weest in den Oranje-Vrijstaat en niet in de Zuid-Afrikaansche republiek. De gebeurtenissen in Transvaal worden, met het oog op de uitspraak in het proces tegen het hervormingscomité gegeven, steeds met de meeste aandacht door heel de wereld gevolgd. Uit Pretoria wordt in dato 29 April geseindMen is hier in hooge mate getroffen door den openbaar gemaakten inhoud van een reeks telegrammen, over gelegd tijdens het proces tegen de rebellen. De telegrammen, welke gewisseld werden tusschen het hervormingscomité te Johan nesburg, de Chartered Company en Jameson en ontcijferd zijn met behulp van een sleutel, gevonden bij de bagage van Jameson, be wijzen overtHigend, dat Cecil Rhodes volkomen op de hoogte was van de plannen en bedoelingen van Ja- meson. De telegrammen loopen van 7 tot 30 December. Verschillende gedeelten er van zijn duister. Jameson heeft in den loop van December herhaaldelijk telegrammen ge zonden aan leden van het hervormingscomité te Johannesburg en aan de Chartered Company te Kaapstad. Nadat Jameson's vertrek vastgesteld was, heeft het hervor mingscomité zijn uiterste best gedaan, om den gewapenden inval te verschuiven, omdat men hem in Johannesburg niet goedkeurde. Het is niet opgehelderd, waarom Jameson aan dit verzoek van het comité niet heeft voldaan. Bij onduidelijkheid van den tekst der telegrammen brengen zij verder niets aan het licht. Een telegram van sir Hercules Robinson, gedateerd van gisteren, behelst, dat de En- gelsche agent te Pretoria gisteren seinde, dat het Uitvoerend Bewind nog steed beraad slaagde over de straffen welke in de plaats zouden worden gesteld van de doodstraf. De voornaamste Boeren vei oordeelen de ge strengheid der vonnissen voor alle gevan genen en zijn druk bezig onderteekeningen te verzamelen op een verzoekschrift aan dringende op verzachting der straf of gratie. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 1 Mei 1896. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is tot ambtenaar by de plaatse lijke belastingen benoemd de heer J. de Koning Cz, verificateur bij de gemeente belastingen te Rotterdam, vroeger ambte naar bij de plaatselijke belastingen alhier. Door den heer A. J. van Velzen, keur meester van het vleesch, is heden-ochtend 9£ ure in de Vlaardingerstraat aangehouden een knecht van den slager J. P. M. Scholte, aan de Breedstraat alhier, die in een toe gedekte mand op een wagen s/i gedeelte van een kalf vervoerde. Het vleesch werd als geheel ongeschikt voor de consumtie door den keurmeester afgekeurd. Later is in de Zijlsloot het overige gedeelte van het kalf gevonden; het is gebleken, dat de slager Scholte het daarin had geworpen. De politie heeft een en ander in beslag genomen. zyn belast de heeren Rijkee Co., scheeps bouwmeesters te Katendrecht. Heden-namiddag met den trein te 4.43 (spoortijd) is de zeereerw. heer M. P. R. Droog, nieuwbenoemd pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie alhier, te dezer stede aangekomen. Door de eerw. heeren kapelaans aan het station afgehaald, werd de nieuwe pastoor per rijtuig naar de pas torie aan de Nieuwe Haven geleid, waar hij door heeren kerkmeesters der O. L. Vrouwe parochie werd opgewacht. Bij een os van den veehouder J. Tak, te Schiedam, in een weide aan den Oudendijk aldaar, is miltvuur geconstateerd. Het beest, dat dood is, zal worden begraven. (R. N.) Te Rotterdam wordt opgericht een maat schappij tot uitoefening van zeevisscherij. Met den bouw van het eerste schip, hetwelk met dertien koppen bemand zal worden, In een danshuis aan de Zandstraat te Rotterdam waren Dinsdag-avond twee Duit schers gekomen. De Duitschers bestelden een glas bier, waarop de gebroeders R., graanmeters, binnenkwamen en ook bier bestelden. In de drukte waren de glazen verwisseld, waarop de Duitschers kwaad werden en de Hollanders tot driemaal toe uitdaagden om te vechten. Eindelijk wierpen zij de graanmeters de deur uit en op straat ontstond nu een hevig gevecht, waarbij een der graanmeters een steek in den buik bekwam en hevig bloedend ineenzakte. Zijn broeder bekwam een steek in de zijde. Inmiddels waren de daders gevlucht in een café van een landgenoot in dezelfde straat, alwaar zij door de politie werden gearres teerd. Ook de verwonden werden naar het bureau gebracht. De man die het ergst verwond was, werd later naar het zieken huis vervoerd. Zijn toestand is niet zonder levensgevaar. Een der Duitschers is naar de straf gevangenis aan den Noordsingel overgebracht. Hoewel de Meibeweging ook te Rotterdam merkbaar begint te verflauwen, zullen toch blijkens aankondiging door een aantal ge combineerde vak- en andere vereenigingen (namen worden niet genoemd) des middags en