gjrUit Shangai komt een bericht 'twelk bewijst, dat Rusland in China steeds meer vasten voet krijgt. Een agent van eene Russische stoomvaartmaatschappij is eige naar geworden van het strand te Tsjifoe behoorend aan het huis Fergusson, den kelijk met het doel er een havenhoofd aan te leggen. Andere huizen te Tsjifoe heb ben er zich tegen verzet, maar door de tusschenkomst van de Russische regeering heeft de Chineesche overheid de vergun ning verleend. In zake den opstand op Cuba komen weer over Madrid verscheidene berichten aangaande gevechten, waarin de opstan delingen de nederlaag leden. Het Spaansche blad Correspondencia gelooft, dat als generaal Weyler blijft aan dringen op zijn ontslag, hij vervangen zal worden door maarschalk Blanco, gouver neur-generaal der Philippijnsche eilanden, die zich dan over San Francisco naar Havana zou begeven. Alle bladen te New-York behelzen arti kelen over het geval der Competitor en beschuldigen eenstemmig generaal Weyler als degene, die vóór alles aansprakelijk is voor dit incident. Verscheidene bladen ver- oordeelen Weyler in veel heftiger termen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Mei 1896. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kenuis van de ingezetenen, dat het kohier voor de belasting op het per soneel no. 13 dezer gemeente, over het dienstjaar 1895/96, door den heer directeur der directe bnlastingen te Rotterdam op 8sten Mei 1896 executoir verklaard, den lln d. a. v. aan den ontvanger der directe be lastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt er aan herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat den 11 dezer de termijn van drie maanden is ingegaan binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien art. 8 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en hein- alooten in het Oud- en Nieuw-WestFranke- land binnen genoemde gemeente, van den 19den Mei 1881. Brengen ter kennis van de eigenaars der landerijen, huizen en erven in genoemd Frankeland, dat op Woensdag den 27sten Mei 1896, des voormiddags ten negen ure, eene Schouw zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij dezen ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen dat aan het bij de bovenaangehaalde veror dening voorgeschrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. Aan de leden van den Gemeenteraad is kennis gegeven dat o. a. ten raadhuize ter inzage zijn gelegd om in de eerstvolgende der wereld toe om zich door de kleine Fransche soldaatjes te laten dooden en dan weer op te staan om hun land te bezetten en te vertrappen. Ik ben naar den parlementair toe gegaan uitwendig kalm, maar diep ontroerdik heb den dienst verricht, zooals het door de theorie is voorgeschreven, den kapitein commandant der compagnie laten verwit tigen en den parlementair uitgenoodigd bij het vuur te wachten. Ondertusschen sloeg ik hem met oplet tendheid gade, den levende doode, dien ik reeds driemaal had zien sterven. Hij be merkte dat ik hem zoo oplettend beschouwde en sprak op vriendelijken toon »'t Is gelukkig mijnheer dat er einde komt aan dezen oorlog. Uw tegenstand is heldhaftig geweest en zeer moorddadig voor ons. Wij waren met vier gebroeders voor Parijs^ en ik ben de eenige, die nog in leven is." raadzitting, welke op Dinsdag 19 dezer zal worden gehouden, te worden behandeld 1. Eene aanbeveling ter benoeming van een leeraar in wis en natuurkunde en cos- mographie aan het Gymnasium, waarop geplaatst zijn de heeren I. Dr. W. Bouw man, doctor in de wis- en natuurkunde te Beerta II. G. C. A. Koopmans, phil. nat doctorandus te Veendam. 2. Eene aanbeveling ter benoeming van een leeraar in Nederl, taal en letterkunde aan het Gymnasium, waarop geplaatst zijn de heeren: I. Dr. G. Engels, tijdelijk leeraar aan het Gymnasium alhier II. A. J. Boter- mans, tijdelijk leeraar aan de H. B. school alhier. 3. Eene aanbeveling ter benoeming van een leeraar in Nederl. taal en letterkunde aan de H. B. school, waarop geplaatst zijn de heeren I, Dr. G. Engels, bovengenoemd II. A. J. Botermans, bovengenoemd. 4. Drie ontwerp-besluiten van Burg. en Weth. tot het doen van af- en overschrij- gen op de gemeentebegrootingen voor 1895 en 1896. 5. Het door Burg. en Weth. opgemaakte 2e suppletoir kohier der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1895,6. 6. Voorstel van Burg. en Weth. om goed keuring te verleenen aan het besluit om de tijdelijke voorzienning der betrekking van leeraar in wis- en natuurkunde aan het Gymnasium te continueeren tot 1° Septem ber a. s. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging a. Van de artt. 3, 18 en 19 van de »Ver- ordening tot regeling van het Gymnasium", (Gem. blad no. 19 van 1880). b. Van art. 2 van de ^Bepalingen waar naar aan de openb. middelb. scholen leer lingen worden toegelaten" enz. (Gem. blad no. 2 van 1892). c. van de artt. 2 en 3 »an het nHuis houdelijk reglement van de openb. middelb. scholen, (Gem. blad no. 4 van 1892). 