vecht [geleverd, dat voor de Italianen gun stig afliep. Majoor Salsa, die als gijzelaar door den Negus was medegenomen naar Sjoa, - is teruggekeerd tot aan Amba Sion, ten zuiden van Adigrat, waar Ras Mangascha hem den doortocht belette. De familie van den majoor, die te Treviglio woont, ontving een tele gram, waarin Salsa seinde»Ik maak het goed, wees niet ongerust." Dit telegram kan natuurlijk slechts door tusschenkomst van een bode afgezonden zijn, maar men vleit zich met de hoop, dat de majoor door de Abessiniërs goed behandeld wordt. De bijeenkomst van den Volksraad in Transvaal wekt onder de tegenwoordige omstandigheden groote belangstelling. De Volksraad werd gisteren geopend met een rede van president Kruger. De president be treurde den dood van generaal Smitdie dood was een groot verlies voor het land. Hij schreef den inval van Jameson toe aan kwaad willigheid en zelfzuchtige doenleinden. Hij verklaarde altijd de ontwikkeling en den voorspoed der Republiek op de vreedzaamste wijze na te streven. Hij was er van over tuigd, dat het de wensch van den Volksraad was te dien einde mede te werken. Hij had volle vertrouwen dat deze zitting bijdragen zou tot het herstel van rust en vrede, opdat het land ten voordeele van allen zou bloeien. Hij noemde de betrekkingen tot de vreemde mogendheden niettegenstaande de jongste troebelen vriendschappelijk. Hij hoopte in eene spoedige samenkomst met eene com missie uit den Oranje-Vrijstaat tot eene nauwere vereeniging te geraken. De mijn industrie bloeide. De arbeidskwestie zag er bemoedigend uit. De inboorlingen waren rustig. Maatregelen voor het openbare onder wijs en den landbouw waren in voorberei ding. De financieele toestand was goed. De president deed tenslotte een beroep op den Volksraad om vooral in dezen bewogen tijd de zware plichten, door den wil des volks opgelegd, na te komen en zich met alle krachten aan de-belangen der Republik te wijden. De aanstaande presidentskeuze houdt in de Noord Amerikaansche Unie aller aandacht gespannen. De conventie van Chicago heeft den heer Mac Kinley gekozen tot candidaat voor het presidentschap. Daardoor is de kans op de verkiezing van den voor vechter der beschermende staatkunde tot president der Vereenigde Staten zeer ver groot. Naar enkelen bereken, kan hij reeds op 379 van de 455 vereischte stemmen re kenen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 Mei 1896. Heden herdenkt de Schiedamsche Spoe- lingvereeniging haar 30-jarig bestaan. Den 6 Mei 1866 opgericht, was zij bij den wis selenden voor- en onspoed dezer stad onze industrie steeds ten zegen en heeft zij veel tot de meerdere of mindere welvaart van het Schiedamsche bedrijf bijgedragen. Van de oprichters zijn alleen de beide directeuren, de heeren T. J. Siemes en S. J. Zoetmul der, nog in leven. Het heuglijk feit van het 30-jarig bestaan dezer verdienstelijke vereeniging werd heden ochtend op bescheiden doch waardige wijze herdacht met hen die op de eerste plaats tot de dagelijksche vrienden van de jubi- larisse mogen gerekend worden Den spoe- linghalers werd door de Directie in het gewone lokaal een feestelijk onthaal bereid. Dat er een opgewekte stemming heerschte onder hen, die de nu 30-jarige jonkvrouw dagelijks het hof komen maken, behoeft wel niet gezegd te wordenen ook hier bleek het weer volle waarheid, dat oude liefde niet roest, waar er toch onder deze jonkers meerdere gevonden werden, die dit galante werk reeds 25 jaar onvermoeid hebben voortgezet. Voorzeker wenschen met ons allen die het met onze industrie wel meenen, dat de Schiedamsche Spoelingvereeniging in het belang zoowel van boeren als branders steeds onverzwakt blij ve voortbestaan en de goede verstandhouding tusschen hare leden en afnemers onverpoosd worden bestendigd. Moge zij nog eens getuige zijn van den herwonnen bloei onzer aloude