Lucifer-zelf moet aan de spits zyner »garde" in het strijkperk verschijnen. Huichelen, loochenen, schuilblijven is voor taan onmogelijk gewordenLucifer moet uit den hoek komen. Dat is een groot voordeel voor de Kerk, het begin van hare zegepraal. Haar strijden, bidden en lijden zullen het overige wel doen. De Christus, die Saulus op den weg naar Damascus uit het zadel wierp, zal, even als hem, ook der wereld zijn stem doen vernemen, en haar overtuigen, dat er voor haar geen heil is dan in de erkentenis en belijdenis der onfeilbare Kerkleer, in de onderdanigheid aan de Wetgeving Gods Dan vallen haar, even als den in Paulus herschapen Saulus, de schillen van de oogen, en zal zij de Bruid van den Gekrui sigde als hare liefderijke Moeder erkennen V. ALGEMEEN OVERZICHT. 2 Mei '96. De viering van den Eersten Mei is in België vrij kalm voorbijgegaan. De hoofd stad Brussel had gisteren haar gewoon aanzien. Iedereen was aan het werk en wapperde niet hier en daar roode vlaggen, men zou niet denken dat de Eerste Mei gevierd werd. In de meeste voorsteden was het evenzooalleen te St. Gilles en te An- derlechl, waar de gemeenteraad den Eersten Mei tot een wettigen feestdag heeft gestem peld, waaide 's lands vlag van alle open bare gebouwen en de roode vlag van de staminets. In dezen twee voorsteden stonden bijna alle werkplaatsen van 's middags 12 uur af stil. De directeur van de bronzenfa- briek van Luppens, waarvan de werklieden vrijaf hadden genomen zonder hem te waar schuwen, maakte bekend, dat de fabriek ook heden zou stilstaan. Vandaar groote onte vredenheid bij het werkvolk. Minder kalm dan in de hoofdstad is de Meiviering in de provincie Henegouwen voorbij gegaan. Uit Chatelet wordt gemeld, dat een troep van drie a vierduizend socia listen, die een tocht wilden doen op het grondgebied van Chatelineau, daarin door de politie verhinderd werden. De betoogers boden weerstand, er vielen slagen, de agen ten trokken de sabels en de strijd werd algemeen. De agenten werden eindelijk gedwongen terug te trekkener werden revolverschoten gelost, maar niemand werd geraakt. Een agent is door een steenworp gewond. De gendarmes herstelden de orde. Ook in Oostenrijk had de viering van den Eersten Mei een minder kalm verloop. Gisteren middag heeft er in den Prater te Weenen een ernstige botsing plaats gehad tusschen socialisten en politie. De socialisten zullen een vergadering houden in een res taurant, maar de eigenaar weigerde hen te laten binnenkomen, waarop zij metsteenen de glazen gaanderij van het huis inwierpen en vervolgens een inval deden. De politie werd met steenworpen aangevallen en genoopt met de blanken sabel er op los te slaan. Een [inspecteur bekwam eenige messteken en is ernstig gewond. Twee commissarissen zijn licht gewondin het geheel zijn er 32 gewonde socialisten en agenten. Nadat troepenhulp gevraagd was, hebben de betoogers zich teruggetrokken. Bij de voortgezette beraadslaging over de Beurswet heeft de Rijksdag in Duitschland gisteren met 200 tegen 34 stemmen het voorstel aangenomen, waarbij op de Beurs de termijnhandel in graan en maalproducten wordt vei boden. De Rijksdag heeft ten slotte bij tweede lezing de Beurswet aangenomen voor het grootste gedeelte volgens de be sluiten der commissie. De nijverheids-tentoonstelling te Berlijn is gisteren-ochtend ten elf ure geopend. Nadat de Keizer en de Keizerin de feestzaal waren binnengetreden, hield de voorzitter Kühnemann een toespraak, waarin hij den Keizer wees op de voltooiing van heiwerk ontstaan als uitvloeisel van het denkbeeld het 25-jarig jubileum van de ontwikkeling der nijverheid in een vrij Duitschland feeste lijk te vieren. Aan Berlijn komt lof toe, daar het als eerste nijverheidscentrum ter wereld dit werk alleen volbracht. De Keizer heeft de ontwikkeling en de voltooiing der onderneming in bescherming genomen en bevorderd. Vol vertrouwen op den Keizer, wiens vredespolitiek alle takken van nijver heid doet bloeien en de ontwikkeling er van waarborgt, bracht Kühnemann een hochuit op den Keizer. Daverend hochgeroep weer klonk. Nadat de architect Fehlisch nog den be schermheer der tentoonstelling prins Frie drich Leopold had bedankt en de geheim raad Golberger hulde had gebracht aan den eere-voorzitter, minister Berlepsch, voor den steun aan de onderneming verleend en aan de stad Berlijn voor het afstaan] van het terrein, verklaarde op 's Keizers uitnoodiging minister Berlepsch de tentoonstelling voor geopend. Onmiddellijk daarop werden alle machines aan den gang gebracht en begon het keizerlijk paar de wandeling over het tentoonstellingsterrein. De vorst van Bulga rije was bij de