Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Dinsdag 12 Mei 1896. No. 5490. bureau l$ofersfraaf 50. Het Lucifersdoosje. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 11 Mei '96. De Kamer van afgevaardigden in België heeft sedert verscheidene dagen beraad slaagd over het wetsontwerp waarvan de strekking is de garantie van den Belgischen Staat te geven aan de obligatieleening van 10 millioen francs uit te geven door den Congo-spoorweg. De minister van financiën, hoofd van het Kabinet, heeft m de zitting van Vrijdag het wetsontwerp warm ver dedigd. De minister verklaarde te zullen af treden ,als het ontwerp werd verworpen. Een eigenaardig herinneringsfeest is gisteren weer in Duitscliland gevierd. De gedachtenis aan den eersten keizer van het herstelde Duitsche rijk is weder levendig gehouden door de onthulling van een ruiter standbeeld van keizer Wilhelm I te Frank fort a/d Main, welke plechtigheid door den Keizer en de Keizerin werd bijgewoond. In antwoord op den toost van den eersten burgemeester, antwoordde de Keizer, dat het zelden een volk vergund is geweest, zulk een feest te vieren, dat door Frankfort 'Wordt ingeleid met de onthulling van het gedenkteeken zijns grootvaders, die een voorbeeld kan zijn voor de nakomelingen. Slechts door God en met God zal men iets kunnen bereiken. Het «Instrument", dat hij schiep, waarvoor hij zorgde, bracht Europa en der wereld een vrede van 25 jaar. De Keizer sprak de hoop uit, dat het gansche volk het geluk zou ten deel vallen zich in een langdurig tijdperk van vrede te kunnen ontwikkelen. Hij betuigde zijn dank aan het leger, dat zorg draagt, dat nooit de vijand in staat zal zijn den vrede van het land op onrechtvaardige wijze te storen. Zijne Majesteit eindigde met een »Hoch" op Frankfort. De Bondsraad in Zwitserland heeft vier wetsontwerpen aangenomen omtrent de wijziging der militaire organisatie. De ver anderingen komen hoofdzakelijk hierop neer de bataljons der landweer worden van 104 verminderd op 74, waarvan 37 bataljons worden gerekend tot de reserve en 37 tot Een Jachtavontuur in de Zwarte Bergen. door f. J. PAJEKEN. 5) (Slot.) Ik bracht het geweer in positie en legde op het rechteroog van den beer aan. Opeens kraakte boven in de rotsspleet het schot van Patterson. Bijna gelijktijdig schoot ik mijn geweer af. Onder verschrikkelijk gehuil richtte de beer zich op zijne achterpooten hoog op. Nu eerst zag ik hoe reusachtig groot hij was, en mijn hart dreigde te breken, toen de tweede lichting der landweer. Uit de reserve-bataljons worden vier mobile briga des gevormd, welke moeten worden inge deeld bij het leger. De tweede lichting der landweer vormt den kern van den landstorm. Aan de reserve wordt meerder onderricht gegeven. De artillerie zal versterkt worden met acht batterijen veld-artillerie en twee batterijen berggeschut. De compagniën der guides, als divisie-cavalerie, worden gebracht op de sterkte van een escadron. Door deze wijzigingen wordt het staande leger aan zienlijk versterkt, zonder dat daardoor groote offers worden opgelegd aan de burgerij. De Kamer van afgevaardigden in Italië heeft Zaterdag met 278 tegen 133 stemmen de door Sicardi Granforte voorgestelde motie van orde aangenomen, waarbij zij verklaart akte te nemen van de verklaring der regee ring in zake het Afrikaansche vraagstuk. De Italianen hebben Adrigat ontzet. Maar men weet niet of dit beschouwd moet wor den als een overwinning of als een bewijs voor de goede verstandhouding tusschen Italianen en Abessiniërs. Adrigat werd ver dedigd door majoor Prestinari en heeft moeilijke oogenblikken doorgebracht, vooral sedert de bekende nederlaag der Italianen, toen zij van alle gemeenschap werd afge sloten. Men is