industrie en aldus eenmaal haar vijftig jarig bestaan met de meeste opgewektheid worden gevierd 1 In verband met het bekende ongeluk dat Maandag 11. in de branderij van de firma Jurriaanse aan de Buitenhaven alhier heeft plaats gehad, vernemen wij, dat het per soneel van de firma Jurriaanse tegen onge lukken verzekerd is, en wel met die bepa ling dat bij een ongeluk, dat direct den dood ten gevolge heeft, eene wekelijksche uitkeering aan de weduwe moet worden gedaan. Voor diegenen van het kader der dd. Schut terij, die het meest de winteroefeningen hebben bijgewoond en zich bij die gelegen heid geoefend hebben in het schieten, waren door den majoor-commandant twee prijzen uitgeloofd, bestaande in een pendule en zilveren cilinder-horlogie. De eerste prijs, eerste categorie (pen dule), werd behaald door den sergeant M. Plooy, de eerste prijs, tweede categorie (horloge), werd toegekend aan den fourier A. M. Hoogendam. De prijzen werden gisteren-avond na de oefeningen in het exercitielokaal, terwijl de muziek en de betrokken leden van het ka der aanwezig waren, door den ln luitenant adjudant F. van Waas met een gepaste hartelijke toespraak uitgereikt, waarbij vooral de goede kameraadschap die hier tusschen superieuren en inferieuren bestaat, duidelijk in het licht kwam. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen komen voor onze stadgenooten de heerenJ. T. Beukers, W. A. Beukers, C. B/oeksmit, S. A. Maas, A. C. A. Nolet, J. M. van der Schalk, H. J. Versteeg en W. A. J. Wittkampf. In eene Zondag te Rotterdam gehouden vergadering der Bootwerkersvereeniging >De Nederlandsche Vlag" is met 54 tegen 42 stemmen besloten, zich niet aan te sluiten bij den onlangs opgerichten Bond van Boot werkers. De leden van dezen Bond hielden een vergadering, waarin werd medegedeeld, dat de nieuwe bond een huis had aangekocht om daarin bijeenkomsten te houden en dat ook voor coöperatie dienst zou doen. Daarna hield J. de Jong, die als afgevaar digde de vergadering van rde Nederl. Vlag" bijgewoond had, een rede waarin »de Neder landsche Vlagvereeniging" het moest ont gelden. Een ander spr. verdedigde daarna »De Nederlandsche Vlag." Op een ertsboot, liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, werd gisteren-ochtend ten acht uur de ertswerker Vermeulen door een zwaren ertsbak getroffen tegen het hoofd en daarna tegen de verschansing geslingerd. Met afschuwelijk verminkt hoofd werd hij in hopeloozen toestand per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. De firma Jan Holland Co. te Rotterdam, door wie concessie is aangevraagd voor den aanleg van een stoomtram van Kuilenburg- Buren-Tiel, heeft op een aan haar gericht schrijven door den Raad der gemeente Buren geantwoord, dat zij spoedig, waar schijnlijk nog deze maand, hoopt aan te vangen met de voorloopige werkzaamheden voor bovenbedoelden aanleg. Ter gelegenheid van de benoeming van den heer J. J. Vlek tot ridder van den H. Gregorius werd aan de verpleegden in het gesticht te Delft een extra maal gegeven ook de ouden van dagen werden niet ver geten. De heer H. te Delft, die Woensdag jl. door de stoomtram op den Haagweg werd aangereden, is eergisteravond aan de bekomen wonden overleden. Jaarverslag van de Kamer van Koop- handel en Fabrieken te Schiedam. II. Gas- en Waterleiding. De gasfa briek heeft door eenig reductie van den prijs voor het gas, voor gemeente- en industrieel gebruik, iets van hare steeds gunstige resul taten moeten afstaan. Daar de gasfabriek voor gemeenterekening wordt geëxploiteerd, kan het geen verwondering baren, dat het aanbrengen van electrisch licht niet bijzonder door het gemeentebestuur wordt begunstigd. Van daar, dat deze wijze van verlichting nog slechts jbij uitzondering, en tot zeer weinige inrichtingen beperkt, wordt aange troffen. Aangaande het water uit onze gemeente waterleiding valt