Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sport. BINNENLAND. Kiesrecht-ontwerp, werd voortgezet. deren, dranken, levensmiddelen en genees middelen zal toezenden. Uit St. Petersburg komen verontrustende berichten over den toestand in Perzië, die dus volstrekt niet zoo rooskleurig is als uit de officieels mededeeling zou volgen. De moordenaar van den Shah moet op onmen- schelijke wijze gefolterd zijn. Schiedam, 45 Mei 4896. De bestuurs- en commissieleden van de afdeeling Schiedam van den Ned. Prot.- Bond, die zich tot het provinciaal kerkbe stuur van Zuid-Holland gewend hadden met het verzoek om maatregelen te nemen, waardoor zij ondanks het bestaan der be kende besluiten en eindbesluiten zouden worden gehandhaafd in hunne rechten als leden der Ned. Hervormde Kerk, hebben bericht ontvangen, dat aan hun verzoek niet kon worden voldaan. Naar wij vernemen, zullen belangheb benden zich nu wenden tot de algemeene synode. Ct.) Vanwege het departement Schiedam der Maatschappij tot Nut van t'algemeen is een zilveren medailje toegekend aan den heer G. W. Snel, die 25 jaren ter drukkerij van den heer J. Odé alhier is werkzaam geweest. Bij den winkelier Steens op den Dam al hier is Woensdag-middag de toonbanklade gelicht en daaruit een bedrag van f4 a 5 ontvreemd. Woensdag-avond omstreeks zes ure ver miste de winkelier J. Hoppe aan de Broers- vest alhier een paar bottines die nog een half uur te voren voor zijn winkel hadden gehangen. Van deze diefstal is aan de politie kennis gegeven. Donderdag-ochtend omstreeks 44 ure had op de Hillegerbergsche plas bij Rotterdam een treurig ongeluk plaats, dat vooral in onze stad met groote deelneming is ver nomen. Een viertal Schiedamsche jongelieden, de heeren K. van Erpecum, A. M. Hoogendam, J. Houtman en M. Tuyl, waren met een open landauer een rijtoer naar Leiden gaan maken. Aan den Jardin de Plaisance van den heer Frerichs te Hillegersberg gekomen, hadden zij daar een roeiboot afgehuurd. Op de Plas zagen zij een boot waarin een viertal meisjes gezeten waren. Zij roeiden daarop afdoch door de schomme lende beweging die de boot verkreeg bij de poging om die der meisjes te enteren, sloeg het lichte vaartuig om en geraakten alle vier te water. Twee hunner, de heeren Hoogendam en Tuyi, zonken onmiddellijk; doch achttiende eeuw. In het midden stond nog de troon, waarvan de Corsicaansche ge weldenaar den vorst van Schneuzenstein zoo wreed gestooten had voor dien troon hadden zich twaalf hoogbejaarde dames en evenveel grijsaards opgesteld. Het waren de bewoners van het vorste lijk Schneuzensteinsche »Stitt" (gesticht) waarin meer dan vijftigjarige dames en heeren van goeden huize een onderkomen vondenwoning, verpleging en een klein jaargeld. Ook hadden zij een zeker gala kostuum, dat bij plechtige gelegenheden gedragen werd. August XXII wierp een snellen blik over de oude luidjes. die op zeldzaam stijve manier negen en bogen, en sprak neder- buigend Ach, mijne lieve Stiftdames en heeren, wat voert u hierheen Hoogheid 1 begon een der grijsaards. Doorluchtige vorstaccompagneerde een der dames. Wij zijn verloren zonder uwer Door luchtigheid hulpriep de eerste weer diep bewogen. Men wil ons geweld aandoen! sprak de jonkvrouw. En nu begon het geheele gezelschap te jammeren om een steenen hart te breken, zoodat August XXII ontzet zich de ooren bedekte. (Slot volgt.) de heeren Van Erpecum en Houtman wisten zich nog boven water te houden. De meisjes, die van dit vreeselijk voor val getuige waren, roeiden onmiddellijk naar den kant en riepen daar om hulp, waarop een Rotterdamsch athleet, die in de nabijheid aan het visschen was, zich met de boot naar de plek des onheils begaf en er nog in mocht slagen de heeren Van Erpecum en Houtman te redden. Van de