Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De roode Hand. 19de Jaan Dinsdag 5 Mei 1896. No. 5484. bureau *g&otev$txaat 50. Feuilleton. PRIJS YAN DIT BLAD: \oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIfiN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 4 Mei '96. Bij de opening van de tentoonstelling ter gelegenheid van de milleniumsfeesten in Hon garije heeft Zaterdag keizer Frans Jozef, koning van Hongarije, geantwoord op een gespraak van den minister van handel en bCzegd, dat deze tentoonstelling zal bewijzen, °e Hongarije, dat gedurende duizend jaren Ooon en vaderland heeft weten te verdedi gen, een eervolle plaats in de wereld van het instellect en de sympathie der vreemde Mogendheden zich verworven heeft, die nu daarvan blijk hebben gegeven door kostba- re historische voorwerpen van de expositie a* te staan. Tevens wordt nu het bewijs geleverd, zeide de Keizer, dat de Hongaren, ondanks de verdeeldheid der partijen, ver enigd zijn door hun trouw aan de kroon. Terwijl aldus in Hongarije feest wordt gevierd, heeft in Servië eene vijandige be tooging tegen den naburigen Staat plaats gehad. Be studenten te Belgrado hebben Zaterdag-middag de Hongaarsche vlag ver brand. Een groote menigte hield des avonds een sympathiebetooging voor het koninklijk Paleis en de gebouwen der Fransche en Russische legatie, en viel vervolgens het gebouw van het Hongaarsche handelsagent schap aan. De gendarmerie sloeg de mani festanten met geweerslagen uiteen. Ver scheidene personen zijn gewondtalrijke arrestatiën hebben plaats gehad. De prefect en de commandant der gendarmerie zijn in hun functies geschorst. Met het zenden van troepen naar Oost- Azië wordt in Rusland steeds voortgegaan. De kruiser Kostroma, van de vrijwillige vloot, is weer uit Odessa vertrokken met 740 personen aan boord, waaronder officieren, emigranten en anderen met bestemming naar de haven van Wladiwostock. Bovendien zijn een aantal bommen, affuiten van kanon nen en ander oorlogsmateriaal derwaarts gezonden. Verder verdient het de aandacht, zegt de correspondent van de Times, dat er ook 14 Russische verpleegsters van het 3) Den volgenden dag vroeg ik mij af hoe ik de uitvoering van mijn vreeselijke zen ding zou ontloopen. Ik had natuurlijk geen plan haar ten uitvoer te brengen, doch ik wist dat het moeielijk zou zijn het niet te doen en tegelijkertijd mijn eigen straf te ontloopen. Stroginskoff met al zijn invloed was niet in staat geweest zijn straf te ontkomen en zijn dood was nooit gewroken geworden. Hoe machtig moest een genootschap zijn, dat de hoogste machten van Rusland en Engeland kon tarten Mijn tweede gedachte Roode Kruis aan boord zijn, die, zooals het gerucht wil, in Korea aan land zullen worden gezet. Dit beteekenisvolle feit kan bewijzen, wordt er verder gezegd, hoe Rusland voor nemens is, na de kroning een actiever politiek in het verre oosten 1e 'volgen. Rusland schijnt zich dus gereed te maken. Lihoengtsjang is Vrijdag aan het War- schauer station te St. Petersburg door de ministers van oorlog en middelen van ver keer Wunnofski en Chilkof, en de geheele Chineesche ambassade ontvangen. Een eere- wacht onder bevel van een generaal stond op het perron geschaard en de muziek speelde het Chineesche volkslied. In de eerste van de keizerlijke wachtkamers stond een tafeltje met gele zij bekleed, waarop Chineesche heilige geschriften lagen. De Chineesche ambassade viel op de knieën, en Lihoengtsjang legde zijn handen op de heiige boeken en sprak een heilbede uit voor den Tsaar en den Zoon des Hemels. Vervolgens reden de onderkoning en de overige Chineezen naar hun hotel. De moordenaar van den