op de merken, dat dit blijkens de resultaten van een geregeld scheikundig onderzoek, van voldoende kwa liteit blijft. Meerdere aansluitingen komen weinig meer voor, tenzij bij nieuwge bouwde panden, daar de reeds bestaande nagenoeg allen bij de waterleiding zijn aan gesloten. De voordeelen, welke de waterleiding nog kort geleden door den slechten toestand van het water in de binnenstad genoot, daar toen velen fabrieken, met name bran derijen en mouterijen, voor al het benoo- digde water van de waterleiding moesten gebruik maken, aangezien het grachtwater totaal onbruikbaar was, die voordeelen zijn dit jaar aanzienlijk minder geweest, doordien het bedoelde grachtwater, door een betere wijze van spuien enz., ten allen tijde dat dit mogelijk is,althans gedeeltelijk voor industrieel gebruik met beter gevolg kan aangewend wordenzoodat men daar dit jaar niet meer uitsluitend tot de uit den aard der zaak kostbare waterleiding behoef de de toevlucht te nemen. Meer en meer blijft het echter te betreu ren dat bij den aanleg der waterleiding de behoefte onzer fabrieken aan helder water tot billijken prijs zoozeer is over het hoofd gezien. De pogingen om in het tarief van 10 ct. per M8 eene aanzienlijke verminde ring te verkrijgen, bleven tot nu toe vruch teloos, evenmin is nog iets te bespeuren van een in uitzicht gesteld veranderd tarief der waterleiding, waarbij een verlaging voorde fabrieken zoude worden voorgesteld. Communicatiemiddelen. De communicatiemiddelen bleven dit jaar in aantal gelijk. De vrees evenwel, dat met het einde van dit jaar, door indirecte ver hooging van het havengeld, voortspruitende uit de nieuwe meting der booten van rijks wege, vele dier vaartuigen, van de aan- legkade aan de Maas gebruik makende dit voortaan zouden nalaten, heeft zich onmiddellijk bewaarheid. Het gemeentebe stuur heeft echter aanstonds maatregelen genomen om deze zwarigheden op te lossen tenminste om daarin te gemoet te komen. De stoomtram van hier op Rotterdam, met welke men elke twintig minuten gele genheid heeft den tocht daarheen over Oud- Delftshaven, vice-versa, te ondernemen, blijft, niettegenstaande de schitterende financieele resultaten van de exploitatie, nog misdeeld van een bescheiden comfort. Arbeidendeklasse. In uitzondering van vele andere vaderlandsche gemeenten is de toestand van de arbeidende klasse hier, ook dit jaar, gunstig geweest. Werkloosheid werd nauwelijks aangetroffen. De beste verhouding bestaat tusschen de werkgevers en hunne arbeiders. Velen, ook de Gemeente, deden hunne werklieden tegen ongelukken verzekeren, of schreven den aannemers van hunne werken dezen maatregel voor. Fabrieksn ij verheid. De fabrieks nijverheid wordt alhier, na eene periode van stilstand, allengs levendiger. Niet alleen wat de branderijen aangaat, waar van verreweg de meesten èn door het bezigen van stoom kracht, èn door de verbeterde werkmethode, belangrijk zijn verbeterd en dus hare capa citeit hebben verhoogd, maar verschillende fabrieken van anderen aard hebben zich van buiten af, aangelokt door de zeldzaam voordeelige gelegenheid, die deze gemeente tot vestiging van takken van industrie aanbiedt, hier gevestigd, of zijn daartoe in onderhandeling. Ambachtsnijverheid. De am bachtsnijverheid leverde ruime stof tot tevredenheid op. Kwam het enkele jaren geleden menigvuldig voor, dat ambachtslieden van hier naar elders vertrokken, om het hier niet te verdienen brood te bekomen, thans is er eene verblijdende kentering in den toestand van den ambachtsman gekomen, en velen, die geruimen tijd, door den nood gedwongen, elders bezigheden moesten gaan zoeken, keeren thans terug- Winkelstand. De winkelstand te dezer plaatse blijft zich uitbreiden. Sierlijk ingerichte en welvoorziene magazijnen e(1 winkels houden de concurrentie met de groote naburige stad, en het schijnt niet zonder succes, vol. St.