Stads- en Gewestelijk Nieuws. Werkstaking te Rotterdam. pressie-middel zouden de meeste ot waar schijnlijk alle afgevaardigden, die thans in blanco stemden een ongunstig votum hebben uitgebracht. Erg schil terend kan men dus de door de regeering behaalde overwinning niet noemen. Nu de herstemmingen voor de gemeente raadsverkiezingen in Frankrijk hebben plaats gehad, is de uitslag volgens de aan het ministerie van Buitenlandsche zaken opgemaakte statistiek in de arrondissements hoofdplaatsen aldus. Aantal arrondissementen 359; resultaten bekend in 351. De gema tigde republikeinen hebben de meerderheid in 234 gemeenteraden en bezetten in 75 alle zetels. De radicale republikeinen hebben de meerderheid in 64 en bezetten in 27 alle zetels. De radicaal-socialisten hebben de meerderheid in 15 en bezetten in 10 alle zetels. De socialisten hebben de meerder heid in 6 en bezetten in 4 alle zetels. De ralliés hehben de meerderheid in 3 en bezetten in 1 alle zetels. De conser vatieven hebben de meerderheid in 17 en bezetten in 9 alle zetels. In 12 gemeenten is het niet mogelijk op te geven aan welke zijde de meerderheid is. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de re geering van Servië nog op andere wijze dan door het afzetten van den politieprefect voldoening heeft gegeven aan de Hongaarsche regeering, wegens het schenden der vlag. Twee-en-zeventig personen bij het opstootje betrokken, zijn gearresteerd en 22 hunner werden tot gevangenisstraf veroordeeld, terwijl 5 vreemdelingen uit Servië zijn gezet. De vorstin van Bulgarije is met hare kinderen bij haar gemaal teruggekeerd. Aan het station te Sofia werd de Vorstin ont vangen door den vorst, de ministers, de autoriteiten en de geestelijkheid. In de vergadering door het parlement in de Kaapkolonie Woensdag gehouden, heeft Innes de bevolking van Johannesburg ver dedigd tegen het verwijt van lafhartigheid. Hij deed een beroep op de Afrikaanders om de positie van den President te ver sterken, door het amendement, betrekking hebbend op de grieven der uitlanders, aan te nemen. Sir John Gordon Sprigg onder steunde Schremers amendement, namens het ministerie. Hij brandmerkte Jameson's inval als een misdaad en een onvergeeffïjken misslag. Hij meende echter, dat een vorm van bestuur, overeenkomende met dien van de Chartered Company, de eenig mogelijke was voor de praktijk nog voor de eerstvol gende jaren. Merriman's amendement werd door geen der sprekers gesteund en het debat werd verdaagd. De toestand in Transvaal blijft bij voort during de aandacht trekken. Uit Pretoria wordt gemeld, dat generaal Joubert tot vice-president der Z.-A. Republiek is ver kozen. De Times-correspondent te Pretoria heeft Johannesburg bezocht en een onderhoud gehad met personen van invloed die bij de muntnijverheid betrokken zijn. Volgens hem verklaarden zij allemaal dat de onzekerheid over den toestand den handel en den onder- Gijlieden kunt ongetrouwd blijven Amor en Hymen zullen, ik geef u mijn eerewoord als regeerend vorst van Schneu- zenheim Schneuzenstein, nimmer de gewijde zalen van ons vorstelijk gesticht ontheili gen. Om den verloren vrede te herstellen, neem ik tevens de beschikking, dat de beide zieke koeien door betere zullen ver vangen worden Onder de toejuichingen van de oudjes schreed August XXII met waardigheid naar de deur. Tot de hem op den voet volgen den chef van het kabinet sprak hij min zaam Had een Frederik rechtvaardiger en bovenal spoediger beslissing kunnen nemen. Uwe Doorluchtigheid heeft den grooten Frederik zelfs overtroffen antwoordde de man diep