tegenwoordig te zijn. Het bestuur van de Bondsafdeeling was bij monde van twee zijner leden den vertrekkenden paBtoor Lans gaan vaarwel zeggen. De hoogeerw. heer mgr. Lans had verzocht der ver gadering zijne beste wenBchen voor den bloei der Bondsaideeling eu het welzijn van aller gezinnen over te brengen. Na deze mededeelingen werd de vergadering door den president, onder dank voor de trouwe opkomst, met gebed gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2