-Antoniusgildeen de corp0" ratie der meters en wegers. De eerstgenoemde instelling, een nog be- staande uitzondering op de voormalige gilden hier te lande, telt 100 werkiieden (zakken- dragers). De kolenmeters-wegers tellen 4* manmet 4 noophulpende graan* meters-wegers 18 man met 8 noodwegers, I De degelijke inrichting, vooral van het eerstgenoemde korps, een overblijfsel van van organisatie uit lang vervlogen tijden, i strekt tot bewijs, dat stichtingen van dien 1 aard zoowel in het belang van den werk- gever als in dat van den werkman zijr., en de wenschelijke sociale verhoudingen tot haar recht kunnen doen komen. Het gilde, j dat onder toezicht van vijf Beschermheeren uit den Handel staat, bezit een eigen pen- sioenfonds, waaruit naar vermogen in de behoeften van zijne invaliden wordt voor zien. Ditzelfde geschiedt ook bij de meters I en wegers van granen en kolen, die ieder eene afzonderlijke corporatie uitmaken. Het blijkt in het werkelijk belang van den Handel te zijn, zoowel het genoemde Gilde als de corporaties der meters-wegers niet alleen krachtig te handhaven, maar ook te begunstigen. De laatstgenoemde zijn beëdigde personen, door het Gemeentebestuur aangesteld; de eersten verleenen hunne diensten geregeld, en tegen vastgesteld tarief. Telefoon. Het getal aansluitingen is toe genomen. Ook voor intercommunaal verkeer. De verlaging van den abonnementsprijs j is daarvan ongetwijfeld de oorzaak. V i s s c h e r ij. De visscherij, voor enkele jaren hier met zooveel energie en moed aangevat, heeft zich nog niet in de verdiende resultaten mogen verheugen. De zeevisscherij ïSchiedam" had vier loggers, waarvan er tweo verkocht zijn om de ongunstige resul taten, en de beide andere dit jaar niet ter vischvangst uitgezonden werden. De maatschappij nde Hoop" heeft er twee, en éen sloep; terwijl nog eene andere reederij, van buiten hier domicilie gekozen hebben de, drie bommen uitzendt. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 5 Mei. Mededeeling werd gedaan van de ontvangst der sedert het reces ingekomen wetsont werpen, die reeds rondgedeeld zyn en van verschillende andere bescheiden. De heer H i n t z e n bracht rapport uit over de geloofsbrieven van mr. W. A. Loeff, nieuwgekozen lid voor 's-Hertogenbosch. Tot toelating werd besloten, en de heer Loeff, door den voorzitter, daartoe bij koninklijk besluit gemachtigd, beëedigd en geluk ge- wenscht, nam zitting. Daarna werd overgegaan tot het trekken van de afdeelingen voor het nieuwe twee maandelijks tijdvak. De afdeelingen hebben gekozen tot hare voorzitters de heeren Rink, Cremer, De Beaufort (A.,) Lohman en Van Delden en tot hare ondervoorzitters de heeren Donner, Lely, Goedkoop, Rutgers en Haffmans. De Voorzitter deelde mede dat de centrale afdeeling voor de sectiën de vroe ger reeds genoemde ontwerpen aan de orde had gesteld. Tegen Donderdag half twee nren zijn voor de openbare vergadering aan de orde gesteld eenige kleinere ontwerpen benevens dat betrekkelijk de v e r b e t e- ringderBerkelwerkenende Hin derwet. Atjeh-interpellatie. De heer Van Gennep heeft verlof ge vraagd en verkregen om op een nader te bepalen dag eenige vragen tot den minister van koloniën te richten naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Atjeh. Daarna is de vergadering gescheiden. Aan het bekende adres, aan de Koningin gericht door de officieren der Haarlemsche schutterij en behelzende het verzoek om te bevorderen het tot stand komen eener ver beterde schutterij wet, is adhaesie geschonken door officieren van 54 korpsen schutterij in Nederland. Van de Haagsche schutterij hebben slechts twee officieren hunne in stemming betuigd. Het adres wordt dezer dagen verzonden. Het buitengewoon gezantschap, dat H. M- de Koningin-Regentes bij de Kroningsfeesten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2