Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Suze's Geheim, 19de Jaar jr. Woensdag 29 April 1896. No. 5479. ISureatt IJSotersfraaf 50. Feuilleton. O PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2. Afzonderlijke Nommers0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. 28 April '96. De samenstelling van een nieuw mini sterie schijnt in Frailkryk met vele be zwaren gepaard te gaan. De demissionaire minister van buitenlandsche zaken, Sarrien, le een conciliatie-ministerie met progres- sistisch program had aangeraden, en daarop aterdag door Faure met de kabinetsformatie Werd belast, vroeg bedenktijd en kwam Zondag zeggen dat hij er van afziet Volgens de Temps heeft daarop de oud- minister Peytral, vice-voorzitter van den Senaat, den Kamerpresident Brisson als den geschiksten Kabinetsformeerder aangewezen, die dan een concentratie moest beproeven niet strenge uitsluiting van socialisten en ralliés. Indien deze concentratie niet gelukt, dan blijft er nog een cabinet de guerre over, met mannen als Dupuy, Waldek Roussear en Constans doch wat er ook kome, Kamer ontbinding schijnt in ieder geval onver mijdelijk. Immers de Senaat wil absoluut geen radicaal Kabinet meer, en de Kamer wil geen ander, ten minste volgens de met twijfelachtige meerderheid aangenomenmotie Ricard 1 De Senaat zou zijn vereischte medewerking tot deze Kamerontbinding niet weigeren en Faure zelf moet er meer toe geneigd zijn dan tot grondwetsher ziening, zooals Bourgeois hem nog in de laatste oogenblikken moet hebben voorge steld. Maar de Gaulois en andezen ver wachten, dat ten slotte Faure zelf de dupe van de historie wordt en zal moeten aftreden. Vorst Ferdinand van Bulgarije is Zaterdag te Parijs aangekomen, waar men hem nu officieel ontving. Aan het station werd de Vorst behalve door eenige Bulgaarsche stu denten, die hem een bouquet aanboden, ook verwelkomd door den secretaris Fournier van den president der Republiek en een eerewacht van de republikeinsche garde. Des namiddags ten 2 ure werd hij door president Faure plechtig op het Elysee ont- Naar het Fransch van M. GIRARDET. 3) Hij zeide maar wat hem inviel, doods bang het wantrouwen der gravin op te wekken. »Hebt u onzen grooten keizer gekend." vJa, dat is te zéggen bij naam, maar niet persoonlijk." ïDat is jammer. Mijn man stond zeer hoog bij hem aangeschreven. Hij heeft hem eigenhandig het portret van den koning van Rome gegeven, dat u daar aan den wand ziet hangen." Lefevre keerde zich om, maar zag de schilderij niet. Alleen een behangsel ver vangen, nadat hij met galarijtuigen van zijn hotel was afgehaald. Bij zijn aankomst op het Elysee speelde de muziek het Bulgaarsche \olkslied. Ten 5 ure bracht president Faure een tegenbezoek aan den Vorst. De Rijksdag in Duitschland, die gisteren weder vergaderd was, heeft de verkiezing in den Elzas van den heer Pohlmann, hos- pitant der Rijkspartij, en van den heer Holtz, behoorende tot de Rijkspartij, ongeldig ver klaard. De nationaal-liberalen en de con servatieven hebben voor de geldigheid der verkiezingen gestemd. Heden wordt een aanvang gemaakt met de behandeling der Beurswet. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, deelde de mi nister van koloniën, Chamberlain, mede Za terdag een telegrafisch antwoord van presi dent Kruger te hebben ontvangen. Het voornaamste daaruit is dat Kruger vertrouwt, dat Chamberlain ten aanzien van de vraa°" om een beslissend antwoord de moeilijke positie waarin hij verkeert, erkennen zal, om welke moeilijkheden het Kruger verstan dig voorkomt op dit oogenblik op die heele kwestie van zijn bezoek maar niet verder in te gaan, doch de zaak open te laten. Zulks te eer, daar de aanstaande bijeenkomst van den Volksraad zijn tegenwoordigheid