Mé en verMle our. Men, S^nrtü' ,hulPb6l'oevendën naaste tot Eerw Rr a °°k voora' bracht hij aan de van hpt w FS,i en Zusters en de'heeren drukk-on^ scd°o'bestuur die de zware en wik a*. 8 zorSen voor het katholiek onder aan q agenaan allen in 't algemeen en nam i 6r U1 1 bijzonder die met hem in deze bjk dank Samenwerkten> bracht spr. harte- Aan dit dankwoord meende de scheidende r er ook een woord van vermaning en aarschuwing te moeten verbinden, omdat een laatste woord den meesten indruk maakt. Wen lieer Jezus beval hij deze stad, en deze parochie, opdat Hij haar zou bewaren, haar voor alle kwaad behoeden, opdat zij steeds sterk zou zijn in het geloof en vooruitgaan. Maar ook den burgers van Schiedam, den lenen dezer parochie beval hij den Heer Jezus aan, Hem die in Zijne oneindige liefde uit den overvloed Zijner genade schatten en zegeningen aan ieder zou mede- deelen. De Heer Jezus beval hij hun aan in alle aangelegenheden en omstandigheden des levens hij beval Hem aan ook voor die ongelukkigen die in dezen Paaschttijd niet aan hun plicht voldeden, opdat zij door vereenigd smeekgebed Zijn vaderlijke barm hartigheid deelachtig worden. Den Heer Jezus beval hij den ouders voor hunne kinde ren, opdat zij hen tot de zaligheid leiden, den kinderen opdat zij hunne ouders als Zijne plaatsbekleders eeren, den jongelieden en jongedochters, opdat Hij hen zou bewaren te midden van de gevaren der wereld. Heer Jezus beval hij allen aan, voor de hulpbehoevenden, de schoolkinderen, voor 2yn opvolger, opdat zij hem dezelfde volg zaamheid zouden betoonen die aan zijn voor ganger werd betoond, voor spr. zelf, omdat het ook voor hem geldt, dat hij na anderen gepredikt te hebben zelf niet verworpen worde, en opdat spr. naar J. C. moge ge vormd worden en op Hem gelijke, ook in hen die onder zijne leiding tot ware dienaren Gods moeten gevormd wordenvoor de toekomstige priesters vroeg spr. aller gebed. Terwijl spr. ten slotte vergeving vroeg voor een hard woord dat hem wellicht in de overmaat van bezorgdheid voor hun heil was ontvallen, beval hij zich in aller gebed. Bidden wij voor elkander, zoo ongeveer be sloot spr., nu ik voor de laatste maal het H. Misoffer voor u ga opdragen, bidden wij dat Jezus in ons zij en blijven, leve in ons hart en onze ziel, opdat de glorie van Jezus Christus eenmaal aan ons allen geopenbaard worde Nadat de scheidende herder ongeveer al dus zijn treffend afscheidswoord ten einde had gebracht, werd het H. Misoffer voort gezet, waaronder door het koorgezelschap de missa sexta van Jos. Beltjens werd uitge voerd. Met de Benedictie werd deze ge denkwaardige plechtigheid besloten. Het heeft Z. H. Paus Leo XIII behaagd, in de audiëntie van 21 dezer te benoemen tot kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem, de hoogeerw. hooggel. heer mgr. M. J. A. Lans, president van het groot seminarie te Warmond. BINNENLAND. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 30 April eerstko mende niet plaats hebben. Voorstellen betreffende de oefening der schutterijen, worden reeds langen tijd bij het Departement van Binnenlandsche Zaken voorbereid, maar er waren bezwaren aan verbonden deze vóór de afdoening der Kies wet ter hand nemen. Reuter seint uit Washington, dat de com missie van onderzoek in zake de Venezue- laansche kwestie besloten heeft, vertegen woordigers naar den Haag te zenden, om daar in de koninklijke archieven de origineele Nederlandsche documenten te bestudeeren. Het voornemen bestaat om Woensdag, 6 Mei, den dag na de bijeenkomst der Tweede Kamer, in de afdeelingen te doen onder zoeken