8. Adres van de directie der stearine- kaarsenfabriek sApollo', alhier, om teniet- doening van den aanslag dier naamlooze vennootschap in den hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1896. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam werd heden-namiddag ten raad- huize aanbesteed het maken van een strek dam, twee dwarsdammen en aanlegsteigers in de rivier de Maas nabij het Wester havenhoofd voor het terein der heeren Van Deventer Co. Daarvoor waren ingekomen de navolgende biljetten A. Kraaijenveld, Sliedrecht ƒ18.695 K. Boer Azn., -21.594 J. P. de Groot, Giesendam -24.300 C. L. Kalis, Sliedrecht- 24.700 A. Lodder, Oud-Beierland - 24.869 C. Slagmolen, De Werken - 24.879 A. L. van Wijngaarden, Sliedrecht - 25.000 P. Kloots, De Werken-25.100 A. Blokman, Werkendam. -25.210 L. Brandt Dzn., Giesendam 26.499 J. Roskam Czn., Sliedrecht - 26.868 A. Prins Thzn., -30.388 De toewijzing werd aangehouden. Werkstaking te Rotterdam. Nadat de schutterij bij klokgelui en trom melslag gisteren-ochtend 5 uren was opge roepen, waren reeds om 6 ure enkele honderden schutters met hunne officieren op de algemeene alarmplaats, het beursge bouw, present, en werden van daar uit de verschillende posten bezet. Om allen, die werken wilden, in de gele genheid te stellen aan het werk te gaan, zonder daarin gestoord te kunnen worden, heeft de schutterij nu de geheele Boompjes en de kaden afgezet aan beide zijden. Buiten hetgeen op handel en verkeer betrekking heeft, wordt niemand, behalve zij die daar wonen, toegelaten. Gisteren-namiddag hadden de Boompjes, afgezet van de Leuvebrug tot den oprit van de Willemsbrug, een Zondagsch aanzien. Een voor cargadoors en werklieden onge- wenschte rust heerscht daar. Het Bestuur van den N. N. B. B. heeft zich tot de verschillende cargadoors gewend, met het verzoek, om met hen eene bespreking te houden over het vastgestelde loontarief. Behalve op eenige beurtbooten, werd ook gewerkt op de erts booten Cambden en Blakmore, van de firma Müller Co., in de Katendrechtsche haven op vier stoom schepen, liggende in de Spoorweghaven, en een boot van de American Petroleum Company te Charlois, alles onder politie toezicht. In den loop van den namiddag en avond werd er handelend opgetreden op de Wijn haven, Zuidblaak en Leuvehaven, waar groepjes van 40 a 50 man uiteengedreven werden of opdringend publiek werd verjaagd. Op de Nieuwebaven poogden een 400 a 500 stakers gisteren-namiddag een kolen- lichter te stoppen. Het gedeelte van de haven, waar de lichter ligt, is toen door politie en schutterij afgezet, waarna doorge werkt kon worden. Een 300 bootwerkers maakten een wan deling door de stad en de buitenwijken, zonder dat daarbij iets belangrijks voorviel. Tegen donker vertoonden zich groepjes opgeschoten jongens, die zingende en met harmonica-muziek langs de kaden trokken. Ook hierbij viel niets bijzonders voor. Te 10 uren in den avond hadden de nieuwsgierigen de Boompjes verlaten, een enkele groep uitgezonderd. fn een drietal koffiehuizen hielden sleepers, kolenwerkers en controleurs gisteren-avond bijeenkomsten, welke in hoofdzaak ten doel hadden vereenigingen in het leven te roepen, die zich als onder-afdeelingen bij den N. N. B. B. aansluiten. Toen gisteren-namiddag een 24-tal werk lieden met een stoombootje van Dordrecht kwamen, om op de ertsboot Rahusa, van de firma Krupp, te gaan werken, werden zij opgewacht door een stoombootje van de N. N. B. B., waarop zich eenige commissie leden bevonden, die de Dordtenaars toespra ken. Het gevolg was, dat 18 hunner besloten niet aan het werk te gaan. Zij zijn daarop naar Dordrecht teruggebracht. De 6 andere zijn op de Rahusa gebleven en hebben, door de equipage geholpen, van 6 tot 8 ure gister-avond onder politie-toezicht gewerkt. De kapitein-commandant van het korps Koninklijke scherpschutters te Rotterdam, H. H. J. Bos, heeft zich met zijn korps ter beschikking van den Burgemeester ge steld. Dit korps is in overleg met den garnizoens-commandant opgedragen het af zetten der handelskaden, waar het werk mocht worden hervat en het doen van patrouillediensten tot ondersteuning der verschillende bewakings posten. De vakvereeniging van losse werklieden Kardinaal Manning afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond, vergaderde eergister avond opnieuw in het Bondsgebouw, onder leiding van haren voorzitter den heer Ver- fürth en in bijzijn van den heer Van Rijswijk, voorzitter, en andere bestuurderen van den Volksbond. Uit de besprekingen bleek, dat de leden wel wilden maar