Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Donderdag 14 Mei 1S96. No. 5492. l^xxveaxx *g$oter$tvaat 50. De levende doode. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens het Hoogfeest van O.H. HEMEL vaart „I de „lm. •Che courant Donderdag-avond met verschijnen. ALGEMEEN OVERZICHT. 13 Mei '96. In de vergadering door het Lagerhuis in "geland gisteren gehouden, deelde de minister van koloniën, Chamberlain, mede Het leedwezen vernomen te hebben, dat de gezant te Pretoria, sir J. de Wet, het nood- 2akelijk heeft geacht zijn ontslag te nemen, °mdat hij reeds voor de vierde maal in acht Haanden tijds ziek is geweest. Zijn recht °P pensioen zal bij den minister voorspraak vinden bij de schatkist. Rhodes heeft, zoo eelde Chamberlain voorts mede, niet het onafhankelijk bevel over Matabelenland, tot aankomst van Carrington is Martin opperbevelhebber. Rhodes verdedigt, ovenals iedere kolonist zou kunnen doen, Gwelo tegen den vijand aan het hoofd van egn korps kolonisten evenals hij zelf een kolonist is. Dr. Jameson is toch een edelmoedig man 1 In een schrijven aan de Times verzekert hij, dat Cecil Rhodes geen bevel heeft ge geven tot zijn marsch naar Johannesburg °p 29 December 11. De voortvarende dokter neemt dus alle aansprakelijkheid op zich. Jammer intusschen, dat Cecil Rhodes' mede plichtigheid na de cijfertelegrammen zoo vast is komen te staan. Vroeger had men nog aan zijn onschuld kunnen of liever moeten gelooven. Maar thans Volgens den Berlijnschen correspondent van de Daily News heeft president Kruger nog een belangrijk stuk in handen over het Johannesburgsche komplot, nl. een manifest der Reform Union, geteekend door Ch. Leo nard en Geo Hammond. Hammond zou advocaat-generaal zijn geworden en het plan van Rhodes was, zich te doen uitroepen tot 2j (Slot.) Zeker het was dezelfde, hij had den - zelfden lichaamsbouw, denzelfden blonden knevel, in een woord, hij was het. Ik beefde als een blad en met verwondering meikte Legras op, dat ik zoo bleek werd. Ik trad aan het bed van den Duitscher en boog mij over hem heen, om hem nog beter te kunnen zien, hij was dood. Ik begon nasporingen te doen: het was een kapitein, die drie dagen te voren doo- delijk gewond in het dorp Bondy was op genomen. Dat kon dus mijn man niet zijn, dien ik een week geleden had zien dood schieten maar toch Die gedachte bleef mij bij en wat ik deed of niet ik kon ze maar niet uit mijn hoofd zetten en evenmin kon ik er mij aan president der Vereenigde Staten van Zuid- Afrika. Hij zou echter handelen onder Engelsche vlag, omdat hij zeker was van de hulp der regeering. Een Londensch blad, de Sunday Times, deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de verhouding van de leden der Chartered Company tot de Engelsche pers. De finan- cieele plannen van de groote kapitalisten, die den opstand fabriceerden en den stroop tocht bekostigden, sloten in het zich meester maken van de publieke opinie in Londen, zegt het blad. Op zeer weinig uitzonderingen na, die op de vingers van een hand kunnen opgeteld worden, zijn al de Londensche bladen in dienst van Rhodes en Beit. De manieren, waarop de pers met succes aan de Chartered Company is gebonden, zijn verschillend. Niet met grof geld natuurlijk is die omkooperij geschied er zijn veel geschikter methoden in gebruikmen tracht eigenaars en redacties te vangen door middel van social inducements, waar tegen zij niet bestand zijn. Zoo behendig en sluw gaat de nieuwe financier te werk, dat feitelijk de Londensche pers door hem gean nexeerd is tot de provinciale pers hebben de intriges van de cosmopolitische financiers zich nog niet uitgestrekt en daarom staat over het algemeen de opinie in de provinciën vijan dig tegenover de plannen van de