Sjah van Perzië heet Reza. Hij is een mollah, die tot de Babis behoort: een secte die reeds 40jaar in Perzië bestaat, den Islam niet meer be lijdt en o. a. streeft naar het verdrijven der heerschende dynastie. Deze secte 'wordt sedert lang door de regeering vervolgd. De moordaanslag werd te 2 uur gepleegd, te 4 uur was de Sjah overleden. Sjali Abdoel Asim, waar de aanslag plaats greep, is een heilige plaats waarheen vaak bedevaarten worden ondernomende Sjah vervulde in den laatsten tijd zijn geloofsplichten zeer trouw met het oog op het naderend jubilee zijner troonsbestijging Hij wordt in Abdoel Asim begraven of anders te Koem, waar de graven zijn van de meeste Perzische koningen. De troonopvolger Moesafer Eddin Mirza is te Fabrishij is een voorstander van de Europeesche beschavingen gebruiken. Deze afschuweijke moord op den Sjah heeft alom te meer indruk gemaakt, wijl juist heel Perzië zich gereed maakte het gouden regeeringsjubilee van den Sjah te was meer aanmoedigend. Ik had nog zes maanden tijd. Ik liet de dagen voorbijgaan, totdat ik aan het gezelschap als eene mythe begon te denken, en mijn avontuur een droom. Doch eens op een morgen lag er een brief op mijn ontbijttafel. Toen ik hem opende, vond ik een reepje grijs papier in, waarop een roode hand stond afgedrukt en deze woorden geschreven»3 Mei, no. 13. Het was geen droom, doch de afschu welijke werkelijkheid. Mijn hospita wist niets van dien brief. Hoe hij op mijne ont bijttafel kwam, bleef een geheimzinnigheid. Ik besloot spoedig te handelen. In den avond verliet ik mijne kamers en ging naar een ander gedeelte van de stad, waar ik mij zooveel mogelijk schuil hield. Verder besloot ik per boot naar een min der gevaarlijk land te gaan. Ik was voornemens naar Leith te ver trekken. Daar zou ik veilig zijn en ik wenschte mij zelf reeds geluk. De boot zou in den avond vertrekken en dus wan delde ik, zoodra het donker geworden was vieren. Den 6n Mei zou er groot feest zijn in het land. Maanden lang bereiden de steden, inzonderheid Teheran, zich voor op de viering van den 50en verjaardag der troonsbestijging van den Sjah. De Tsaar had zijn geschenk al aangekondigdKrupp- kanonnen met schietvoorraadmisschien zijn ze reeds in de hoofdstad aangekomen. En nu is Nassr-Eddin enkele dagen voor het feest door de hand van een moordenaar gevallen 1 Het is trouwens niet de eerste maal, dat in Perzië een Sjach wordt ver moord. Mahmoed werd in 1725 gewurgd diens opvolger Nadir werd in 1747 ver moord. Ago Mohammed, de eerste uit de dynastie der Kadsjaren, viel in 1797 even eens door de hand eens moordenaars. Over de opvolging heeft geruimen tijd twist bestaan tusschen de beide oudste zonen van den thans vermoorden vorst. Door een Engelsch blad wordt betoogd, dat het eigenlijk van weinig beteekenis is, hoe de opvolger heet of hij Muszalir- eddine of Za-es-Sultanis, want de Shah zal in elk geval weinig meer dan de vazal van Rusland zijn, vooral nu de meeste Perzische ambtenaren bijna allen Russische sympathiën koesteren. Rusland houdt Perzië, zegt ge noemd blad, in de holte van haar hand. Sedert langen tijd hebben de Russische regeerders het oog gevestigd gehouden op de Perzische golf en nu hebben zij haar bijna. Het is algemeen bekend hoe Noord- Perzië overstooorcd is met Russen en doordrongen is van den Russischen in vloed en nu door een dier toevallen, welke Ruslands geluk bijna spreekwoordelijk maken, valt den dood van den Sjah samen met hun beweging in de richting van Herat. Rus land kan dan gemakkelijk Teheran be zetten zonder eenige moeiteen er is niemand die haar dat kan beletten, wanneer zij, wat waarschijnlijk genoeg is, in de Per zische wanorde een gelegenheid ziet om voorwaarts te trekken. En Rusland reeds aan de Indische zee, met den arm geslagen om Afghanistan, zou een nabuur zijn die naar de plaats van de afvaart. Ik had nog geen voet aan boord gezet, toen ik mij in den arm voelde knijpen. Ik kende die kneep. Ik keek om, verwachtende mijn vijand, den president te zien. Doch hij was het niet. 