thans begonnen met het vervoer der zieken en gewonden, die in een lange karavaan uit het fort trekken. De be legerde troepen stonden in het gelid en ontvingen de redders met luid evviva-ge- roep. Zoodra generaal De Mayno het fort binnenkwam zoo luidt een bericht uit Rome omhelde hij de eerste soldaten die hij ontmoette. Een banket, waarbij de ver tegenwoordigers der pers onder luiden bijval toasten op den commandant van Adigrat, majoor Prestinari, vormde het slot der groote feestelijkheid. Het fort is reeds ontruimd, zeggen sommige telegrammen. Men kan zich begrijpen, dat de Italianen innig verheugd zijn, nu hun bondgenooten die in het fort Adrigat waren opgesloten, zijn bevrijd. Men kan zich ook voorstellen, hoe de Italianen juichen over de schitterende overwinning welke door hen is behaald. ik nu, het mes met de rechterhand kramp achtig omklemmend, den aanval van het geweldige dier afwachtte. Doch zoo ver kwam het niet. Van boven kraakte een tweede schot, nog een paar schreden wankelde de beer voorwaarts, toen viel hij met de breede, zware voorpooten, waaruit de klauwen ver uitstaken, heftig om zich heenslaande, neer. «Die heeft genoeg I" klonk triomfantelijk van boven de stem van mijn vriend. «Wacht een oogenblik Ik ben onmiddelijk voor den ingang en help je de sneeuw wegruimen." Patterson had gelijk. De beer stierf zon der nog eene poging aan te wenden, om op te staan. Snel ging ik naar den uitgang van het hol en begon met mijn mes en de handen de sneeuw te verwijderen. Kort daarop hoorde ik mijn vriend buiten loepen. Ik antwoordde en hoorde vervolgens hoe hij eveneens bezig was de sneeuw te ver wijderen, en na korten tijd drong het dag licht door eene daarin ontstane opening, waarna, nadat zij groot genoeg was, Pat- Maar merkt een Duitsch blad op, het is zonderling dat de ontzetting van Adrigat is geschied zonder ernstig gevecht, dat Ras Mangascha de ontzetting van uit de verte kalm heeft aangezien en dat en dit is zeker zonderling de Italianen het fort hebben ontruimdIs de bevrijding van Adigrat een militaire of een politieke daad, wordt daarom gevraagd. Volgens een officieuse dépêche heeft generaal Baldissera de Ras' Mangascha, Sebat en Agostafari verzocht, de Italiaansche gevangenen in vrijheid te stellen. Indien dit niet mocht geschieden, stelt de generaal represaille-maatregelen in 't verschiet. Ras Agostafari heeft reeds eenige gevangenen uitgeleverd. Daar de beide andere draalden met het voldoen aan Baldissera's verzoek, is kolonel Stevani tegen Sebat opgetrokken de vijand kreeg 12 dooden en verloor 300 stuks vee. Generaal Baldissera verblijft eenige dagen in het fort Adigrat. Het laatste bezoek van vorst Ferdinand van Bulgarije op zijn reis door Europa gold den vroegeren vijand van zijn rijk, het ko ninkrijk Servië. Overal is de vorst met groote onderscheiding ontvangen, doch de ontvangst, welke hem in Belgrado te beurt is gevallen, stelt al het vorige in de schaduw- Overal was hij het voorwerp van luid ruchtige huldebetoogingen. Waar hij zich vertoonde, zoo luidt een telegram uit Bel grado, werd hij door de menigte met geest drift begroet. Imposant was zijn bezoek in het officieren-casino, waar thee gebruikt werd. De vorst kwam met den koning en werd door het gansche officierenkorps met groote warmte ontvangen. Er werden ook redevoeringen uitgesproken, waarbij van de zijde der Serviërs de hoop werd geuit, dat Serviërs en Bulgaren zich in het vervolg niet meer door de twisten hunner vijanden van den goeden weg zou laten brengen. In de toe komst zouden zij schouder aan schouder staan voor de verdediging van het Slaven dom. De vorst gebruikte gisteren met den koning het ontbijt bij den Turkschen ge zant. Afgaande op de