te Pretoria gewenscht maakt, althans voor een gedeelte van de zitting. Kruger hoopt dat men door van beide zijden geduld en be leid te toonen tot een vreedzame en be vredigende oplossing van de moeilijkheden komen zal. Onder deze omstandheden heeft de regee ring de uitnoodiging tegen wil en dank ingetrokken en aan den Kaapschen gouver neur Robinson geseind, dat zij hem te Londen wenscht te zien, zoodra Bower terug is en de staat van zaken in Matabelenland Robinson veroorlooft heen te gaan. Men zal met hem confereeren en hij zal instructies ontvangen betreffende de latere onderhandelingen. De geheele briefwisseling zal weldra publiek gemaakt worden. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. sierde den muur, een prachtig tapijt met goud opgewerkt. »Wat een uitdrukking is er in dat ge zichtje, niet waar hernam ze, »zoo tref fend, zoo weemoedig Het begon hem te duizelen, zooals men dat wel meer gevoelt, als men bij een krank zinnige is. Op een wenk der kamenier antwoordde hij»0 zeker, mevrouw." »En daar heeft u in een smal lijstje het eerekruis van mijn man." Lefèvre zag het lijstje en het kruis. Neemt u dat miniatuur van Isabey maar eens in de hand dat op den schoorsteen mantel staat, mijnheer. Het stelt mijn man voor. Vindt u dat het lijkt Er stonden slechts ledige lijstjes op den schoorsteen. »U kunt daar ook mijn moeder en mijne beide zusters zien. Er zijn me groote som men aangeboden voor die miniaturen, maar ik ben er te zeer aan gehecht, ik ken er geen afscheid van nemen. Wilt u mij het portret van mijn man even geven?" Lefèvre nam op goed geluk af een der lijstjes en gaf het aan de oude dame. De onderstaatssecretaris voor buitenland sche zaken, Curzon, zegt, dat de Russische gezant het bericht van enkele dagbladen aangaande een geheim Russisch-Chineesch verdrag geheel ongegrond ^genoemd heeft. De minister Balfour verklaart Vrijdag de laatste tijdingen van de Amerikaansche regeering ontvangen te hebben, betreffende de kwestie van een algemeene arbitrage, zoowel als van de Venzolaansche zaak. Chamberlain heeft aan de Chartered Com pany bericht, dat zij een.half millioen pond sterling in kas heeft en de oorlogskosten betalen zal. Er is geen reden om, behoudens onvoorziene omstandigheden, aan het na komen van de verbintenissen te twijfelen. De Engelschen toonen zich zeer boos over de weigering van president Kruger om naar Engeland te komen. Zooveel zelfstandigheid bij een eenvoudigen Transvaalschen Boer! Dat antwoord komt niet onverwacht voor hen, die bekend zijn met de toestanden in de Zuid-Afrikaansche republiek en de ont wikkeling der gebeurtenissen hebben gade geslagen. Maar toch toont men zich zeer verontwaardigd en is men overtuigd, dat de heer Chamberlain gelijk had, toen hij in de Constitutional Club de regeering van de Transvaal bedorven noemde Er wordt nu met grooten ijver gediscus sieerd over de houding, welke de minister van koloniën zal aannemen. Een aangenaam tijdverdrijf, dat echter menigeen somber stemt. Zoo bijv. de Speaker: ïhier zoowel als in Egypte triomfeert de jingo-partij en wij zijn weer eenige schreden dichter ge komen bij den grooten Europeeschen oorlog, welke lord Salisbury en zijn collega's voor nemens schijnen te doen uitbreken". De Times ontving uit Kaapstad een tele gram, gedateerd 24 April, waarin gemeld wordt, dat in den Volksraad van den Oranje- Vrijstaat gediscussieerd wordt over de ver dediging. De oorlogscommissie beveelt den aankoop van ammunitie, de uitbreiding der artillerie en het bouwen van een fort te Bloemfontein aan. Zij streek met haar fijne vingertoppen zachtkens liefkoozend over het glas. »0," fluisterde ze. »Ik voel dat het portret mij aanziet, het is me als zie ik het. God zij gedankt, dat Hij