heeren Hoogendam en Tuyl was helaas niets meer te bespeureneen kwartier later werden hunne lijken opgehaald. De beide geredden vonden in een naburig koffiehuis eenige verzorging, terwijl ook aan bedoelde meisjes hulp moest worden ver leend, ten einde eenigszins van den schrik te bekomen. Het stoffelijk overschot van den heer Tuijl is gisteren-avond en dat van den heer Hoogendam heden middag ten huize van de zoo smartelijk getroffen ouders oveigebracht. In tegenstelling met de daaromtrent ver spreide geruchten, vernemen wij, dat de beide geredden, gisteren-middag te dezer stede teruggekeerd, zich, gelukkig, vrij wel bevinden. In de Kreupelstraat is Donderdag-ochtend omstreeks 5J ure' een tentwagen bestuurd door den molenaarsknecht A. de Wild, bij het keeren nabij de Boterstraat omgeslagen. Dit ongeval is gelukkig goed afgeloopen, daar niemand eenig letsel heeft bekomen. Werkstaking te Rotterdam. Na het eindigen van het werk op de booten rukten Woensdag-avond tusschen 7 en 9 ure successievelijk de schutterij en mariniers in. Op laatst gemeld tijdstip had de stad haar gewoon aanzien herkregen. Op de Scheepmakershaven en Zuidblaak trachten Woensdag-middag een 200-tal stakers het werk op kolenlichters te doen staken. Zij werden echter uiteen gedreven en van de Beurs uit werden detachementen schutterij [afgezonden om de kade daar ter plaatse at te zetten. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de besturen van den Ned. R. K. Volksbond, de N. N. Bootw.-Bond en van Neerlands Vlag, waarbij eene samen komst met de cargadoors in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond werd voor gesteld, had Woensdag-middag eene bijeen komst van cargadoors plaats in het veilings lokaal boven de Beurs. Ook de heer Kröller, van de firma Muller Co., was daarbij tegenwoordig. Besloten werd den heer Visser, van de firma Wambersie, naar de ge noemde vergadering in het Bondsgebouw, Oppert 429, af te vaardigen, met opdracht om daar roede te deelen, dat men bereid was de bemiddelende tusschenkomst van het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond bij de werkstaking te aanvaarden. Bedoelde gecombineerde vergadering werd echter uitgesteld, daar men de afloop van twee andere vergaderingen wilde afwachten. In eene Woensdag-avond gehouden ver gadering van de afdeeling Rotterdam van het „Nederl. Werkliedenverbond" werd aan het bestuur machtiging verleend, om bij eventueele aanvraag der bootwerkers dezen ondersteuning naar gelang van de kas te verleenen. Tevens werd besloten om alle werkstakin gen in den geest van die der bootwerkers krachtdadig te steunen. Het Beursgebouw te Rotterdam vertoonde deze week des namiddags een eigenaardi- gen aanblik. De effectenhoek en het mid denvak waren door de schutterij ingeno men. De geweren stonden over de geheele Beurs aan rotten. Daartusschen moesten de kooplieden hun zaken doen. Ook vele schut ters die zelf handelaars zijn deden zaken. De heer A. G. Kröller, lid van de firma Wm. II. Müller Co.. Woensdag namiddag, omstreeks 2J uren het Beursgebouw verla tende, werd door eenige stakers achter- volgd. De stakers, langzamerhand door bij komende nieuwsgierigen tot een drie of vierhonderd aangroeiende, volgden de tram waarop de heer Köller om hen te ontwij ken, stapte, en zouden hem wellicht daar af gehaald hebben, indien er niet politie bij te pas gekomen was, die met moeite handtastelijkheden voorkwam. In de Witte de Withstraat gekomen, nam de heer Kröl ler de vlucht in het politiebureau, waarvoor zich onmiddefijk een talrijke menigte ver zamelde zoowel voor de hoofdingang in de Witte de Withstraat als aan de achterzijde op den Schiedamschen Singel. De menigte werd uiteengedreven. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn de volgende firma's bereid bij onmiddellijke hervatting van de werkzaamheden erts te doen lossen tot ultimo December 4896 tegen den tot heden bepaalden prijs van 5 cent per last: Bruckwilder Co., Vve Chainye Discry, P. A. van Es Go. Hudig Blok huizen, Kruppsche Spedition und Rhederei, Ph. van Ommeren, Joh. Otten Zoon, Ruijs Co. en Solleveld en Van der Meer De firma Wm. H. Müller Co. heeft zich bij herhaling bereid verklaard eveneens 5 cents te betalen voor alle ertsen, door haar in lasten verwerkt. Gisteren zijn ook de pantserschepen Piet Hein en Evertsen en degaffelschoener Argus van Nieuwediep te Rotterdam aangekomen om hulp te bieden bij evertueele ongere geldheden. Op 's rijkswerf te Hellevoetsluis is volgens de N. R. Ct., order ontvangen om met den meesten spoed vier gewapende stoomsloepen dienstklaar te maken en onmiddellijk daarna te laten opstoomen naar Rotterdam. In Amsterdam wordt volgens van daar ontvangen bericht geregeld voort gewerkt aan de ertsbooten van Rotterdam derwaarts ge dirigeerd. Dinsdag-ochtend te 5 uren is in de nabij heid van de woning zijner ouders in de Benthemstraat te Rotterdam aangehouden een 24 jarig jonkman, die Maandag-avond tijdens de afwezigheid der bewoners getracht heeft brand te stichten in het ouderlijk huis in die straat. Hij is op last van den politie- genaesheer naar het Ziekenhnis overgebracht Ue vloer van de voorkamer der eerste ver dieping had hij met petroleum besproeid, waarna hij getracht had met brandend papier dat houtwerk in brand te steken. (Iel.) Provinciale Kolfwedstrijd te Schiedam. De provinciale wedstrijd van den Zuid- Hullandschen Kolfbond werd ditmaal te Schiedam gehouden. De Kolt'vereeriiging «Schiedam", die aldus het voorrecht zou hebben de Zuid-Hollandsche kolvers ter. harent te ontvangen, had al het mogelijke gedaan om dezen wedstrijd geheel naar wensch te doen slagen. De kolfbaan in de sociëteit Harmonie bood dan ook een recht feestelijken aanblik. Met vlaggen- troleëen, levend groen en bloemen, souvenirs van vroegere wedstrijden en toepasselijke opschriften keurig versierd, bood zij den talr ijken gasten een zeer aangenaam verblijf. In de nevenzaal waren de prijzen ten toongesteld zij bestonden, behalve uit een diploma met drie zilveren draagmedailjes voor den korpswedstrijd, uit verschillende fraaie luxe- en huishoudelijke artikelen, o. a. voorwerpen van kristal met zilver gemonteerd, die als prijzen door de kolfver- eenigir.g «Schiedam" waren uitgeloofd in het geheel waren vijf prijzen beschikbaar gesteld. Nadat een deel der verwachte kolvers in de kolfbaan waren aangekomen, opende de voorzitter van de kolfvereeniging «Schiedam", de heer M. J. Vincent, gisterochtend omstreeks 9^ ure den wedstrijd. Als voorzitter der kolf vereeniging «Schiedam" kon hij niet nalaten den kolvers een hartelijk woord van welkomst toe te spreken. Schiedam was verheugd, dat deze kolfwedstrijd op hare baan werd gehou den zij wist niet beter hare vreugde uit te drukken dan door deze baan op te sieren en alles te doen wat strekken kon, om het haren gasten aangenaam te maken. De groote opkomst bewees, dat ook de kolvers verheugd waren, dat deze wedstrijd te Schiedam werd gehouden. Wanneer het Schiedam gelukte den kolvers een aange- namen dag te doen doorbrengen, zou dit haar groot genoegen doen en zij succes op haar ijverig streven hebben. Ook namens den Kolfbond richtte spr- een opwekkend woord tot de kolvers, "U het hem vergund was, voor de tweede maal als president, dezen provincialen wedstrijd te openen. Spr. wekte hen op het kolfspe' steeds te blijven beoefenen en alles aan te wenden, om het voortbestaan van den Zuid* Hollandschen kolfbond te verzekeren hem i" groei en bloei en omvang te doen toenemen, dan zal de kolfsport ook nog door de nako- melingschap