Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Zaterdag 16 Mei 1896. No. 5493. ISmreau "gèoterztxaat 50. Eene kantteekening. algemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Noor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 o, - 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 15 Mei '96. De Kamer van afgevaardigden in België leek deze week nog maar weinig bereid zijn het crediet van 15 millioen toe te aan, dat de regeering voor den spoorweg ï-11 6n.. ^0no0Staat had aangevraagd. De inkerzijde was er eenparig tegen en zij niet alleen. Een financier van den eersten rang, de oud-president De Lantsheere, zag 'n het voorstel een begunstiging van eene Particuliere maatschappij en met hem oor deelden alzoo tal van Katholieken die in e Pntriote hun orgaan erkennen. De Regee- rinS heeft echter voor de zooveelste maal e portefeuillekwestie gesteld en hoewel 't middel niet altijd helpen kan, moet men er wel voor zwichten, nu een crisis, zes Weken voor de verkiezingen, noodlottig zou kunnen wezen voor de partij. De socialisten weren zich des te meer en hebben van hun drijven nogal succes, omdat de minister van financiën, hoofd van het kabinet, een zeer prikkelbaar man, zich over al die aanvallen nogal boosmaakt. Dinsdag deed zich weer een onaangenaam incident voor. De minister-president zeide op een gegeven oogenblik, dat een leugen was te beweren, dat de overeenkomst met den Congo-spoorwegmaatschappij de schatkist 15 millioen kostte en Furnemont verweet den minister rechtstreeks dat hij loog, zoo dat de minister De Smet eene berisping kreeg van den voorzitter en Furnemont tot de orde werd geroepen, hetgeen weer tot verdere onvriendelijkheden aanleiding gaf. De aanleidende oorzaak tot de geheele geschiedenis was de voorspelling van den socialist Defnet, dat de 15 millioen waarvoor werd ingeschreven voor de schatkist, ver loren zouden zijn. De minister-president merkte op, dat uit het ontwerp bleek, dat de overeenkomst niet 15 millioen aan de schatkist onttrok. Leon Defuisseaux, inziende dat Defnet een bok gemaakt had, riep ter verduidelijkingAls men borgstaat voor insolventen, betaalt men, en Furnemont liet er op volgen„En als men weet dat ze i) Zijne Hoogheid August XXII, regeerend vorst van het vrij uitgestrekte Schneuzen- heim- Schneuzenstein, had juist gedejeuneerd en trad in welbehaaglijke stemming zijn kabinet binnen, om te regeeren. Hoewel de dynastie in de bange tijden van den eersten Napoleon van hare souve- reiniteit was beroofd en het Weener con gres het schromelijk verzuim gepleegd had, dit niet te herstellen, toch noemde het Hoofd van het Huis Schneuzenheim-Schneuzen- stein nog altijd zich regeerend vorst en insolvent zijn, is men hun medeplichtige." Daarna ontsnapte aan den minister het woord leugen en den socialistischen afgevaardigde het woord liegen. Toen het incident was afgeloopen, kwam Lorand aan het woord. »Ook ik houd vol, zeide hij, dat de 15 millioen voor het land verloren zijn, want het is een slechte zaak waarvoor ze worden besteed. Wij vinden het best dat de spoorweg wordt aangelegd, maar laten de financiërs hem zeiven aan leggen laten ze er hun geld in steken en der natie toonen, dat ze er vertrouwen in hebben. Maar laten ze niet van België vorderen, dat het de millioenen betaalt die ze aan den Congo verloren hebben. De toeleg is om België zóo in de Congo-zaak te verstikken, dat het niet meer los kan komen." De halve bataljons, welke nog niet lang in Duitscliland hebben bestaan, zullen worden hervormd in heele bataljons dat beteekent twee halve bataljons zullen worden samen gevoegd tot een heel bataljon en van deze volle bataljons zullen weer nieuwe regi menten worden gevormd. De Duitsche ver tegenwoordiging heeft destijds de vorming dezer halve bataljons goedgekeurd, omdat