buigend. Dienzelfden dag werden den chef van 'i kabinet de insignes der Huisorde van Schneuzenheim Schneuzenstein overhandigd. nemingsgeest verlamt, zoodat het voort zetten van de uitgraving van de mijnen twijfelachtig zou zijn. De veepest verergert dagelijks. Da Trans- vaalsche regeering heeft het vervoer van horenvee gedurende een maand verboden, terwijl Natal den invoer van vee heeft ver boden naar aanleiding van een geval van pest op de grens van Oranje-Vrijstaat. De veemarkt van Johannesburg is verlaten, tal van ossewagens, op weg naar Boeloewajo, zijn in den steek gelaten. Voeder voor de beesten is haast onverkrijgbaar, de prijzen van de producten zijn algemeen verdubbeld. De Transvalers vinden de vergoeding, door den staat gegeven voor het afgemaakte vee, onvoldoende. Men vreest voor moeilijk heden met de Kaffers in het noorden van de Zuid-Afrikaansche Republiek en Swazie- land, bijaldien het noodig blijkt daar vee af te maken. De Deutsche Nachrichten verzekert, dat president Kruger den heer Chamberlain heeft doen weten, dat er geen sprake kan zijn van vernietiging noch van wijziging van het vonnis uitgesproken tegen de leden van het hervormings comité zoolang de heer Cecil Rhodes zich in Afrika bevindt. De Spanjaarden blijven steeds overwinnen op Cuba. Elke ontmoeting met den vijand is een succes voor de Spaansche wapenen, en toch kan niet worden gezegd, dat de Spanjaarden op Cuba een stap voorwaarts doen. Het moet echter erkend worden, dat de Spanjaarden op den Parel der Antillen in geen ongunstige conditie verkeeren, hoewel de opstandelingen steun ontvangen van de Vereenigde Staten, de Amerikanen langs alle wegen trachten den Spanjaarden den voet dwars te zetten, en de Amerikaan - sche regeering zich niet ontziet gebruik te maken van haar diplomatiek overwicht om invloed uit te oefenen op de handelingen der Spaansche regeering. Generaal Weyler heeft voorspeld, dat hij binnen een paar jaar tijds den opstand op Cuba zon hebben gedempt. Hij doet zijn best om zijn belofte gestand te doen de Spaansche troepen toonen een buiten gewone voortvarendheid. Doch men kan zich ook gemakkelijk voorstellen, hoe een soldaat, die met de uiterste krachtsin spanning tracht zijn vaderland van dienst te zijn, zich ontevreden toont, wanneer hij door een bevrienden staat wordt tegenge werkt. Volgens de Imparcial heeft hij zijn ontevredenheid duidelijk te kennen gegeven aan de regeering van zijn land en haar doen weten, dat het hem onmogelijk is de vrij buiters streng te straffen, zoolang de Ver eenigde Staten blijven volharden in de houding, welke zij in den laatsten tijd hebben aangenomen. Een nieuwe bundel gedichten van den Paus. Leo XIII zal steeds behooren tot de groote mannen, welke tijdgenoot en nageslacht ver bazen door hun buitengewone werkkracht an onbegrijpelijke ongewektheid van geest- Het is bekend dat de H. Vader, ter ver- poozing van zwaarderen arbeid, zich dikwijls bezighoudt met het verwaardigen van Latijri- sche gedichten, welker strenge classiciteit van vorm de bewondering wekt van alle Latini.