het oog der herinnering nooit blind maakt. Wat hielden we veel van die rariteiten, die hem overleefd heb ben, hij en ik. Hij bewonderde, hij ver eerde dien leunstoel, daar geborduurd door keizerin Josephine. Arme vrouw! Wat heb ben we vaak samen haar beklaagd. Ze heeft mij die Sevres-vaas vermaakt en die pastelteekening van Latour." Ze was stellig krankzinnig. Van alles wat ze Lefevre had aangewezen bestond alleen het ridderkruis. Hij meende haar manie te moeten vleien en sprak »Uw boudoir bevat meesterwerken, mevrouw. Het is een genot voor de oogen. De gravin was in de wolken. »U hebt dus ook gevoel voor kunst mijn heer. Dan zullen we goed met u overweg kunnen. Ik zeg wijwant mijn goede Suze behoort ook tot de ingewijden, zij zou even ongaarne van mijne relekwieen scheiden als ik. Houdt u van de werken van Bernard Palissy De uitslag der verkiezingen voor den Senaat eergisteren in Spanje gehouden is als volgt gekozen zijn 108 conservatieven, 35 liberalen, 3 afgescheiden conservatieven, 2 Carlisten, 3 republikeinen en 8 inde- pendenten. Van 21 verkiezingen is de afloop nog onbekend. De burgemeesterskwestie te Weenen, die in Oostenrijk zooveel agitatie verwekt, is een nieuwe place ingetreden. Uit Weenen wordt bericht, dat de heer Lueger, de be kende leider der anti-semieten, door den Keizer in audiëntie is ontvangen. Van anti-semietische zijde wordt aan de dagbladen een bericht medegedeeld, waarin wordt gezegd, dat de Keizer een beroep heeft gedaan op de loyaliteit van dr. Lueger en hem verzocht, zijn verkiezing als burgemeester van Weenen niet aan te nemen, opdat daardoor weer een normale toestand mogelijk zou kunnen worden ge maakt. De heer Lueger-heeft geantwoord dat hij als patriot en loyaal burger den wensch des Keizers als een bevel beschouwde en zijn ontslag zou vragen. Spoedig zuilen weer nieuwe verkiezingen plaats hebben. Heden, Dinsdag, zullen de Kamers in Italië hun arbeid hervatten. Er zijn tal van kwesties die het publiek belang raken, maar zeker zullen er weinig zijr, die zoo de aan dacht hebben getrokken als de Afrikaansche. In strijd met de traditie welke eischt dat in Afrika de Europeaan de opperste heer- scher is, treft den Italianen in Abessinië telkens tegenspoed tot groot nadeel hunner wapenen. Men mag dan ook verwachten, dat in de Kamer spoedig de Afrikaaosche kwestie ter sprake zal worden gebracht, ofschoon vermoedelijk de zittingen niet zoo heftig zullen zijn als onder de regeering van Crispi. De kwestie in zake de reserve der schuldkas is in Egypte nog niet tot oplos sing gebracht. De zitting der rechtbank, die de zaak behandelde over het nemen van een half millioen Egyptische ponden uit het »0, mevrouw!" riep Lefevre uit, en in dat ïO" herkende de oude dame een lief hebberij, even groot als de hare. »Ik heb er een paar," vervolgde ze. »Die schotel daar is een puikje, met de slang en de lotusbloem. Lefèvre was stom van verbazingin de beschrijving der gravin herkende hij het meesterstuk uit zijn eigen verzameling, dien schotel van Bernard Palissy, die in zijn eigen salon zoo vaak bewonderd werd Hij was zoo gelukkig geweest dien op een veiling te kunnen koopenwaar was dat ook weer?.... O ja, in het hotel Drouet, bij de verkooping van mijnheer Fdien liefhebber van fijn aardewerk. Een etiquet dat achter den schotel geplakt was, schoot hem te binnenVerzameling van d' Ars." Wat had dat te beteekenen Plotseling stond hem de geheele verkla ring ervan voor den geest. Hij had hier niet te doen met een krankzinnige, maar met een schandelijk bedrogene vrouw. Suze bestal haar, verkocht al wat ze bezat voor haar arme oogen, waaruit het licht was verdwenen. Wordt vervolgd.j NIEUWE SCUIEDAMSSHE COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1