de wetsontwerpen o. a. betreflende wijziging van artt. 748 en 755 Wetboek van Koophandel, wijziging der provinciale en der gemeentewet, onteigening voor wegenaanleg te Nijmegen, verhooging van hoofdstuk V voor 1896, wijziging van het bestuur der Polytechnische school, verbete ring van de Vecht in O verijsel, goedkeuring der additioneele verklaring en schikking tot de Bernei' overeenkomst omtrent het goederenvervoer op spoorwegen, aanleg van een spoorweg Batavia Anjer en nadere wijziging der wet tot regeling van het Staatstoezicht op krankzinnigen. De minister van koloniën heeft de woorden, waarin H.M. de Koningin-Regentes eergis teren aan het diner in het paleis te Amster dam, hulde bracht aan het Indische leger, geseind aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, ter mededeeling aan generaal Vetter, om door hem aan de krijg- macht in Atjeh te worden medegedeeld. Atjeh. Door de Telegraaf werd heden het vol gend telegram ontvangen Bombardemenstelling Toekoe-Oemar heden ochtend begonnen. De Koninginnen in Amsterdam. De rijtuigen der Koninginnen worden voort durend door fraaie weder begunstigd Zater dag ochtend werd een kort bezoek gebracht aan het Wilhelmina Gasthuis, waarvan de Koningin zelve destijds den eersten steen legde. De verwachting toen uitgesproken dat de nieuwe stichting der stad Amsterdam ten zegen zou zijn is niet beschaamd. Door de onbekrompen zorg van het gemeentebe stuur is het Wilhelmina-gasthuis een ge zegende toevlucht van de lijdende mensch- heid geworden. Het bezoek goldt slechs de beide zalen der allerkleinste verpleegden en wel der knapen. Immers op de meisjes zaal was juist een geval van besmettelijke ziekte gecon- trateerd, zoodat het niet raadzaam was dat vertrek binnen te gaan. Zich met de han den op den rand der krib steunend, voegde Wilhelmina menigen knaap een vriendelijk woord toe, en zij en hare moeder deelde speel goed rond, waarmede de zieken recht in hun schik waren Van het gasthuis reed men naar het nieuwste snuifje van het musea voortbren gend Amsterdam, het huis Willet Holthui- sen aan de Heerengracht bij den Amstel. Hier vonden de Vorstinnen, die als alle vrou wen behagen scheppen in de bezichtiging van kunstig bewerkte snuisterijen en sier raden, veel van hare gading. Omstreeks halt drie Zaterdag-middag re den Hare Majesteiten weder uit. Haar be zoek goldt thans het St. Nicolaas-gesticht aan de Heerengracht Deze stichting van katholieke liefdadig heid, waar thans een 140 meisjes van 11 tot 21-jarigen leeltijd halve weezen wier opvoeding verwaarloosd werd en wier toekomst gevaar zou loopen, verpleging en onderricht ontvangen, werd in 1815 opge richt door den hoogeerw. heer J. Cramer, aartspriester, en was aanvankelijk op zeer bescheiden voet gehuisvest in een kleine woning op het Begijnhof, Later overgebracht naar de Kalverstraat, werd zij eindelijk in 1868 gevestigd op de Heerengracht in het oude huis der adellijke familie Van Brienen, waarvan, blijkens een onlangs ge dane ontdekking de eerste steen was gelegd op 28 Maart 1772. Aldus werd, naar een Latijnsch opschrift in de groote zaal zinrijk vermeldt, «de woning van den rijke een toevlucht voor den arme". De honneurs werden waargenomen door den hoogeerw. heer Poppen, deken van Amsterdam, die zijne beide mede-regenten, de zeereerw. heeren L. E. Jansen, pastoor van de «Posthoorn" en A. E. van Es, pastoor van «St. Dominicus" voorstelde. Twee elf jarige meisjes overhandigden bouquetten en Georgina de Leeuw sprak een kinderlijk woord van hulde en dankbaarheid wegens het koninklijk bezoek, waarna met piano