financieele fiibustiers. Dit is geen wonder, want de groote meerderheid der kiezers zijn geen aandeelhouders in een van Rhodes' onder nemingen en hun oordeel wordt geïnfluen ceerd door de financieele vraagstukken die de onpartijdigheid van de meeste Londensche bladen vernietigen. De regeering te Pretoria neemt een be sliste houding aan tegenover de Chartered Company. De Staatssecreteris, dr. Lleyds, zond eergisteren een dépêche aan sir Her cules Robinson, waarin hij verklaarde, dat de regeering geen geloof hecht aan de mededeelingen der bladen, dat nl. de En gelsche regeering nog partijdigheid toont gewennenik zocht redenen en verklaring voor het vreemde geval, toen de dag aan brak van het gevecht bij Montretout. Dien dag was is juist weer als iedereenik dacht nergens aan dan aan vechten, zooveel mo gelijk Pruisen te dooden en dat arme Parijs te redden, dat wij langzaam onder onze handen voelden wegsterven. Van tien uur in den morgen tot den middag toe hadden wij gemarcheerd, ge schoten, vooruit en achteruit getrokken in een dofgrijze lucht, een zware, eentonige mist, die de boschjes deed gelijken op grijze muren en de vlakte op een grauw beweeg lijk meer. Wij stonden naast het kasteel van Buzenval, niet ver van dat ellendig stuk muur, dat ons zooveel volk heeft ge kost. Er kwamen kogels uit als water uit de pijp van een gieter, maar gedurende twee uren heb ik geen enkel kanonschot der Pruisen gehoord. Eindelijk trok de mist op en een mooi, bleek zonnetje schitterde in de lucht. Van verre op de waterleiding van Marly bemerkte ik met mijn kijker een groep van den Pruisischen generalen staf; twee mannen ik herinner het mij nog heel goed stonden een weinig van de ove- voor de directeuren der Chartered Company, die een bron van gevaar is voor Zuid-Afrika. President Kruger verklaarde van zijn kant in een onderhoud met den agent van Reuter, dat de samenzwering niet te verdedigen is, en dat zij die er aan deel namen, gestraft moeten worden. Een der grootste aandeelhouders van de Chartered Company heeft een proces inge steld tegen de maatschappij en tegen Beit, om de schade, door Beit's medeplichtigheid aan Jameson's inval aan de maatschappij berokkend, vast te stellen. Jameson en majoor White loochenen in de limes de waarheid van het bericht, dat Jameson de inval gedaan heeft op ontvangst van een telegram van Cecil Rhodes. In den ministerraad gisteren in Frankrijk gehouden, heeft president Faure mededeeling gedaan van zijn besluit om, met het oog op de aanstaande hervatting der parlemen taire werkzaamheden, zijn reis naar Bretagne tot het laatst van Juli uit te stellen. Ver volgens is Faure van plan naar Havre te gaan en van daar naar Rambouillet. Ten slotte zal hij de groote manoeuvres in Charente bijwonen. De Temps bevat een warm hoofdartikel, getiteldVijf en twintigjaarlater, waarin met patriotischen trots wordt her innerd, hoe Frankrijk zich na den vrede van Frankfort heeft opgericht en hersteld en de pessimisten van dezen tijd worden opgewekt, om aan dit bemoedigend schouw spel hun aandacht te schenken. ïWij hebben geen reden om het Duitschland euvel te duiden, zegt het blad, »dat het de geschie denis, zoo nabij ons, ons weer voor de oogen geroepen heeft, door het jubileum van de onderteekening van het tractaat van Frank fort te vieren." Naar de Temps uit Rome verneemt, zal weldra een aanvang gemaakt worden met het overbrengen van een deel der Afrikaan- sche troepen naar Italië. Daarvoor komen allereerst in aanmerking zij die door het rigen afgescheiden ik wou, dat ik op de twee eens een schot had kunnen geven Eensklaps, zonder voorafgaande waar schuwing, vallen ons drie eskadrons Prui sische ruiterij in de flank aan en naderen met de snelheid des bliksems het was een