huldebetuigingen zou men meenen dat van den vroegeren naijver terson naar binnen kroop en onmiddelijk naar den beer toesnelde, wiens lichaam nog stuiptrekkingen vertoonde. »Alle drommels 1" riep mijn vriend met wijd opengespalkte oogen. «Dat is een dier by JoveMaar ik wed, dat bet een oudje is." Hij hief den kop van den beer op en schoof den muil van de lippen terug. «Inderdaad. Het is een zeer oud exemplaar. Zie maar eens die bruine, geheel en al afgeslepen tanden Never mindHet is een beer, zooals er maar zelden gevonden wor den al heeft het vel wegens de vele jaren die het beest geleefd heeft, ook niet veel waarde, het blijft toch altijd om zijn reus achtige grootte eene merkwaardigheid. «Voor uwe verzameling," vulde ik aan. «O no, sir! Gij hebt er het eerste recht op", antwoordde Patterson; toen ik hem echter verzekerde, dat ik hem het vel gaarne afstond was hij zeer verheugd en begon den beer onmiddelijk het vel af te stroopen. «Ik hielp hem en vertelde hem daarbij hoe ik mij het dier van het lijf gehouden tusschen Serven en Bulgaren geen spoor is overgebleven. Opmerkelijk is het dat vorst Ferdinand geen bezoek heeft gebracht aan den keizer van Oostenrijk noch te Weenen noch te Budapesth. Hiervoor kunnen tweede rede nen zijn de keizer vond het aangenamer hem niet te ontvangen of de vorst achtte het verkieselijker het Oosterijksche hof voorbij te gaan. Indien de eerste reden de ware is, moet men deze volgens de Frank furter Zeitung meer beschouwen, als een ge volg van ontevredenheid over het «herdoo- pen" van prins Boris dan over de toe nadering van Bulgarije tot Rusland. De toestand in Turkije blijft vooral ook met het oog op het ongelukkig lot der Ar menische Christenen by voorduring de aan dacht trekken. De Britsche gezant te Con- stantinopel heeft, na zich van den steun der vijf andere gezanten verzekerd te hebben, aan de Porte de volgende maatregelen voor gesteld ten behoeve van de 1500 Armeniërs te Bircdzjik, die tijdens de onlusten ge dwongen werden den Islam aan te nemen lo de troepen worden onmiddellijk terug getrokken 2o er zal een gouverneur be noemd worden, in wien de Armeniërs ver trouwen kunnen stellen en die hun de ge legenheid zal geven achtereenvolgens weer tot het Christendom over te gaan, zonder opzien te wekken, daar het fanatisme der moslems te gevaarlijk is. In de vergadering door het parlement in de Kaapkolonie Donderdag 11. gehouden, stelde Sauer eene motie voor, waarin hij hulde bracht aan de groote verdiensten van den Hoogen Commissaris en de hoop uitdrukte, dat hij spoedig weer de leiding der zaken in Zuid-Afrika ter hand zou nemen. De vergadering juichte Sauers woorden zeer toe. Sauer voeg er bij, dat men het kwaad door de Engelschen pers en in het bijzonder door de Times gesticht, weer ongedaan moest maken. Ook Merriman viel de Engelsche pers aan, en gaf heftig af op de Times. te midden van toejuichingen en rumoer Sir Hercules Robinson, zeide hij, stond tusschen dit land en het ernstigste ongeluk dat het had, tot hij juist op tijd gekomen was en mij daardoor voor een gevaarlijken strijd met den beer bewaard had. »Nu", meende Patterson, «dat is de zon derlingste beerengeschiedenis, die ik ooit gehoord heb. In 't vervolg zal ik nooit weer zonder een doosje Zweedsche lucifers in den zak op de jacht gaan." En daarbij barstte hij in een zoo schaterend gelach uit, dat ik tegen wil en dank mee instemmen moest. Nu nog laat ik mij niet door den goed- koopen prijs van andere lucifers verleiden en gebruik alleen, niettegenstaande mijn vrouw het weelde noemt, de echte Jönkö- pings, utan swafvel och fosfor. NIEUWE SCHIEUAUE COURANT "ur' |»1':^|l|i|'i|'||llll'il'|!",i|llllw j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1