reservefonds ten behoeve van de expeditie naar Dongola, is tot Woensdag verdaagd. Omtrent het gevecht in Matabelenland tusschen de Matabelen en de Engelschen geleverd, worden de volgende bijzonderheden bekend gemaakt. De Matabelen hadden zich verzameld bij de Umgusa-rivier, vier mijlen ten noorden van Boeloewayo. Zij rukten van twee zijden tegen de Engelschen op, die terugtrekken om te trachten den vijand te bewegen aan de zijde van Boeloewajo te komen. Deze beweging gelukte uitste kend. Toen de vijand op ongeveer 300 yards genaderd was, werd er los gevuurd met een Maxim-kanonterzelfdertijd rukte de rechtervleugel der Engelschen naar voren, zoodat de vijand over de rivier terugge dreven werd. De rebellen herhaalden later hun overval, doch werden wederom terug geslagen. Het Hotchiss-kanon bewees uit stekende diensten. De Britten verloren twee dooden en zeven gewonden; van de Mata belen werden 500 personen gedood. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 April 1896. De hoogeerw. hooggel. heer mgr. M. J. A. Lans, kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem en president van het groot seminarie te Warmond, zal Donderdag-och tend met den trein te 10.45 (spoortijd) onze gemeente verlaten. De zeereerw. heer M. P. R. Droog, tot pastoor der parochie van O. L. Vrouw Vi sitatie alhier benoemd, wordt aanst. Vrij dag-avond te dezer stede verwacht. Tien bestuursleden van de afd. Schiedam van den Ned. Protestantenbond, die, volgens het eindbesluit van het classicaal bestuur, als leden van de Ned. Hervormde Kerk zijn vervallen verklaard, zullen zich dientengevolge wenden tot het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland. Men schrijft uit Pernis Boor het comité voor de nagelaten be trekkingen van de verongelukte vischsloep Eersteling te Pernis, is, zooals gemeld, tot nu toe ontvangen ruim 16300. Hiervan is in het bestaande Visschersfonds f1000 gestort. Door het comité is besloten om aan elke weduwe voorloopig per week f 2 uit te kee- ren elke wees zal 25 ets. per week trekken. Aan 7 weduwen en 14 kinderen zal genoemd bedrag per week worden verstrekt. Een 4-tal ouders ontvangen gedurende een jaar f 1.50 per week, omdat zij bij de ramp een zoon hebben verloren. Gedurende de laatste week kwamen hier verscheidene sloepen in de haven, en binnen eenige dagen zal, zoo hoopt men, de geheele vloot binnen zijn. Ongeveer vier weken blijven dan de visschers aan wal, om hun sloepen voor de zomerreis in orde te brengen. Over 't algemeen waren de verdiensten van gepasseerden winter sober. Door de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij is bij de regeering en bij Gedep. Staten van Zuid-Holland concessie aange vraagd tot aanleg en exploitatie van een stoomtramweg, in aansluiting aan den gecon- cessionneerden tramweg door de Hoeksche Waard, loopende van Oud-Beijerland over Nieuw-Beijerland, Piershil en Goudswaard naar het zoogenaamde Vuile Gat, met de bedoeling om daar hetzij eene haven, hetzij een steiger te maken. Verder bevat de concessie-aanvraag den aanleg en de exploitatie van een stoomtram weg op het eiland Overflakkee en Goedereede van Ouddorp over Goedereede, Stellendam, Melissant, Dirksland, Sommelsdijk en Mid- delharnis naar de buitenhaven aldaar en van Ooltgensplaat, over Oude-Tonge en Nieuwe- Tonge naar laatstbedoelde haven. De concessieaan vraag bevat voorts het inrichten van een stoombootveerdienst tusschen de haven of den steiger aan het Vuile Gaten de buitenhaven te Middelharnis. De concessie is aangevraagd op dezelfde voorwaarden, wat subsidie betreft, als die gesteld zijn voor de stoomtram door de Hoeksche Waard. Te Overschie is de laatste Metalen Kruis ridder aldaar Joh. Lievaart, gisteren-nacht in den ouderdom van 86 jaar overleden. Door de politie te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen den 52-jarigen schoenma ker L. B. aldaar, die zich schuldig zou heb ben gemaakt aan verduistering van onge veer f200. Van Hoek van Holland wordt aan de N. R. Ct. van 26 April gemeld Het Eng. ss. Turrethill van Newcastle, geladen met kolen, kwam heden den N. Waterweg binnen en meerde aan den steiger van de Harwichboot, waar de lading gelost en vervoerd zal worden door de H. IJ. S. M. naar de fabrieksplaatsen in Overijsel, in concurrentie met de Duitsche steenkolen. Dit is het eerste stoomschip dat hier gelost wordt. BINNENLAND. Op last van H. M. de Koningin Weduwe, Regentes, brengt de directeur van het Ka binet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende H. D. verblijf' in het buiten land, de aan H. M. geadresseerde brieven moeten bezorgd warden aan het Kabinet der Koningin te 's Gravenhage, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukken aan H. M. zal worden zorggedragen. Thans is aan H.M. de Koningin-Regentes gezonden het rapport van het verhandelde in de vergadering van afgevaardigden van de Kamers van Koophandel, ter verkrijging van een reorganisatie der bestaande regeling van den werkkring der Kamers. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft H.M. de Koningin-Regentes, bij gelegenheid der jongste audiëntie ten paleize te Amster dam met de vertegenwoordigers van het College voor de zeevisscherijen j5en onder houd gevoerd over den mogelijken aanleg eener visschershaven te Scheveningen. Door den minister van waterstaat is het gevoelen der Kamers van koophandel en fabrieken gevraagd over de ontworpen maatregelen van algemeen bestuur ter uit voering van de artikelen 6 en 7 der veilig heidswet. De bepalingen betreffende de ver lichting zijn daaronder niet begrepen. Jhr, mr. Beelaerts van Blokland, gevol machtigd minister der Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft op de uitnoodiging voor het South-African dinner van 21 Mei, onder presidium van den minister Chamberlain, beleefdelijk geantwoord, dat de jongste uit latingen van dien minister over het bedorven karakter der regeering van de Z.-A. Repu bliek het tot zijn leedwezen onmogelijk maken, de gracieuse invitatie in overweging te nemen. Atjeh. Naar aanleiding van het laatst uit Indië ontvangen telegram zegt het Ilbl. Men zal zich herinneren, dat Toekoe Oemar zich bereid verklaard had om met generaal Vet ter te onderhandelen. Het regeeringstelegram, dit meldende, voegde echter er aan toe, dat de dag voorde bespreking nog niet bepaald was. Uit het heden ontvangen telegram valt af te leiden, dat generaal Vetter voordat het tot onderhandelen kon komen aan Toekoe Oemar een ultimatum heeft gesteld, dat deze niet heeft aanvaard. Lam Pisang is een kampong ten westen van onze stelling, in een nauwe bergkloof gelegen. In den tijd van zijn bondgenootschap heeft Toekoo Oemar zich daar evenals te Pakan Badah en Anak Paijr een woning doen bouwen op gouvernementskosten en bij zijn afval zich aldaar teruggetrokken en ver sterkt. Als het cijfer van vijftig stuks geschut, door onzen berichtgever genoemd, juist is, tast generaal Vetter hem met een eerbied waardig sterke macht aan. Er valt uit het telegram niets op te maken omtrent de stel ling, door ons tegenover den vijand inge nomen, maar 'tis mogelijk, dat een deel van het geschut in de versterkingen onzer linie is opgesteld, wijl Lam Pisang op nog geen drie kwartier afstands van onze stellingen gelegen is. Uit Den Haag meldt men, dat de heer Fransen van de Putte, die nu en dan al eens uitrijdt, de volgende maand zijn buitenver blijf te Zeist hoopt te betrekken. De Haarlemsclie Courant gaf een lijstje der moorden, in de laatste jaren in ons land gepleegd, waarvan de daders tot nog toe onbekend zijn gebleven. Daarin is ver geten de afschuwelijk moord, Pinkstermaan dag 1891 op klaarlichten dag gepleegd op de vrouw van den veehouder Huisman te Nieuweschool (Fr.) Haar lijk werd gevonden in de schuurhet onderzoek der doctoren wees aan, dat de vrouw geworgd was, nadat haar door een hevigen slag eene ernstige hoofdwonde was toegebracht. »Nog twee ongestrafte moorden I" zegt Het Vad. »Den vorigen zomer werd op den Bergweg bij Rotterdam op klaarlichten dag een arme vrouw vermoord gevonden. Van den dader geen spoor Eeniger. tijd later vond men in een sloot aan het Toepad onder Kralingen een vrouw verdronken, die kort te voren daar met een man gezien was. Naar dien man is veel onderzoek gedaan, doch vruchteloos 1" Met de opgenoemde, zijn dit in 't geheel 17 moerden in de laatste jaren gepleegd, waar van de bedrijvers onontdekt zijn gebleven. Door eenige belanghebbenden is besloten de uitvoerbaarheid van een spoorwegverbin ding Amsterdam—Haarlem—Heemstede na der te onderzoeken. De Koninginnen te Amsterdam. Na het bezoek aan de Nieuwe Kerk, waar de godsdienstoefening werd geleid door ds. Herfkens, die 's middags de gast was Harer Majesteiten, werd Zondag-middag het traditioneele bezoek aan Artis gebracht. Tegen het uur van uitrijden was het op den Dam er. achter het paleis op den Voor burgwal zwart van de menschendicht opeengepakt stond de menigte om den vor stelijker. stoet af te wachten, die alom met toejuichingen was begroet. Aan den hoofdingang van het Koninklijk Genootschap Natura Artis Magistra werden de Koninginnen in de met planten getooide vestibule opgewacht door de bestuursleden van het Genootschap met hun voorzitter, den heer J. M. Beuker, en den directeur, dr. C. Kerbert; langs weerszijden stonden een aantal