ook thans kan rondwandelen en van buiten oogenschouw nemen. Men verwacht, dat de inwijding van het euwe gebouw spoedig met eenige ceremo- e' za' geschieden. n eene der fabrieken aan de Zaanstreek za een motor in werking worden gebracht, waai bij brongas uit een Nortonpomp wordt gebrand, terwijl een der burgemeesters uit ^Holland's Noorder-kwartier" zijn serre en roeikas daarmede verwarmt. De bekende eer Lankelma te Purmerend heeft de eiding tot stand gebracht. Zelfs uit het uitenland heeft men reeds het advies van genoemden heer ingewonnen. Te Apeldoorn is bericht ontvangen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft beslist, dat de kweekschool voor onderwij zeressen aldaar tal gevestigd worden. Te Utrecht heeft de R. K. vereeniging x>St. Joannes de Dooper" haar jaarfeest gevierd. Deze vereeniging heeft een eigenaardig doel. In verbinding met de groote Luiksche vereeniging zijn reeds 150 millioen post zegels verzameld, waardoor men in staat is gesteld een Christendorp in den Concostaat te stichten met 300 huizen, een kerk en een school voor vrijgekochte slaven. In den loop van dit jaar hoopt men weder een dorp met weeshuis te stichten, doch nu van de opbrengst van.... oude pennen Na ruim vier weken in een slapenden toestand te hebben doorgebracht, is te Hedel overleden de heer A. G. Huyskes, sedert tal van jaren lid der Provinciale Staten van Gelderland. Op de steenfabrieken van Van Kuyk ^an Schreiner, te Druten, hebben het groot- ste gedeelte der arbeiders het werk gestaakt. De fabrikanten weigeren aan den eisch der werklieden, verhooging van loon, toe te geven. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Tilburg Ter verbetering van een vorig bericht diene, dat de verwonde boerenknecht niet is overleden, maar dat, niettegenstaande het ernstige van zijn toestand, wegens den hem ter hoogte van de nieren toegebrachte steek in de zijde, oogenblikkelijk gevaar is geweken. Door de werkstakers te Maastricht is een manifest tot de inwoners gericht, waarin zij o. a. op hun rechtmatig verzet wijzen en verklaren het werk niet te zullen hervatten, zoolang het ontslag van de bestuursleden der glasslijpersvereeniging door den patroon blijft gehandhaafd. Dit ontslag beheerscht thans de geheele staking en houdt den toestand gespannen. De verminderde uitvoer van vee naar België doet zich in de provincie Zeeland duchtig gevoelen. Waren een paar weken geleden overal opkoopers aan het werk, thans is bijna geen vraag meer naar rund vee, waardoor van zelf de prijzen ook ver minderen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag, 28 April 1896, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg Afwezig de heeren Visser, Nolet en Van Gent, de beide eerste met kennisgeving. Na vaststelling der notulen werd mede- deeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder verschillende missives van Ged. Staten ten geleide van door hen goedge keurde raadsbesluiten van B. en W. mis sive ten geleide van de rekening over 1895 van de Gasfabriek en Drinkwaterleiding, in handen der Fin. Comm. gesteldmissive ten geleide van het verslag van den toestand der Gasfabriek en Drinkwaterleiding, visiepre-advies op het voorstel van het raadslid, den heer J. Hoogendam, in zake het archief van het Oud Mannenhuis, tegelijk met bedoeld voorstel te behandelen, den staat der oninvorderbare posten derpl. directe belastingen ten bedrage van f 1607.28» en die van de oninvorderbare posten der pi. dir. bel. naar het inkomen, ten bedrage van f3582.36,welke beide aldus werden vastgesteld; beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1895, 'twelk voor kennisge ving werd aangenomen en in druk zal ver schijnen; aanbeveling ter benoeming van een lid in de commissie van voorlichting in zake de Inkomstenbelasting, wegens het door den heer Van Gent niet aannemen zijner benoeming. Deze aanbeveling, waarop geplaatst zijn de heeren J. van der Velden en P. J. M. A. Lagerweij, zal straks worden behan deld, wanneer de benoeming van een lid in bedoelde commissie aan de orde zal zijn voordracht ter benoeming van eene onder wijzeres in nuttige handwerken waarop geplaatst zijn 1 J. C. van Wassenaar, 2 A. C Mak, 3 G. F. van Wamelen, zal straks worden behandeld voorstel tot het doen van af en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1896, ten be drage van