prachtige, gewaagde en woedende charge op den hard bevroren grond dreunde de hoefslag der paarden als het gerommel van den donder. Vreeselijke hoera's. korte en ruwe commando's weerklonken zij waren bij ons. Wij hadden de bajonet op de chassepot gezet, maar wien zag ik op dit oogenblik aan het hoofd van den troep Ja, 't was die spookachtige officier, de levende doode van Val de Grace en Long- boyauHij chargeerde, meegesleept door den razenden galop van zijn paard, en zijn hoog opgeheven sabel vlamde en flik kerde in het zonlicht. Ik schoot mijn geweer af en de kogel trof hem in de volle borst; een oogenblik later rende zijn paard zonder ruiter bij mij en rende mij in zijn vaart omver, Toen ik opstond, liep ik naar het lijk, dat eenige schreden verder lag, en toen, ik moet het zelf bekennen heb ik iets afschuwelijke gedaan tot tweemaal toe stiet ik den doode klimaat geleden hebben of onder de ver moeienissen van den voldtocht. Generaal Ricotti moet van plan zijn een afzonderlijk georganiseerd vrijwilligerskorps in het leven te roepen. Generaal Baldissera wil meer inlandsche manschappen inlijven. De krijgsraad van generaal Baratieri wordt gepresideerd door luitenant generaal Gerbaix de Sonnaz. De auditeur heeft zijn rapport geëindigd en concludeert tot ontzetting uit zijn rang en den dienst in het leger wegens „verraad door nalatigheid" Aan de getuigen zijn schriftelijk in hoofd zaak de volgende vragen gesteld Was de vijand al of niet ingelicht van de plannen van generaal Baratieri Is de brigade van generaal Albertone (in den slag van Adoea) tegen de ontvangen orders in slaags geraakt of had zij (Jaartoe machtiging bekomen? Hoe laat is zij met aanvallen begonnen? Heeft de opperbevelhebber haar dadelijk versterkingen toegezonden De Kamer van afgevaardigden in Rumenië is gesloten met een koninklijke Boodschap, waarin verklaard wordt, dat de begrooting in evenwicht sluit, dank zij de toegepaste bezuinigingen, en dat de opbrengst der gesloten leening dienen zal voor de vol tooiing van het spoorwegnet. De Boodschap behelst voorts eene opsomming van de wet ten ten behoeve van de arbeidende klasse, door de Volksvertegenwoordiging aange nomen. Uit Constantinopel wordt aan de Times gemeld. Ofschoon Bulgarije zich bereid heeft verklaard krachtens artikel 9 van het Ber- lijnsche tractaat aan de Turksche schuld bij te dragen en aan Turkije cijns te betalen, deinst de Porte er voor terug, het aanbod aan te nemen, omdat eene internationale conferentie noodig is om deze zaak te be krachtigen. De Porte vreest, dat zoodanige conferentie tevens het verwaarloozen van des Sultans verplichtingen in Anatolië zou kunnen oprakelen. mijn sabelbajonet door het lichaam, 't wa3 akelig. Maar hij was dood en goed dood niet waar Welnu, de dag, dat de wapenstilstand geteekend werd die drommelsche onge luksdag had ik den dienst aan de voor posten, toen trompetgeschal een parlemen tair aankondigde. Wij zagen een officier aankomen, door een trompetter gevolgd, en naarmate hij naderde en dus duidelijker te onderscheiden was, voelde ik mijn bloed in mijn aderen stollen. Die blauwe oogen die op mij gericht waren, die blonden tint van den knevel, het voorkomen van dien man, hooghartig en droomerig hij was het weer, mijn gesneuvelde officier, driemaal gedood en nog levend, dezelfde vreeselijke ruiter, dien ik acht dagen te te voren met mijn bajonet had door boord. Sprakeloos zag ik hem naderen, eens klaps onder den somberen indruk der overtuiging, dat de Duitschers niet stier ven dat zij 's morgens opstonden van het slagveld, waar zij 's avonds gevallen waren en dat het altijd zoo zou blijven, dat zij altijd terug zouden keeren, tot het einde E SCHIEDAMS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1