't Was een dame. Mijnheer Egerton, zei ze op zachten toon met een droevig accent, het is onnoo- dig aan boord te gaan. De Roode Hand heeft ook in Schotland hare vrienden. Ik was verwonderd, want ik had het onmogelijk gedacht nu nog in botsing te komen, na alles zoo zorgvuldig in orde te hebben gebracht. Ik kon slechts de droe vige stem van de jonge dame volgen. Toen wij terugkwamen aan wal sprak mijn metgezel Mijnheer Egerton, ik zal openhartig met u spreken. Ik ben ook een lid van de gehate Roode Hand en was tegenwoordig op dien noodlottigen derden Mei. Onu herkent ge mij. Ja, ik ben het werkelijk, Leila Gendt. Die mij van den dood reddeIk kan u nooit genoeg danken. wel de aandacht onzer diplomaten verdient." Het Parlement in de Kaapkolonie is Vrijdag geopend met een rede van den gouverneur. Sir H. Robinson zeide den ge- wapenden inval in de Z.-A. Republiek diep te betreuren. Hij vertrouwde, dat de Engel- sche regeering maatregelen zou nemen om eene herhaling te voorkomen van een ramp die de vriendschappelijke betrekkingen tus schen de Engelsche koloniën en de naburige Staten ernstig in gevaar gebracht had. Den opstand in Matabelenland beschouwde hij met groote bezorgdheid. De regeering hoop te, dat de troepen, die op weg waren om de belegerden te ontzetten, tijdig genoeg zouden komen om ernstige verliezen van leven en goed te beletten. Naar de Times uit Kaapstad verneemt, heeft de Volksraad van Oranje-Vrijstaat gesproken over het voorstel van Marais, strekkende om te onderhandelen over op zegging van het uitleveringsverdrag met de Chartered Company, aangezien de laatste gebeurtenissen haar onbetrouwbaarheid en de dictatorsplannen van Rhodes hebben onthuld. Spreker zei, dat de opstand van de Matabelen eenvoudig een voorwendsel was om rijkstroepen aan te voeren. Marais trok zijn voorstel in, nadat in den loop van het debat gebleken was, dat het uitleve ringsverdrag was gesloten met den hoogen commissaris in Zuid-Afrika. Maar de president verklaarde, dat het noodig was alle verdragen met de Chartered Company op te zeggen, daar deze gebleken was gevaarlijk te zijn voor Zuid-Afrika. De president spoorde echter tot kalmte aan, verklarende dat hij bouwde op den rechtszin van Chamberlain. Nader wordt bericht, dat de Volksraad van Oranje-Vrijstaat de regeering heeft opgedragen, den hoogen commissaris in Zuid-Afrika kennis te geven, dat zij het uitleveringsverdrag met de Chartered Com pany opzegt, daar de Volksraad weigert, de compagnie verder als regeering van een zelfstandigen staat te erkennen. Volgens een telegram uit Pretoria dd. 30 April te Kaapstad ontvangen, was het be- - Ach kon ik u maar helpen. Doch we zijn beiden in handen van het genoot schap. Ik kan niets voor mij zelf, noch voor u doen. Mijne moeder en ik zijn er beiden zeer tegen; maar het baat niet. Ze ging, mij aan mij zelf, mijne ge dachten overlatende. Ik dacht, aan de bleeke schoonheid van haar gelaat en de droevi ge muziek harer stem. Verscheidene weken naderhand deed ik eene tweede poging om te ontsnappen. Deze keer gelukte het mij Berlijn te berei ken, doch toen ik triomfantelijk den trein verliet, voelde ik een kneep in den arm en hoorde ik mij in het oor fluisteren Denk aan Stroginskoff! (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1