f528.31, wordt bij aclamatie aangenomenontwerp-verordening tot regeling voor het beheer en gebruik van den ontsmettingsoven,' der gemeen te, zal straks worden behandeldrapport van de Financ. Commi. op de voor gestelde af- en overschrijving op de begroo ting der dd. Schutterij, waarop bij de be handeling van het betrokken onderwerp zal worde geletadres van C. R. Bentfort om ontslag als gemeente-ontvanger tegen 1 Juli aanst., wordt met ingang van gezegden datum eervol verleendbericht van C. W. B. Ingenhoes, dat de benoeming tot leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school, onder dankbetuiging, door hem wordt aangenomen, kennisgeving. Verder waren nog ingekomen een adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente om afschaffing van de kermis of althans te beletten, dat de kramen des Zondags wor den geopend. Onder opmerking "dat op een adres van gelijke strekking door den Kerkeraad in 1893 ingediend, door den Raad met groote meerderheid afwijzend was beschikt en er aan herinnerend dat de kramen des Zondags avonds eerst na afloop van de godsdienst oefeningen worden geopend, stelden B. en W. voor op dit adres afwijzend te beschikken. De heer Hoogendam kon zich met dat voorstel niet vereenigen. Toegegeven dat voor dit jaar, nu reeds plaatsen voor de kermis verpacht waren, op het eerste ge deelte niet gunstig kon worden beschikt, meende hij dat toch het tweede deel van het verzoek te beletten dat de kramen des Zondags worden geopend, kon worden inge willigd. Hij verzocht dus hoofdelijke stem ming. Alvorens tot stemmen over te gaan, deelde de Voorzitter mede, dat over de bedoelde deelen van het voorstel van B. en W. af zonderlijk zou worden gestemd in het belang van eene zuivere stemming. Het eerste gedeelte van het voorstel van B. en W., afwijzend te beschikken op het verzoek tot afschaffing van de kermis, werd aangenomen met 16 tegen 3 stemmen, de heeren Klein, Hoogendam en De Groot. Het tweede deel van het voorstel van B. en W., afwijzend te beschikken op het verzoek, te beletten dat de kramen des Zondags geopend worden, werd aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Loncq, Beukers, Klein, Hoek en Hoogendam. De kermis bleef dus onveranderd behouden. Op het adres van C. Kalis, ontslagen huurder van grienden in/het Zuidergors, om teruggaaf van gemaakte kosten op die grien den na den termijn waarop hij van de huur ontslagen werd, werd ingevolge het voorstel van B. en W., overwegend dat bedoelde grienden slechts onderhouden waren en adressant ontslag van huur had gevraagd, afwijzend beschikt. Op hef adres van Wed. J. Klein om restitutie van betaalde inkomstenbelasting, dienst 1895/96, werd in dien zin beschikt dat haar voor den tijd van 3 maanden, ten be drage van f 2.62, afschrijving werd verleend. Het adres van J. Elsinga om geheele ont slag van inkomstenbelasting, daar hij minder dan 3 maanden hier heeft gewoond, werd afgewezen, wijl adressant van 15 Oct. '95 tot Febr. '96 hier zijn hoofdverblijf heeft gehouden, doch hem voor de maanden Maart en April, ten bedrage van f 5.65, restitutie verleend. Het adres van E. Steens, erfgenaam van H. Kok, om afschrijving van inkomsten belasting ten name van Kok, werd om advies in handen der betrokken commissie gesteld. Over de benoeming van een tijdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B. S., waartoe slechts éen per soon was voorgesteld, werd overeenkomstig een vroeger door den Raad genomen besluit in het ,belang eener zuivere stemming bij gesloten briefjes met voor en tegen gestemd. Met 18 stemmen werd benoemd de heer A. A. Heskes, terwijl er 2 in blanco waren uitgebracht. Hierbij werd bepaald, dat de benoemde, overeenkomstig de pas aangenomen ver ordening, wordt aangesteld op een jaarwedde van f 100 voor ieder wekelijksch lesuur. Tot onderwijzeres in nuttige handwerken, op een jaarwedde van f100, werd benoemd mej. J. C. van Wassenaar met 16 stemmen, terwijl er 2 in blanco waren uitgebracht. De besluiten tot af- en overschrijving op de begrooting voor de dd. Schutterij 1896, van een bedrag van f 101, werden overeen komstig het advies der fin. comm. onver anderd goedgekeurd. De rekening der hofjes van Belois, slui tende met een batig saldo van f 1756.01, en de begrooting dier instelling in ontvangst en uitgaaaf bedragende f 5137-50, werden goedgekeurd. Daarna was