commissarissen van orde met oranje op de borst, terwijl ook een aantal commissarissen de orde bewaarden. De Vorstinnen, die in het rijtuig Haar mantels hadden gelaten, vertoonden zich thans aan het publiek in keurige kleedij. De jonge Koningin droeg een witzijden kleed met hoed met witte veer, de Regentes een lila- kleurig costuum met een hoed van dezelfde kleur. Terwijl de kapel in den tuin voor het hoofdgebouw de volksliederen deed hooren, schreden Hare Majesteiten begeleid door de heeren Beuker en Herbert dadelijk naar den tuin, waar zjj door de menigte harte lijk werden toegejuicht. Het was vol in den tuin, maar van gedrang of geduw was geen sprake, daar men de wegen die de vorstin nen gingen, met touwen flink had afgezet. Na hare wandeling door den tuin keerden de Vorstinnen naar het hoofdgebouw terug, waar zij in de koningszaal eenige verver- schingen gebruikten. Na uit de handen van de heeren Beuker en Herbert prachtige ruikers ontvangen te hebben, verlieten zij de zaal en begaven zij zich weer naar het rijtuig om nog een rijtoer door de stad te doen. Even half vier waren zij op het paleis terug. Maandag-middag om twaalf ure hebben Hare Majesteiten de hoofdstad verlaten. Op den Dam en langs het Damrak stond een groote menigte om Hare Majesteiten nogmaals tot afscheid toe te juichen. Alvorens het paleis te verlaten, had H. M. de Koningin-Regentes den hoofd commissaris van politie bij zich ontboden en hem hare hooge tevredenheid voor de uitstekende handhaving der orde betuigd. De Commissaris werd ook aan H. M. de Koningin voorgesteld. In de koninklijke wachtkamer van het Centraal Station onderhielden de Vorstinnen zich nog met de heeren Westerwoudt en Beels, leden van den raad van administratie der H. IJ. S. M., met den burgemeester mr. S. A. Vening Meinesz en den kolonel der ad. Schutterij J. W. Boellaard, en begaven zich toen naar den gereedstaanden trein. Voor het geopend portiervenster spraken HH. MM. opnieuw met den burgemeester, wien zij dank betuigden voor de ontvangst en hem ook verzochten dien dank aan de burgerij over te brengen. (De Vorstinnen schonken f 2000 voor de armen). De trein zette zich onder de toejuichingen der me nigte precies te twaalf uur in beweging. De trein waarmede Hare Majesteiten naar het buitenland vertrokken, werd tot Kleef begeleid door den heeren Matthijsen, ingenieur van tractie, en Rauwenhoff en Melotte, inspecteurs van vervoer der Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. De burgemeester van Amsterdam, mr. Vening Meinesz ziet er, volgens de Pr. Gr. Ct., slecht uit. Wiesbaden heeft hem nog niet genezen, en de Koninginneweek eischte zooveel beweging van zijn edelachtbare, dat zijn volledig herstel niet spoedig zal kunnen worden verkondigd. De burgemeester van Amsterdam heeft aan de combinatie van 35 vereenigingen geweigerd op 1 Mei des avonds een optocht met muziek, fakkellicht en ontplooide ba nieren te houden, omdat „het houden van een optocht van zoodanigen aard en omvang als bedoeld wordt iD strijd zou zijn met de belangen van vrij verkeer en met de eischen der openbare orde." Uit het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is gisterenavond voor eigen veiligheid naar het bureau gebracht een 18-jarige persoon, die in genoemd paleis het publiek begon uit te fluiten toen dit het volkslied aanhief, toen in het laatste bedrijt de buste van de Koningin werd vertoond. Hij is door de agenten in bescherming genomen, toen het verontwaardigd publiek hem te lijf wilde. Het geheele Duitsche eskader onder bevel van den vice-admiraal Koester zal op 28 of 29 April a. s. te Nieuwediep binnenkomen. Volgens een te Vlissingen ontvangen officieel telegram zal het Duitsche eskader deze haven niet aandoen. In het Amsterdamsche Handelsblad leest men Misschien heeft de Rotterdamsche gemeen teraad, die Donderdag, zonder een woord er over te spreken, bij acclamatie de Rijks vergunning tot aanleg van een telefoon in zijn gemeente aannam, een voorbeeld geno men aan Amsterdam en gezorgd niet in onze fout te vervallen: maar zeker kan de Amsterdamsche gemeenteraad een lesje nemen aan de wijze van behandeling dezer zaak te Rotterdam. Ook daar zal vermoe delijk in geheime zitting de machtiging om de telefoonvergunning aan te nemen aan B. en W. gegeven zijn en sedert draaide de Raad niet om en behoefde dus niet nog eens weer te draaien om de zaak weer in het reine te brengen. Gelukkig Rotterdam, waar tijd blijkbaar meer waard is dan bij ons. Het in Gothischen stijl om en over het Czaar Peter-huisje te Zaandam opgetrokken gebouw is zoo ruim, dat men het huisje

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2