begeleiding een driestemmig welkomstlied werd aangeheven. Het driestemmig welkomstlied tekst van den weleerw. heer F. J. de Booy, kapelaan van de «Posthoorn", was in fraaien stijl gecomponeerd door den jeugdigen organist Henri Cuipers. Pas waren de laatste tonen vervloden of uit de kapel ruischte orgelspel de hooge bezoeksters tegen ter begeleiding van het Bomine Salvam fac Reginam. De uitvoering van dit psalmvers in den breed kerkelijken stijl van Palestrina door den reeds genoem den componist Cuypers getoonzet, werd door HH. MM. staande gehoord. In een der bovenvertrekken lag Anna Jelders te bed, reeds langer dan twaalf jaren lijdende aan ruggegraatsverlamming, Die tijd heeft zij zich ten nutte gemaakte door zich in het borduren zoo te oefenen, dat zij ware kunstwerken met de naald schept, Zij bood der Koningin een zakdoekje aan. waarin het naamcijfer van Hare Majesteit en de Koninklijke Kroon was gewerkt. Bij het afscheid nemen schreven de Vorstinnen hun namen in het daarvoor bestemde boek. Het laatste bezoek der Koninginnen viel het Veiligheidsmuseum aan den Groenen- burgwal ten deel, waarheen zij zich laat in den namiddag begaven om daarna nog een uitgestrekte rijtoer te ondernemen door het zuidelijk deel der stad. Zondagochtend werd het gebruikelijk bezoek aan de Nieuwe Kerk ter bijwoning der godsdienstoefeningen gebracht. De kerk was als gewoonlijk stampvol, toen de Konin ginnen er aankwamen. Aan het Vrijdag ten paleize gehouden diner is door H.M. de Koningin-Regentes de volgende rede gehouden op het leger in Indië «Mijne Heeren, Ik stel u voor met de Koningin en Mij te drinken op onze krijgsmacht in Atjeh, welke in deze dagen een zoo ernstigen en moeite vollen strijd heeft te voeren voeren voor de belangen van het vaderland en van de ko loniën. Indien Ik uiting geef aan de waardeering en het vertrouwen waarmede Wij de krijgs verrichtingen onzer legermacht op Atjeh volgen, ben Ik zeker dat Mijne woorden in stemming vinden bij u allen en indien Ik, mede namens de Koningin, den oprechten wensch uitspreek, dat de offers, die ginds voor het Vaderland worden gevraagd, niet vele mogen zijn en niet vergeefs mogen ge bracht worden, weet Ik, dat Ik de gevoelens vertolkt van elk rechtgeaard Nederlander- Ik verzoek u met Mij een dronk van eer biedige hulde te brengen aan hen, die ginds voor ons strijden en uw glas te ledigen op den voorspoed van ons dapper en getrouw Indisch leger." Laatste Berichten. Z. H. de Paus heeft benoemd tot proost van het kathedraal kapittel van Haarlem, de hoogeerw. heer mgr. H. Poppen, deken van Amsterdam. Atjeh. De correspondent der N. R. Cl. te Ba tavia seint onder dagteekening van heden Toekoe Oemar heeft geweigerd aan het door ons gestelde ultumatum te voldoen. Lam Pisang wordt nu door ons met 50 kanonnen gebombardeerd. Sport. Naar de Haarl. Ct. verneemt, zal de jaarlijksche roeiwedstrijd, vanwege den Ne- derlandschen Studenten-Roeibond, di t jaar gehouden worden op Maandag 25 Mei (twee den Pinksterdag) op het Noorder Spaarne. te Schiedam. Verkocht: Zaterdag 25 April. Notaris mr. II. M. C. POORTMAN. I. Een Woonhuis en Erve aan de Boter' straat, in veiling f1700. II Een Pakhuis en Erve met Open Gang genaamd «Nederland" achter perceel 1, en uitkomende aan de Sehie, in veiling f 2000. Gecombineerd opgehouden op f5375. III Een Winkel en Woonhuis, Erve en Open Grond aan den Langen Achterweg, in veiling 11825, daarvoor verkocht. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 27 April 1896. Spoeling f 0.60. Moutwijn Noteering makelaars f6Vs. Brandersbond -6—. Stemming Vast. Berlijn. (Slotk.) Parijs. I Rogge, I Spiritus Mei Juli Sept. Mei Sept. Meel 12 Merk. 1. md. 12 s Mei Rogge, loop. md. Mei Hamb. jSPirit" APril:Mei Juni/Juli 119.75 124! 