des avonds meetings worden belegd. Gedurende de maand April kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 518 schepen, metende 413,752 netto reg. ton, waarvan 27 zeilschepen, met 10,778 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 509 schepen, metende 410,790 netto reg. ton, waarvan 23 zeilschepen, metende 9944 reg. ton. In April 1895 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 444 schepen, metende 329,183 netto reg. ton, waarvan 33 zeil schepen, met 9588 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 439 schepen, metende 326,774 netto reg. ton, waarvan 31 zeilschepen, metende 8980 netto reg. ton. Sedert 1 Januari van dit jaar waren voor den Nieuwen Waterweg bestemd 1749 schepen, metende 1,370,674 netto reg. ton, tegen 1447 schepen, metende 1,049,385 netto reg. ton in de 4 maanden van 1895 Alzoo eene vermeerdering van 302 schepen en 321,289 netto reg. ton. Onder de gemeente Schipluiden heeft men op een stuk land een zilveren cachet opgegraven, vermoedelijk een stuk uit de 17e eeuw. Het daarop gegraveerde wapen stelt voor een man met een zwaard in de hand, staande bij een boom, alles omgeven door twee lauwertakken, terwijl bovenrechts en links in de hoeken de letters M. S. voorkomen, het weegt ruim 16 gram. Men zal onderzoeken, of er misschien nog meer verborgen is. BINNENLAND. Bij Koninklijk Besluit is afgewezen de aanvrage om verhoogd pensioen van J. A. A. Sterk, eervol ontslagen kommies le kl. bij 's rijks belastingen te Schiedam. H. M. de Regentes heeft ook namens H. M. de Koningin wederom f 1000 geschonken aan de vereeniging „Nationaal Fonds" tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned.-Indië gevallen militairen, als bewys van belangstelling in het streven der vereeniging. En ooggetuige meldt uit Honnef het vol gende aan het Dagblad Maandag 27 dezer, 's namiddags te 6 ure, kwamen HII. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes op Haar doorreis naar Zwitserland te Honnef aan, waar ook de Koningin van Zweden gelogeerd is. Toen de trein, waarin onze Vorstinnen gezeten waren, arriveerde, was op het perron waar niemand toegelaten werd, aan wezig de Koningin van Zweden, vergezeld van een hofdame en een adjudant. Het station was versierd en op het perron was een looper gelegd, die naar het konink lijk rijtuig leidde. De Koningin van Zweden, een vorstelijke verschijning met innemend uiterlijk, was gekleed in donker fluweel met langen sleep. Zoodra de Koninklijke trein had stil ge houden, stegen onze Koninginnen uit en werden hartelijk begroet door de Koningin van Zweden. De Koningin-Regentes en de Koningin van Zweden namen vervolgens plaats in het Koninklijk rijtuig van den trein en vertoef den aldaar tot het uur van vertrek. Onze jeugdige Vorstin deed in dien tijd een rijtoer door de stad en werd bij het wegrijden met hoera! begroet. Te 6s/4 ure vertrokken onze Koninginnen, na een hartelijk afscheid van de Koningin van Zweden te hebben genomen. Het gisteren door ons uit de N. R. Ct. overgenomen bericht omtrent het in 's rijks dienst overgaan van de beéedigde klerken der registratie en hypotheken moet in dien zin worden opgevat, dat die overgang kan geschieden, indien zij daarvoor door de be trokken ontvangers en hypotheekbewaar ders worden voorgedragen. In verband met de berichten aangaande het in 's Rijks dienst overgaan van de be éedigde klerken der registratie en hypo theken is van belang het volgende Konink lijk Besluit, dat door het N. v. d. D. wordt medegedeeld Aan de directiën der registratie en do meinen, aan de inspectiën dier middelen en voorzoover aan de hulp van klerken behoefte bestaat aan de ontvang kantoren der registratie of der successie rechten en aan de kantoren van de hypo theken, het kadaster en scheepbewijzen, kunnen worden aangesteld een of meer Rijksklerken. De Rijkskierken worden door den Minister van Financiën benoemd en ontslagen. Tot Rijksklerk kunnen alleen worden benoemd zij, die den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en die gedurende ten minste vijf jaren, op eene bezoldiging van tenminste f360 's jaars, als klerk werkzaam zijn ge weest bij het dienstvak, waarbij zij aange steld zullen worden. De belooning der Rijksklerken wordt tot een maximum van f1200 's jaars bepaald door den Minister van Financiën. Atjeh. De te Atjeh aan zijne wonden overleden le-luitenant der artillerie J. B. Zon, in 1862 geboren te 's-Gravenhage, kreeg voor het Indische leger zijne opleiding aan de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda, welke hij den 8 Juli 1884 met eene benoeming tot 2e-luitenarit bij zijn wapen verliet. Den 7nNovemberl889 bevorderd tot le-luitenant, werd hem in 