-ten. Nu weder zal bij de uitgevers Desclée en Letebvre te Doornik, een bundel het zien, getiteld Leonis XIII in Mariam Mr- ginem flosculi, gedichten door den Paus, wiens teedere godsvrucht jegens de Konin gin van den Rozenkrans algemeen bekend is, opgedragen aan de H. Maagd. Verscheiden dezer gedichten werden roeds vroeger ge- plubiceerd, andere zijn geheel nieuw, o. a. een Elegia van 50 a 60 verzen, waarin Leo XIII de zegepraal van Lepanto bezingt, welke door tusschenkomst der H. Maagd Europa bewaarde voor een overheersching der Turken. Het Fransche blad La Vérité was in staat zijn lezers de primeur van dit gedicht aan te bieden. Zelden lazen wjj levendiger en bevalliger Latijnsche verzen dan die waarin Z. H. een beschrijving geeft van den zee strijd tusschen de Christenen en de Turken en schier ongelooflijk klinkt het, dat men hier te doen heeft met het werk van een 86-jarigen, zwaar bedroefden grijsaard. Nog haalt hetzelfde'Fransche blad eenige regels aan uit een reeds vroeger bekend geworden, doch thans geheel omgewerkt gedicht door den Paus aan den beroemden geschiedschrijver Caesare Cantu toegezonden. De H. Vader begroet daarin met vreugde het uur, waarin hij de H. Maagd, die hij op aarde als Christen en Paus vereerd heeft, voor het eerst in den Hemel zal aanschou wen. Hopen wij echter, dat de voorbede van Maria de Kerk nog lang de vruchten van de buitengewone gaven van geest en karakter van Z. H, zal doen genieten. {Tijd.) Schiedam, 16 Mei 1896. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 19 Mei 1896, des nam. 2 uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der laatst gehouden zitting. 2. Meoedeeling van de ingekomen stukken. 3. Benoeming van een leeraar in wis- en natuurkunde en cosmographie aan het Gymnasium. Aan bevolen zijn de heeren I. Dr. W. Bouw man, doctor in de wis- en natuurkunde te Beerta II. G. C. A. Koopmans, phil. nat. doctorandus te Veendam. been leeraar in Nederl. taal en letterkunde aan het Gymna sium. c. een leeraar in Nederl. taal en letterkunde aan de H. B. school. Op de aanbeveling voor de betrekkingen sub b en c zijn geplaatst de heeren I. Dr. G. Engels, tijdelijk leeraar aan het Gymnasium alhier. If. A. J. Botermans, tijdelijk leeraar aan de H. B. school alhier. 4. Ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijgen op de gemeentebegrootingen voor 1895 en 1896 en en tot verhooging van en toevoeging aan de gemeeritebegrooting voor 1896. 5. Vast stelling 2e suppletoir kohier der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1895 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot goed keuring der tijdelijke waarneming tot 1° September a. s. van de betrekking van leeraar in wis- en natuurkunde en cosmographie aan het Gymnasium alhier. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot onder- handsche verhuring van aan de gemeente behoorende grienden, gelegen bewesten de Buitenhaven, aan C. Kalis Pz. te Puttershoek. 8. Adres van E, Steens, om afschrijving op den aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1895,6, van wijlen zijn schoonvader, H. Kok. Voor de door het vertrek van den heer C. R. Bentfort vacant geworden betrekking van gemeente-ontvanger alhier hebben zich een dertig sollicitanten aangemeld. In de laatstverloopen dagen is te dezer stede op verschillende plaatsen brand ont staan, die, gelukkig, nog in den aanvang kon gehluscht worden. Bij de wed. Hulscher, wonende aan de Hoogstraat alhier, had Woensdag-avond, door het breken van een der kettingen van de brandende petroleum-hanglamp, welke dien tengevolge van den zolder viel, een begin van brand plaats, welke door de bewoonster- zelve werd gebluscht. Een tafel werd be schadigd. Donderdag-namiddag te 3 ure werd het personeel der branderij van den heer M. Kranen aan de Konijnenbuurt alhier attent gemaakt, dat het dak in brand stondbij onderzoek bleek dat er een gat van een meter in gebrand was. Met kitten water heeft het personeel zelf den brand gebluscht. Een vonk uit den schoorsteen is de ver moedelijk oorzaak. Bij II. den Brinker, wonende in de Emmastraat had Donderdag