39.30 39.20 40.10 39.50 10.40 10.50 16.624 16.874 123.50 39.20 39.20 40.30 39.50 10.50 10.50 16.624 16.874 New-York. Maïs 37%. Amsterdam. 25 April. Rogge op lev. iets lager; per Mei f100, 99, per Juli f 100,99; per Oct. f103, 102. 27 April. Rogge op lev. iets lagerper Mei f99, 89, 99 per Juli f99, 98; per Oct. f 101, 102. Keulen Rijnhoogte ('s more. 11 uur) 25 April 3.52 M. 27 April 3.29 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.08 Disc. 2 pCt. Parijs - 48.024 2 Antwerp.- 47.90 25 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 27 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 71 paarden veulen, ezel, 353 vette runderen, magere dito, 260 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 121 schapen of lammeren, 628 varkens, biggen bokken. Koeien le qual. 67 c., 2e qual. 62 c., 3e, qual. 56 c.ossen le qual. 67 c., 2e qual 60 c.. 3e qual. 54 c., stieren le qua!. c. 2 qual, c.kalveren le qual. c. 2e qual. 80 c. 3e qual. 60 c., schapen le qaul. 58 c., 2e qual. 52 c.varkens le qual. 38 c., 2e qual. 36 c. 3e qual. 34 c. Handel in vette runderen door grooten aanvoer flauwer. Aanvoer van kalveren in minderen qualiteit groot, maar ze werden voor Engeland en Frankrijk opgekocht. Var kens met redelijken aanvoer en tragen handel. Aardappelen. Zeeuwsche jammen fl.80 a 2.10., dito blauwe fl.80 a 2.10, Spuische jammen f2.10 a f2.60, Flakkeesche jam men f 1.90 a f2.10, Brielsche witte fa f Geldersche blauwe f2.10 a dito kralen f a Zeeuwsche eieren f 3.— a 3.10, Over- maasche dito f 3.10 a 3.30 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f 16.a f 18 Aan voer 5 partijtjes. Handel flauw. ROTTERDAM, 20 April. BuitenlandscheGranen stil. Rogge per 2100 kilo Helena f 116 stoo- mende dito naar qualiteit f110 a 114, stoomende Bessarabische naar qualiteit f 111 a 112, Gerst per 2000 kilo67/68 ko. Odessa f 110, 61/62 ko. dito uit zeilboot 1104, 62/63 ko. dito stoomend f104 a 105. Haver per 100 kiloReval f 6. 40, Pe tersburger f6.50 Libauf 5.50 a f6. Mais per 2000 kiloAmerik. Mixed f 86 a f87 dito dito langs zeeboot f83.50; dito dito stoomend f82. In publieke veiling ca. 250,000 kilo witte en ca. 45,000 kilo gele La Plata Mais met klander, m/m. onfrisch verkocht f 71 per 2000 kilo contant plus 1 pet. veilingskosten uit lichter alhier te ontvan gen. Van ca. 80.000 kilo BS Mixed Mais een paar kavelingen f 67 en 166 en van ca. 200 last wakke en verkleurde Novoros- sisk eenige kavelingen f73 en f72 zelfde conditiën verkocht. VEEMARKT TE LONDEN, 27 April. Op de Veemarkt werden aangevoerd 1400 Runderen, 13,0d0 Schapen, 20 Kalveren en 20 Varkens. Men noteertRunderen 2/0 a 4/4, Schapen 3/2 a 5/0, Kalveren 3/4 a 5/6 en Varkens 2/0 a 3/6 per steen. Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 2Vs pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hvp 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp. Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 27 Apr. 92%, 84 257/s 103% 21% 41 Vs 140% 77% 25% 16V, 13% 82s/, 12% 35% 27% 4% Burgerlijke Stand. Geboren: 25 April. Wilhelmus Ge- rardus Joannes, zoon van W. Dries en M. M. Hout, Nieuwsticht. 27. Andries, zoon van A. van Eek en Wr. Stavast, Buitenha- venweg. Over leden: 25 April. Frans Carel Jung, oud39jaar, Nieuwsticht Midden. 26.Petro- nella Johanna Weber, oud 5 jaar, Heeren straat. 25 April 27 April 119.50 24 April 25 April 378/s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3