aan de orde het voorstel van het raadslid den heer J. Hoogendam, in zake het archief' van het Oude Mannenhuis. De heer Jansen verzocht daarop de deuren te doen sluiten, daar hij in besloten verga dering eene mededeeling had te doen. Nadat de Raad ongeveer een uur in be sloten vergadering was bijeen geweest, deelde de Voorzitter bij de heropening der vergadering mede, dat besloten was het voorstel—Hoogendam, in verband met het preadvies van B. en W., aan te houden en inmiddels met de betrokken commissie in nader overleg te treden. De behandeling der ontwerp-verordening, regelende het beheer en gebruik van den ontsmettingsoven, gaf slechts tot zeer wei nig discussie aanleiding. Bij art. 4 wilde de heer Schuurman het beginsel zien uitgemaakt of men hier met een belastingheffing dan wel met eene retributie voor diensten te doen had. Hij stelde daartoe voor, in plaats van naar een door B. en W. vast te stellen tarief, te lezen naar een door den Raad vast te stellen tarief, overwegend dat het hier een belastingzaak gold, waarin de Raad had te beslissen. Dit amendement, door de heeren Dom en Loncq ondersteund, werd aangenomen met bijna aigemeene stemmen alleen de heer Den Breems stemde tegen. De verordening werd daarop met aige meene stemmen goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. Laatste Berichten. Atjeh. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, dd. heden, ontvangen Daar Toekoe Oemar niet voldeed aan sommatie tot teruggave wapens, werd gis teren krachtig vuur geopend op Pakan Ba- dak, Olen Gli en Lam Pisang. Vijand schoot weinig terug. Een cavalerist licht gewond. Bnrgerlijke Stand. Geboren: 25 April. Hubertus Henri- kus, zoon van D. Krabbendam en P. Geer- ling, Lange Kerkstraat. Maria Johanna, dochter van N. van der Horst en J. Romeijn, Mariastraat. 26. Jacoba Engelina, dochter van C. A. Tettelaar en J. van Wieringen, Lange Nieuwstraat. Adrianus, zoon van J. J. Stolk en C. A. van Wagensveld, Broers- vest. Overleden: 27 April. Maartje Jansson, oud 73 jaar en 11 maanden, wed. van H. Jansen, Hoogstraat. Zeetijdingen. Libau, 22 April vertrokken Livadia, kapt. J. Grewe, naar Schiedam. Philadelphia, 11 April aangekomen Friede, kapt. J. Pijl, van Duinkerken. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 28 April 1896. Spoeling f 0.40. Moutwijn Noteering makelaars f 6»/s. Brandersbond - 6 Stemming Onveranderd. Berlijn. )Ro^e' (Slotk.) SPiritus Mei Juli Sept. Mei Sept. 27 April 119.50 Parijs. j Meel 12 Merk. 1. md. 12 Mei (Rogge, loop. md. Mei Hamb. |SPirit' ^pril/Mei 1 Juni/Juli 28 April 118.75 123.50 39.20 39.20 40.30 39.50 10.50 10.50 16.62* 16.87*1 123.- 39.— 39.— 40.30 39.40 10.40 10.40 16.62* "6.87* 25 April 27 April New-York. Maïs 37»/8. 37»/g. Amsterdam. 27 April. Rogge op lev. iets lager; per Mei f99, 89, 99 per Juli f99, 98; per Oct. f101,102. F 28 April. Rogge op lev. prijshoudend; per Mei f99; per Juli f99, 98; per Oct. f 101, 102. F Keulen Rijnhoogte ('s morg. Ill uur) 27 April 3.29 M. 28 April 3.17 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.08 Disc. 2 pCt. Parijs - 482 Antwerp.- 47.90 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 28 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 102 paarden veulen, ezel, 600 vette runderen, 1797 magere dito, 252 vette en graskalveren, 459 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 288 biggen bokken. Koeien le qual. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e, qual. 56 c.ossen le qual. 68 c., 2e qual 60 c.. 3e qual. 54 c., stieren ie qua!. 56 c. 2 qual, 50 c.kalveren le qual. 86 c. 2e qual. 75 c. 3e qual. 65 c., varkens le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. c. Melkkoeien f140 a 240, kalikoeien f170 f250, stieren f 60 a 190, graskalveren f f -, pinken f50 a 100, vaarzen f90 a 180alles mager veepaarden f 50 a 120. Vette runderen le qual. prijshoudend, min dere qua), iets lager door grooten aanvoer. Handel in kalveren flauw. Op de botermarkt werden aangevoerd 147.8 en 135/16 ton en 732 stukken a kilo prijs 1 qual. f44 c. 2e qual. f40, 3e qual. f36, per kilo c. Beursbericht van Amsterdam. Per 'Telefoon. [28 Apr. 21/, pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 917* 833/, 253/, 102% 21 41 1401/, 157 167/u 13»/, 837s 59 121/, 351/, 27 57, "f/8 26

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3