1893 een tweejarig verlof naar Nederland verleend, gedurende welken tijd deze officier grootendeels tijdelijk werkzaam was aan de militaire afdeeling bij het departement van koloniën. Verleden jaar, ten tweeden male gehuwd zijne eerste echtgenoote was tijdens zijn verblijf in de tropen overleden, den weduw naar een zoon nalatende naar Indië teruggekeerd, werd luitenant Zon geplaatst bij de krijgsmacht te Atjeh, alwaar zich ook zijn oudste broeder, kapitein der genie, in dienst bevond. De wond, aan de gevolgen waarvan luitenant Zon bezweek, werd hem toege bracht bij het gevecht op den rechteroever der Atjehrivier ter ontzetting der posten, waaraan vooral de artillerie een werkdadig aandeel heeft genomen. Luitenant Zon stond bij zijn vrienden en kennissen in Den Haag bekend als een jong en moedig officier en zou hoogstwaarschijn lijk reeds dit jaar tot kapitein zijn bevorderd, daar hij nummer vijf op de ranglijst der officieren van zijn wapen was. Ook uit het tweede huwelijk laat hij een kind achter. Borneo. Volgens telegraafbericht van den resident van de Westerafdeeling van Borneo, heeft de hoofdopstandeling in de afdeeling Sintang Raden Pakoe, zich, na verlies van vijf doo- den en vier gewonden, op 21 Maart met de zijnen overgegeven aan den controleur der onderafdeeling Boven-Kapoeas, C. Wes- tenink, die met pradjoerits en bevolkings patrouille hunne versterkte woning aan de Lemasan had omsingeldde geheele zaak wordt hiermede volkomen beëindigd geacht. Met ingang van 1 Mei 1896 treden in werking: op het uitzonderingstarief voor het vervoer van steenkolen, cokes, enzdd. 1 October 1895 voor het Rijnsch-Westfaalsch Nekerlandsch verkeer het 2e vervolg, be vattende wijzigingen der bepalingen van het uitzonderingstarief C voor bet vervoer van steenkolen enz. in zendingen van 200- 900 ton en het 6e vervolg op het tarief voor het vervoer van Levende dieren enz. in internationaal locaalverkeer van de Staats en Centraalspoorwegen, bevattende o. m. vrachtprijzen tusschen Herzogenrath eenerzijds, en de op Nederlandsch grond gebied gelegen stations der nieuwe lijn Sittard-Herzogenrath, alsmede de overige stations van de Staats- en Centraalspoor wegen anderzijds. Dat men in onze »Oost" al lang ge weten heeft, welk vleesch men in den persoon van Bolland in de kuip heeft, moge blijken uit volgende mededeeling van de Java Bode: »Dat de benoeming van den heer Bolland tot hoogleeraar in de wijsbegeerte niet naar den zin zou zijn van de Roomsch-Katholieke kerk was te voorzien en ook de mannen van het Dagblad kunnen moeilijk inge nomen zijn met den volger van Hartmann. Indertijd achtte de Roomsche geestelijkheid den heer Bolland zelfs gevaarlijk als leeraar in de Engelsche taal." Men schrijft aan de Tel uit Haarlem Tot heden hebben veertig schutterij-korp sen adhaesie betuigd aan het request, dat de Haarlemsche schutters-officieren aan H.M. de Koningin-Regentes zullen indienen. Om verschillende redenen doen sommige korpsen niet mede, wat des te meer te verwonderen valt, wijl gevraagd wordt adhaesie te betuigen aan de ^strekking" en niet aan den ninhoud" van het request, waardoor men juist heeft willen vermijden, dat wanneer men het niet geheel eens was met de bewoordingen van het request, men toch zijn adhaesie kon betuigen, wanneer men slechts overtuigd was (en dat is toch zeker elk rechtgeaard vaderlander) dat de schutterij-toestanden verbetering behoeven. Het is te hopen, dat de korpsen der d.d. schutterij die alsnog geen adhaesie betuigden, dit alsnog ten spoedigste doen, daar juist in dezen samenwerking en eensgezind op treden vereischte is. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben B. en W, van Amsterdam naar aanleiding van een verzoek van het comité van het Meikinderfeest de hoofden van scholen aan geschreven, dat er geen bezwaar bestaat op 1 Mei vrij te geven aan de kinderen voor wie dien dag verlof wordt gevraagd. Wij lezen in De Volksbanier: Bij de Woensdag 22 April plaats gehad hebbende audiëntie, ter gelegenheid van het jaarlijksch bezoek van HH. MM. de Koning innen aan de hoofdstad, was als gewoonlijk ook het Bestuur der afdeeling Amsterdam van den JSed. R.-R. Volksbond met den zeereerw. geestel. adviseur aanwezig. De heer J. W. Smit, die als vice-voorzitter door ongesteldheid was de heer Passtoors verhinderd tegenwoordig te zijn tot H. M. de Koningin-Regentes het woord richtte, bracht namens den Bond. H. M. dank voor de benoeming der Staats-commissie in zake de pensioneering van werklieden, welke hij hoopte tot goede resultaten mocht leiden, en dat daarbij ook op verdere medewerking der regeering mocht gerekend worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2