zij zou dienen tot Kompensation voor den over gang tot den twee-jarigen diensttijd. De Duitsche regeering schijnt evenwel haar belofte omtrent den tweejarigen diensttijd te hebben vergeten de Duitsche vertegen woordigers echter niet, althans niet een deel dier vertegenwoordigers. De vrijzinnige Volkspartij heeft, zegt nl. de Freisinnige Zeitung, in overleg met de Duitsche volkpartij besloten, in het wets ontwerp omtrent de hervorming der vierde bataljons de opname te eischen eener be paling, waarbij de tweejarige diensttijd voor altijd wordt ingevoerd. Beide vrijzinnige partijen maken haar stem voor het ontwerp afhankelijk van het aannemen dezer be paling. De thans geldende bepaling omtrent den tweejarigen diensttijd eindigt 1 April 1899. Indien er geen nieuw besluit wordt genomen, treedt na dien tijd de driejarige diensttijd weer in werking. In de vergadering door het Lagerhuis in niemand kantte zich hier tegen aan in elk geval waren onderscheidene heerlijkheids rechten hem toegekend, zooals de benoemin- van sommige ambtenaren binnen zijne land palen. In zijn kabinet gezeten leunde August XXII met onuitsprekelijk welbehagen in den stoel voor zijne schrijftafel stak eene geïmporteerde havanna aan en dacht dit deed hij doorgaans wanneer hij met »regee- ren" aanving aan koning Frederik II van Pruisen. Richt u naar goede voorbeelden, zegt men altijd zoo richtte hij zich naar den grooten I'rederik. De wijze, waarop deze beroemden monarch geregeerd of, wat naar de begrippen van vorst August op 't zelfde neerkwam, de ingekomen stukken van kant- teekeningen voorzien had, imponeerde den peinzenden gebieder zoozeer, dat hij gewoon was daaraan een voorbeeld te nemen. Een enkel kort woord, met geniale snel heid in margine geschreven, gaf de hoog- Engeland gisteren gehouden, deelde de heer Curzon mede, dat er geen enkel bericht was ontvangen omtrent de Russische bezet ting van Chefoo. China heeft te Chefoo concessie verleend aan een Russisch huis, waardoor sommige bewakers aan de kust zich in hun rechten benadeeld achten. De Chineesche regeering, welke gewaarschuwd is, kan niet opnieuw concessie verleenen voor grondgebied, dat aan personen van Engelsche nationaliteit toebehoort zonder de goedkeuring dier personen of zonder dat hun vergoeding wordt gegeven. China is verantwoordelijk voor elk nadeel, dat aan de Engelsche belangen wordt toegebracht. De oud-minister Pidal is met 253 stem men zonder oppositie tot voorzitter der Kamer van afgevaardigden in Spanje ge kozen. De heer Pidal is de man, die indertijd als minister den moed had openlijk de wereldlijke macht des Pausen te verdedigen. In de liberale pers stak toen een ware storm tegen hem op. De schatkist van Turkije heeft deze eigenschap gemeen met vele andere schat kisten, dat zij gewoonlijk minstens twee maanden van het jaar den bodem laat zien. Maar het schijnt, dat Turkije in haar con servatisme zelfs dan niet in beweging is te brengen, wanneer zij er financieel voordeel bij heeft. De Frankfurter Zeitung haalt daarvan het volgende bewijs aan met redenen omkleed. Door artikel 8 van het verdrag van Berlijn werd bepaald, dat de nieuwe staten welke gevormd werden uit de vroegere bezittingen des Sultans, een deel van de Turksche staatsschuld zouden overnemen, maar des niettegenstaande is tot nog toe geen der betrokken staten zijn verplichtingen nage komen. Naar aanleiding van de erkenning van vorst Ferdinand door den Sultan, heeft de Bulgaarsche regeering zich bereid ver klaard, aan deze bepaling van het Berlijnsche tractaat te voldoen. De Verbeven Porte is daarover zeer ver heugd geweest, maar toch durft zij er niet te zeer op aan te dringen, omdat voor het vaststellen van het door Bulgarije te betalen aandeel een internationale conferentie moet waardigheidsbekleeders