wegens de over macht der stakers niet konden werken, zoodat zij gedwongen aan de stakingmoeten meedoen. Men achtte het treurig, dat de omstan digheden ertoe geleid hebben, dat bij de firma Müller, welke in aller oog de eenige schuldige was, werd gewerkt onder bescher ming der gewapende macht, terwijl de andere cargadoors, die niet die schuld dragen, de dupes der staking zijn. In geen geval zal een der kath. bootwerkers meedoen om anderen, die werken willen, zulks te beletten. Besloten werd, dat, wijl men men met het zgn. stakingscomité niets te maken wilden hebben, het bestuur van Kard. Manning de besturen van de Nederl. Vlag en den Bootwerkersbond tot eene bespreking zal uitnoodigen en Vrijdagavond met zijne leden opnieuw zal vergaderen om den uitslag mede te deelen. Wij vernemen, dat die besturenvergadering hedenavond zal plaats hebben. (Msb.) Aan de Tijd wordt gemeld, dat door de I justitie proces-verbaal is opgemaakt teg611 N. de Heer, wijl hij in een vergadering van bootwerkers bedreigingen zou hebben gein1. Men seint aan de Tel. uit Den Helde1'' Het pantserschip Kortenaer wordt spoed -gereed gemaakt tot vertrek o»ar Rotterdam, wegens de ongeregeldheden al' daar. Aan het Hoofd alhier blijft het rustig°P de straat wordt propaganda gemaakt voof aansluiting bij den Bootwerkersbond. Er" graanboot van Rotterdam met lading voor h'ef bestemd, is nog niet aangekomen. In verband met het bericht dat bij visitatie in de sodafabriek te Oud-DelftS' haven de Rijksambtenaren niet minder da11 30 H.L. puren azijn zouden hebben gevonden» wordt ons het volgende medegedeeld De bedoelde fabriek fabriceert niet azijn, i maar azijnzuur, een chemisch produkt, dat uit geheel andere apparaten bereidt j wordt dan azijn en dat zelfs door geen enkele azijnmakerij met hare bestaande 1 inrichting zoude kunnen worden vervaardigd» in verband hiermede behoeft nauwelijks gezegd, dat wat de ambtenaren vonden» niet was azijn maar azijnzuur. De ondernemers vroegen en verkregen vóór twee jaren van Burg. en Weth. ver- gunning voor het oprichten van een fabriek van azijnzuur en azijnzuurzouten, zij adver- j teerden die artikelen herhaaldelijk in vak bladen en gaven aan dezen tak van hun bedrijf ook op andere wijze, groote publi citeit van het ontdekken van iets geheims i kan dus in deze wel geen sprake zijn. Daar azijnzuur niet behoort tot de artikelen in de accijnswet genoemd (zoodat natuurlijk i ook niet aangegeven is op welke wijze dit artikel belast zoude zijn) ligt voorloopig het vermoeden voor hand, dat het optreden der Rijksambtenaren in deze op eene vergissing berustaan den verkoop van het fabrikaat wordt dan ook van de zijde der administra tie geene belemmering in den weg gesteld. (R. IV.) BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 12 Mei. Aan den heer Beelaerts van Blokland is verlof verleend op een lateren dag tot den minister van oorlog eenige vragen te richten betreffende het aangekondigd voornemen tot het verleenen van ontslag van werklieden in 's Rijks patroonfabriek te Delft. Daarna is de algemeene beraadslaging over de Kieswet begonnen. De heer Van Kerkwijk meende, dat kiesrechtuitbreiding niet meer is tegen te houden en wees op den rustigen tijd waarin de Kamer haar kan tot stand brengen. Waar door het langdurige debat over het vorige ontwerp de belangstelling aanmerke lijk is verminderd, spoorde hij zijn medeleden aan tot het betrachten van kortneid en tot het brengen van eenige ofiers, wil er iets tot stand komen. Spr. verklaarde zich voor het ontwerp, omdat hij de kiezersvermeer dering niet vreest en de oude kiezers door frissche, nieuwe krachten zullen worden vervangen. Alleen is de candidaatstelling aan te bezwarende formaliteiten verbonden. Aan het slot zijner moeielijk hoorbare rede huldigde hij den oud-Minister Tak, die zijn naam aan kiesrechtuitbreiding verbonden heeft met den wensch dat hij spoedig van zijn ongesteldheid hersteld zou zijn en weer in de Kamer verschijnen. De heer B o o 1 erkende, dat dit ontwerp, in tegenstelling van het ontwerp-Tak, wezenlijke kenteekenen van geschiktheid en welstand inhoudt, achtte kiesrechtherziening noodzakelijk, echter niet zoover dat het algemeen stemrecht invoert, maar wenscht de eischen voor het kiesrecht niet te laag stellen, wil men geschikte en zelfstandige kiezers krijgen. Daarom verlangt hij betere kenteekenen dan in dit ontwerp opgenomen, b. v. door verhooging van den 25-jarigen leeftijd- Daar het ontwerp hem niet geheel bevredigt, behield hij zijn stem er over voor- De heer P ij n a p p e I ontwikkelde vooraf breedvoerig, dat geen kiesrechtbeginsel het strijdpunt vormde bij de verkiezingen van 1894 ten betooge, dat de Kamer dus thans

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2