feestelijke opening tegen woordig. Heel Berlijn was in feestdos. Het weer was prachtig. De socialistische Kamergroep in Frankrijk heeft een manifest van buitengewone hef tigheid uitgevaardigd, waarin het verraad van eenige afgevaardigden wordt gebrand merkt die het land aan de reactie hebben overgeleverd. De groep is besloten om alles te beproeven om een vreedzame oplossing van het groote sociale vraagstuk te bereiken en spoort allen aan met haar de in gevaar gebrachte replubliek en het bedreigde alge meen stemrecht te beschermen. De regeering van Transvaal blijkt de telegrafische correspondentie tusschen de samenzweerders te Johannesburg en te Kaap stad met Jameson in handen te hebben. De inhoud van deze cijfertelegrammen, werd nagenoeg geheel geopenbaard met den sleu tel die men onder de papieren van Jameson gevonden had. De tekst der telegrammen is Maandag in de gerechtszaal te Pretoria voorgelezen en nu naar Londen geseind. Het maakt enormen indruk, want ondanks en kele gapingen van niet ontcijferde woorden bewijzen de telegrammen in hoofdzaak dat de verantwoordelijke hoofden van de Char tered Company te Kaapstad zoomede de vorige eerste minister van de Kaapkolonie, Rhodes, niet alleen van de plannen voor een inval afwisten, maar beide bewegingen aan moedigden en hielpen voorbereiden, terwijl Jameson, wel verre van op eigen gezag op te treden, alles deed op rechtstreeksche aanwijzingen van zijne chefs. Jameson wilde doorzetten, toen de Johannesburgers uitstel noodig oordeelden, nadat Rhodes verklaard had, dat men er niet op kon rekenen dat de rijksregeering niet tusschenbeide zou komen. Rhodes zelf schijnt Jameson's inval slechts ontijdig te hebben geacht. De samenzweerders bedienden zich van een afgesproken telegrammentaal. De ge- heele beweging werd daarin voorgesteld als de oprichting van eene nieuwe mijnmaat- schappij, de aandeelen waarvan de leiders der Chartered Company te Kaapstad als ook Jameson zoo spoedig mogelijk heetten te willen uitgeven, terwijl de Johannesbur gers kwansuis uitstel van de uitgifte ver langden. De Sjach van Perzië vermoord! Nassr-eddin, sjach van Perzië, die zich door zijn herhaalde reizen in Europa eene algemeene bekendheid had verworven, heeft op treurige wijze het leven gelaten. De Sjach is volgens bericht uit Teheran vermoord 1 Op het oogenblik dat de Sjach gisteren middag den grafkelder, gewijd aan den overleden Sjach Abdoel Aziz, op zes mijlen ten zuiden van Teheran gelegen, wilde binnentreden, loste een man een schot op hem. De Sjach werd licht gewond. Volgens een nader telegram uit Teheran is de Sjach gisteren-middag om twee uur vermoord. De moordenaar, een dweper, loste een pistoolschot op den vorst en trof hem nabij het hart. Na in een rijtuig naar het paleis te Teheran te zijn overgebracht, is de vorst om 4 ure gestorven. In een uit Teheran te Berlijn ontvangen telegram wordt gemeld, dat de vorst een schotwond bekwam, waaraan hij na korten tijd is bezweken. De ijlings ontboden ge neesheer van het Duitsche gezantschap kon slechts den dood constateeren. Nassr-eddin, sach, sjachensjach van Perzië, is in 1831 geboren en volgde onbetwist zijn vader in 1848 op, als 4e souverein van Perzië uit de dynastie der Kadjars. Kort na zijn troonsbestijging werd een moordaanslag op hem gedaan, aan welken hij ontkwam. Nassr-eddin knoopte gedurende zijne re geering vele banden met het westen aan onder zijn bescherming werd in 1861 de eerste telegraaflijn in zijn rijk geopend, later voerde hij een Westersch muntstelsel in, sloot zich bij de Postunie aan en liet spoorwegen aanleggen. Zijn eerste Euro- peesche reis dateert van 1873hij werd toen vooral te Parijs schitterend ontvangen, In 1878 bezocht hij de Panjsche tentoon stelling en zijn derde en laatste reis had plaats in 1889, toen hij ook eenigen tijd in Nederland doorbracht. Van al die reizen heeft de Sjach zelf de verhalen te boek gesteld. Zijn rijkdom was spreekwoordelijk; hij laat groote schatten en tientallen van kinderen na. Troonopvolger is Moezaffer- eddin, geboren in 1853; dus reeds een goede veertiger. Van het begin zijner regee ring tot het einde toe heeft de Sjach steeds beurtelings onder Russischen en Engelschen invloed gestaan. Koningin Victoria benoemde hem tot ridder van den Kouseband. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 2 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dron kenschap (Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een ver zoekschrift is ingekomen van S.vanKat- w ij k, om vergunning tot verkoop van ster ken drank in het klein, voor het huis, staande aan de Nieuwe Sluisstraat no. 1. Bij de dienstdoende schutterij te Schiedam is benoemd tot officier van gezondheid tweede klasse a la suite, dr. D. N. Janssen, schutter. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in April 1896 558760 reizigers met een opbrengst van f 44,375,65 tegen in April 1895511,824 reizigers met een op brengst van f41075,24^. Inde vorige maan den van dit jaar werden vervoerd 1,430,430 reizigers met een opbrengst van f 114.169,78 tegen 1.274,141 reizigers met.een opbrengst van f 102,387,44 in dezelfde maanden van 1895. In 1896 werden dus vervoerd 1,989,190 reizigers met een opbrengst van f 158,545,43 tegen in dezelfde maanden van 18951.785,965 reizigers met een opbrengst van f 143,462,686. Met de buitengewone ontvangst mee, be draagt het totaal-generaal in 1896 f 243,178,73, tegen f229,182,495 in dezelfde maanden van 1895. De Rotterdamsche bootwerkers-vereeni- ging De Nederlandsche Vlag hield Donder dagavond een buitengewone vergadering, bijeengeroepen om te beslissen over het al of niet samenvoegen der twee bootwerkers- vereenigingen. Na ampele bespreking stelde de voorzitter voor, om met een zoo gering getal leden als aanwezig waren geen besluit te nemen, maar Zondag een buitengewone vergadering te beleggen, om dan een eindbeslissing te nemen. Dienovereenkomstig werd besloten. Op een open terrein aan de Schiekade te Rotterdam ontstond eergister-avond in een houten schuurtje, dienende tot stalling van drie paarden, behoorende aan de aannemers firma Volker Bos. De paarden werden door de branweet'- mannen losgesneden, doch de schichtige dieren liepen het gevaar tegemoet en kwa men jammerlijk in de vlammen om. Het schuurje en een partijtje hooi, benevens eenige gereedschappen, werden geheel ver nield. Niets was verzekerd. In de eergisteren-avond gehouden zitting van den gemeenteraad van Maassluis wer den de nieuwbenoemde leden, de heeren A, van Rees, C. Doelman en A. Sonneveld geïnstalleerd. De gemeente-begrootingen dienst 1895 en 1896 werden in ontvangsten en uitgaven verhoogd respectievelijk met f1450 en f 11000. De bank van leening werd opnieuw voor een jaar onder de hand verpacht aan P. de Groot. Aan den havenmeester werd eene beloo ning toegekend voor de inning van rechten bij het gebruik van openbare gemeente werken enz. Men meldt aan de Msb. uit Delft. In den afgeloopen nacht zijn door de politie aangehouden twee personen, die twee koeien vervoerden. Naar de herkomst gevraagd zijnde, gaven zij geen duidelijk antwoord. Na een ingesteld onderzoek is gebleken, dat zij de koeien vermoedelijk uit het land hadden gehaald, toebehoorende aan een landbouwer, wonende te Delft. Er zal een vervolging tegen hen worden ingesteld volgens art. 311 van het Wetb. van Straf recht. BINNENLAND. De leden van de Tweede Kamer, be hoorende tot de club onder leiding van mr. Borgesius, zijn opgeroepen om op den avond van den dag der terugkomst van de Kamer, dus a. s. Dinsdag, een vergadering te houden. Naar men verneemt, zal de commissie van rapporteurs voor de kieswet ter vastelling van haar eindverslag bijeenkomen nadat de Kamer hare werkzaamheden heeft hervat. De lijst der hoogstaangeslagenen verkies baar tot leden van de Eerste Kamer in de provincie Zuid-Holland bevat 633 namen en in Limburg 170 namen. De laagste aan slag is f 1003.95 in Zuid-Holland en f357.81 in Limburg. Uit Neuwied meldt men aan het U. D. H.H. M.M. de Koninginnen zijn Maandag avond 7.25 aldaar aangekomen en hebben zich eenigen tijd aldaar opgehouden. Het station was fraai versierd. In het afzon derlijke vorstelijke salon onderhield H. M. de Koningin-Regentes zich gedurende ge- ruimen tijd met de Vorstin Zu Wied. De graaf van Bylandt, opperkamerheer van den Vorst, en zijne gemalin, boden aan H.H. M.M. fraaie bouquetten aan. Gedurende het onderhoud Harer Moeder met de Vorstin Zu Wied, maakte H. M. Koningin Wilhelmina eene wandeling in de stad met den graaf en de gravin Van By landt en eenige dames van het gevolg. Te ruim 8 uren zetten H.H. M.M de reis voort. Atjeh. De Times bevat het volgende telegram d.d. 28 April van een correspondent te Singapore De bijzonderheden van het ontzetten en het verlaten der Hollandsche buitenposten in het Noorden van Sumatra doen zien, dar er ernstig gevochten is. De Atjehnee- zen legden een wanhopigen moed aan den dag, man tegen man vechtende. De colonne van Van Heutsz, die tot ontzet was geko men, werd ingesloten. De Atjehneezen braken door de colonne heen en namen een kanon. De Hollanders heroverden het kanon door een flinke charge met de bajonet. De marechaussee hield zich kranig, met het zwaard in de hand chargeerende, en ten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2