beoefend worden, en dit edele» prettige spel tot in de verre toekomst in eere blijven. Nadat het reglement van den wedstrijd was voorgelezen, traden do kolvers in de baan. Aan den wedstrijd namen deel vijf vereenigingen«Paalvast", te Boskoop «Schiedam", te Schiedam«Maatslag" en «Gouda", beiden van Gouda«De Roos" van Dordrecht. De wedstrijd had een zeer aangenaam en opwekkend verloop er werd hevig om de prijzen gekampt, en meermalen zaten de kolvers elkaar dicht op de hielen. Om streeks 9 ure was zoowel de personeele als de korpswedstrijd afgeloopen, waarna de uitreiking der prijzen volgde. De president deelde mede, dat de korps- prijs met 267 punten was behaald door de Vereeniging «Paalvast" te Boskoop. Der overwinnende vereeniging met het behaalde succes geluk wenschend, wees de president er op, dat het zeer eigenaardig was, dat het diploma aldus terugging naar de plaats waar het vervaardigd was. Dit zou zeker voor «Paalvast" een groote voldoening zijn. Bij de overhandiging van het diploma reikte de pres. tegelijk de drie daarbij behoorende draagmedailjes uit, met den wensch, dat zij nog lang de borst dier kolvers zouden sieren. Dit succes zou der Vereeniging «Paalvast" zeker een spoorslag zijn omsteeds onver saagd vooruit te gaan. In den personeelen wedstrijd werd de eerste prijs, met 127, punten behaald door den heer M. A. Wiegenhand Bruss te Delft; de 2e door den heer G. Boere te Lopik, met 108, Ue 3e door den heer H. Rosbergen te Lopik, met 407, de 4e door den heer A. J. Zoetmulder te Schiedam, met 104, en de 5e door den heer J. H. Hoefnagels te Lopik, met 101 punten. Deze prijzen werden, voor zoover de winners nog aanwezig waren, allen met een toepasselijk woord, ook op het voorwerp dat werd gekozen, door den president toe gekend. Daarmede was zijne taak voor deze wedstrijd volbracht. Met genoegen had hij deelgenomen aan de beslommeringen van dezen wedstrijd die hij met een hartelijk «wederzien in Boskoop" besloot. TWEEDE KAMER. Zitting van Woenssdag 13 Mei. Het debat over het De heer Rutgers constateerde, dat na de kunstmatige kiesrechtbeweging van 1894, waarbij zelfs oproer voorspeld werd, een zoo kalme toestand is ingetreden, dat de belangstelling onder de arbeiderskringen zoodanig verflauwd is dat een kiesrecht meeting te Amsterdam totaal mislukte. Een voorrecht is 't thans buiten eenigen druk het kierecht te herzien. Hij is niet tegen de uitbreiding nu de natie er aan gewend is en naar rust verlangt. Daarmede houdt men rekening, want weigering der kies rechtuitbreiding zou teleurstelling en onte vredenheid wekken. Daarom gaat spreker, hoewel met geringe sympathie, mede, met het ontwerp want hij verwacht weinig van de kieszersvermeerdering bij de slechte op komst en de onverschilligheid van de kiezers onder het uitgebreide kiesrecht van 1887. Maar daarom is hij in beginsel voor stem plicht, vooral ter uitbreiding van den in vloed van volksmenners en hij zal stemmen voor een practisch voorstel voor stemplicht, ook als een zeer r.oodig correctief tegen de overweldiging van de massa. Hij deed een beroep op's Ministers medewerking voor stemdwang. Overigens ontkende hij, dat dit ontwerp, behoudens de gemeente-verkie zingen, een censuskierecht handhaaft, en verdedigde hij het ontwerp tegen verschil lende bedenkingen in de afdeelingen ge opperd. Het gevaar voor kiezersteelt en ontkiezering vreest hij niet, ook niet ten gevolge van verlaging van arbeidsloonen of van huurverhoogingen. Die gevallen zijn ondenkbaar. Bespreking der tabellen voor de huurprijzen achtte bij voor de Kamer onmogelijk. Spreker had bedenking tegen gemis van straffen tegen opgave van fictieve huren en loonen door werkgevers tegen de splitsing

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2