een ernstige schoorsteenbrand plaats, die door pol'tlJ werd gebluscht Gisteren-avond omstreek 6 ure is h"' 4 jarig zoontje van H. Brandenburg, nende aan de Nieuwe Haven, in de Scl"' te water geraakt. Het knaapje werd ge"e door den zakkendrager J. Koning, die niet te water behoefde te begeven. Wij vestigen de aandacht onzer let"rb op de buitengewone vergadering der i deeling Schiedam van den Ned. R. K. Volks' bond morgen (Zondag)avond in de zaal de" Officieren-Vereeniging te houden. Zooals men weet, wordt deze vergaderd gehouden ter herdenking van het heugelijk feit der verschijning van de beroemde ency cliek Rerum Novarum, waardoor Z. j Paus Leo XIII als't ware het wetboek va" den arbeid der wereld heeft geschonke"' De zeereerw. pater W. J. van Hooff S. J" i pastoor te Amsterdam, voor de leden va" de Bondsafdeeling zeker geen onbekend"' zal Dij die gelegehheid als spreker optrede"' Tot deze vergadering hebben donateur5 der Bondsafdeeling vrijen toegang. Vo°" eene geringe jaarlijksche bijdrage word11 men donateur van de Bondsafdeoling l verkrijgt men het recht hare belangwek' kende vergaderingen bij te wonen. Daarto" kan men zich bij een der leden van he' bestuur aanmelden. In de algemeene vërgadering der afdeeli"£ Schiedam van de Ned. R. K. Volksbondi morgen-avond te houden, zal ook eene ve"' kiezing van een lid van het bestuur plaat5 hebben in de plaats van den heer J. Boer, die zijne benoeming tot betuurslid ni"1 heeft aangenomen. Daarvoor zijn als candidaten gesteld d" heerenW. Blok, T. H. J. Collignon, A' j Dirks, J. J. Hassing Jzn., A. de. Jong, P. H- Kerselaar, J. J. D. M. v. d. Moezel e" H. J. Willemse. Van de zijde van het comité der werk' stakers werd eergisteren den Burgemeeste" van Rotterdam verzocht zijne bemiddeling te willen verleenen om toenadering tot d" firma Müller Co. te verkrijgen. De Burgemeester, aan dit verzoek vol' doende, heeft eene samenspreking met de" heer Kroller gehouden, waarin deze hei" verzekerde, dat zijne firma geen geldelijk voordeel uit de invoering van haar stelsel van vaste werklieden verlangde te trekke") j maar het stelsel zelf wilde handhave"' Daarop is door den Burgemeester voorge' steld, dat de firma Müller Co. zich zo" verbinden het geldelijk verschil dat moch' blijken te bestaan tusschen de vastgesteld" 115 loon per week en de 5 cent per lasfi later bij verrekening bij tej betalen. D" firma Müller Co. nam dit voorstel aan e" het comité der stakers verklaarde er eve"' eens mede in te stemmen. Naar aanleiding van dit voorstel werd gisteren een nieuwe vergadering van boot' werkers in de tooneelzaal van het Verkoop' lokaal belegd. De vergadering, waartoe all" Bondsleden toegang hadden, was drukke" bezocht dan ooit te voren. Het aantal be' zoekers kan veilig op een drie duizend wor' den geschat. Onmiddellijk kwam het voot' stel—Müller ter sprake luidende 5 cents pe" last voor de ertslossing met dien verstand" dat bijwijze van voorschot aan het vast" personeel f 15 per week wordt uitbetaaldi terwijl het overige op het einde des jaar5 wordt verrekend na aftrek van 2 proce"' voor het ongelukkenfonds. Vrije genees' kundige behandeling en pensioenbydrsg" zouden komen te vervallen. »Dat doen wii niet", klonk het reeds bij de voorlezing va" het stuk en niettegenstaande de krachtig" verdediging door de bestuursleden De He"" en Snelleman bleef men er bij. Stak"" j werd er gezegd, wanneer niet onmiddellijk het loon wordt uitbetaald. De beide genoemde bestuursleden mochte" er niet in slagen, niettegenstaande zij "P

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2