aan, hoe hij de ingekomen stukken beantwoord; hoe hij geregeerd wilde hebben, had August XXII den chef van zijn kabinet toegevoegd, even als de Groote Frederik zijn beslissing placht aan te geven. Compris De man had toen een diepe buiging ge maakt en met emphase geantwoordsAch waarom werd aan Uwe Doorluchtigheid niet het welzijn van een wereldrijk toevertrouwd 1' Sedert was die ambtenaar zeer gestegen in de gunst en waardeering van August XXII. De vorst was nu aan het werk getoogen nadat hij een vluchtigen blik had geworpen in den stapel papieren, die voor hem lag. De ganzenveder waarvan hij zich even als indertijd Fridericus Magnus be diende, kraste over het papier en liet kant- teekeningen na, die in de Fransche taal waren gesteld, doch zeer onduidelijk waren. Na een half uur was slechts een bizon der lijvig geschrift overgeblevendertig seconden echter waren voldoende, om de worden samengeroepen en de staatslieden te Konstantinopel vreezen nu, dat de ver handelingen eener dergelijke conferentie gemakkelijk van artikel 9 van het Ber lijnsche tractaat zouden kunnen oversprin gen op artikel 23, betrekking hebbende op de hervormingen in Macedonië, en op artikel 61, waarin sprake is van de hervormingen in Armenië. En liever zien de Turksche staatslieden af van de bijdrage der Bul garen, dan op deze wijze oude kwesties weer te berde te brengen. Maar, zegt de Frankfurter Zeitung terecht, men zal den Bulgaren nu niet meer kunnen verwijten, dat zij hun verplichtingen niet nakomen. De correspondent van de Times te Cairo vernam, dat in zake het proces der open bare schuld in Egypte het openbaar mini sterie gisteren zou concludeeren tot bevoegd verklaring van de gemengde rechtbanken, en tot ontvankelijkverklaring van de con clusies van den Franschen commissaris, maar tot verwerping van het verzoek der eischers, overwegende dat het besluit der commissa rissen niet binnen de grenzen van hun bevoegdheid ligt en met eenvoudige meer derheid van stemmen kon genomen worden. In zake de krijgsverrichtingen in Abessinie zijn in Italië weer eenige berichten ontvangen. Alle gevangenen die zich in Makalle bevon den, zijn vrij gelaten, en ras Mangasja heeft beloofd binnen zes dagen alle gevangenen in Tigre de vrijheid terug te geven. Generaal Baldissera verzoekt om nog acht bataljons en eenige batterijen bergartillerie naar huis te mogen zenden. De hitte doet zich hevig gevoelener begint gebrek te komen aan water De Corriere della Serra bevat het volgend telegram uit MassowahGeneraal Baldissera heeft den Ras Magascha bevolen, majoor Salsa en alle andere gevangenen, die zich nog in zijn kamp bevinden, in vrijheid te stellen. »Als gij dit weigert," moet de generaal den Ras hebben geschreven, »zal ik hen zelf halen." Verder wordt gemeld, dat de Italiaansehe regeering over Zeilah, door inboorlingen die vertrouwen verdienen, den gevangenen klee- acht folio bladzijden in te zien en aan den rand van de eerste pagina schreef hij met vette, groote letters het woord éponger. Met versmading van vloeipapier of zand, pakte hij de paperasser, bijeen en verliet het vertrek, waar hij geregeerd had. Acht dagen waren verloopen. Weder zat de vorst voor zijn schrijftafel en kraste zijne penweer gaven de vorstelijke kant- teekeningen een boogere wijding aan de documenten, die voor hem lagen. Daar trad plotseling een kamerdienaar binnen en sprak na de gebruikelijke streng ceremonieele buiging: Hoogheid. Vele oude dames en heeren verzoeken audiëntie voor eene naar zij zeggen zeer gewichtige aangelegenheid. Geleid ze naar de troonzaal, alwaar wij weldra in persoon zullen verschijnen. De kamerdienaar verliet in gebogen hou ding het vertrek. De troonzaal dateerde van het begin dep NIEUWE SCHIEDAMSGHË COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1